NYXbroker
نیکس فارکس

جنگ روسیه و اوکراین

جنگ روسیه و اوکران چرا آغاز شد و سرانجام آن چه خواهد شد ؟

جنگ روسیه و اوکراین معضل بزرگ و عامل اصلی نگرانی این روزهای معامله گران است. تعمیق درگیری نظامی بین روسیه و کشورهای غربی بر سر سرنوشت اوکراین منجر به شوک های قابل توجهی در چندین طبقه دارایی، از جمله ارزها در بازار فارکس شده است.
با افزایش قیمت کالاهای ژئوپلیتیک و انرژی (نفت و گاز) از یک سو و اعلام تحریم‌ های اقتصادی از سوی دیگر، سرمایه‌ گذاران برای پیش‌ بینی بازار ارز از بحران دچار مشکل خواهند شد. همچنین تحریم های گسترده علیه روسیه معامله گران این کشور را بسیار نگران می کند.
آیا می دانید جنگ روسیه و اوکراین چه دلیل و نتایجی دارد؟ روسیه و اوکراین دلیل جنگ را چه عاملی معرفی می کنند؟ در روسیه و اوکراین حمله نظامی چه عواقب اقتصادی در پی داشته است؟ روسیه و اوکراین جنگ را به چه سمتی می برند؟ روسیه و اوکراین اخبار جنگ و تاثیرات آن را چگونه پوشش می دهند؟
جنگ روسیه و اوکراین علاوه بر تلفات جانی، تاثیرات گسترده ای بر دارایی های مختلف بازار فارکس داشته است. برخی با سقوط آزاد و برخی نیز روندی صعودی مواجه شده اند. ما با بررسی روابط تجاری، مبانی اقتصاد کلان و سوابق تاریخی، بررسی می‌ کنیم که اختلاف روسیه و اوکراین چه تاثیری برای روبل روسیه ( RUB )، یورو ( یورو )، دلار آمریکا و سایر ارزهای متاثر از تحولات ژئوپلیتیکی دارد.

فهرست مطالب

چرا جنگ بین روسیه و اوکراین رخ می دهد؟

با شروع جنگ چه اتفاقی در بازار فارکس رخ داد؟

تحریم های اعمال شده بر کشور روسیه

تاثیر تحریم ها بر بروکرهای موجود در روسیه

چرا جنگ بین روسیه و اوکراین رخ می دهد؟ 

تنش و جنگ روسیه و اوکراین اخیرا در شکل نظامی بالا گرفته است، با این حال در سال های گذشته این درگیری ها در اشکال مختلف غیرنظامی نیز وجود داشتند. روسیه و اوکراین اخبار این جنگ ها را در طول تاریخ به شکل غیرمستقیم منتشر کرده اند. هزار سال پیش، روسیه و اوکراین میراث مشترکی داشتند که هر دو کشور آن را پیچیده یا مشترک کرده اند و در نهایت باعث شد روسیه و اوکراین جنگ را شکل دهند. طبق گفته شورای روابط خارجی، کشور اوکراین یکی از پرقدرت ترین جمهوری های شوروی سابق بود. همچنین این کشور درصد واردات قابل توجهی از بخش کشاورزی را در اختیار داشت. در حالی که روسیه در گذشته از نزدیک مراقب همسایه خود در غرب بوده است، اوکراینی ها در طول استقلال خود دوره هایی از اعتراض و فساد دولتی را تجربه کرده اند. جنگ روسیه و اوکراین از این منظر برای روسیه آسان بود. با وجود تمام جاه طلبی های اوکراین که در جهت همسویی با سایر کشورهای قدرتمند غربی صورت می گرفت، از جمله پیوستن این کشور به ناتو، که تا حدودی برای پیشگیری از توسعه شوروی انجام گرفت، شورای روابط خارجی معتقد است که روسیه این جاه طلبی اوکراین را با تجاوز پاسخ داده است. پس از برکناری رئیس جمهور ضد روسیه توسط اوکراینی ها در سال 2014، تنش ها افزایش یافت و این مقدمه ای ساده برای جنگ روسیه و اوکراین بود. در اقدامی که به طور گسترده توسط جامعه بین‌المللی محکوم شد، روسیه منطقه کریمه اوکراین را تحت این ادعای مشکوک ضمیمه کرد که از روس‌های قومی و اوکراینی‌های روسی‌زبان محافظت می‌کند.

روس ها در اواخر سال 2021 به بهانه های مختلف شروع به حضور نظامی خود در اطراف اوکراین کردند و در عین حال در مورد نیات خود مبهم ماندند. هزاران سرباز در ماه دسامبر در مرز معلق بودند و عملاً کشور را محاصره کردند و تنش ها را به حدی افزایش دادند که رئیس جمهور پوتین و رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن در این باره صحبت کردند. زمانی که دیگر صحبتی از جنگ روسیه و اوکراین بر سر زبان ها نبود، روسیه نیروهای خود را در اطراف اوکراین افزایش داد که این نگرانی ها را تشدید کرد. 

استدلال های ارائه شده توسط رئیس جمهور پوتین نادرست و غیرمنطقی بود. او با برشمردن تلاش‌های خود برای «نازی‌زدایی» اوکراین، مدعی شد که می‌خواهد از افرادی که در معرض قلدری و نسل‌ کشی قرار گرفته‌ اند محافظت کند. علیرغم گزارش های مخالف، اوکراین یک دموکراسی در حال رشد است که توسط یک رئیس جمهور یهودی رهبری می شود و این یک هدف معرفی شده کاذب برای جنگ روسیه و اوکراین است. روسیه و اوکراین دلیل جنگ را عوامل مختلف و گاهی خود ساخته معرفی می کنند. 

با شروع جنگ چه اتفاقی در بازار فارکس رخ داد؟ 

روسیه و اوکراین جنگ را به لایه های نظامی محدود نکردند و آثار آن عمیقا بر اقتصاد و بازار بزرگ فارکس تاثیر گذاشت. جنگ های نظامی و فرهنگی در طول تاریخ همواره از عوامل موثر بر بازار فارکس بوده اند. این تاثیرات اغلب خود را در قالب سقوط آزاد ارزها نشان می دهند با اینکه تاثیرات مثبت نیز وجود دارد. 

جنگ روسیه و اوکراین و تاثیر آن بر بازار فارکس را می توانید در مثال نفت و گاز ببینید. روسیه از تولید کنندگان اصلی نفت و گاز در جهان است. مصرف انرژی در جغرافیایی بسیار بزرگ مانند اروپا، به شدت به منابع روسیه وابسته است. روسیه تامین کننده اصلی گاز طبیعی اتحادیه اروپا (EU) است که بیش از 40 درصد از مصرف گاز آن را به خود اختصاص می دهد. در زمستان گذشته، اروپا با تشدید تنش‌ها در اوکراین و نپذیرفتن پروژه نورد استریم 2 توسط رگولاتور آلمانی، روسیه را بر آن داشت تا ترانزیت گاز از طریق کانال اوکراین را محدود کند و معیار گاز طبیعی اروپا را به‌ وجود آورد. تسهیلات انتقال [TTF] به بالاترین قیمت 180 یورو در هر مگاوات ساعت (MWh) در اواسط دسامبر 2021. تنش‌های ژئوپلیتیکی بین روسیه و اوکراین نیز تا حدودی بر افزایش قیمت‌های جهانی نفت خام تاثیر گذاشته است. 

جنگ روسیه و اوکراین بخاطر الحاق کریمه و سواستوپل به روسیه در سال 2014 را زنده می کند که باعث شد کشورهای غربی تحریم های اقتصادی را اعمال کنند. در ژوئیه 2014، ایالات متحده دور سوم تحریم ها را علیه بخش های مالی و الیگارشی روسیه اعلام کرد که باعث سقوط قابل توجه روبل روسیه و سایر ارزهای دارای پیوند تجاری با روسیه در ماه های بعد شد.

جامعه شناسان روسیه و اوکراین حمله نظامی را آغاز تحریم های گسترده و به ضرر تمام دنیا می دانستند. پس از تحریم های بین المللی اعمال شده علیه روسیه در جولای 2014، نرخ مبادله USD/RUB حدود 97 درصد افزایش یافت. در اثر جنگ روسیه و اوکراین، به غیر از روبل، زلوتی لهستان (PLN) ضعیف‌ ترین عملکرد را در مقابل دلار آمریکا داشت (USD/PNL افزایش 23.34%)، و پس از آن کرون چک و فورینت مجارستان قرار گرفتند. تاثیرات جنگ بین روسیه و اوکراین در برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم نیز چشمگیر بوده است. 

 

 

تحریم های اعمال شده بر کشور روسیه

جنگ روسیه و اوکراین تحریم های مختلفی علیه روسیه را در پی داشت و همچنان ادامه دارد. اتحادیه اروپا هم اکنون نیز تدابیری را برای پاسخ به تهاجم نظامی سخت و غیرقابل توجیه روسیه علیه اوکراین اتخاذ می کند.

در 2 مارس 2022، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت تا فعالیت های پخش شبکه های دولتی روسیه اسپوتنیک را در اتحادیه اروپا تا پایان تجاوز به اوکراین و تا زمانی که فدراسیون روسیه و رسانه های مرتبط با آن از ابلاغ اطلاعات نادرست دست بردارند، متوقف کند. اقدامات دستکاری اطلاعات همچنین یک ممنوعیت سوئیفت را برای هفت بانک روسیه معرفی کرد. 

شورا در 28 فوریه بر اثر جنگ روسیه و اوکراین تصویب کرد:

١- تمام تراکنش ها با بانک مرکزی روسیه ممنوع می شود.

٢- ارسال بسته حمایتی 500 میلیون یورویی جهت تامین مالی تجهیزات و تدارکات نیروهای مسلح کشور اوکراین در دستور کار قرار می گیرد.

٣- دسترسی به فرودگاه های اتحادیه اروپا توسط حامل های روسی ممنوع می شود. همچنین هرگونه پرواز بر حریم هوایی اتحادیه اروپا برای حامل های روسی ممنوع است. 

۴- تحریم های جدید و سختی بر نهادها و اشخاص مختلف اعمال می شود.

۵- مسدودسازی دارایی های ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف در دستور کار قرار می گیرد. 

 

 

تاثیر تحریم ها بر بروکرهای موجود در روسیه

عواملی که روسیه و اوکراین دلیل جنگ را با آنها معرفی می کنند، ضربه های سختی را بر نهادهای مالی دو کشور وارد کرد. 

بخش خدمات مالی بزرگ روسیه به شدت تحت سلطه بازیگران دولتی است که برای انجام فعالیت های تجاری خود در داخل روسیه و بین المللی به سیستم مالی ایالات متحده متکی هستند. تحلیلگران اقتصادی روسیه و اوکراین حمله نظامی را عامل اختلال این بخش خدمات مالی می دانند. تحریم‌هایی که ایالات متحده بر اثر جنگ روسیه و اوکراین اعمال می‌کند، بخش‌های عمده‌ ای از سیستم مالی و اقتصاد روسیه را از دسترسی به این زیرساخت مهم مالی و به طور کلی دلار آمریکا قطع می‌کند.

موسسات مالی روسیه روزانه حدود 46 میلیارد دلار مبادلات ارزی در سطح جهان انجام می دهند که 80 درصد آن به دلار آمریکا است. اکثریت قریب به اتفاق آن تراکنش ها اکنون مختل خواهند شد. محدودیت‌های بسیار زیاد ارزی در برداشت از این بروکرها اعمال شده است. این عوامل فعالیت بروکرهای روسیه را به میزان قابل توجهی محدود می سازد. همچنین قطع کردن سیستم بین المللی سویفت شش بانک بزرگ روسیه که روی هم بیش از نیمی از کل سیستم بانکی روسیه را بر اساس ارزش دارایی تشکیل می دهند، تاثیرات بزرگی از جنگ روسیه و اوکراین بر جای خواهد گذاشت. موسسات مالی روسی که مشمول اقدامات امروز هستند، دیگر نمی توانند از دسترسی، کارایی و امنیت قابل توجه سیستم مالی ایالات متحده بهره مند شوند. 

 

 

سخن پایانی 

جنگ روسیه و اوکراین جدید ترین چالش موجود برای معامله گران بازارهای مالی است. این جنگ علاوه بر تخریب های فیزیکی، در سطح اقتصادی و بازارهای مالی نیز تاثیرات عمیقی داشته است. از این رو معامله گران همزمان با اتفاقات روسیه و اوکراین اخبار این جنگ را دنبال می کنند تا اطلاعات کاملی از وضعیت بازار در اختیار داشته باشند. 

به نظر منصفانه است که بگوییم بازارهای FX همچنان به قیمت گذاری نتایج خوش خیم تر ادامه می دهند. با آغاز جنگ روسیه و اوکراین و به رسمیت شناختن مناطق خودمختار جدید توسط رئیس جمهور پوتین و همچنین عبور ارتش روسیه به منطقه دونباس با کاهش نوسانات معاملاتی بازار، گزینه FX مورد استقبال قرار گرفت. همانطور که معامله گران از همبستگی تغییرات روزانه USD/RUB آگاه اند، انتظار می رود ارزهای نروژ و سوئد به تجارت در بستری شکننده ادامه می دهند و همچنین دلار در این بحران فعلی باقی بماند. 

در این مقاله با عوامل جنگ روسیه و اوکراین و تاثیر این جنگ بر بازار فارکس آشنا شدید، همچنین دانستید که تحریم های اعمال شده علیه روسیه، فعالیت بروکرهای موجود در روسیه را محدود می سازد. شما می توانید اخبار جنگ را و تاثیرات اقتصادی آن را همواره دنبال کرده و خود را با شرایط لحظه ای بازار وفق دهید. 

نظرات خود را در رابطه با جنگ بین روسیه و اوکراین برای ما بنویسید و سوالات مطرح شده در این زمینه را در چت آنلاین با مشاورین نیکس در میان بگذارید. 

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications