NYXbroker
نیکس فارکس

تولید ناخالص داخلی GDP

تولید ناخالص داخلی چیست ؟ این گزارش چه تاثیر بر بازار فارکس می گذارد

تولید ناخالص داخلی GDP از مهمترین متغیر های مورد استفاده در ارزیابی و تجزیه و تحلیل اقتصاد کلان به شمار می رود. این متغیر از مهم ترین ابزار های سنجش رفاه در جامعه و همچنین مقایسه رفاه اقتصادی یک کشور با دیگر کشور ها می باشد. از این رو محاسبه دقیق و دور از اشتباه آن حائز اهمیت بسزایی است و می تواند در بهبود اوضاع اقتصادی کشور دخیل باشد. آیا می دانید تولید ناخالص داخلی به زبان ساده چیست؟ آیا تا به حال در مورد این شاخص اقتصادی چیزی شنیده اید؟ از نحوه محاسبه آن اطلاعی دارید؟
مفهوم تولید ناخالص برای نخستین بار در سال ١٩٣٧ توسط سیمون کوزنت، اقتصاددان مشهور، و در طی گزارشی به کنگره ایالت متحده، به عنوان چاره ای برای مشکل رکود ارائه شد.
Gdp علاوه بر مزایایی که برای کشور ها دارد، با انتقاد هایی روبرو شده است. این انتقاد ها ادعا دارند که محاسبه تولید ناخالص داخلی کشور ها دردی از کمبود رفاه اجتماعی جامعه دوا نمی کند. برای مثال یکی از انتقاد ها این است که تولید ناخالص داخلی تولید های بخش غیر پولی را در نظر نمیگیرد و محاسبه نمی کند. یا اینکه محاسبه Gdp هیچ اطلاعی در مورد چگونگی و میزان توزیع تولیدات و نتایج آن به ما نمی دهد. همچنین محاسبه Gdp خسارت های تولید مثل خسارت به محیط زیست را در نظر نمی گیرد. تمام این انتقادات، نشان دهنده موضع مخالفت آمیز برخی اقتصاددانان نسبت به Gdp و محاسبه آن می باشد. با این حال این شاخص به عنوان وسیله شفاف ساز وضع رفاه اجتماعی و تحریک کننده کشور برای پیشرفت، همواره مورد تایید بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی بین المللی بوده است.
خواهشمندیم نظرات و پیشنهادات خود را در مورد مقاله بیان کنید و در صورتی که به راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتری نیاز داشتید، با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل نمایید.

فهرست مطالب

تولید ناخالص داخلی چیست و چگونه محاسبه می‌ شود؟

انواع تولید ناخالص داخلی چیست؟

چه چیزی تولید ناخالص داخلی را افزایش می دهد؟

Gdp بالا خوب است یا بد؟

کدام کشور بالاترین تولید ناخالص را دارد؟

کمترین تولید ناخالص داخلی کدام کشور است؟

تولید ناخالص داخلی چیست و چگونه محاسبه می‌ شود؟

تولید ناخالص داخلی به زبان ساده یعنی ارزش تمامی کالاها و خدماتی که در یک بازه زمانی مشخص  در  یک کشور تولید می شود. دقت کنید که عبارت “داخل مرزهای یک کشور” در این تعریف اهمیت بسیاری دارد. برای مثال کالاها و خدماتی که توسط اتباع ایرانی در سایر کشور های دنیا تولید می شوند، جزو تولید ناخالص داخلی به حساب نمی آیند و تنها کالاهایی جزوی از Gdp هستند که داخل مرز ایران به تولید برسند. این تولید هم می تواند توسط تولیدکنندگان ایرانی انجام شود و هم تولیدکنندگانی از دیگر کشور ها در ایران مشغول به تولید هستند. همچنین این شاخص در فارکس و سایر بازار های مالی همانند دیگر شاخص ها نظیر شاخص نرخ بیکاری و شاخص قیمت تولید کننده و مصرف کننده و… مورد توجه معامله گران می باشد. 

از سه روش جهت محاسبه تولید ناخالص داخلی رایج در کشور ها استفاده می شود :

روش اول، محاسبه Gdp از طریق ارزش تولید یا به عبارت دیگر جمع ارزش افزوده است. در کشور ما برای محاسبه Gdp این روش به کار می رود. در این روش اگر در خط تکامل و تبدیل کالاهای واسطه ای به کالای نهایی بخواهیم ارزش هر محصول را جداگانه حساب کنیم، در نهایت ارزش تولید داخلی بیش از مقدار واقعی آن به دست می آید. برای جلوگیری از این خطا باید به جای محاسبه ارزش هر محصول و جمع آن با سایر مراحل تولید، ابتدا در مراحل مختلف ارزش جدیدی که به تولید رسیده است را محاسبه کنیم و سپس آنها را باهم جمع کنیم.

روش دوم روش مخارج است. ارزش تولید کل در اقتصاد با ارزش مخارج کل مساوی است. پس می توان با محاسبه مخارج کل واحد های اقتصادی به Gdp رسید.

روش سوم نیز روش درآمد است. می دانیم که ارزش افزوده در بین عوامل تولید در قالب درآمد توزیع می شود. پس با محاسبه درآمد به دست آمده از عوامل تولید می توانیم به Gdp برسیم.

انواع تولید ناخالص داخلی چیست؟

Gdp انواع و کاربرد های گوناگونی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. 

Gdp اسمی : برای اینکه بیشتر این نوع از Gdp را درک کنید مثالی می آوریم. در سال ٢٠١۵ میزان Gdp در کشور آمریکا حدود ١٨ تریلیون دلار محاسبه شد. این مقدار در واقع نشان‌ دهنده میزان اسمی Gdp در آمریکا است، نه میزان واقعی. زیرا این مقدار خام است و مقدار افزایش قیمت هم در آن لحاظ می شود. 

Gdp واقعی : برای مقایسه خروجی اقتصاد در هر سال نسبت به سال دیگر، لازم است تاثیرات تورم از محاسبات خارج شود. به این منظور تولید ناخالص داخلی واقعی در کشور ها اندازه گیری می شود.  برای محاسبه Gdp واقعی از شاخص ضمنی قیمت بهره می گیرند. 

نرخ رشد : میزان افزایش خروجی های اقتصاد که در دوره سه ماهه یک کشور رخ می دهد، نرخ رشد Gdp است. این نرخ مشخص کننده شتاب رشد اقتصاد کشور است. 

سرانه تولید ناخالص داخلی : بهترین راه برای سنجش و مقایسه کشور ها از نظر میزان Gdp در دوره های زمانی مختلف و پیشرفت اقتصادی، سرانه Gdp است، زیرا جمعیت برخی کشور ها، دلیل خروجی های اقتصادی بزرگ آنهاست. بنابراین سرانه Gdp به مقایسه ای صحیح و عادلانه با در نظر گرفتن جمعیت کمک می کند. محاسبه آن از طریق تقسیم میزان واقعی Gdp بر جمعیت کشور به دست می آید.

چه چیزی تولید ناخالص داخلی را افزایش می دهد؟

هرچه کالاها و خدمات بیشتری در یک دوره زمانی در داخل مرزهای یک کشور تولید شوند، ارزش پولی بیشتری از آنها به وجود می آید و در نهایت تولید ناخالص داخلی نیز افزایش می یابد. بنابراین افزایش یا کاهش میزان Gdp به بنگاه های اقتصادی و میزان تولید کشور ها بستگی دارد. البته میزان دسترسی به مواد اولیه کالاهای تولیدی، در Gdp بی تاثیر نیست. Gdp از این جهت که تاثیرات زیادی بر اقتصاد کشور دارد، دارای اهمیت زیادی می باشد و محاسبه آن باید با دقت بالایی انجام شود. هرچه تولید در یک دوره زمانی افزایش پیدا کند، gdp بیشتری نیز خواهیم داشت و نیاز به دقت بیشتری برای محاسبه این مقدار داریم.

Gdp بالا خوب است یا بد؟

تولید ناخالص داخلی کشورها از آن جهت که ارزش پول موجود را متناسب با کالاها و خدمات تولیدی افزایش می دهد، دارای اهمیت است و هرچه میزان این ارزش پولی بیشتر باشد، برای اقتصاد کشور مفیدتر خواهد بود. به همین دلیل است که Gdp عملکرد اقتصادی کشور ها را نشان می دهد و می توان این شاخص را معیار مقایسه قدرت اقتصادی کشور ها دانست. اقتصاد کشور هایی مثل آمریکا که Gdp بالایی دارند از وضع مطلوبی برخوردار است. بنابراین یکی از دلایل اینکه آمریکا قدرت اول و برتر اقتصاد جهان است، سطح تولید ناخالص داخلی مناسبی است که این کشور دارد. همچنین کشور هایی مثل موزامبیک و مالاوی که Gdp پایینی دارند، از اقتصاد ضعیفی برخوردارند.

کدام کشور بالاترین تولید ناخالص را دارد؟

رتبه اول بیشترین میزان Gdp در سال ٢٠٢٠ همان طور که انتظار می رود، در اختیار ایالت متحده آمریکا می باشد. میزان Gdp در آمریکا چیزی حدود ٢١ میلیون دلار بوده است. چین و ژاپن به ترتیب با ١۴ میلیون دلار و ۵ میلیون دلار، در رتبه های دوم و سوم میزان Gdp قرار می گیرند. همانطور که میدانید این کشور ها قدرت های اقتصادی برتر جهان هستند. آلمان، هند، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، برزیل و کانادا به ترتیب رتبه های چهارم تا دهم را در اختیار دارند. کشور ما ایران در سال ٢٠٢٠ چیزی حدود ۵٨۶٠٠٠ دلار تولید ناخالص داخلی داشته است و در رتبه ٢١ ام قرار می گیرد.

کمترین تولید ناخالص داخلی کدام کشور است؟

طبق آمار موجود از میزان تولید ناخالص داخلی کشورها در سطح جهان، کشور تووالو با 45 دلار در انتهای فهرست قرار دارد. کشور های کیریباتی و جزایر مارشال نیز در دو رتبه بالاتر از کیریباتی قرار می گیرند و از Gdp مناسبی برخوردار نیستند. همچنین این کشور ها در مقایسه های اقتصادی جهانی حرفی برای گفتن ندارند.

سخن پایانی

تولید ناخالص داخلی وسیله ای کاربردی برای آگاهی از وضعیت اقتصادی کشور های مختلف می باشد. هرگونه رشد اقتصادی که در یک کشور صورت می گیرد، بیانگر میزان تغییرات Gdp یک دوره نسبت به دوره گذشته است. بنابراین دقت در محاسبه این شاخص دارای اهمیت فراوانی است و اقتصاد دانان همواره بر حساسیت این موضوع تاکید دارند. آمار های نادرست که از Gdp و سایر شاخص های اقتصادی به دست می آید، می تواند موجب گمراهی اقتصادی کشور شود.
تولید ناخالص داخلی به زبان ساده نشان می دهد که کدام بخش های اقتصادی کشور در حال رشد و پیشرفت و کدام بخش ها در حال نزول و یا دارای ثبات هستند. این موضوع به سرمایه گذاران و معامله گران در بازار های مختلف جهانی کمک می کند که بر روی کدام حوزه تمرکز داشته باشند.
دقت کنید که تولید ناخالص داخلی مشخص کننده حرکت اقتصاد یک کشور است و سلامت اقتصاد را بررسی می کند، ولی نشان دهنده میزان و چگونگی تاثیر این عوامل بر زندگی مردم نمی باشد. تشخیص این تاثیر گذاری با آمارگیری هایی در زمینه رفاه اجتماعی صورت می گیرد.
نظرات خود را درمورد این شاخص و نقش و اهمیت محاسبه آن در اقتصاد کشور برای ما بنویسید. همچنین اگر سوال و ابهامی دارید با مشاورین بروکر نیکس در تماس باشید.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications