NYXbroker
نیکس فارکس

تجارت کندل استیک

تجارت کندل استیک چیست و نحوه کار آن در فارکس

تجارت کندل استیک به معنای بهره گیری از الگوی شمعدانی در تجارت است. کندل ها یکی از مهم ترین ابزارهایی هستند که در تحلیل تکنیکال بازار فارکس و بورس داریم . اطلاعاتی که کندل ها به ما می دهند بهترین و دقیق ترین هستند. اگر دوست دارید یک معامله گر خوب شوید و دوست دارید معاملات موفق و سودآوری داشته باشید، خواندن نمودار کندل استیک به شدت توصیه می شود. آیا می دانید تجارت کندل استیک (الگوی شمعدانی) چیست؟ نمودار کندل استیک چه کمکی به معامله گران می کند؟ سود کندل چیست؟ سهام کندل به چه معناست؟
کندل‌ ها قدیمی‌ترین شکل تحلیل تکنیکال در جهان هستند. شمعدان ژاپنی توسط یک تاجر برنج ژاپنی به نام ساکاتا در قرن هفدهم اختراع شد. او حدود ده سال از عمر خود را صرف تحقیق و تحلیل تاثیر آب و هوا، روانشناسی خریداران و فروشندگان و بسیاری از شرایط مختلف بر قیمت برنج کرد. سپس 100 معامله موفق انجام داد و یک مرد ثروتمند را بازنشسته کرد و دو کتاب در مورد تحلیل تکنیکال نوشت. تمام این تلاش حاکی از سودمندی تجارت کندل استیک می باشد. اگر می خواهید با نمودار کندل استیک، سهام کندل و سود کندل بیشتر آشنا شوید، این مقاله را به دقت مطالعه کنید. شما می توانید در بخش نظرات، سوالات یا پیشنهادات خود را مطرح کنید و دیدگاه خود را در رابطه با این مقاله بنویسید.

فهرست مطالب

تجارت بر اساس الگوی شمعدانی چیست؟

آیا تجارت کندل سود آور است‌؟

بهترین الگوی شمعدانی برای تجارت چیست؟

چگونه بر اساس کندل ها معامله می کنید؟

آیا الگوی شمعدان قابل اعتماد است؟

آیا نمودار کندل استیک برای سرمایه گذاری بلند مدت مفید است؟

تجارت بر اساس الگوی شمعدانی چیست؟

طبیعتا پیش نیاز هر معامله ای، بهره گیری از ابزار تحلیل تکنیکال بازار است. شما باید بتوانید با بهره گیری از این ابزار، روندی بازار را شناسایی و متناسب با این روند معامله کنید. شاید اولین ابزار تحلیل تکنیکالی که به ذهنتان می رسد، کندل می باشد. کندل ها یا شمعدان ها شاخص هایی هستند که احساسات (ترس و طمع) خریداران و فروشندگان را منعکس می کنند و جهت حرکت قیمت سهام و اوراق بهادار را نشان می دهند. کندل ها زبان مخصوص به خود را دارند که یادگیری آن بسیار آسان است. اگر زبان آنها را یاد بگیرید، خواهید دید که آنها واقعاً با شما صحبت می کنند و به شما می گویند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. تجارت کندل استیک به بهره گیری از الگوی شمعدانی به عنوان ابزار مهم تحلیل تکنیکال برای انجام معاملات است. سود کندل نیز به سودی اشاره دارد که حاصل استفاده از کندل استیک می باشد. بسیاری از معامله گران تنها از سیگنال های معاملاتی دیگران پیروی می کنند یا استراتژی کپی تریدینگ را در پیش می گیرند. در حالی که یادگیری نمودار کندل استیک و تجارت کندل استیک باعث می شود شما استراتژی خاص خود را داشته باشید و با پایبندی به آن به سود برسید. در واقع در تجارت هیچ چیز بهتر از آن نیست که به توانایی های خودتان اعتماد کنید. بنابراین اگر اطلاعات و دانش کافی برای ترید کردن ندارید، می توانید در آموزش رایگان فارکس که توسط بروکر نیکس ارائه می شود ثبت نام کرده و سپس تجارت خود را آغاز کنید.

 

آیا تجارت کندل سود آور است‌؟

سود کندل بستگی به این دارد که شما چه میزان با تجارت کندل استیک آشنا هستید و دانش شما در رابطه با کندل ها چقدر است. بی شک کندل ها ابزار های مفید و کارآمد در تجارت هستند و می توانند حقایق بازار را نشان داده و به شما بگویند که چه اقداماتی لازم است انجام دهید. در واقع رفتار و تحرکات سهام کندل را نشان می دهد و ابزاری است که می توان با آن روند سهام کندل را پیشبینی کرد. بنابراین قطعا مفید و سودآور می باشد. به شرط آنکه دانش و شناخت کافی نسبت به کندل ها و شیوه تجارت کندل استیک داشته باشید.

کندل استیک ها تنها اندیکاتورهای بلادرنگی هستند که ما داریم و وقتی آنها را با سایر اندیکاتورهای مفید مانند Bollinger Bands ترکیب کنید، به بهترین ابزار معاملاتی تبدیل می شوند. همه اندیکاتورهای دیگر مانند Stochastic، MACD و RSI تاخیر دارند و سیگنال های نادرست زیادی تولید می کنند. نادیده گرفتن تجارت کندل استیک و معامله بر اساس این شاخص ها مانند رانندگی با چشمان بسته و فقط با گوش دادن به دستورالعمل هایی است که شخص دیگری به شما می دهد. واضح است که او نمی تواند “به موقع” دستورالعمل ها را به شما بدهد . بازتاب شما نیز به موقع نخواهد بود و به تأخیر خواهید افتاد که می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

بهترین الگوی شمعدانی برای تجارت چیست؟

برخی از الگوهای شمعدانی از قدرت بیشتری برای تحلیل بازار برخوردار هستند. برای مثال الگوی فراگیر یکی از قوی ترین الگوها در شمعدان ها است. زمانی اتفاق می‌افتد که شمع دوم (آخرین شمع) به طور کامل شمع قبلی را تحت الشعاع قرار دهد یا شمع قبلی را کاملاً ببلعد. به طور نمادین به این معنی است که خریداران بر فروشندگان غلبه کرده اند یا برعکس. دو نوع الگوی فراگیر در تجارت کندل استیک وجود دارد، الگوی فراگیر صعودی و الگوی فراگیر نزولی. الگوی فراگیر صعودی یک شاخص صعودی است که یک حرکت احتمالی صعودی را نشان می دهد. در این حالت، بدنه شمع دوم (یک صعودی) شمع روز قبل را کاملاً می بلعد. هر دو دم یا فتیله شمع نوار اول توسط شمع دوم پوشانده شده است. الگوی فراگیر نزولی در مقابل صعودی است که نزدیک به بالای یک حرکت صعودی یا در بالای حرکت اصلاحی در یک بازار نزولی کلی رخ می دهد. الگوی ستاره صبح و ستاره عصر نیز از دیگر الگوهای پرقدرت در تجارت کندل استیک هستند.

 

چگونه بر اساس کندل ها معامله می کنید؟

همانطور که پیش از این گفتیم، لازمه تجارت کندل استیک در مرحله اول آشنایی با کندل هاست. برای اینکه بتوانید یک کندل را بخوانید و درک کنید که چه چیزی به شما می گوید، لازم است به شناخت کافی از کندل ها و تحلیل آن ها برسید.

کندل استیک در اصل یک مستطیل است که 4 اطلاعات مختلف را در یک بازه زمانی خاص می دهد. یعنی در تجارت کندل استیک شما بر اساس این اطلاعات معامله خواهید کرد. اگر از تایم فریم روزانه استفاده کنید، برای هر روز یک کندل و اگر از تایم فریم 5 دقیقه ای استفاده کنید، به ازای هر 5 دقیقه یک کندل و غیره خواهید داشت.

هر کندل شامل 4 شماره است:

  1. قیمت باز
  2. قیمت بسته
  3. قیمت بالا
  4. قیمت پایین

به عنوان مثال، در بازه زمانی یک ساعته، قیمت باز قیمت یک جفت ارز در زمان شروع کندل است. در بازه زمانی یک ساعته، یک ساعت طول می کشد تا هر کندل به طور کامل شکل بگیرد. بنابراین فرض کنید زمانی که یک کندل به تازگی در نمودار یک ساعته شروع شده است، قیمت 1.9825 است. این قیمت باز است . قیمت ها یک ساعت بالا و پایین می شوند و در نهایت وقتی یک ساعت تمام شد قیمت 2.0080 می شود. این قیمت نزدیک است. وقتی قیمت بسته بالاتر از قیمت باز باشد، کندل صعودی است. این بدان معنی است که قیمت در طول تشکیل کندل افزایش یافته است. اگر قیمت باز بالاتر از قیمت بسته باشد، کندل تشکیل شده یک کندل نزولی است. این بدان معنی است که قیمت در طول شکل گیری کندل کاهش یافته است. قیمت بالا حداکثر قیمت و قیمت پایین حداقل قیمت در زمان شکل گیری کندل است. دقت کنید که در تجارت کندل استیک، شکل و رنگ یک کندل ممکن است چندین بار در طول شکل گیری آن تغییر کند و باید منتظر بمانید تا کندل به طور کامل شکل بگیرد و سپس سیگنال کندل را بخوانید و آنالیز و تصمیم خود را بگیرید.

در شکل زیر می توانید دو قسمت کندل یعنی بدنه و میله را مشاهده کنید.

کندل استیک

آیا الگوی شمعدان قابل اعتماد است؟

معامله شمعدانی به معنای شناخت روانشناسی بازار با استفاده از شکل ها و رنگ های شمعدان است. شمعدان ها شاخص های روانشناسی بازار هستند . آنها به ما نشان می دهند که آیا خرید بیشتر از فروش است یا ترس بیشتر از طمع در بازار وجود دارد و بالعکس. با استفاده از این اطلاعات می توانید جهت قیمت را پیش بینی کنید. تجارت کندل استیک بسیار رایج است محبوبیت کندل استیک در میان معامله گران بزرگ نشان می دهد که الگوی شمعدان قابل اعتماد و اثبات شده است. بنابراین از نظر اعتماد و صحت داده های دریافتی از کندل ها خیالتان آسوده باشد. نکته مهم این است که شما بتوانید به درستی کندل ها را بخوانید، زیرا اغلب اشتباهات فردی در فهم و تحلیل کندل ها موجب ضرر و زیان می شود و نه خود کندل ها.

 

 

آیا نمودار کندل استیک برای سرمایه گذاری بلند مدت مفید است؟

کندل استیک ابزار کاربردی و مهم تحلیل تکنیکال نمودار کندل استیک برای تشخیص روند قیمت ها و انجام اقدامات معاملاتی متناسب با این تشخیص است. کندل استیک برای اشخاصی که با هدف سرمایه گذاری بلند مدت وارد دنیای تجارت می شوند، چندان کاربردی نمی باشد. تجارت کندل استیک اغلب برای انجام معاملات کوتاه مدت و همچنین تعیین نقاط ورود و خروج به کار می رود و سودمندی خود را در این زمینه به خوبی اثبات کرده است. بنابراین نمی توان بهره گیری از کندل استیک برای سودآوری بلند مدت را یک گزینه مناسب دانست. با این حال ممکن است برخی از سرمایه گذاران از این کندل برای کسب سود در بلند مدت استفاده کرده و نتیجه مناسبی گرفته باشند.

 

سخن پایانی

 

تجارت کندل استیک شیوه تجارت رایج و محبوب در بین معامله گران است. کندل ها تجزیه و تحلیل کندل استیک بر روی شمع‌های منفرد، جفت یا حداکثر سه قلو تمرکز می‌کند تا نشانه‌هایی را در مورد اینکه بازار به کجا می‌رود بخواند. فرض اساسی این است که تمام اطلاعات شناخته شده از قبل در قیمت منعکس شده است. این تکنیک معمولاً با حمایت و مقاومت ترکیب می شود. بنابراین، هر شمعدانی تصویری آسان برای رمزگشایی از اقدام قیمت ارائه می دهد. در تجارت کندل استیک، طول فیتیله ها در مقابل طول بدنه در ترکیب با صعودی یا نزولی بودن یک شمع، می تواند برای تعیین سیگنالی برای حرکت قیمت در آینده استفاده شود.

در این مقاله شیوه تجارت کندل استیک و همچنین اطلاعاتی در رابطه با تحلیل و چگونگی به کارگیری کندل ها ارائه شد. این اطلاعات در صورت بهره گیری شما از کندل ها، بسیار سودمند خواهد بود.

نظرات خود را در این زمینه برای ما بنویسید و اگر سوالی در رابطه با کندل ها برایتان پیش آمد، با مشاورین نیکس جهت کسب مشاوره و راهنمایی تماس حاصل فرمایید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications