NYXbroker
نیکس فارکس

رشد در اقتصاد

رشد اقتصاد چیست و چه عواملی بر آن تاثیر میگذارد ؟

رشد در اقتصاد چه مفهومی دارد؟ چه زمانی و چطور می توان پی برد که یک کشور دارای رشد در اقتصاد است؟ چه عواملی باعث رشد در اقتصاد می گردد؟ برترین اقتصاد چه اقتصادی است؟ اینها سوالاتی است که در طول مقاله پیش رو که کاری است از تیم تحلیلی بروکر نیکس به آنها خواهیم پرداخت. از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی میکنید سپاسگزاریم .
زمانی که از رشد در اقتصاد صحبت می شود چه مفهومی در ذهنتان تداعی می شود؟ به دلیل بودن کلمه رشد در کنار اقتصاد قطعا بار معنایی مثبتی در خود نهفته دارد. اما بد نیست که بدانیم خود کلمه اقتصاد به چه معناست؟ و با مفهوم آن آشنا شویم چرا که دانستن مفهوم اقتصاد یک نیاز است که همگی باید تا حدودی آن را بشناسیم. در ادامه بیشتر به مفهوم اقتصاد خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

اقتصاد به چه معناست؟

رشد در اقتصاد یعنی چی؟

چه عواملی بر آن تاثیر گذار است؟

منظور از اقتصاد جهانی چیست؟

برترین اقتصاد های دنیا کدامند؟

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”reg” ihc_mb_template=”3″ ]

اقتصاد به چه معناست؟

 در این قسمت از مبحث رشد در اقتصاد بهتر است در ابتدا  بپردازیم به توضیح اینکه اقتصاد چیست؟ همه انسانها چه بخواهند و چه نخواهند با اقتصاد زندگی می کنند و در واقع می توان اینگونه بیان کرد کرد که اقتصاد بخشی از زندگی ماست و به آن گره خورده و همگی کم یا بیش با آن سروکار داریم. برای مثال همین که قصد سفر می کنید و زمان می گذارید و همه چیز را سبک و سنگین می کنید هزینه ها را برآورد می کنید در واقع در حال انجام محاسبات اقتصادی هستید همچنین برای خرید یک خانه یا ماشین و… اما چرا به اقتصاد نیاز داریم؟ از آنجایی که  منابعی که از آنها استفاده می کنیم محدود است لذا باید برای استفاده کردن از آنها برنامه داشته باشیم تا بتوانیم به نیازهای بی پایان خود به درستی پاسخ  دهیم. از اینرو با توجه به حضور اقتصاد در جنبه های مختلف زندگی  نیاز داریم که اقتصاد را بهتر و بیشتر بشناسیم.

 

 

 رشد در اقتصاد یعنی چی؟

اولین تصویری که  رشد در اقتصاد در ذهن تداعی می شود افزایش تولید، بهبود وضعیت معیشتی مردم و بالا رفتن قدرت خرید اقشار مختلف در جامعه است. قابل درک ترین و ساده ترین تعریفی که برای اقتصاد وجود دارد و در بالاتر نیز به آن اشاره کردیم عبارت است از نخوه استفاده ی که یک کشور از منابع محدودی که در اختیار دارد را اقتصاد می نامند. به بیانی دیگر اقتصاد را می توان برآیند یک سلسله فرآیندهایی دانست که دربردارنده فرهنگ، آموزش، تاریخ، تکنولوژی، ساختارهای سیاسی و قانونی می باشد و تمامی این عواملی که نام برده شد بستری را ایجاد می نمایند که در آن اقتصاد عمل می نماید. چنانچه این بستر مناسب باشد، اقتصاد موثرتر و کاراتری را بوجود می آورد و  این عملکرد ممکن است و می تواند به صورت  رشد در اقتصاد باشد و باعث افزایش تولید ناخالص داخلی گردد که یکی از شاخص های مهم است. رشد در اقتصاد دو مفهوم می رساند، بارزترین مفهوم آن بالارفتن بازده اقتصادی در یک تایم فریم پیوسته 3 ماهه می باشد.

دومین مفهوم اقتصاد اشاره به آنچه که اقتصاد قادر به تولید آن است البته با توجه و استفاده از منابعی که در اختیار دارد.    

 

 

چه عواملی بر آن تاثیر گذار است؟

ببینیم که چه عواملی بر رشد در اقتصاد تاثیرگذار می باشند؟ 

اقتصاد دانان بر این عقیده هستند که  توسعه و رشد در اقتصاد  تحت تأثیر چهار عامل قرار دارد که عبارتند از: 

  • اولین مورد منابع انسانی می باشد که می توان  مهارت ها، آموزش و پرورش و همینطور  نیروی کار را برشمرد که  تاثیر مستقیمی بر  رشد در اقتصاد دارد.

 نیروی کار هرچه  ماهرتر و آموزش دیده تر باشد قطعا بهره وری بیشتری نیز دارد و در نتیجه خروجی با کیفیت بالاتری تولید می کند که کارایی را به اقتصاد اضافه می نمایند.

  • دومین مورد  سرمایه فیزیکی می باشد که به مفهوم بهبود و افزایش سرمایه گذاری در سرمایه فیزیکی از جمله جاده ها، ماشین آلات و کارخانه ها می باشد که باعث کاهش هزینه و افزایش کارایی بازده در اقتصاد می شود. هرچه بهره وری بالاتر باشد منجر به افزایش تولید بیشتر می گردد. 
  • منابع طبیعی سومین عامل تاثیرگذار بر  رشد در اقتصاد می باشد. هرچه  کشف منابع طبیعی بیشتر باشد از جمله ذخایر نفتی  و یا معدنی با افزایش یافتن ظرفیت تولید این منابع در یک کشور اقتصاد رونق پیدا می کند.
  • فناوری چهارمین عامل می باشد، استفاده از فناوری بهتر مفهومش این است که همان مقدار نیروی کار مولد تر است به همان نسبت هم رشد در اقتصاد با هزینه پایین تری پیشرفت خواهد کرد.

 

 

منظور از اقتصاد جهانی چیست؟

در این بخش از مقاله  رشد در اقتصاد به مفهوم  اقتصاد جهانی می پردازیم.

   اقتصاد جهانی طی چند دهه گذشته تغییرات قابل توجهی داشته است. این تغییرات پیامدهایی را هم در پی دارد که نه تنها بر جریان کالا و خدمات بین کشورها تأثیر  گذار می باشد، بلکه بر جابجایی افراد نیز می تواند تاثیرگذار باشد. همانطوریکه که در قرن گذشته نوسانات بسیار بالا در سیستم اقتصاد جهانی می تواند منجر به  یک بحران اقتصادی در دنیا گردد.

 اقتصاد جهانی می تواند به فعالیت های به هم پیوسته اقتصادی در دنیا اطلاق شود که بین چندین کشور انجام می گردد. البته این فعالیتها می تواند تاثیرات مثبت یا منفی بر کشورهای درگیر در پی داشته باشد.

 از ویژگیهای  اقتصاد جهانی می توان به مواردی از جمله جهانی شدن و تجارت بین‌الملل که(این ویژگی تاثیر جهانی شدن اقتصاد  می باشد) را نام برد. 

 

 

 برترین اقتصاد های دنیا کدامند؟

در ادامه بحث و بررسی رشد در اقتصاد در این بخش برترین اقتصاد های دنیا را بررسی می کنیم.

قرن ها تجارت جهانی یک فعالیت محبوب بوده است که امکان تعامل مابین برخی از ثروتمندترین و پرقدرت ترین کشورهای دنیا را فراهم آورده است.

  ده کشور دنیا که دارای بهترین و برترین اقتصاد جهان می باشند و در حدود 66 درصد از کل اقتصاد جهان را شامل می شوند و 20 اقتصاد برتر دنیا دارای  حدود 79 درصد سهم از اقتصاد دنیا می باشند، به این معنی که اکثریت باقیمانده کشورهای دنیا تنها چیزی در حدود 20 درصد از کل اقتصاد جهانی را تشکیل می دهند. و این نشان  از آن دارد که تصمیمات اقتصادی ده قدرت عظیم و ثروتمند دنیا چقدر بر اقتصاد جهانی موثر است. پنج قدرت برتر اقتصادی دنیا عبارتند از: آمریکا، چین، ژاپن، آلمان و بریتانیا.    

 

سخن پایانی

 رشد در اقتصاد را با هم در این مقاله از نظر گذراندیم. در ابتدا به تعریفی در خصوص اقتصاد پرداختیم و سپس عواملی را که بر رشد در اقتصاد تاثیر می گذارند را مورد بررسی قرار دادیم.

دریافتیم که  رشد در اقتصاد در به فاکتورها و عوامل زیادی وابسته می باشد که از آن جمله سرمایه فیزیکی، منابع انسانی، منابع طبیعی و فناوری را می توان نام برد. در کشورهای بسیار توسعه یافته دولت ها بر این حوزه ها متمرکز هستند.

اقتصاد جهانی مبحث دیگری بود که در این مقاله به آن پرداخته شد. در نهایت نیز به برترینهای اقتصاد دنیا پرداختیم. امید است مطالب ارائه داده شده در این مقاله مورد عنایت و توجه شما عزیز خواننده قرار گرفته باشد . دیدگاه و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذارید و برای گرفتن مشاوره رایگان در زمینه بازار فارکس و ارز دیجیتال از طریق چت آنلاین با بروکر نیکس تماس بگیرید.

[/ihc-hide-content]

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications