NYXbroker
نیکس فارکس

تاثیر جلسه اوپک در فارکس

یکی از جلسات مهم که در بازار فارکس نقش بسزای دارد جلسه اوپک است . اینکه در این جلسه چه کسانی حضور دارند و چه کشورهایی نظر آنها در این جلسه مهم است را مورد بررسی قرار می دهیم .

تاثیر جلسه اوپک در فارکس امروزه به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در بازار فارکس، همواره مورد توجه و ارزیابی تریدر ها بوده است. اوپک به معنی سازمان کشور های صادر کننده نفت می باشد. این سازمان با گردهمایی کشور های مختلف به وجود آمده است که در سال 1339 در سوئیس بنیانگذاری شد. این سازمان در سال 1344 به کشور اتریش منتقل شد. هدف اصلی این سازمان، یکپارچه سازی سیاست های نفتی کشور های عضو سازمان است. طراحی دستورالعمل هایی برای ثبات قیمت نفت و همچنین درآمد ثابت برای کشور های صادر کننده نفت، از دیگر آرمان های این سازمان است. حق عضویتی که کشور های عضو باید بابت عضویت خود بپردازند، سالانه 5 میلیون دلار است. تاثیر جلسه اوپک در فارکس از این منظر است که اوپک در صدد کاهش نوسان قیمت نفت می باشد. وقتی نفت که یک انرژی تاثیرگذار اقتصادی به شمار می رود، قیمت ثابت و بدون تغییر داشته باشد، طبیعتا معامله و کسب سود با آن به مشکل می خورد. زیرا زمانی که کاهش و افزایش قیمت وجود نداشته باشد یا نوسان خیلی کم و ناچیز باشد، معامله بی فایده است و سودی نخواهد داشت. از این لحاظ آیا می توان گفت که تاثیر جلسه اوپک در فارکس یک تاثیر منفی است؟ در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.
لطفا نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را در انتهای مقاله برای ما بنویسید.

فهرست مطالب

اوپک در فارکس چیست؟

اوپک چگونه بر بازار فارکس تاثیر می گذارد؟

کشور های عضو اوپک

کدام کشور ها عضو اوپک نیستند ولی نظر آنها تاثیرگذار است؟

تاثیر اوپک بر روی دلار

اوپک در فارکس چیست؟

اوپک برای تنظیم سیاست ها و قیمت گذاری انواع نفت به وجود آمده است. Opec meeting یا گردهمایی اوپک با اهداف مختلفی به وجود آمده است. اهداف و تصمیمات گرفته شده توسط این سازمان، همانند متغیر هایی مثل انواع شاخص ها، بر فارکس تاثیرگذار است. تاثیر جلسه اوپک در فارکس عمدتا منفی است. وقتی اوپک پلاس در یک نشست به توافق قطعی درباره میزان تولید نفت در یک دوره معین و قیمت گذاری آن می رسد، اگر این قیمت گذاری با دوره قبل تفاوت قابل توجهی داشته باشد، دست معامله گران در تجارت نفت باز خواهد بود. اما از آنجا که اوپک از نوسان قیمت نفت دوری می کند، نمی توان انتظار تغییر قیمت قابل توجهی داشت. با این حال در مواردی که opec meeting تشخیص می دهد، تغییراتی در سیاست های نفتی رخ می دهد که بسیار سود آور برای معامله گران فارکس خواهد بود. از این رو معامله گران نسبت به تاثیر جلسه اوپک در فارکس گوش به زنگ هستند. علاوه بر این فارغ از سازمان اوپک، بازار نفت به تنهایی یک بازار پر نوسان است و معامله گران ماهر می توانند سود خوبی از این نوسان کسب کنند. در بازار پر نوسان با آنکه ریسک زیاد است، اما به همان میزان احتمال کسب سود برای معامله گران حرفه ای زیاد است. انواع نفت به بیش از 70 گونه مختلف می رسد که به مقدار نیاز  با تصمیم سازمان اوپک تولید می شود و در بازار مورد معامله قرار می گیرد. معامله گران فارکس از تصمیمات اتخاذ شده اوپک دنباله روی می کنند تا در فرصتی مناسب، وارد معامله نفت شوند. تاثیر جلسه اوپک در فارکس از دل همین تصمیمات بیرون می آید. 

 

UKBRENT، و WTI نماد های نفت در فارکس می باشد که معامله گران برای انجام معامله باید از آن مطلع باشند. در نرم افزار متاتریدر نیز نماد نفت در فارکس  می‌توان USOUSD و UKOUSD باشد که معمولا برای تحلیل ها و تریدها کاربرد دارد. همانطور که گفتیم تریدر ها باید از نماد های نفت در فارکس برای انجام معاملات خود آگاهی لازم و کافی را داشته باشند. 

اوپک چگونه بر بازار فارکس تاثیر می گذارد؟

زمانی که گردهمایی اوپک پلاس تشکیل شود، طبیعتا قرار است تصمیمات مهمی در زمینه سیاست گذاری های نفتی گرفته شود. گاهی این تصمیمات به تاثیر جلسه اوپک در فارکس منتهی می شود. فرض کنید در اوپک تصمیمی مبنی بر کاهش چند برابری تولید نفت در دوره کنونی نسبت به دوره قبل اتخاذ می شود. به دنبال این کاهش تولید، افزایش قیمت نفت نیز به دنبال آن خواهد آمد. در این زمان معامله گران فارکس دست به کار شده و به معامله می پردازند. البته کسب سود از معاملاتی که بر مبنای تصمیمات اوپک انجام می شوند، نیازمند آموزش فارکس به صورت اصولی و تخصصی و کسب مهارت و تجربه است. در غیر اینصورت امکان دارد معامله گر دچار ضرر و زیان شود. گاهی نیز معامله گران مدیریت حساب فارکس خود را به افراد قابل اعتماد و با مهارت واگذار می کنند که از رویداد هایی همچون جلسات اوپک، سود تولید کنند. 

همچنین دقت کنید که بر هر میزان که نفت با افزایش قیمت روبرو شود، این به معنای افزایش تورم جهان خواهد بود ولی این میزان تورم در کشور های مختلف یکسان نیست. زیرا میزان وابستگی هر کشور به صادرات نفتی با دیگر کشور ها متفاوت است. معامله گران با توجه به این نرخ تورم های متفاوت که از افزایش قیمت نفت حاصل می شود، دست به معامله می زنند. بنابراین می توان گفت تاثیر جلسه اوپک در فارکس به میزان وابستگی به نفت نیز بستگی دارد.

کشور های عضو اوپک

در حال حاضر 12 کشور دنیا در عضویت سازمان اوپک هستند و با سیاست های خود در تاثیر جلسه اوپک در فارکس نیز نقش بزرگی ایفا می کنند. ایران از تاریخ سپتامبر سال 1960 به عضویت اوپک در آمد. علاوه بر کشور ما عراق، عربستان سعودی، قطر، لیبی، ونزوئلا، کویت، آنگولا، الجزایر، امارات متحده عربی، نیجریه و اکوادور نیز عضو اوپک هستند. در حال حاضر بیش از 40 درصد تولیدات نفت جهان در اختیار 11 کشور عضو اوپک قرار دارد و همچنین حدود دو سوم ذخایر نفتی در جهان را دارا هستند.

از اعضای سابق اوپک که در تاثیر جلسه اوپک در فارکس نقش داشته اند، می توان به گابن و اندونزی اشاره کرد. عضویت اندونزی در اوپک در دست بازنگری است، زیرا این سازمان اندونزی را یک صادر کننده اصلی نفت محسوب نمی کند.

با اینکه زبان رسمی بیشتر کشور های عضو اوپک عربی است، زبان رسمی سازمان اوپک انگلیسی می باشد. حق عضویت هرکدام از اعضای اوپک در این سازمان نیز، پرداخت سالانه 5 میلیون دلار می باشد.

کدام کشور ها عضو اوپک نیستند ولی نظر آنها تاثیرگذار است؟

با آنکه کشور هایی که در opec meeting حضور دارند، در تاثیر جلسه اوپک در فارکس نقش مستقیم دارند، کشور های دیگری نیز به طور غیرمستقیم در تعیین سیاست های نفتی تاثیر گذار هستند. از جمله این کشور ها می توان به آمریکا، قدرت اول اقتصاد دنیا و روسیه اشاره کرد. این کشورها درخواست های خود را برای افزایش تولید و همچنین کاهش قیمت نفت به سازمان اوپک ارائه می دهد تا در جلسه مطرح و تصمیمی برای آن گرفته شود. روسیه نیز به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده نفت که در اوپک حضور ندارد، بر تصمیمات این سازمان تاثیر می گذارد و نفوذ فراوانی دارد. به گونه ای که روسیه به راحتی می تواند با پیوستن به اوپک و همکاری با این سازمان، از آن به عنوان ابزاری برای اعمال فشار و نفوذ بر کشور های غربی استفاده کند و آنها را در تامین نفت مورد نیازشان با مشکلات جدی مواجه کند.

این دو کشور در تاثیر جلسه اوپک در فارکس و معاملات این بازار نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

تاثیر اوپک بر روی دلار

زمانی که در جلسه اوپک تصمیم به افزایش قیمت نفت در حیطه بین المللی گرفته می شود، باید به دنبال آن انتظار تاثیر بر روی دلار را داشته باشیم. این یک نمونه بارز تاثیر جلسه اوپک در فارکس است. البته این تاثیر گذاری مقطعی و سطحی است و دراز مدت نخواهد بود. مثلا معامله گران می توانند پس از انتشار خبر های نفتی و تصمیمات اتخاذ شده در خصوص تعیین قیمت نفت در اوپک، از تغییرات دلار استفاده کنند و حدود  بین 5 تا 15 دقیقه دست به معامله بزنند و سود خوبی به دست آورند. بعد از این مدت، تاثیر جلسه اوپک در فارکس پایان می یابد و بازار به حالت اولیه باز می گردد و آرامش خود را حفظ می کند. قسمت بزرگی از بازار فارکس متشکل از دلار آمریکا می باشد و تقریبا تمام معامله گران به معامله آن مشغول می شوند. پس باید عوامل تاثیر گذار بر روی آن مثل سیاست های اوپک و نوسان بازار نفت، شناسایی و در نظر گرفت.

سخن پایانی

تاثیر جلسه اوپک در فارکس بیشتر از این منظر است که در قیمت دلار نوسان ایجاد می کند. به همین دلیل معامله گران حرفه ای بسیار پیگیر این جلسات هستند و هر خبری از آن به دستشان برسد، مبنای معاملات بعدی خود قرار می دهند. باید بدانید که کسب سود از تاثیر جلسه اوپک در فارکس کار هرکسی نیست و نیاز به مهارت و تحلیل دقیق دارد و اگر بدون مهارت و آگاهی لازم نسبت به اوپک دست به معاملات عجولانه و بی اصول بزنید، ممکن است ضرر کنید. به همین دلیل پیشنهاد می شود از آموزش هایی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید و مطالعات بیشتری درمورد تاثیر جلسه اوپک در فارکس داشته باشید. اگر بتوانید به خوبی این تاثیرات را تحلیل و بررسی کنید می توانید به سود برسید. به دلیل اینکه بیشتر معامله گران فارکس مشغول ترید دلار و دیگر ارز ها هستند، معامله انواع نفت خام هنوز جایگاه رفیعی در بازار فارکس به دست نیاورده است و شاید ناشناخته باشد. بنابراین موفقیت در این تجارت ناشناخته نیازمند به کسب مهارت و تجربه است.
نظرات و پیشنهادات خود را درمورد این مقاله برای ما بنویسید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل نمایید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications