NYXbroker
نیکس فارکس

اصل بادبزن

اصل بادبزن در تحلیل تکنیکال فارکس

اصل بادبزن یا اصل فن مبتنی بر استفاده از خطوط روند متعدد برای قضاوت در مورد یک روند معکوس عمده و بزرگ در بازار است. اصل فن نام خود را به این دلیل گرفته است که شبیه یک “بادبزن” است. باید حداقل سه خط روند داشته باشد که شامل حرکت قیمت باشد. خطوط روند باید از یک قله نشأت بگیرند.
آیا می دانید اصل بادبزن در تحلیل تکنیکال چیست؟ اهمیت عدد سه در این اصل چیست؟ چه شناختی خطوط بادبزن گان و فیبوناچی دارید؟
در بازار فارکس، تحلیلگران فنی کاملاً با الگوی نموداری آشنا هستند که از 3 خط روند پیروی می کند تا یک فن کاغذی معمولی را تشکیل دهد، این اصل به بادبزن مشهور است. به گفته معامله گران با تجربه، این اندیکاتور تشخیص یک روند معکوس را آسان می کند. چه معکوس گفته شده یک روند صعودی یا یک روند نزولی باشد، شما می توانید به دنبال جهت سودآورتر بازار باشید. اگر می‌خواهید با اصل بادبزن و شیب خط روند سود خوبی کسب کنید، کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن که در ادامه مقاله ارائه می شود یک امتیاز مثبت است. نظرات خود را در این زمینه در انتهای مقاله بنویسید.

فهرست مطالب

اصل فن چیست؟

الگوی فن در تحلیل تکنیکال

چگونه از تکنیک و اصل فن استفاده می کنید؟

خطوط بادبزن گان و فیبوناچی

اهمیت عدد سه در بادبزن

اصل فن چیست؟

اصل بادبزن توصیف کننده بهره گیری از یک نمودار تحلیل تکنیکال برای تشخیص 3 خط روند است. خطوط گفته شده باید از یک نقطه قابل توجه باشند. جدا از مشاهده معکوس‌های عمده در جهت بازار، می‌تواند سر و صدای بازار را بیرون بکشد. الگوهای گمراه کننده از تجزیه و تحلیل حذف می شوند تا بتوانید روی سیگنال های واضح تمرکز کنید. خطوط روند بالا می روند، سپس به پایین می لغزند و در نهایت دوباره به سمت بالا حرکت می کنند. از منظر غیررسمی، شکل گیری آن شبیه یک فن کاغذی یا بادبزن می باشد، به همین دلیل اصل بادبزن نام دارد.

معامله با اصل فن استراتژی درستی خواهد بود، به خصوص اگر ترجیح می دهید بر اساس اطلاعات محکم پیش بینی کنید. اگر صبور هستید و از تکیه بر الگوهای نموداری که ممکن است به نشانه های نادرست تغییر روند منجر شود خودداری می کنید، به نظر می رسد که این یک شاخص فنی عالی برای شما می باشد.

 

الگوی فن در تحلیل تکنیکال

اصل بادبزن در تحلیل تکنیکال محبوب و دقیق است. بسیاری از معامله گران این الگو را الگوی محبوب خود معرفی می کنند. الگو یک شاخص فنی بسیار مناسب برای معامله گران با تجربه و صبور است.

راز اصل بادبزن و شیب خط روند در ایجاد خطوط روند واضح است. نتیجه این است که با یک الگوی نامرتب، امکان پیش‌بینی نادرست وجود دارد. اول، شما باید یک شکست سهام داشته باشید. سپس، آن را دوباره آزمایش کنید. این فرآیند را دوباره انجام دهید این روش می تواند طاقت فرسا باشد، اما هدف این است که با سطوح عرضه و تقاضا که درگیر هستند، و همچنین شناسایی شکست های “واقعی” آشنا باشید. علاوه بر این، با طی کردن این مراحل این مزیت را دارید که پیش بینی های بهتری انجام دهید.

 

چگونه از تکنیک و اصل فن استفاده می کنید؟

همانطور که بحث شد، اصل بادبزن در تحلیل تکنیکال بر روی 3 خط روند متمرکز است. اگر قصد ورود به بازار فارکس را دارید، ابتدا باید به نمودار نگاه کنید، سپس الگویی را ایجاد کنید که 3 خط را در یک رویکرد زیگزاگ تشکیل می دهد. نشانه برای ورود شما در هنگام شکست خط روند 3 است. تا این زمان، تایید الگوی نمودار فن را دریافت کرده اید.

از آنجایی که اصل فن از سه خط روند تشکیل شده است، شما می خواهید شکست خط روند سوم را خریداری کنید. تا زمان شکستن سوم، الگوی فن شکست را تایید کرده است. به یاد داشته باشید که شکست خط روند سوم معمولاً نشانه معکوس شدن روند است.

اصل بادبزن

سه سطح اصل بادبزن با خطوط نقطه چین روی طرح نمایش داده می شود. تصویر کاهش قیمت را نشان می دهد که از طریق سه قوس فن معکوس می شود. این سطوح دارای عملکردی به عنوان حمایت یا مقاومت هستند. ببینید که هر یک از این سطوح از ابتدای روند نزولی توسط دو قله قیمت تشکیل شده است. هر یک از اکشن قیمتها در ترکیب با اولین و بالاترین سطح فن بعدی را ایجاد می کند. هنگامی که قیمت اولین سطح فن را می شکند، سپس به همان سطح اصلاح می شود تا آن را به عنوان پشتیبانی آزمایش کند. با دو سطح دیگر اصل بادبزن به همین ترتیب کار می کند.

هنگامی که این الگو را در نمودار کشف کردید و پس از اینکه قیمت به سطح فن سوم رسید، این فرصت را خواهید داشت که در جهت شکسته شدن فن ها معامله کنید. این ماشه موقعیت نهایی فن است. هنگامی که سهامی را می بینید که از سطح سوم اندیکاتور عبور می کند، احتمال زیادی وجود دارد که قیمت با افزایش بیشتر ادامه یابد همانطور که در تصویر نشان داده شده است.

خطوط بادبزن گان و فیبوناچی

خطوط اصل بادبزن گان و فیبوناچی با هم برای شناسایی مناطق کلیدی حمایت و مقاومت استفاده می شوند. این نواحی برای تایید شکست ها کاربرد دارند و همچنین باید به عنوان ابزار مدیریت ریسک برای قرار دادن توقف ضرر و گرفتن سطوح سود استفاده شوند.

معامله گران به چند دلیل باید از این سطوح کلیدی آگاه باشند. تئوری تحلیل تکنیکال بر این ایده استوار است که بسیاری از افراد با نگاه کردن به اطلاعات یکسان به نتایج مشابهی می رسند، اساساً تنها دلیل کارآمدی آن این است که افراد زیادی معتقدند چنین است. استفاده از این سطوح فنی می تواند به شما شانس بیشتری برای تشخیص شکست های معنی دار که منجر به دستاوردهای خوبی می شود، بدهد. این ابزارها به هیچ یک از بازارهای مالی محدود نمی‌شوند و می‌توانند در معاملات آتی، فارکس، سهام و غیره استفاده شوند. ابزارهای بسیار بیشتری برای یافتن حمایت و مقاومت وجود دارد، اما این دو مورد یعنی خطوط اصل بادبزن گان و فیبوناچی از محبوب‌ترین آنها هستند و بنابراین باید درک و بررسی شوند.

اهمیت عدد سه در بادبزن

اصل بادبزن و شیب خط روند در این اصل با عدد 3 معنی پیدا می کنند. اصل فن دارای سه خط روند است. معامله گران به دنبال خرید شکست خط سوم هستند. الگوی بادبزن در زمان شکست خط سوم تایید کننده شکست است. 

کاهش قیمت در اصل بادبزن و شیب خط روند، از طریق سه قوس فن مشخص می شود. زمانی که سهامی را می بینید که از سطح سوم اندیکاتور عبور می کند، احتمال زیادی وجود دارد که قیمت با افزایش بیشتر ادامه یابد.

تأیید الگوی فن با شناسایی سه سطح فن در نمودار شروع می شود. این فرآیند در زمان عبور سطح اول از سطح دوم آغاز می شود و با تشکیل سطح سوم پایان می یابد. بنابراین هرگونه اقدام مربوط به معاملات فن باید پس از عبور قیمت از خط روند سوم فن انجام شود.

 

سخن پایانی

اصل بادبزن برای پیش بینی معکوس های عمده در نمودار استفاده می شود. نام نشانگر فن از ساختار آن گرفته شده است که شبیه یک بادبزن است.

نشانگر فن با قرار دادن سه روند در نمودار ساخته می شود. این الگو پس از ایجاد روند سوم در نمودار وجود دارد. تایید الگوی فن واقعی با شکست در روند سوم می آید. هنگامی که روند سوم فن شکسته شود، یک سیگنال ورودی در جهت شکستگی دریافت می کنیم.

دو نوع فن وجود دارد: اگر روند استفاده شده نزولی باشد، فن صعودی است. اگر روند استفاده شده صعودی باشد، پس فن نزولی است.

دقت کنید وقتی که وارد معامله اصل بادبزن می شوید، همیشه باید از حد ضرر استفاده کنید. هنگامی که روند نزولی و فن صعودی است، باید یک توقف در پایین ترین نقطه روند نزولی قرار دهید. زمانی که روند صعودی و اصل بادبزن نزولی است، توقف باید بالاتر از بالاترین نقطه فن قرار گیرد.

نظرات خود را در رابطه با این محتوا برای ما بنویسید و سوالات و ابهامات خود را در چت آنلاین برای مشاورین نیکس مطرح کنید تا پاسخ خود را بیابید. 

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications