NYXbroker
نیکس فارکس

الگوریتم اجماع سهام

الگوریتم اجماع سهام چیست ؟ و چه کاربردی دارد ؟

الگوریتم اجماع سهام چیست؟ چه کاربردی دارد؟ انواعش کدام است؟ اگر مقالات آموزشی بروکر نیکس را در سایت آن مطالعه کرده باشید، در بخش معرفی ارزهای دیجیتال که امروزه بحث داغ بازار است، به الگوریتم اجماع سهام بسیار اشاره شده است. با این وجود چنانچه ابهام و شبهه ای در این خصوص برایتان وجود دارد، تا پایان مقاله الگوریتم اجماع سهام، که کاری از تیم تحلیلی بروکر نیکس می باشد ما را همراهی کنید تا با هم در این راستا مفاهیم زیر را به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار دهیم.
الگوریتم اجماع اثبات سهام
الگوریتم اجماع در بلاک چین
انواع الگوریتم اجماع
این الگوریتم را می توان نوعی مکانیسم دانست که کارش این می باشد که به کاربر اجازه هماهنگی با سایر کاربران و همچنین بلاک چین یک ارز یک ارز دیجیتال را می دهد.

فهرست مطالب

الگوریتم اجماع چیست؟

انواع مختلف الگوریتم اجماع چیست؟

بهترین مکانیسم اجماع کدام است؟

آیا PoS بهتر از PoW است؟

اجماع بلاک چین چیست؟

ارزهای دیجیتال از چه اجماعی استفاده می کنند؟

الگوریتم اجماع چیست؟

در اولین بخش از مقاله الگوریتم اجماع سهام، ببینیم که الگوریتم اجماع به چه مفهومی می باشد؟ آشنایی با این مفهوم و به طور کلی مفاهیم پایه ارز دیجیتال  به ما کمک می کند که بهتر با زمینه ای که در آن قصد فعالیت داریم آشنا شویم.

در قسمت مقدمه گفتیم که کار این الگوریتم ایجاد هماهنگی است. الگوریتم اجماع سهام باید مطمئن شود که همه یوزرهایی که در حال حاضر در سیستم حضور دارند، از یک منبع واحد استفاده می کنند و در صورت خروج بعضی اعضا، ضرری متوجه کل سیستم نخواهد بود. 

 الگوریتم اجماع سهام، یک سیستم تحمل خطا است که در سیستم‌های کامپیوتری و بلاک چین جهت  دست یافتن به توافق لازم بر روی یک مقدار داده یا موقعیت واحد شبکه در میان فرایندهای توزیع شده یا سیستم‌های چند عاملی، از جمله کریپتو کارنسی ها،  مورد استفاده قرار می گیرد.

بلاک چین بیت کوین را می توان برای مثال عنوان کرد که ، مکانیسم الگوریتم اجماع سهام  از نوع عنوان اثبات کار (PoW) می باشد. در خصوص انواع  الگوریتم اجماع سهام، باز هم صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

انواع مختلف الگوریتم اجماع چیست؟

در این بخش از مقاله  الگوریتم اجماع سهام، انواع الگوریتم اجماع را با هم بررسی می کنیم:

 در مکانیزم   الگوریتم اجماع سهام  به هر تعداد روشی که جهت دستیابی به توافق، اعتماد و همچنین امنیت در سرتاسر یک شبکه کامپیوتری غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره دارد.

 از رایج ترین انواع الگوریتم اجماع، در زمینه بلاک چین و کریپتو کارنسی ها می توان به  اثبات کار یا ( Proof Of Work) و همینطور، اثبات سهام یا  (Proof OF Steak) اشاره کرد.

اما مفهوم الگوریتم اثبات کاریا (PoW) را می توان اینگونه بیان کرد که شکلی از اثبات رمزنگاری می باشد که در آن یک طرف که (اثبات کننده)  می باشد به دیگران که طرف (تأیید کنندگان) می باشند، ثابت می نماید(Proof) که مقدار مشخصی از تلاش محاسباتی خاصی انجام گردیده است. متعاقب آن،  تأیید کنندگان نیز می توانند این هزینه را با حداقل تلاش خود تایید نمایند. 

PoS (الگوریتم اجماع اثبات سهام) الگوریتمی می باشد که به وسیله  پروتکل‌های رمز ارزها جهت  دستیابی به اجماع مورد استفاده قرار می گیرد.

 در بلاک چین‌های الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS)، یک شخص یا گروه به‌ طور الگوریتمی تصمیم می‌گیرند که تراکنش‌ها را با سخت‌افزار رایانه بر مبنای توکن‌هایی که در شبکه قرار داده‌ و یا قفل کرده‌اند، به‌عنوان صورتی از وثیقه تایید نمایند.

 

 

 

 

 

بهترین مکانیسم اجماع کدام است؟

 

ببینیم که در الگوریتم اجماع سهام بهترین مکانیسم اجماع کدام است؟ 

در یک سیستم متمرکزی مانند پایگاه داده ای که حاوی اطلاعات کلیدی در خصوص گواهینامه های رانندگی مردم یک جامعه را در اختیار دارد، شخصی تحت عنوان مدیر مرکزی مسئولیت  نگهداری و همچنین به روز رسانی این پایگاه داده را در دست خود دارد.

 وظیفه ایجاد هر نوع آپدیتی مثل اضافه کردن، حذف و سایر مواردی که مربوط به اشخاصی که واجد شرایط گرفتن  مجوزهای خاص می باشند،  توسط یک مقام مرکزی انجام می گیرد که  در واقع تنها مسئول حفظ و بایگانی  سوابق واقعی می باشد.

 اما در خصوص بلاک چین‌های عمومی که به‌عنوان شبکه های غیر متمرکز و همچنین خودتنظیمی عمل می‌ نمایند آنهم  در مقیاس جهانی تحت نظر هیچ مرجع واحدی نیستند.

 این نوع سیستم تشکیل شده است از مشارکت صدها هزار شرکت کننده  که تمرکز آن روی تایید و همچنین  احراز هویت تراکنشهایی است که در blockchain  و همچنین عملیات استخراج بلاک فعالیت می نمایند. این نوع سیستم نیاز به یک مکانیزم کارا، بی درنگ و ایمن دارد تا اطمینان لازم جهت واقعی بودن تمامی تراکنش های انجام شده در شبکه بدست بیاید. این وظیفه مهم توسط مکانیسم الگوریتم اجماع در بلاک چین صورت می گیرد.

 

 

 

 

  آیا PoS بهتر از PoW است؟

ادامه مبحث بررسی  الگوریتم اجماع سهام، یک سوال مطرح می شود  که آیا PoS بهتر از PoW است؟ در PoS یک مکانیسم اجماع ارز دیجیتال جهت پردازش تراکنش‌ها و همچنین ایجاد بلوک‌های جدید در یک بلاک چین مورد استفاده قرار می گیرد.

در این  مدل از  الگوریتم اجماع سهام،  از روشی جهت سنجش اعتبار ورودی ها در پایگاه داده توزیع شده و همچنین ایمن نگه داشتن پایگاه داده می باشد. که البته در خصوص رمز ارزها این پایگاه داده را  داده بلاک چین نام دارد لذا کار مکانیسم اجماع در این زمینه، ایمن کردن  بلاک چین می باشد. همچنین  POS (اثبات سهام) تلاش می کند مشکلات صنعت ارزهای دیجیتال را رفع نماید.

 دارندگان ارزهای دیجیتال با اثبات سهام تراکنشهای خود را بر مبنای تعداد کوین هایی که یک اعتبار سنج (validator stakes) در اختیار دارد، به اعتبار می رسانند.

اثبات سهام (POS) در واقع  به عنوان یک جایگزین برای اثبات کار (POW)، جهت  اعتبارسنجی بلاک چین و اضافه کردن بلوک‌های جدی به وجود آمد.

 

 

 

 

 

اجماع بلاک چین چیست؟

با مقاله الگوریتم اجماع سهام در خدمت شما عزیزان هستیم. و در این بخش در مورد الگوریتم اجماع در بلاک چین سخن می گوییم.

بلاک چین را می شناسید. یک سیستم همتا به همتای غیرمتمرکز می باشد که هیچگونه مرجع مرکزی ندارد. اجماع بلاک چین اما،  سیستمی را ایجاد می نماید که عاری از هر نوع فساد از یک منبع واحد می باشد، اما این سیستم چگونه کار می کند؟ چگونه هر تصمیمی گرفته می شود و چگونه کاری انجام می شود؟

شما یک سازمان متمرکز معمولی را تصور کنید. تمامی تصمیمات آن توسط رهبر و یا هیئت مدیران اتخاذ می شود. چنین چیزی در یک بلاک چین امکان پذیر نمی باشد چرا که یک BLOCKCHAIN چیزی به عنوان رهبر ندارد.

و برای اینکه بلاک چین بتواند یک تصمیم اتخاذ کند، باید به وسیله مکانیزم اجماع بلاک چین، به یک اجماع برسند.  

 

 

 

 

ارزهای دیجیتال از چه اجماعی استفاده می کنند؟

در بخش پایانی از مقاله  الگوریتم اجماع سهام، به سوال دیگری خواهیم پرداخت. اینکه ارزهای دیجیتال از چه اجماعی استفاده می کنند؟ 

در واقع، انواع مختلفی از الگوریتم های اجماع وجود دارد که مبنای کار هر یک بر اساس اصولی متفاوت می باشد.

 الگوریتم (PoW) یک الگوریتم اجماع بسیار رایج می باشد که به وسیله برخی از محبوب ترین ارزهای دیجیتالی از جمله بیت کوین و همچنین لایت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. 

با این وجود، کل سیستم پروسه استخراج بیت کوین به سطح بالایی از مصرف انرژی  و همچنین صرف زمان بیشتری برای پردازش نیاز دارد.

 (PoS) هم که از دیگر الگوریتم‌های اجماع می باشد و بسیار رایج است و به عنوان یک جایگزین کم‌هزینه و کم مصرف برای PoW طراحی گردیده است. 

با وجود نکات مثبتی که دارد با این ایراد همراه است که به جای آنکه به  هزینه کردن کوین تشویق کند، به احتکار آن ترغیب می کند.

 لازم به ذکر است که دو مدل PoW و PoS در فضای بلاک چین بسیار پر کاربرد هستند، الگوریتم‌های اجماع دیگری نیز وجود دارد که در به آنها اشاره گذرا می کنیم. مثل الگوریتم  اثبات ظرفیت که به (PoC) شناخته می شود.

 همینطور الگوریتم های دیگری چون  PoB، PoH،PoET و PoA

 

 

 

 

سخن پایانی

 الگوریتم اجماع سهام و یا به یک بیان ساده، اجماع روشی است پویا جهت دستیابی به توافق در یک جمع می باشد. از طرفی، اجماع اطمینان حاصل می نماید که توافق حاصل شده به نفع کل اعضا گروه است. 

از زاویه ای دیگر،  الگوریتم اجماع سهام، می تواند به وسیله گروهی از مردم که در سرتاسر جهان  پراکنده می باشند، برای ایجاد جامعه ای یکسان و عادلانه تر استفاده شود و طریقی است که توسط آن، تصمیم گیری اجماع حاصل شود را مکانیسم اجماع می نامند. در خصوص پروتکل های POS و POW  سخن گفتیم و آنها را با هم مقایسه کردیم.

با امید به آنکه مطالب ارائه داده شده در خصوص  الگوریتم اجماع سهام مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. تجربیات و دیدگاه با ارزشتان را با ما به اشتراک گذارید.

در نظر داشته باشید که می توانید از مشاورین بروکر نیکس در زمینه بازارهای مالی مشاوره رایگان دریافت کنید .

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications