NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص درآمد شخصی

نحوه گزارش درآمد شخصی و تاثیر آن بر فارکس

شاخص درآمد شخصی چیست؟ مفهوم شاخص درآمد شخصی را در اقتصاد کلان چیست؟ اگر شما هم علاقمند به دانستن پاسخ این قبیل سوالات هستید، این مقاله را از دست ندهید. ما در این مقاله که بروکر نیکس تقدیم حضور شما عزیزان می کند در خصوص مفاهیم زیر سخن خواهیم گفت:
Personal Income – –
درآمد شخصی در اقتصاد کلان
درآمد شخصی چیست
درآمد شخصی به انگلیسی
تعریف درآمد شخصی
با ما تا انتها همراه باشید تا شاخص درآمد شخصی را بهتر بشناسیم.
در مقدمه بد نیست که به تعریف درآمد شخصی بپردازیم، به آن درآمد ناخالص نیز اطلاق می گردد. به تمام پاداش دریافتی فرد، اعم از تجاری و نیز غیر تجاری اطلاق می گردد. این دریافتی می تواند از منابع متفاوتی تامین شود از جمله: حقوق و دستمزد که از اشتغال یا خود اشتغالی ایجاد می گردد. منابعی چون سود بازار سهام و کرایه که بابت اجاره یک ملک دریافت می شود در این دسته بندی قرار می گیرند.

فهرست مطالب

درآمد شخصی در اقتصاد کلان چیست؟

درآمد شخصی را چگونه محاسبه می کنید؟

انواع درآمد شخصی و نحوه اعلام این گزارش

شاخص درآمد شخصی و تاثیر آن در فارکس

آیا درآمد شخصی شامل مالیات می شود؟

درآمد شخصی در اقتصاد کلان چیست؟

در ابتدای مقاله شاخص درآمد شخصی  ببینیم که مفهوم  درآمد شخصی در اقتصاد کلان (از عوامل اقتصادی موثر بر بازار فارکس) چیست؟ درآمد شخصی به انگلیسی  Personal Income نامیده می شود و  در علم اقتصاد، به تمام درآمدی اطلاق می گردد که  یک فرد، به صورت دستمزد به دست می آورد. این درآمد می تواند از طریق شرکت های سرمایه گذاری و یا سایر انواع سرمایه گذاری ها باشد. به مجموع کل درآمدهایی که توسط تمامی افراد یا خانوارها در طول یک بازه زمانی مشخص حاصل می گردد، شاخص درآمد شخصی گفته می شود.

 این درآمد می تواند  در طول سال از منابع متفاوتی تامین گردد و شامل تمام محصولات و پولی می شود که دریافت می کنید. این درآمد نه تنها  می تواند دستمزدها را شامل گردد  بلکه می تواند به صورت  درآمد اضافی نیز باشد برای مثال سود سهامی که از بابت اوراق بهادار به دست می آورید،  تراکنش های مالی ، مستمری هایی که دریافت می شود، مزایای اجتماعی، اجاره ملک و….

 

 

 

درآمد شخصی را چگونه محاسبه می کنید؟

در این بخش از مقاله  شاخص درآمد شخصی می پردازیم به نحوه محاسبه آن. در تعریف درآمد شخصی گفته شد که این نوع از درآمد، کسب شده یا  انتقالی می باشد که به وسیله افراد یا  خانوارها دریافت می گردد. شاخص درآمد شخصی، اندیکاتوری است که نشان دهنده میزان رفاه حقیقی افراد و همچنین توانایی آنها را در پرداختها می باشد و مبنای محاسبه آن درآمد قبل از مالیات می باشد.

 به دلیل آنکه در آمد شخصی بیانگر میزان مصرف و همچنین خرج مصرف کننده می باشد و از آنجائیکه این مخارج قسمت عمده ای از اقتصاد را به جریان در می آورد، لذا این روندها در  شاخص درآمد شخصی بسیار با اهمیت بوده و به صورت فصلی و سالانه توسط تحلیلگران، اقتصاد دانان و سازمانهای آمار مورد رصد و بررسی قرار می گیرد. 

 

 

 

انواع درآمد شخصی و نحوه اعلام این گزارش

 شاخص درآمد شخصی می تواند دو گونه اطلاعات در اختیار ما قرار دهد. چنانچه  شاخص درآمد شخصی رو به افزایش باشد نشان از توسعه اقتصادی  و رشد در اقتصاد می باشد، که خوب این خبر خوبی برای اقتصاد یک کشور است و  نشان از حال خوب آن اقتصاد دارد و حالت عکس آن زمانی است که اقتصادی در دوران رکود است در این شرایط، شاخص درآمد شخصی رو به کاهش می گذارد. 

برای مثال، رشد اقتصادی سریعی که  از دهه 1980 در اقتصاد کشورهایی مانند چین، هند و  برزیل باعث افزایش چشمگیر شاخص درآمد شخصی در این کشورها شده و میلیونها شهروندان را از درآمد خوبی برخوردار ساخته است. این امر ناشی از افزایش شاخص درآمد شخصی می باشد. 

انواع  درآمد شخصی را می توان در سه دسته طبقه بندی کرد:

  • درآمد  عمومی مثل دستمزد حاصل از اشتغال و حقوق بازنشستگی(General personal income)
  • درآمد حاصل از سود(Interest income)
  • درآمد حاصل از سهام (Dividends) 
  • درآمد اجاره (Rental)

گزارش درآمد و همینطور هزینه های شخصی آمریکا (که به آن  گزارش مصرف شخصی نیز گفته می شود ) دربردارنده  مجموعه ای از داده های تولید شده می باشد که توسط دفتر تحلیل اقتصادی  که به اختصار به آن (BEA) گفته می شود، انجام می گیرد و کارش تعقیب و پیگیری 

 درآمد و همینطور هزینه مصرف کننده می باشد.

 

 

 

 شاخص درآمد شخصی و تاثیر آن در فارکس

 شاخص درآمد شخصی به عنوان یک اندیکاتور اقتصاد و همینطور گزارشی از درآمد و هزینه های شخصی، در واقع به سنجش قدرت بخش مصرف کننده می پردازد. شاخص درآمد شخصی همچنین به سرمایه گذاران کمک می کند تا بتوانند تصمیمات درستی درخصوص اینکه

در کدام شرکت ها سرمایه گذاری کنند، اتخاذ نمایند. چرا که آنها را قادر می سازد تا با تجزیه و تحلیل و بررسی این شاخص به این نتیجه برسند که آیا مصرف کنندگان می توانند برای کالاهای بادوام و غیر با دوام و همینطور خدمات هزینه کنند یا خیر.

اساسا شاخص در فارکس جهت سنجش سلامت اقتصاد یک کشور به کار گرفته می شوند و می تواند نشان دهنده پیشرفت یا پسرفت اقتصاد باشند.  هرچه داده ها قوی تر باشند، نشان از پایداری اقتصادی و در نتیجه ثبات ارز آن کشور و در نتیجه جفت ارزهای بازار فارکس را متاثر خواهد ساخت.  

 

 

 

آیا درآمد شخصی شامل مالیات می شود؟

در آخرین بخش از مقاله  شاخص درآمد شخصی به یک سوال مهم خواهیم پرداخت که آیا درآمد شخصی شامل مالیات می شود؟ 

مالیاتی که برای درآمد شخصی منظور می گردد تحت عنوان  مالیات بر درآمد خالص و یا به عبارتی دیگر (درآمد ناخالص منهای تخفیف مالیاتی مجاز) و همینطور عایدی سرمایه فرد تعریف می گرد. این شاخص به همه سطوح دولتی مرتبط است و بر مبنای درصد تولید ناخالص داخلی و همچنین کل مالیات مورد سنجش قرار می گیرد.

در ایران اما، بر اساس قانون مالیاتهای مستقیم، تمام افراد مشغول به کار که در داخل کشور هستند و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی می باشند، باید قسمتی از حقوق خود را به عنوان مالیات به وزارت اقتصاد و دارایی پرداخت نمایند. مالیات حقوق مشمول افراد حقیقی است و بطور مستقیم از دارایی ها و درآمد اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی دریافت می شود.   

 

 

 

سخن پایانی

 شاخص درآمد شخصی چیست؟ در این مقاله ابتدا به تعریف درآمد شخصی پرداخته شد. اشاره شد که  درآمد شخصی به انگلیسی Personal Income نامیده میشود. اصطلاح  شاخص درآمد شخصی، تحت عنوان درآمد فردی تعریف می شود. می توان گفت تقریبا در بیشتر حوزه های قضایی این نوع از درآمد را، درآمد ناخالص می نامند و مشمول مالیات می گردد. شاخص درآمد شخصی تاثیر مهمی بر مصرف کننده می گذارد، چرا که این هزینه های مصرف کننده است که بخش بزرگ و عمده در اقتصاد را هدایت می نماید. غالبا این شاخص به صورت سه ماهه و یا سالانه پیگیری می گردد. در آمریکا این شاخص، توسط دفتر تحلیل اقتصادی، به صورت ماهیانه پیگیری می شود و نتایج با ماه قبل مقایسه می گردد. بررسی این شاخص به تحلیلگران اجازه می دهد که چگونگی تغییر روندهای درآمد را تجزیه و تحلیل نمایند.

با امید به آنکه مقاله ای که تقدیم حضورتان شد را مفید یافته باشید. چنانچه دیدگاه و یا تجربه ای در این زمینه دارید، آن را با ما به اشتراک گذارید.

جهت دریافت مشاوره رایگان، شما عزیزان می توانید از طریق چت آنلاین و یا سایر راههای ارتباطی با بروکر نیکس تماس بگیرید.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications