NYXbroker
نیکس فارکس

حراج معاملاتی

حراج معاملاتی چیست ؟ و انواع آن چیست ؟

حراج معاملاتی چیست؟ چقدر با این مفهوم آشنایی دارید؟ آیا انواع حراج معاملاتی را می شناسید؟ برای موفقیت در هر حرفه ای قطعا باید با اصطلاحات و ابزارهای خاص آن حرفه آشنا بود در غیر اینصورت با موانع زیادی روبرو می شویم و همینطور مشکلات و سوالات بسیار که باید قبلا در مورد آنها می دانستیم. بازارهای مالی و فارکس نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. دنیای معامله گری نیاز به علم و دانش بروز شده دارد و همینطور درک و یادگیری مفاهیم مرتبط با آن تا با کمک آنها بتوانیم به شناخت بهتر و کاملتری از بازار برسیم و نتیجه دلخواهمان را بگیریم.
در همین راستا قبلا از اینکه این مقاله را در وب سایت بروکر نیکس انتخاب کردید و مطالعه میفرمایید سپاسگزاریم. با ما همراه باشید تا با هم مفهوم حراج معاملاتی را بررسی کنیم.
عناوینی که در این مقاله در مورد آن بحث خواهد شد عبارتند از: حراج پیوسته، حراج ناپیوسته و حراج نماد معاملاتی

فهرست مطالب

حراج معاملاتی چیست؟

انواع حراج معاملاتی کدامند؟

حراج پیوسته چیست؟

حراج ناپیوسته چیست؟

تفاوت های حراج پیوسته و ناپیوسته کدامند؟

چگونه می توان در معاملات حراج شرکت کرد؟

حراج معاملاتی  چیست؟

در ابتدا ببینیم که حراج معاملاتی به چه مفهومی است؟ حراج معاملاتی به نوعی به آن بازار گفته می شود که خریدار و فروشندگان در یک تایم مشخص پیشنهادی های خود را وارد می نمایند. قیمتی که یک کالای معاملاتی با آن معامله می گردد نشان‌دهنده بالاترین قیمتی است که خریدار مایل به پرداخت آن می باشد و همچنین پایین‌ترین قیمتی که فروشنده حاضر به پذیرش آن می شود.

بازار حراج مضاعف یا  double auction market  نیز وقتی است که قیمت خریدار و قیمت درخواستی فروشنده مطابقت داشته باشند و معامله با آن قیمت انجام گردد.

نکته ای را در اینجا متذکر می شویم که حراج معاملاتی شامل مذاکرات مستقیم بین خریداران و فروشندگان فردی نمی گردد در صورتیکه  که در معاملات OTC  یا over-the-counter مذاکرات  انجام می گیرد و این تفاوتی است که بین این دو نوع مارکت وجود دارد.

 

 

انواع حراج معاملاتی کدامند؟

بعد از آنکه با مفهوم  حراج معامله آشنا شدیم  در این بخش خواهیم دید که حراج معامله چه انواعی دارد؟ باید دقت کرد که تمامی معاملات اعم از بورس و فرابورس در پروسه حراج معاملاتی تعیین قیمت و خرید و فروش می  شوند. این پروسه در حقیقت یک پورتال می باشد . سیستمی که سایر معاملات اعم از بورس و یا فرابورس با توجه به مکانیزم آن قیمت گذاری می گردند و همینطور خرید و فروش.  اما اینکه این مکانیزم به چه نحوی کار می کند را در این بخش و سایر بخشهای مقاله به تفصیل در موردش سخن خواهیم گفت.   

 شیوه انجام  پروسه حراج نماد معاملاتی از دو طریق انجام می گردد که در ذیل به آنها اشاره شده است.

  1. حراج پیوسته
  2. حراج ناپیوسته 

در ادامه بیشتر خواهیم گفت با ما همراه باشید.   

 

 

حراج پیوسته چیست؟

در این بخش از مبحث حراج معاملاتی به بررسی مفهوم حراج پیوسته می پردازیم.  حراجی را پیوسته می گوییم که دارای ویژگیهای ذیل باشد. اول آنکه معمولا روزانه می باشد و دارای تایم مشخص . زمانی که یک فروشنده سهم خود را برای فروش در سامانه یا پورتال به ثبت میرساند و خریدار نیز آن پیشنهاد ثبت شده را می پذیرد، یک معامله صورت می گیرد و به آن حراج پیوسته گفته می شود. عکس این حالت نیز می تواند به حراج پیوسته ختم گردد یعنی خریدار با ثبت درخواست خود در مورد خرید یک سهم و عرضه آن توسط طرف فروشنده معامله انجام می گیرد.

اساس حراج پیوسته در واقع بر مبنای توافق بین دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده از طریق ثبت قیمت خریدار و تطبیق دادن آن با قیمت فروشنده انجام می شود. 

نکته در خور اهمیت این است که قیمت هایی که در حراج مورد معامله قرار می گیرند همگی قیمت روز میباشند و با توجه به حراج ناپیوسته مشخص می گردند.           

 

 

حراج ناپیوسته چیست؟

بعد از توضیحاتی که در بالا در خصوص حراج پیوسته داده شد در این قسمت به توضیح نوع دیگر از   انواع  حراج معاملاتی  می پردازیم بنام حراج ناپیوسته. این نوع  حراج به  حراج تک نرخی نیز معروف است در این نوع  حراج سرمایه گذاران و تریدرها در یک تایم فریم مشخص با هدف تعیین کردن ارزش واقعی، شروع به انجام منازعه و چانه زنی در خصوص قیمت می کنند تا در نهایت به یک قیمت واحد و مرجع دست یابند. در این مرحله قیمت توافق شده وارد حراج پیوسته می گردد.

فروشنده قیمت مورد نظر خود را ارائه می دهد و در این تایم فریم تعیین شده فرصت دارد که سفارش خود را تغییر و یا حتی آن را حذف نماید. شایان ذکر است که در تایم گفته شده هیچ  گونه معامله ای صورت نمی گیرد.    

 

تفاوت های حراج پیوسته و ناپیوسته کدامند؟

اما ببینیم که  تفاوتهای حراج پیوسته و ناپیوسته در کجاست؟ تفاوت بین این دو مورد به قیمت یک سهم، ارزنده بودن و یا فرابورس بودنش هیچ ارتباطی ندارد بلکه به پیوستگی آن مربوط می شود. حراج پیوسته در واقع طریقی است که در طی آن هر زمان که قیمت یک سهم با سفارشهای وارد شده در سامانه معاملاتی منطبق باشد حراج پیوسته صورت می پذیرد. اما حراج ناپیوسته شیوه ای می باشد که بعد از ورود سفارشات معامله بر اساس (TOP)  یا قیمت نظری گشایش صورت می گیرد. اما این نظریه چه می گوید؟ قیمتی است که در مرحله گشایش بر اساس سفارشات ثبت شده با سازوکار حراج بوسیله سامانه  در معاملاتی آن قیمت انجام می شود اعلام می گردد. در نوع ناپیوسته، سهم باید در تایم فریم قیمتی که مشخص شده است معامله گردد.   

 

چگونه می توان در معاملات حراج شرکت کرد؟

اگر تا اینجای مقاله همراه ما بوده اید و توضیحات مربوط به حراج معاملاتی و انواعش را مطالعه کرده باشید پاسخ به این سوال خیلی برایتان مشکل نخواهد بود. 

در واقع، پروسه حراج از دیدگاه خریدار یک فرآیند موثر می باشد. در واقع یک فرآیند معاملات حراج که برای آیتم های معاملاتی انجام می گیرد تا سهامی را که خریداران از فروشنده خریداری نموده اند را در اختیار خریداران قرار دهند. لذا بسته به اینکه چه نیت و هدفی از ورود به بازار و پورتال معاملات حراج دارید(خریدار هستید یا فروشنده ؟ حراج پیوسته مد نظرتان می باشد یا حراج ناپیوسته )می توانید در آنها شرکت کنید. البته بعد از آنکه نوع حراج خود را انتخاب کردید می توانید در تایم فریم هایی که برای انواع حراج معاملاتی وجود دارد شرکت نمایید. البته می توانید تمامی این مراحل را با کمک یک بروکر آشنا به بازار و کاربلد پیش ببرید.   

 

 

سخن پایانی

حراج معاملاتی مبحثی بود که در این مقاله به آن پرداخته شد. در ابتدا به تعریفی از حراج معاملاتی اشاره کردیم که بازاری است که در آن طرفین خریدار و فروشنده پیشنهادات رقابتی خود را اعلام می کنند و هر کدام که بر هم منطبق بود به انجام معامله ختم خواهد شد. بعد از آن به بررسی انواع حراج نماد معاملاتی اشاره شد که شامل پیوسته و ناپیوسته می باشد. همینطور به بیان ویژگیهای هر یک پرداختیم و تفاوتهای آنها را نیز بررسی کردیم. در پایان نیز اشاره کردیم به نحوه ورود به حراج معاملاتی که بسته به نیاز و شرایط و انتظاراتی که دارید می توانید در این حراج شرکت نمایید.

با امید به آنکه مقاله ارائه شده مورد توجه  شما خواننده گرامی قرار گرفته باشد. دیدگاه و تجربه خود را در این زمینه با ما به اشتراک گذارید و به خاطر داشته باشید مشاورین زبده بروکر نیکس جهت ارائه مشاوره و پاسخ به سوالات شما عزیزان از طریق چت آنلاین در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications