NYXbroker
نیکس فارکس

نرخ تبدیل در فارکس

نرخ تبدیل در فارکس چیست ؟ چه انواعی دارد ؟

نرخ تبدیل در فارکس(exchange rate) به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان در معامله، مد نظر معامله گران می باشد. هدف اصلی تمام تریدر ها از معامله در بازار های مختلف کسب درآمد می باشد و بخش قابل توجهی از این درآمد از طریق مبادله ارز به دست می آید. معامله گران برای کسب درآمد ملزم هستند که به نرخ تبدیل ارز اشرافیت کامل پیدا کنند. تا زمانی که تریدر آشنایی کافی با نرخ ارز های مختلف و تبدیل آنها نداشته باشد، موفق به کسب سود نخواهد شد. از آنجا که تبدیل ارز ها به یکدیگر و ایجاد سود از این طریق، پایه و اساس معاملات فارکس است، عدم مهارت و آشنایی لازم در این زمینه ضرر های زیادی به معامله گر وارد می کند. نرخ تبدیل در فارکس نشان می دهد که ارز یک کشور در قیاس با دیگر کشور ها چه میزان ارزش دارد تا تریدر با توجه به این ارزش و تبدیل آن، به معامله بپردازد. جفت ارز مفهومی است که برای تبدیل ارز ها کاربرد دارد. زمانی که از جفت ارز یورو/دلار سخن می گوییم، مقصود ما ارزش ارز یورو نسبت به دلار می باشد. یعنی می فهمیم که چه میزان از دلار با یک یورو برابری می کند. اینگونه ارزش ارز های مختلف را بهتر درک می کنیم.
لطفا نظرات ارزشمند خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید و ما را در جهت بهبود مقالات یاری کنید. همچنین در صورت ایجاد ابهام و سوال، با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

نرخ تبدیل در فارکس چیست؟

نرخ تبدیل در فارکس به چه معناست؟

انواع نرخ تبدیل در فارکس کدامند؟

نرخ تبدیل ثابت بهتر است یا شناور؟

نمونه ای درباره نرخ تبدیل در فارکس

نرخ تبدیل در فارکس چیست؟

نرخ تبدیل ارز، قیمت ارز رسمی یک کشور در مقایسه با کشور دیگری است. این مقایسه با هدف یکسان سازی ارزش پول صورت می گیرد و در اثر این یکسان سازی، معاملات مختلفی در بازار های مالی شکل می گیرد. برای محاسبه نرخ تبدیل در فارکس (exchange rate) به جای یک ارز، همواره جفت ارزهای معامله را خواهیم داشت. برای مثال EUR/USD = 1.5850 به ما نشان می دهد که نرخ یورو و نرخ دلار آمریکا در چه مقداری از ارزش برابری پیدا می کنند. یعنی هر 1 واحد یورو برابر با ارزش 1.5850 دلار آمریکاست. در اثر عوامل موثر بر ارزش یک ارز، نوسانات زیادی در نرخ ارز به وجود می آید و با این نوساناتی که در ارزش ارز ها رخ می دهد، معامله گران به تبدیل ارز ها با توجه به نرخ تبدیل در فارکس ارز می پردازند و از این جهت سود کسب می کنند.

نرخ تبدیل در فارکس به چه معناست؟

معامله گران بازار پرطرفدار فارکس همانند سایر بازار های مالی سعی دارند به وسیله نوساناتی که در نرخ ارز ها به وجود می آید، به سود برسند. لازمه این سود نرخ تبدیل ارز ها می باشد. دقت داشته باشید که ارز ها اصلی ترین مواد مورد معامله در بازار های مالی می باشند اما با این حال در بازار فارکس طلا، نفت، و سایر کالاهای با دوامی که دارای ارزش معامله گری هستند، مورد معامله قرار می گیرند. بنابراین نرخ تبدیل در فارکس (exchange rate) برای یکسان سازی ارزش تمام کالاهای مورد معامله، دارای اهمیت می باشد. شما برای آشنایی و مطالعه دقیق تر در این زمینه می توانید در دوره های آموزش رایگان فارکس که توسط بروکر نیکس ارائه می شود، شرکت کنید.

انواع نرخ تبدیل در فارکس کدامند؟

نرخ تبدیل ثابت انواع مهمی دارد که شامل ثابت و شناور می باشد. در نرخ تبدیل ثابت یک نرخ واحد برابر به صورت رسمی برای ارز کشور در نظر گرفته می شود. این مورد برای وقتی است که میزان ذخایر طلا و ارز در کشور زیاد و قابل ملاحظه باشد و اقتصاد کشور به گونه ای باشد که ارز های خارجی را جذب کند. در نرخ ثابت، قیمت در پاسخ به تغییرات عرضه و تقاضا تغییر نمی پذیرد. در این حالت بانک مرکزی به یکی از مهم ترین عوامل تغییر قیمت ها تبدیل می شود.

نرخ تبدیل در فارکس(exchange rate)  شناور کاملا مخالف نوع قبلی است و در برابر تغییرات عرضه و تقاضا دچار تغییر می شود. در واقع نرخ تبدیل شناور بستگی به سطوح عرضه و تقاضا دارد و کاملا انعطاف پذیر است و ثبات کمتری دارد. با این حال نسبت به نوع دیگر واقع بینانه تر می باشد زیرا بانک مرکزی ملاک قیمت گذاری را بر اساس عرضه و تقاضای واقعی قرار می دهد.

نرخ تبدیل ثابت بهتر است یا شناور؟

در بحث مقایسه، باید گفت که نرخ تبدیل شناور نسبت به ثابت، واقع بینانه تر و قابل اعتماد تر محسوب می شود. درست است که نوسان بیشتر، ثبات کمتری دارد ولی می دانیم که این تغییرات و نوسانات در نتیجه تغییرات عرضه و تقاضای واقعی بازار رخ می دهد. پس به نوعی طبیعی تر نیز شمرده می شود و متناسب با روند بازار و در راستای تحولات واقعی بازار، متغیر می باشد و خارج از این اصول و قواعد نیست.

نمونه ای درباره نرخ تبدیل در فارکس

در ادامه مثالی در رابطه با نرخ تبدیل (exchange rate) می آوریم تا درک و فهم بیشتری نسبت به آن برایتان حاصل شود.

فرض کنید می خواهید به مسافرتی چند روزه از کشور نیویورک به کشور آلمان بروید. شما قصد دارید در این سفر مبلغ 200 دلار به همراه داشته باشید. در این صورت وارد یک صرافی می شوید و نرخ تبدیل در فارکس 1.2 را مشاهده می کنید. این نشان می دهد که شما می توانید 200 دلار پرداخت کنید و در مقابل 166.66 یورو بگیرید. این گونه تبدیل ارز با ارزش برابر صورت می گیرد. 

فرمول محاسبه تبدیل ارز به این شکل است :

یورو = دلار ÷ نرخ تبدیل

1.2 ÷ 200 = 166.66

دقت داشته باشید که نرخ ارز در این مثال ممکن است لحظه ای باشد و در چند ساعت آینده با افت ارزش دلار روبرو شوید. در نتیجه با پرداخت 200 دلار، مقدار یورو کمتری دریافت خواهید کرد.

سخن پایانی

نرخ تبدیل در فارکس(exchange rate) در واقع نوعی اطلاعات آماری برای محاسبه ارزش پول کشور ها و کسب سود از طریق آن می باشد. ایجاد درآمد از طریق نوسانات موجود در نرخ ارز در بازار های مالی، با بررسی نرخ ارز حاصل می شود. بنابراین معامله گران تازه وارد به بازار فارکس باید پیش از هر اقدامی با مفهوم نرخ ارز و تبدیل آن و انواع این مفهوم اعم از ثابت و شناور، آشنایی لازم را کسب کنند. در اکثر دوره های رایگان و تخصصی آموزش های فارکس، این مطالب مقدماتی بیان شده است.
نکته ای که حائز اهمیت است این است که گاهی ما با دو نرخ تبدیل متفاوت در فارکس، داخلی و خارجی روبرو هستیم. این حالت برای زمانی است که یک کشور نرخ ارز متفاوت و خاصی دارد. برای مثال کشور چین برای ارز خود از نرخ تبدیل در فارکس دوگانه استفاده می کند و میزان برابری ارزش آن با سایر ارز ها در دو نرخ تبدیل، متفاوت خواهد بود. پس تعجبی نکنید اگر در یک کشور در هنگام تبدیل ارز، ارزش های نابرابری مشاهده کردید.
هر آنچه در این مقاله گفته شد با هدف آشنایی هرچه شما با نرخ ارز ها و تبدیل آن ها به یکدیگر بود. این آشنایی به شما کمک می کند که مهارت معاملاتی خود را افزایش دهید و معاملات موفق آمیزی را در بازار فارکس تجربه کنید و همچنین ضرر و زیان خود را تا حد امکان کاهش دهید.
با توجه به مطالب گفته شده اگر سوالاتی پیش آمده می توانید با مشاورین بروکر نیکس ارتباط برقرار کنید ما منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم .

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications