NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص دلار

شاخص دلار چیست و چه چیزهای بر روی این شاخص تاثیر می گذارد؟

شاخص دلار (dollar index) چیست؟ حتما دلار را به عنوان واحد پول ایالات متحده می شناسید اما آیا شاخص دلار آمریکا را نیز می شناسید؟ آیا با اصطلاحات( معامله و تحلیل شاخص دلار) آشنا هستید؟ و کاربردشان را می دانید؟
موارد عنوان شده در بالا سرفصل هایی می باشند که در این مقاله که به همت تیم تحقیقاتی بروکر نیکس جمع آوری و به نگارش درآمده به آنها پرداخته خواهد شد.
سالهای زیادی است که دلار به عنوان یک ارز اصلی و واحد پول غول اقتصاد جهان آمریکا در سیستم مالی دنیا شناخته شده و کاربرد دارد.
این شاخص نسبت دلار را به ارزهای دیگر مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد مقابل ارزهای جهانی چون، پوند استرلینگ(GBP)، یورو(EUR)، دلار کانادا(CAD) ، کرون سوئد(SEK)، فرانک سوئیس (CHF)وین ژاپن (JPY).
ارزهای نام برده شده دارای سهم مختلفی در سبد سهم می باشند. یورو و دلار در این سبد سهم بالایی را به خود اختصاص داده اند و کاری کهUSDX انجام می دهد برآورد میانگین همه این ارزها است.

فهرست مطالب

index دلار چیست؟

چرا شاخص دلار دارای اهمیت است؟

رابطه شاخص dollar و بازار فارکس

آیا می توان index دلار را معامله کرد؟

چه عواملی بر شاخص dollar تاثیرگذار هستند؟

شاخص دلار چیست؟

شاخص دلار (dollar index) چیست؟ این شاخص با نامهای تجاری USDX,DXY و DX شناخته می شود و کارش اندازه گیری ارزش دلار ایالت متحده است نسبت به سبد سایر ارزهای بین المللی میزان این شاخص زمانی بالا می رود که دلار در مقایسه با ارزهای دیگر قدرت و ارزش بگیرد.

شاخص دلار آمریکا در طیف گسترده  مورد استفاده قرار می گیرد.

با افزایش ارزش دلار میزان شاخص بالا می رود و با کاهش ارزش دلار میزان آن پایین می رود.این شاخص در تجزیه و تحلیل  تکنیکال بکار برده می شود.

سبد ارزی تنها یک بار دچار تغییر و تحول شده است که آن هم برمیگردد به سال 1999 که با آمدن یورو، بسیاری از ارزهای اروپایی که در این شاخص حضور داشتند جای خود را به یورو دادند. 

وزن ارزهای موجود در سبد از قرار زیر است که سهم  یورو 57.3 %  است.

  •  JPY یوان ژاپن  (13.6%)
  • GBP پوند استرلینگ(11.9%)
  • CAD دلار کانادا(9.1%)
  • SEK کرون سوئد(4.2%)
  • CHF فرانک سوئیس(3.6%)

چرا شاخص dollar دارای اهمیت است؟

USDX دارای اهمیت است چرا که تحلیل شاخص دلار، به تریدرها این امکان را می دهد تا بتوانند ارزش دلار را  در مقایسه با سبد ارزهای انتخاب شده  در یک معامله بررسی و نظارت کنند. 

همچنین معامله گران را قادر می سازد میزان ریسک خود را در رابطه با دلار مدیریت کنند. می توان استراتژی های آتی یا سایر گزینه ها را در USDX با هم ترکیب کرده و استفاده نمایند.

USDX شاخص یا متغیری است  برای سنجش ارزش دلار آمریکا در برابر ارزش سبدی و همینطور برای سنجش بیشترین و مهمترین ارزهای شرکای تجاری آمریکا می باشد. از آنجائیکه دلار قدرتمندترین واحد پولی در دنیاست لذا ارزش این شاخص نیز به دلیل آنکه ارزش دلار را در بازارهای جهانی نشان می دهد حائز اهمیت است.  

رابطه index دلار و بازار فارکس

تریدرهای فارکس همواره از  USDX به عنوان یک شاخص کلیدی برای دلار استفاده می کنند. همیشه وضعیت دلار را در جفت ارزی که معامله می کنید مد نظر داشته باشید، چنانچه  USDX در حال تقویت و رو به افزایش است منطقی است که  شما جفت ارز یورو/دلار را معامله نمایید.

 همه ما می دانیم که تقریبا بیشتر جفت های ارزهایی که معامله می شوند شامل دلار آمریکا است. 

این به چه مفهومی است؟ به این معنی که هر یک از جفت ارزهای گفته شده می توانند مورد معامله قرار گیرند و تحلیل شاخص دلار بهترین آپشن برای نشان دادن وضعیت موجود است.

و قطعا  می تواند کمک بزرگی برای کسانی باشد که در معاملات خود، EUR/USD را معامله می کنند.

اگر شاخص USDX حرکت های چشمگیری را انجام دهد می توان انتظار آن را داشت که تریدرهای ارز بر آن اساس واکنش نشان دهند.

آیا می توان index دلار را معامله کرد؟

آیا معامله شاخص دلار امکانپذیر است؟ بله 

(dollar index) را می توان معامله کرد. معامله شاخص dollar به این صورت است که می  می توان آن را مانند یک شاخص حقوق صاحبان سهام معامله کرد. بجای آنکه چندین اوراق بهادار را همزمان معامله کنند تنها با یک اوراق بهادار معامله می کنند در این صورت تنها یک شاخص را معامله می کنند. این مورد در میان تریدرهای ارز بسیار رایج است که روزانه به طور مداوم  بر حرکت دلار نظارت و پیگیری داشته باشند.

بر حسب میزان لات معاملات(حجم) انجام شده با دلار و  شاخص USDX میزان اسپرد یا کمیسیون رقابتی خواهد بود. در صورت صعودی بودن شاخص بسیار منطقی است که بگوییم ارزش دلار در مقایسه با سایر ارزهایی که در سبد قرار دارند بالا رفته در نتیجه دلار ارزشمندتر و قابل اعتمادتر شده است. 

چه عواملی بر index دلار تاثیرگذار هستند؟

سرمایه گذاران و تریدرها باید با این شاخص آشنا باشند. همچنین جهت سنجش میزان تغییرات  نرخ ارز دلار در برابر بسیاری از ارزها کاربرد دارد . اما ببینیم که چه عواملی بر index دلار آمریکا اثر گذار هستند؟ 

اقتصاد آمریکا،  از نقطه نظر قدرت خرید،واحد پول یک کشور به وضعیت اقتصادی آن کشور مرتبط است. اگر موقعیت اقتصادی آمریکا ضعیف باشد، نشان دهنده  آن است که قدرت خرید ارز پایین است، لذا نرخ ارز افت خواهد کرد. در نتیجه آن تولید ناخالص داخلی آمریکا کاهش می یابد و نرخ بیکاری بالا می رود واین موارد همگی  مبین این مطلب است وضعیت اقتصادی مناسب نیست و وخیم است. که این امر تاثیر منفی بر این شاخص را در پی خواهد داشت 

 اما این شاخص فقط از شرایط اقتصادی تاثیر نمی گیرد، بلکه وضعیت رقابتی آمریکا نیز در قیاس با اقتصاد اروپا و غرب عامل دیگری است. بنابراین ، هنگام تحلیل شاخص دلار، چنانچه وضعیت اقتصادی آمریکا رو به وخامت بود و نقطه مقابل آن اقتصاد اروپا رو به بهبودی است،شاهد کاهش این شاخص خواهیم بود و بالعکس.

سخن پایانی

شاخص دلار (dollar index) یک معیار است که جهت سنجش ارزش دلار مورد استفاده قرار می گیرد.برای برآورد شاخص دلار آمریکا، شش ارز اصلی نیز محاسبه خواهد شد.
هرگونه تغییر در وضعیت این شاخص می تواند اثر مستقیم خود را بر ارزش دلار نشان دهد. که می تواند جفت ارزهای دلار را متاثر کند. بنابراین این شاخص، دارای اهمیت بالایی است.
اشاره شد که چه عواملی بر شاخص دلار (dollar index) تاثیر می گذارد و نتیجه آن به چه صورت منعکس خواهد شد.عوامل اقتصادی و همینطور بازار رقابتی با اروپا و سپس اثر آن را در معامله جفت ارزها در بازار فارکس بررسی کردیم.
اکنون قادر خواهید بود که در خصوص این شاخص سوالاتی که در ابتدای مقاله مطرح شد را پاسخ دهید. با امید آنکه این مقاله برایتان مفید فایده بوده با اشتراک گذاری نظرات و تجربیات خود ما را دلگرم سازید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications