NYXbroker
نیکس فارکس

نرخ بهره

نرخ بهره Interest rate چیست؟ و این نرخ چگونه مشخص می شود .

نرخ بهره Interest rate چیست؟ آیا با مفاهیمی از قبیل نرخ بهره واقعی،نرخ بهره بانکی،نرخ بهره اوراق قرضه و همینطور نرخ بهره آمریکا را می دانید؟ برای آشنایی با این مفاهیم همراه ما باشید. بروکر نیکس در جهت افزایش دانش کاربرانش اقدام به انتشار مقالات آموزشی نموده شما می توانید سایر مطالب مرتبط با دنیای فارکس را در وبسایت ما مطالعه کنید.
Interest rate یکی از اصطلاحات کاربردی در دنیای اقتصاد است و بیان کننده نرخی است که از وام گیرنده دریافت می شود به این منظور که از کاهش ارزش پول دریافتی که پرداخت می‌شود در آینده (موقع بازپرداخت) ممانعت به عمل آید.
به عبارت دیگر می توان چنین گفت که مبلغی است که توسط وام دهنده به جهت استفاده از دارایی هایش به وام گیرنده اضافه می گردد. همچنین برای مبلغی که در یک بانک یا موسسه اعتباری از حساب سپرده به دست می آید نیز اجرا می شود.
اکثر وام های مسکن از سود ساده استفاده میکنند. با این وجود، بعضی از وام ها نیز از سود مرکب استفاده می کنند.
برای وام گیرنده ای که توسط وام دهنده دارای ریسک پایینی است، interest rate پایین تر برایش در نظر گرفته خواهد شد و برای وامی که ریسک بالایی باشد interest rate بالاتری شامل آن خواهد شد.

فهرست مطالب

نرخ بهره چیست؟

انواع نرخ بهره و تفاوت آنها

چگونه نرخ بهره بر فارکس تاثیر می گذارد؟

اخبار نرخ بهره و تاثیر آنها بر بازار

کدام ارز دارای بالاترین نرخ بهره است؟

نرخ بهره چیست؟

Interest rate مبلغی است که توسط وام دهنده از وام گیرنده دریافت می شود و  شامل درصدی از اصل مبلغ وام گرفته شده است.

 Interest rate وام معمولا به صورت سالیانه حساب می شود که به نرخ درصد سالیانه یا (APR) شناخته شده است.

Interest rate همچنین می تواند برای مبلغی که در بانک یا موسسه اعتباری از حساب پس انداز یا سپرده نیز دریافت شود به آن (APY) گفته می شود که شامل  درصد سود سالانه حاصل از این نوع حسابهای سپرده می شود. در حقیقت برای استفاده از دارایی وام گیرنده می باشد. دارایی وام گرفته شده شامل مواردی از قبیل پول نقد، آیتم های مصرفی، و… می باشد.

 

 Interest rate در بیشتر معاملات وام دهی یا قرضه اعمال می گردد و مردم برای خرید ملک، تامین بودجه برای پروژه ها و همچنین ایجاد مشاغل و یا پرداخت شهریه دانشگاه وام می گیرند.

 مشاغل نیز برای خرید پروژه ها برای سرمایه گذاری نیاز به گرفتن وام دارند. پولی که به عنوان وام گرفته شده است یا به صورت یکجا و در تاریخی که از قبل مشخص شده باید پرداخت شود و یا طی اقساط دوره ای بازپرداخت آن انجام می شود نیز دارای نرخ بهره مشخصی هستند.

انواع نرخ بهره و تفاوت آنها

در این بخش در مورد چند مورد از انواع Interest rate صحبت می کنیم  : 

نرخ بهره اسمی یک سرمایه گذاری یا وام به روشنی میزان نرخ در قرارداد فی مابین اعلام و تعیین شده است که پرداخت سود بر آن اساس انجام می شود. این میزان نرخی است که توسط منتشر کنندگان اوراق قرضه اعلام می شود. به این مثال توجه کنید: سرمایه گذاری به مبلغ 10،000 یورو، که نرخ سود آن 5 درصد در طی یک  سال باشد، 500 یورو سود برای سرمایه گذار به همراه خواهد داشت.

 

 نرخ بهره واقعی که همان نرخ بهره اسمی است اما با در نظر گرفتن تاثیر تورم بر interest rate  اسمی مفید است. اینگونه بگوییم که interest rate واقعی نرخ تورم را از interest rate اسمی کسر می نماید. به این مفهوم که اگر نرخ سود اسمی 5 و همینطور نرخ تورم نیز 5 باشد ، interest rate واقعی در اینجا 0٪ می شود.

 

 نرخ بهره آمریکا، همانطور که حتما می دانید کشور آمریکا  عنوان دارنده یکی از مهمترین اقتصادهای دنیا را دارد و قیمت گذاری روی بیشتر کالاها با دلار که واحد پول این کشور است انجام می گیرد از جمله طلا و چنانچه شرایط اقتصادی آن مطلوب و مناسب باشد و نرخ بهره آمریکا افزایش  یابد، اثر آن در بازار منجر به افزایش قدرت دلار و کاهش قیمت طلا خواهد شد.

 نرخ بهره بانکی، آمریکا به عنوان پیشرو در اقتصاد دنیا است و رئیس بانک فدرال رزرو دومین فرد مهم بعد از رئیس جمهور در آمریکاست.  نرخ بهره بانکی میانگین interest rate را می گویند از جانب شخصی که وام می گیرد به شخص یا موسسه ای که وام می دهند در ازای دریافت مقدار مشخصی پول در مدت زمان تعیین شده پرداخت می کند و البته بسته به نوع وام متفاوت است. 

چگونه نرخ بهره بر فارکس تاثیر می گذارد؟

عوامل تاثیر گذار زیادی بر بازار فارکس وجود دارد اما interest rate یکی از اساسی ترین و مهمترین  آنها می باشد. این متغیر برای معامله گران فارکس بسیار حائز اهمیت است چرا که ارزش ارز رابطه کاملا مستقیم با آن دارد و کاملا تابع آن است.

  در اینجا متذکر می شویم که در مورد نرخ بهره اوراق قرضه چه بخواهید اوراق قرضه را معامله کنید و چه قصد سرمایه گذاری آن را داشته باشید باید از نرخ بهره اوراق قرضه اطلاع داشته باشید. اوراق قرضه یکی از بزرگترین آیتم های  معاملاتی  می باشد که در هر کشوری معامله می شود و در بازارهای مالی پول زیادی در صورت پایین بودن  interest rate از کشور خارج و در صورت بالا بودن   interest rate  پول زیادی وارد کشور می شود و رابطه بزرگی هم با بازار فارکس دارد.

اخبار نرخ بهره و تاثیر آنها بر بازار

این نکته که interest rate از متغیرهایی است که بسیار مورد توجه می باشد و می تواند بازارهای مالی از جمله فارکس را تحت تاثیر قرار دهد کاملا بدیهی است  و به طور کلی ، هر چه میزان آن بیشتر باشد، ارزش پولی یک کشور افزایش پیدا میکند و بالطبع  interest rate بالاتر تمایل به جذب سرمایه گذاری خارجی را افزایش داده که نتیجه آن افزایش میزان تقاضا و ارزش پول کشور مبدا را در پی دارد.

پیش از آنکه اخبار مهم منتشر شود بطور معمول  معمولاً شاهد آن هستیم که حجم معاملات کاهش می یابد، نقدینگی(liquidity) کم و اسپردها افزایش می یابد منجر به جهش های بزرگ قیمت می شود. 

به طور بالقوه ، هر نوع رویداد خبری که قادر باشد اطلاعات مربوط به مسیر آینده را منتقل کند دارای اهمیت بالا در بازار است و سیاست پولی می تواند انتظارات interest rate را تحت تاثیر خود قرار دهد. 

برای مثال اینگونه بگوییم که نحوه کارایی منحنی باید متاثر از رویدادهای مربوط به سیاست باشد از جمله جلسات کمیته فدرال رزرو یا که نرخ سیاست را تعیین می کند و اخبار اقتصاد کلان را منتشر می کند.

کدام ارز دارای بالاترین نرخ بهره است؟

با interest rate  بسیار پایین در کشورهایی از جمله آمریکا  با نگهداری پول خود در حساب پس انداز شما ثروتمند نخواهید شد، بلکه کشورهایی که  با interest rate بالا ارائه می دهند، سرمایه نقدی شما می تواند بزرگ شود.

 اگر به فکر مهاجرت هستید، جایی را در نظر بگیرید که بتوانید سود چشمگیری از حساب های پس انداز بدست آورید.

 اما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که تورم چگونه  interest rate را تحت تاثیر قرار می دهد. 

بسیاری از کشورها نرخ پس انداز بالاتر ارائه می دهند. اما خطراتی وجود دارد مانند دولتها و اقتصادهایی که پایداری ندارند. 

زمانیکه قیمت کالاها و خدمات روز به روز سیر صعودی دارد تورم بوجود می آید. سقف مشخصی از تورم سالم است اما تورم بالا نشانه ای از مشکل اقتصادی است.

  و این مشکل هنگامی به وجود می آید که مصرف کنندگان به جای پس انداز خرید انجام می دهند بجای آنکه پس انداز کنند، به تورم بیشتر کمک می کند و قدرت خرید واحد پول را تضعیف می کند. در آمریکا برای کنترل تورم و تشویق مردم به  پس انداز ، فدرال رزرو هر از چند گاهی interest rate را افزایش می دهد.

سخن پایانی

نرخ بهره (Interest rate) عبارت است از میزان سود قابل پرداخت بر اساس قرارداد منعقد شده در یک دوره زمانی، که به صورت نسبتی از مبلغی است که وام داده شده یا سپرده گذاری شده است (که مبلغ اصلی گفته می شود).
معمولاً به صورت درصد سالانه بیان می شود. این نرخی که بانک یا سایر موسسات وام دهنده برای وام گرفتن پول خود دریافت می کنند و یا نرخی است که بانک به پس انداز کنندگان خود جهت نگه داشتن پول در حساب خود پرداخت می کند. همچنین در این مبحث انواع نرخ بهره (Interest rate) آن را برشمردیم.

با امید به آنکه مطالب عنوان شده در مقاله نرخ بهره (Interest rate) گامی هرچند کوچک در افزودن اندوخته دانش شما برداشته باشد. نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذارید. در صورت نیاز به مشاوره و یا پرسش و پاسخ از طریق چت آنلاین با مشاورین نیکس تماس برقرار کنید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications