NYXbroker
نیکس فارکس

لیکویید در ارز دیجیتال

لیکویید شدن به چه معناست؟ چه زمانی لیکویید شدن اتفاق می افتد؟

لیکویید در ارز دیجیتال از مفاهیم مهم این بازار است که بسیاری از معامله گران ارزهای دیجیتال به خوبی آن را درک نمی کنند. آیا شما میدانید لیکویید به چه معناست؟ چه اطلاعاتی از لیکویید شدن در رمز ارزها دارید؟ چگونه می توان از لیکویید در ارز دیجیتال جلوگیری کرد؟
کلمه لیکویید در بازار ارزهای دیجیتال در سه موقعیت مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. لیکویید شدن در رمز ارزها، لیکویید شدن صرافی و لیکویید شدن یک کاربر در صرافی.
لیکویید بودن در ارز دیجیتال، یک معیار واحد در معامله برای اندازه گیری سهولت و سادگی در تبدیل دارایی ها می باشد. برای مثال میزان سهولت تبدیل رمز ارز به پول نقد را می سنجد و سرعت خرید و فروش را بررسی می کند. زمانی که لیکویید بالا باشد، کاربر بدون هیچ نگرانی از نوسانات بازار و تاثیرگذاری منفی این نوسانات بر معاملات، رمز ارز خود را به پول نقد تبدیل می کند. اما در لیکویید پایین، معامله گر قادر نیست که با سرعت رمز ارز را به دارایی دیگری تبدیل کند و یا در صورت تبدیل، تغییر و تحولاتی در قیمت رخ می دهد.
لیکویید بودن صرافی به این معنی است که صرافی دارای ویژگی های مثبتی نظیر بالا بودن سفارش های خرید و فروش، بالا بودن اعتبار، توانایی در تامین نقدینگی و… است. صرافی لیکویید داری اعتبار بیشتری میان معامله گران است و همچنین سرعت معاملات در آن ها بیشتر می باشد.
اما لیکویید شدن کاربر در صرافی کاملا با لیکویید در ارز دیجیتال و لیکویید صرافی متفاوت است. لیکویید شدن کاربر بیانگر از دست رفتن سرمایه او می باشد که به دنبال معاملات فیوچرز و مارجین اتفاق می‌ افتد. در این وضعیت معامله گر از بازار وام اخذ می کند.
لطفا نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را در رابطه با مقاله برای ما بنویسید و با مشاورین بروکر نیکس از طریق چت آنلاین و یا قسمت ارسال نظرات در ارتباط باشید .

فهرست مطالب

خلاصه از ارزهای دیجیتال

لیکویید شدن به چه معناست؟

چه زمانی لیکویید شدن اتفاق می افتد؟

چگونه می توان از لیکویید شدن جلوگیری کرد؟

خلاصه از ارزهای دیجیتال

 

برای آشنایی با مفهوم لیکویید در ارز دیجیتال، بهتر است ابتدا خلاصه ای از ارزهای دیجیتال و بازار گسترده آن ارائه کنیم، زیرا لیکویید از مفاهیم پایه ارز دیجیتال می باشد. ارزهای دیجیتال در واقع اشکال خاص و منحصر به فردی از پول های دیجیتال هستند که بر اساس علم رمزنگاری ایجاد شده اند. بیشتر ارزهای دیجیتال از بلاک چین بهره می گیرند تا دارای ویژگی هایی نظیر غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییر ناپذیری باشند. غیرمتمرکز بودن ارز دیجیتال به این معناست که ارز تحت کنترل هیچ سازمان و نهادی نمی باشد. رمز ارزها پولی هستند که با سازوکارهای مختلفی به وجود می آیند و پخش می شوند. فرایند استخراج برخی از این رمز ارزها مثل ارز بیت کوین توسط ماینینگ صورت می گیرد و برخی دیگر، سکه های آن ها از پیش در شبکه وجود دارند.

نوسانات بازار ارز دیجیتال برای برخی ارزها زیاد و برخی دیگر سطحی است. معامله گران با شناخت هرچه بیشتر از ارزهای دیجیتال می توانند روند صعودی یا نزولی آن ها را بشناسند و با خرید و فروش ارزها به سود برسند. لیکویید در ارز دیجیتال یک چالش بزرگ پیش روی معامله گران است که در ادامه مقاله به آن می پردازیم. 

 

لیکویید شدن به چه معناست؟

 

همانطور که پیشتر گفته شد، لیکویید در ارز دیجیتال در وضعیت های مختلفی به کار برده می شود که در هرکدام مفهوم خاصی به خود می گیرد. اما می توان گفت رایج ترین نوع لیکویید، لیکویید شدن کاربر میباشد. نوسانات بازار باعث می شود که لیکویید در ارز دیجیتال به یک امر رایج و طبیعی تبدیل شود. پس از اینکه معامله گر سرمایه خود را از دست می دهد، از بازار وام می گیرد. وجوه قرض گرفته شده با استفاده از سرویس های معاملاتی مشتقه مثل مارجین فارغ از نوسانات بازار به معامله گران شانس بیشتری می دهد و می توانند درآمد خودشان را از یک معامله معین، افزایش دهند. در واقع معاملات مشتقه امکان پیش بینی روند قیمت را به افراد می دهد. اما بر خلاف افزایش درآمد می توانند سرمایه کاربر را به کلی از بین ببرند.

لیکویید در ارز دیجیتال نیز به معنی توانایی یک ارز دیجیتال در تبدیل شدن به وجه نقد یا انواع دیگر ارزهای دیجیتال است، به گونه ای که تعادل قیمت آن به هم نخورد. هرچه مقدار این توانایی یا مقدار لیکویید بیشتر باشد، نشان دهنده این است که ارز دیجیتال مدنظر، بازار پر جنب و جوشی دارد و در عین حال با ثبات است و جایی برای نگرانی در مورد نوسانات بازار نیست. در این وضعیت معامله گران با سهولت هرچه تمام تر می توانند به سرعت به معامله با قیمت های منصفانه اقدام کنند. پس در این وضعیت، هرچه لیکویید در ارز دیجیتال بالاتر باشد، حاشیه امن بیشتری برای معامله گر به وجود می آید. 

 

چه زمانی لیکویید شدن اتفاق می افتد؟

 

لیکویید در ارز دیجیتال زمانی اتفاق می افتد که صرافی به خاطر از بین رفتن کل یا بخشی از مارجین ابتدایی معامله گر، پوزیشن اهرمی معامله گر را می بندد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که کاربر نتواند مقدار ضروری از مارجین را برای پوزیشن اهرمی تامین کند. یا به عبارت دیگر زمانی که کاربر بودجه لازم برای باز نگه داشتن معامله را نداشته باشد، این وضعیت به وجود می آید.

معامله به وسیله اهرم، نوعی طراحی استراتژی معاملاتی پر ریسک محسوب می شود، زیرا اگر بازار روندی بر خلاف جهت پوزیشن شما داشته باشد، امکان دارد که کل مارجین اولیه را از دست بدهید. این استراتژی آنقدر پرخطر است که حتی برخی کشور ها از جمله انگلستان، صرافی های خود را از ارائه خدمات معاملات اهرمی به کاربران با سرمایه محدود، باز می دارند تا از لیکویید در ارز دیجیتال پیشگیری شود.

 

چگونه می توان از لیکویید شدن جلوگیری کرد؟

 

لیکویید در ارز دیجیتال می تواند با برخی از تدابیر کنترل شود به شرط آنکه معامله گر به خوبی این تدابیر را رعایت کند. هنگام بهره گیری از اهرم، روش هایی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها، احتمال لیکویید در ارز دیجیتال را کاهش داد و یا به صفر رساند. یکی از این اصول و روش ها، “حدضرر” است که با نام سفارش توقف هم شناخته می شود. حدضرر یک دستور معاملاتی است که تریدر در صرافی خود قرار می دهد. این سفارش بیانگر این است که صرافی باید دارایی را با رسیدن به یک نقطه قیمتی خاصی به فروش برساند. در حد ضرر، کاربر باید قیمت توقف و قیمت فروش و اندازه دارایی را به پنل صرافی خود ارائه دهد.

 

سخن پایانی

 

لیکویید در ارز دیجیتال نقطه ای در معاملات است که معامله گران نسبت به آن احساس خوشایندی ندارند و تلاش می کنند با اقداماتی از تجربه آن دور بمانند. البته این نقطه مربوط به لیکویید شدن کاربر می باشد. مطالعه و کسب اطلاعت دقیق در زمینه لیکویید شدن در رمز ارزها برای تمام معامله گران تازه کار یک امر حیاتی محسوب می شود. سرمایه گذاری در بازار لیکویید نشده باعث می شود که کار شما در معامله با سختی مواجه شود و متحمل هزینه های زیادی شوید. برای سنجش لیکویید شدن بازار شاخص های مختلفی وجود دارد که می توانند بسیار کارآمد باشند و تریدر می تواند با کسب آگاهی و شناخت از این شاخص ها، معاملاتی امن و موفق را در بازار گسترده ارزهای دیجیتال تجربه کند.

ما در این مقاله به تشریح مفاهیم مختلف لیکویید در ارز دیجیتال پرداختیم گفتیم که لیکویید شدن به چه معناست. همچنین مطالبی در مورد اینکه چه زمانی لیکویید اتفاق می افتد و راه هایی برای جلوگیری از لیکویید شدن ارائه دادیم. به خاطر سپردن و رعایت این مطالب می تواند در امنیت هرچه بیشتر معاملات شما در بازار ارزهای دیجیتال نقش داشته باشد.

خواهشمندیم نظرات ارزشمند خود را در رابطه با مقاله برای ما بنویسید و همچنین اگر نکات حائز اهمیتی در زمینه لیکویید در ارز دیجیتال می دانید، با ما به اشتراک بگذارید. برای راهنمایی و یا کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین بروکر نیکس در ارتباط باشید .

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications