NYXbroker
نیکس فارکس

ترید فیوچر

ترید فیوچر چیست و آیا این معاملات امن می باشد ؟

ترید فیوچر چیست؟ کاربرد آن چگونه و کجاست؟ آیا با مفاهیمی از قبیل استراتژی ترید فیوچر آشنا هستید؟ یکی از استراتژیهای مهم دنیای معامله گری چگونه استفاده می شود؟ آیا دوره آموزش ترید با فیوچرز را گذرانده اید؟ چنانچه این سوالات نظیر سوالات شماست، این مقاله را که گروه تحلیلی بروکر نیکس تقدیم می کند مطالعه نمایید و تا انتها همراه ما باشید تا به پاسخ سوالات خود برسید.
همه می دانیم که برای انجام فعالیت ترید در بازارهای مالی راه های گوناگونی وجود دارد. اینکه چرا این همه تنوع در ترید کردن است شاید یکی از دلایل اصلی آن کسب حداکثر سود از بازار باشد.
موضوع این مقاله یکی از طرق مهم معامله کردن در بازار می باشد. همراه ما باشید در ادامه بیشتر و مفصل تر به این مفهوم و تاثیر و کاربردش در بازار خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

ترید فیوچر چیست ؟

معاملات فیوچر چگونه کار می کند؟

معاملات آتی یا همان فیوچر چه مزایایی دارد؟

آیا معاملات آتی امن است؟

آیا می توانم معاملات آتی روز را انجام دهم؟

ترید فیوچر چیست ؟

این نوع از ترید را می توان معاملات آتی معنا کرد. آیا می دانید معاملات ترید فیوچر چگونه کار می کنند؟  آیا معاملات ترید فیوچر امن است؟ این نوع از معاملات یک توافق قانونی می باشد جهت خرید یا فروش یک مشتقه با تاریخ و قیمتی که از قبل برای آن مشخص شده برای آینده.

 ترید فیوچر می تواند کالای فیزیکی باشد و یا ابزار مالی. از آن با نام استراتژی ترید فیوچرز نیز یاد می شود.

بر اساس این نوع از قرارداد مالی خریدار باید بدون توجه به قیمت فعلی که در بازار در تاریخ انقضا وجود دارد، دارایی پایه را به همان قیمت معین شده خریداری کند و  یا فروشنده باید دارایی پایه را با همان قیمت توافق شده به فروش برساند. این نوع قرارداد این امکان را برای سرمایه گذار فراهم می آورد که جهت حرکت قیمت را حدس بزند.

معاملات آتی با هدف حفاظت از حرکت قیمت یک نوع دارایی جهت ممانعت از ضرر و زیانی که تغییرات نامطلوب قیمتی به همراه دارد انجام می شود.

 

معاملات فیوچر چگونه کار می کند؟

ببینیم که ترید با فیوچرز یا قراردادهای آتی چگونه است؟    

 این قراردادها این امکان را به معامله گران می دهد که قیمت دارایی یا کالای اساسی را قفل نمایند.  چرا که ترید فیوچر دارای تاریخ انقضا می باشد و قیمت آن از قبل تعیین شده است.  آنچه که آتی ها را متمایز می سازد این است که با ماه انقضا تعیین می شوند. 

برای مثال ، قرارداد آتی طلا که تاریخ آن ماه  دسامبر می باشد در ماه دسامبر نیز منقضی می گردد. ترید با فیوچرز انواع مختلفی دارد که به برخی از آنها در ذیل اشاره می کنیم 

  • فیوچرز برای شاخص هایی چون S&P 500
  • فلزات گرانبهایی چون طلا و نقره
  •  معاملات فیوچرز ارز

نکته ای که باید توجه کرد تمایز مابین گزینه ها و قراردادهای آتی می باشد. آموزش ترید فیوچرز به شما کمک می کند که این تمایز را براحتی متوجه شوید.

 

معاملات آتی یا همان فیوچر چه مزایایی دارد؟

در این بخش خواهیم دید که ترید فیوچر دارای چه مزایا و نقاط ضعفی می باشد. استفاده از هرگونه ابزاری در راستای نقاط مثبت دارای نقاط منفی نیز می باشد.   

سرمایه گذاران با استفاده از این ترید فیوچر جهت گمانه زنی در قیمت دارایی پایه استفاده می نمایند.

شرکت ها با استفاده از این نوع قراردادها و معاملات قادر خواهند بود از قیمت مواد خام یا محصولاتی که به فروش می رسانند در مقابل تغییرات نامطلوب قیمتی محافظت نمایند و در واقع یک حاشیه امن داشته باشند. 

سرمایه گذاران است تنها مستلزم به پرداخت بخشی از مبلغ قرارداد به عنوان پیش پرداخت در نزد

 یک کارگزار می باشند.

در قراردادهای فیوچرز از اهرمهای مالی استفاده می گردد و این ریسک وجود دارد که سرمایه گذاران بیش از مارجین اولیه متحمل ضرر شوند. 

شرکتی که از این قراردادها برای سرمایه گذاری استفاده می کند ممکن است تغییرات مطلوب قیمت را به دلیل پوشش محافظتی از دست  بدهد.

 

آیا معاملات آتی امن است؟

ترید فیوچر امکان تحویل برخی از دارایی های اساسی را در آینده فراهم می نماید، به عنوان مشتقات مالی طبقه بندی می گردند، این مسئله بطور ذاتی آنها را در قیاس با دیگر ابزارهای مالی پر ریسک تر یا ایمن تر نمی سازد. استفاده از ترید فیوچر می تواند دارای ریسک بالایی باشد زیرا که اجازه گرفتن موقعیتهای سوداگرانه با ارائه اهرمهای بالا را دارد. 

از طرفی می توان از آن به نوعی برای پوشش ریسک استفاده نمود. به همین دلیل نیز سرمایه گذاران از  ترید فیوچر یا قراردادهای آتی استفاده می کنند جهت پوشش ریسک و همینطور ایمن ماندن از  نوسانات قیمت  ما هر دو روی سکه ریسک را با توجه به این نوع قراردادها در نظر می  گیریم. اینکه امکان کال مارجین شدن نیز به دلیل استفاده از اهرمهای بالا وجود دارد. با آموزش ترید فیوچرز می توان آموخت چطور از ریسک و زیان بالا بدور ماند. 

 

 

آیا می توانم معاملات آتی روز را انجام دهم؟

در صورتی که قصد دارید ترید فیوچر یا معاملات آتی روز را انجام دهید تمامی  موقعیت ها باید تا پایان روز بسته شوند در این نوع از معاملات در طول شبی موقعیتی باز نمی ماند.  در واقع یک معامله گر روز  قرارداد آتی باید در شب راحت بخوابد زیرا ریسکی وجود ندارد.

در بسیاری موارد، معاملات آتی با قیمت کاملا متفاوت نسبت به محلی که روز قبل بسته شدند، باز می گردند. مفهوم این نوسانات قیمت این است که احتمال زیان و یا سود غیرمنتظره در زمانی که پوزیشن ها

در پایان یک جلسه معاملاتی روی دفاتر باقی می ماند افزایش می یابد.

با انجام معاملات آتی روزانه در مدت کوتاهی می توان تجربه و دانش معامله گری را افزایش داده چرا که روزانه چندین معامله انجام می دهد و این سرعت برای این نوع معامله گر از معامله گری که برای مثال در هفته یک معامله انجام می دهد بالاتر و چشمگیرتر است. 

سخن پایانی

ترید فیوچر یا قرارداد آتی را با هم بررسی کردیم. که در واقع یک نوع از صورتهای معامله می باشد به آن استراتژی ترید فیوچرز نیز گفته می شود.

 به بیان ساده یک قرارداد آتی یک نوع توافق است که بین دو طرف منعقد می شود. طی آن معامله گران بر سر قیمت یک محصول و یا آیتم معاملاتی توافق کرده و در حقیقت توافق ترید فیوچر برای تاریخ مشخصی در آینده می باشد. انواع مختلف قراردادهای آتی را با هم برشمردیم. مزایا و نقاط ضعف این نوع قراردادها را نیز بررسی کردیم. در خصوص ریسک و زیان این نوع از قراردادها گفتیم و در نهایت از  معاملات آتی روز صحبت کردیم.

با امید به آنکه مقاله ای که تقدیم شما عزیزان شد مورد توجه قرار گرفته باشد.  در صورت داشتن سوال می توانید به روش ارسال نظرات در قسمت پایین مقاله و یا از طریق چت آنلاین با مشاورین ما در ارتباط باشید .

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications