NYXbroker
نیکس فارکس

روند در فارکس

رپند در فارکس چیست و چگونه می توان آن را تشخیص داد ؟

روند در فارکس یک مفهوم کلی مبتنی بر جهت حرکت قیمت ها می باشد. در واقع وجود روند ها به تحرک قیمت ها بستگی دارد. زمانی که با افزایش ارزش و قیمت دارایی ها روبرو هستیم یعنی بازار روندی صعودی را تجربه کند و کاهش قیمت ها یعنی بازار در دچار روند نزولی است. آیا می دانید خطوط روند در فارکس چیست؟ روند شناسی در فارکس چگونه است؟ بهترین شاخص روند چیست؟
روند ها به احساسات اصلی بازار اشاره دارند و به معامله گران می گویند که وضعیت کلی بازار در هر دوره زمانی چگونه است. روند، تمایل بازار به تحرکات صعودی و نزولی را شامل می شود. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در رابطه با روند و انواع آن و بهترین اندیکاتور تشخیص روند در فارکس اشاره می شود.
شما می توانید نظرات خود را در انتهای مقاله برای ما بنویسید و پرسش های خود را در چت آنلاین برای مشاورین نیکس مطرح کنید.

فهرست مطالب

روند در فارکس چیست و انواع روند ها

چگونه روند های فارکس را پیدا می کنید؟

نحوه رسم خطوط روند (ترند لاین)

بهترین شاخص روند برای فارکس چیست؟

معامله گران روند چگونه معامله می کنند؟

روند در فارکس چیست و انواع روند ها

روند یا گرایش یک رفتار قیمتی است که شامل افزایش یا کاهش کلی قیمت است. یک جفت ارز زمانی روندی دارد که برای مدت زمان طولانی تری در حال افزایش یا کاهش باشد. انواع روند در فارکس شامل دو نوع گرایش می شود : روند صعودی و روند نزولی.

روند صعودی : برای تشخیص روند در فارکس باید به این موضوع توجه داشته باشید که موقعیت قیمت در پایین‌ ترین قسمت‌ ها و قله‌ های بالاتر در نمودار، روند نزولی را نشان می دهد. بنابراین، خط گرایش باید عامل اتصال کف قیمت ها در نمودار به یکدیگر باشد. به این ترتیب خط روند صعودی عملکردی مشابه یک پشتیبان دارد. به دنبال این تمایل، در صورت تعامل قیمت جدید با یک خط روند صعودی، معمولاً انتظار داریم که قیمت در جهت صعودی جهش کند.

روند نزولی : روندهای نزولی عملکردی متضاد با روندهای صعودی دارند. برای شناسایی روند در فارکس باید بدانید این روند زمانی نزولی است که عمل قیمت بالا و پایین تر را در نمودار فارکس ایجاد کند. در این مورد، خط روند نزولی باید از میان نواحی نوسان نمودار کشیده شود و خط روند حاصل به عنوان مقاومتی برای قیمت عمل می کند. به دنبال روند نزولی، در صورت تعامل قیمت جدید با خط روند، انتظار داریم که قیمت معمولاً در جهت نزولی جهش کند.

شما می توانید با ثبت نام در آموزش رایگان فارکس که توسط بروکر نیکس ارائه می شود، از آموزشهای بیشتر در زمینه بازار فارکس بهره مند شوید.

 

 

چگونه روند های فارکس را پیدا می کنید؟

شاخص‌ های روند مختلفی برای تشخیص روند وجود دارد، با این حال، یکی از ساده‌ ترین و موثرترین راه‌ها برای روند شناسی در فارکس، استفاده از خطوط روند در فارکس است.

خط روند یک خط مورب در نمودار است که تعدادی از بالا یا پایین را در نمودار فارکس به هم متصل می کند. اگر خط روند بتواند تعدادی پیک قیمت را به هم متصل کند، انتظار داریم که عمل قیمت با این خط روند مطابقت داشته باشد. پس خطوط روند در فارکس، عملکردی مشابه یک حمایت یا مقاومت برای قیمت دارند.

تصویر زیر یک گرایش کلاسیک قیمت فارکس با خط روند مربوطه و شکست نهایی را به شما نشان می دهد.

در بالا نمودار روزانه جفت فارکس GBP/USD برای نوامبر 2007 تا ژانویه 2008 را مشاهده می کنید. این به معنای وجود یک روند نزولی است. خط مورب قرمز خط روند نزولی است که شامل حرکت قیمت در مسیر نزولی است. فلش های سیاه نیز به مکان هایی اشاره می کنند که قیمت روند را به عنوان یک مقاومت آزمایش می کند.

روند در فارکس

 

نحوه رسم خطوط روند (ترند لاین)

 

خطوط روند در فارکس از نظر بسیاری از معامله گران، رایج ترین و محبوب ترین شکل تحلیل تکنیکال فارکس می باشند. این خطوط اگر به درستی ترسیم شوند، می توانند به بهترین شکل کارآمدی خود را اثبات کنند. علیرغم اینکه تاثیر و فایده ترند لاین برای معامله گران آشکار است، این خطوط از سوی معامله گران به شکل صحیح رسم نمی شود. رسم اشتباه خطوط روند عامل اصلی عدم شناسایی روند در فارکس است. 

در یک شکل ساده و ابتدایی، خط روند در امتداد پایین مناطق حمایتی که با عنوان دره شناخته می شود، رسم می شود که آن را تحت عنوان خط روند صعودی می شناسند. 

اما در یک روند نزولی، خط روند در امتداد بالای مناطق مقاومت یا قله به آسانی رسم می شود که از آن تحت عنوان خط روند نزولی یاد می شود. 

در نهایت برای ترسیم خطوط روند به درستی و تشخیص روند در فارکس با استفاده از این خطوط، تنها چیزی که باید بدانید این است که با یافتن و اتصال دو قسمت بالا یا پایین اصلی، این عمل به سادگی انجام می گیرد. 

 

 

بهترین شاخص روند برای فارکس چیست؟

راه متداول تشخیص روند و همچنین تشخیص تغییر روند در فارکس، بهره گیری از اندیکاتور های مختلف و مفید در این زمینه است. هرکدام از این اندیکاتورهای تشخیص روند، ویژگی های خاصی دارند. برای مثال سهولت استفاده از هر کدام متفاوت است و همچنین درجه دقت و درستی هرکدام ممکن است با دیگری متفاوت باشد. با انجام یک تحقیق کلی ممکن است به این نتیجه برسید که اندیکاتور MACD رایج ترین و محبوب ترین اندیکاتور تشخیص روند در فارکس است. این اندیکاتور در زمینه تشخیص روندها کارآمد است و خود را اثبات کرده است. برای تشخیص روندها با استفاده از این اندیکاتور، مهم ترین نکته قابل ذکر برای تشخیص روند صحیح، این است که باید شناخت کافی نسبت به این اندیکاتور کسب کنید. در واقع باید بدانید که چگونه روند صعودی و نزولی را با بکارگیری این اندیکاتور پیدا کنید. 

برای مثال MACD متقاطع که اغلب بهترین اندیکاتور تشخیص روند در فارکس شمرده می شود، از دو خط مبتنی بر میانگین متحرک تشکیل شده است که در بالا و پایین سطح 0 با یکدیگر تعامل دارند. هنگامی که خط سریعتر خط کندتر را در جهت نزولی می شکند در حالی که بالای 0 قرار دارد، انتظار داریم قیمت در جهت نزولی شروع به روند کند. وقتی خط سریع‌تر خط کندتر را در جهت صعودی می‌شکند، در حالی که زیر 0 قرار دارد، انتظار داریم که قیمت در جهت صعودی شروع به روند میکند. شما می توانید با شرکت در دوره های آموزش روند در فارکس، اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

 

معامله گران روند چگونه معامله می کنند؟

از آنجایی که اکنون با فرآیند روند شناسی در فارکس و همچنین تشخیص روند در فارکس آشنا هستید، اکنون زمان آن رسیده است که در مورد روشی برای استفاده از روندهای ارزی معاملاتی صحبت کنید. ما اکنون یک استراتژی معاملاتی روند را به نمایش خواهیم گذاشت، که اجرای آن نسبتا آسان است.

ما از یک اندیکاتور کمکی برای حمایت از استراتژی معاملاتی روند خود استفاده می کنیم. این نشانگر واگرایی میانگین متحرک (MACD) خواهد بود.

یکی از راه های تجارت روندها، ترکیب خطوط روند، MACD و شاخص حجم است. می‌توانیم سیگنال‌های نشانگر MACD و خط روند نوظهور بالقوه را مطابقت دهیم و تجزیه و تحلیل حجم را برای شناسایی روند در فارکس انجام دهیم. تصور کنید که یک حرکت قیمتی رو به بالا در نمودار دارید. در همان زمان، MACD یک متقاطع صعودی زیر صفر را نشان می دهد که از افزایش قیمت حمایت می کند. در این مورد، می‌توانیم به دنبال آن باشیم تا زمانی که سیگنال مخالف MACD را ببینیم. دستور توقف ضرر باید در اینجا زیر پایین نوسان اخیر قرار داده شود. همین تکنیک برای روندهای نزولی نیز وجود دارد. اگر قیمت شروع به محاسبه برای بالا و پایین کند، ما از یک متقاطع MACD نزولی بالای 0 استفاده می کنیم تا یک جفت ارز را کوتاه کنیم. همچنین می توانیم تغییر روند در فارکس را با این تکنیک تشخیص دهیم.

سخن پایانی

 

روند در فارکس یک حرکت قیمت جهت دار است. توانایی تشخیص درست یک روند می تواند عملکرد صحیح معاملاتی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. روند صعودی به دنباله ای از بالا و پایین های افزایشی است که در آن هر اوج و پایین بعدی بالاتر از قبلی است. یک روند نزولی دنباله ای از نزولی است که در آن هر یک از اوج و پایین های بعدی کمتر از قبلی است.

با آموزش روند در فارکس، می توانید یک پیش بینی تقریبی برای حرکت قیمت دریافت کنید. البته در عمل قیمت می تواند بارها و بارها از جهت اصلی منحرف شود. با این حال، این روند به شما امکان می دهد که درک کنید تجارت در کدام جهت سودآورتر است.

تعیین دقیق معکوس شدن و تغییر روند در فارکس آسان نیست، بنابراین معامله در برابر آن اغلب منجر به زیان می شود و می تواند مخاطره آمیز باشد. به همین دلیل معامله به سمت روند که در این مقاله به شکل جامع توضیح داده شد، بسیار منطقی تر است. 

نظرات و پیشنهادات ارزشمند و سازنده خود را برای ما ارسال کنید. همچنین می توانید برای رفع ابهامات و مشکلات احتمالی در چت آنلاین با مشاورین ارتباط برقرار کنید.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications