NYXbroker
نیکس فارکس

کانترکت سایز

کانترکت سایز چیست ؟ و چرا باید در معامله به آن دقت کرد ؟

کانترکت سایز (contract size) در فارکس یک اصل اساسی برای کسب موفقیت تریدر ها در معاملات به شمار می شود. آیا از آن شناختی دارید؟ شما می دانید که تجارت فارکس یکی از سودآورترین مشاغل موجود در بازار است. شما وقتی وارد این بازار می شوید، یکی از اولین مفهوماتی که با آن سر و کار پیدا می کنید مفهوم حجم است. آیا می دانید مفهوم حجم معامله در فارکس به چه معناست؟ برای مثال وقتی شما می خواهید چیزی خریداری کنید آن را با واحد اندازه گیری بیان می کنید. مثلا به فروشنده می گویید 2 کیلوگرم گوجه فرنگی یا 500 بشکه نفت می خواهید. این اندازه در فارکس با “لات” مشخص می شود.
هنگامی که تصمیمات معامله گری به درستی و با اقدامات دقیق گرفته شود ، هیچ کس نمی تواند معامله گران را برای کسب سود در این تجارت محدود کند. معامله گران این تجارت باید در زمینه حرکت بازار ، ابزارها و معیارهای مختلف مهارت و دانش اولیه داشته باشند تا بتوانند در تجارت فارکس موفق عمل کنند. در این زمینه ، کانترکت سایز فارکس نیز یکی از مهمترین مولفه ها برای کسب تجربه موفق معاملات در فارکس برای معامله گران است و به استانداردسازی معاملات در بازارها کمک می کند و آنها را شفاف تر و کارآمدتر می کند. کانترکت سایز بسته به نوع دارایی و مبادله متفاوت است.
خواهشمندیم نظرات و انتقادات و پیشنهادات خود را در انتهای مقاله برای ما بنویسید و اگر با پرسش و ابهامی روبرو شدید یا به مشاوره و راهنمایی نیاز داشتید، با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل نمایید تا به سوالات شما پاسخ داده شود.

فهرست مطالب

کانترکت سایز در فارکس چیست؟

آیا contract size در آیتم های معاملاتی متفاوت است؟

ارزش اندازه contract size بازار فارکس چقدر است؟

مزایا و معایب کانترکت سایز فارکس چیست؟

کانترکت سایز در فارکس چیست؟

قرارداد فارکس در واقع نتیجه خرید همزمان هر یک از ارزهای خاص به همراه فروش ارزهای دیگر است. 

contract size به معنای حجم قرارداد معامله در مبادلات ارز می باشد. به عبارت دیگر کانترکت سایز به معنی اندازه قرارداد فارکس است و به مقدار قابل تحویل یک سهام ، کالا یا سایر ابزارهای مالی اشاره دارد که زیربنای یک قرارداد است. این یک مقدار استاندارد است که به خریداران و فروشندگان مقدار دقیق خرید و فروش را بر اساس شرایط قرارداد نشان می دهد. کانترکت سایز اغلب توسط صرافی ها استاندارد می شود. اندازه حجم قرارداد با واژه لات Lot سنجیده و مشخص می شود. Lot یک واحد برای سنجش و اندازه گیری حجم معامله در بازار فارکس است. در اکثر قرارداد ها، هر یک لات استاندارد در جفت ارزها برابر 100000 واحد ارز پایه می باشد. 

البته باید بدانید که کانترکت سایز بسته به کالا یا ابزار، متفاوت می باشد. همچنین برای تجزیه و تحلیل ارزش دلار استفاده می شود.

علاوه بر آگاهی از شاخص های اقتصادی و رعایت اصولی مثل نظم در فارکس، آگاهی و شناخت شما از کانترکت سایز در فارکس می تواند تاثیر زیادی در معاملات شما داشته باشد.

آیا contract size در آیتم های معاملاتی متفاوت است؟

پاسخ ما به این سوال بله است. کانترکت سایز در آیتم های معاملاتی متغیر می باشد و ثابت نیست. این تغییر و تفاوت بستگی به نوع مبادله دارد. درست است که اندازه قرارداد برای اکثر قراردادهای اختیار سهام 100 سهم است ، اما اندازه قرارداد برای ابزارهای مالی و کالاها مانند نرخ های آتی نرخ بهره و ارزها به طور کلی بسیار متفاوت است. برای مثال، اندازه قرارداد آتی طلا به میزان 100 اونس است، پس حرکت 1 دلاری در قیمت طلا تبدیل به 100 دلار تغییر در ارزش قرارداد آینده طلا می شود. بسیاری از کارگزاران به صورت آنلاین و فیزیکی در دسترس هستند که میکرو لات یا قرارداد خرد ارائه می دهند که در آن یک ماکرو لات معادل یک دهم قرارداد استاندارد فارکس است و سپس 1000 دلار آمریکا ارزش گذاری می شود. پس کانترکت سایز در انواع مبادلات، متفاوت است و این تفاوت را معامله گران باید در معاملات خود در نظر بگیرند. 

ارزش اندازه contract size بازار فارکس چقدر است؟

هر قطعه استاندارد معامله شده در بازار فارکس در جفت ارزها معادل 100000 واحد ارز اول است یعنی وقتی که یک معامله گر در یک حساب استاندارد یا قبل از شروع کار در حساب دمو یا ریل معامله می کند ، به این معنی است که معامله گر 100،000برای یک لات استاندارد  ارز اول در بازار فارکس وارد قرارداد خرید یا فروش  می شود.

همچنین این موضوع واضح است که بدون اهرم مالی ، اکثر سرمایه گذاران نمی توانند که به چنین معامله ای بپردازند. بنابراین اهرم به معامله گر اجازه می دهد تا همان مقدار را معامله کند.

مزایا و معایب contract size فارکس چیست؟

در واقع قراردادهایی که برای تعیین کانترکت سایز استاندارد شده اند هم خوب است و هم بد یعنی ضمن مزایای خوب و سود آوری که برای معامله گر دارد، معایبی نیز دارد که تریدر باید نسبت به آن آگاهی داشته باشد. 

یک مزیت مهمی که وجود دارد این است که تریدر ها نسبت به تعهدات خود آگاه هستند. به عنوان مثال ، اگر یک کشاورز سه قرارداد سویا بفروشد ، می توان فهمید که تحویل شامل 15000 بوشل است که به مقدار دقیق دلار که توسط اندازه قرارداد مشخص شده است پرداخت می شود.

یکی از معایب قابل توجه در قرارداد استاندارد این است که قابل تغییر و ویرایش نیست و این امکان از آن سلب شده است. کانترکت سایز contract size به هیچ وجه تغییر نمی کند. بنابراین ، اگر یک تولید کننده غذا به 7000 بوشل دانه سویا نیاز داشته باشد ، او دو انتخاب دارد. یا می تواند یک قرارداد را برای 5000 خرید (2000 مورد کمتر می شود) یا دو قرارداد را برای 10000 بوشل خریداری کند (مازاد 3000 باقی می ماند). تغییر کانترکت سایز مانند بازار فرابورس امکان پذیر نیست. در بازار فرابورس، مقدار محصول مورد معامله بسیار انعطاف پذیرتر است زیرا قراردادها ، از جمله اندازه ، استاندارد نیستند.

سخن پایانی

کانترکت سایز یک مولفه برای کسب سود و تجارت موفقیت آمیز در بازار فارکس به شمار می رود. با این حال معایبی نیز دارد ولی از آن جهت که کمک کننده معامله گر در معاملات اوست، همواره نگرشی مثبت نسبت به آن وجود دارد.
به نظر شما چرا بازار فارکس بهترین انتخاب برای معامله با کانترکت سایز بازارهای مختلف فارکس است؟ این بازار به طور منظم پتانسیل نقدشوندگی بالایی را دارد و معامله گران می توانند از حداکثر نقدینگی و نوسان برای سود مطلوب برخوردار شوند. بهترین مزیتی که وجود دارد این است که معامله گران همیشه میتوانند سود بگیرند چه بازار نزولی باشد و چه صعودی. نقش کانترکت سایز در این سود گیری های منظم و پیاپی بسیار پر رنگ و حائز اهمیت است.
معامله گران تازه کار طبیعتا پیش از آغاز معامله ابتدا باید کاملا با مفاهیم حجم معامله و کانترکت سایز و لات آشنایی پیدایی کنند تا به درک بیشتر و بهتری نسبت به معاملات فارکس برسند و سپس به معامله گری بپردازند.
شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی، با مشاورین بروکر نیکس ارتباط برقرار کنید و پاسخ پرسش های خود را بیابید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications