NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص خرده فروشی

یکی از شاخص هایی که می توان در بازار فارکس پر اهمیت دانست شاخص خرده فروشی می باشد .

شاخص خرده فروشی (retail index) مبحثی است که در این مقاله به آن می پردازیم و موضوعاتی نظیر تعریف شاخص خرده فروشی، نحوه محاسبه، آمار رو به رشد شاخص خرده فروشی و تاثیر آن بر فارکس را مورد بررسی قرار خواهیم داد. شاخص خرده فروشی با توجه به هر کشور و اداره آمار آنها به طور متفاوتی گردآوری می شود، برخی از کشورها برای برخی داده ها، شرکت خصوصی و برای برخی دیگر دفاتر دولتی دارند. به عنوان مثال retail index ایالات متحده توسط اداره سرشماری ایالات متحده تهیه و منتشر می شود. این داده ها کل هزینه های خرده فروشی در فروشگاه ها و رسیدهای سراسر کشور و میزان تغییرات ماهانه آن را به عنوان درصد بیان می کند. این داده ها فروش کالاهای با دوام و غیر بادوام اعم از غذا تا خودرو در سطح خرده فروشی را پوشش می دهد.

فهرست مطالب

شاخص خرده فروشی چیست ؟

شاخص خرده فروشی retail index چگونه محاسبه می شود؟

آیا صنعت خرده فروشی در حال رشد است؟

خرده فروشی چگونه بر فارکس تاثیر می گذارد؟

شاخص خرده فروشی چیست ؟

در اینجا به تعریف شاخص خرده فروشی (شاخص قیمت خرده فروشی) می پردازیم. شاخص خرده فروشی (RPI)  معیاری برای تورم است که به نوبه خود نرخ افزایش قیمت کالاها و خدمات است. با این حال، RPI شامل مواردی است که از سبد CPI حذف می شود، از جمله هزینه های نمایندگی املاک، پرداخت سود رهن، هزینه بیمه ساختمان و هزینه مجوز تلویزیون.

در انگلستان ، شاخص خرده فروشی (RPI)  معیاری برای تورم است که ماهانه توسط دفتر آمار ملی منتشر  می شود.

از آنجا که در انگلستان RPI با استانداردهای آماری بین المللی مطابقت نداشت، از سال 2013 اداره آمار ملی دیگر آن را به عنوان “آمار ملی” طبقه بندی نمی کند و در عوض بر شاخص قیمت مصرف کننده تأکید می کند. با این حال ، از سال 2018 خزانه داری بریتانیا هنوز از شاخص تورم RPI برای افزایش مالیات های مختلف وابسته به شاخص استفاده می کند.

شاخص خرده فروشی retail index چگونه محاسبه می شود؟

برای مثال RPI انگلستان به شرح زیر ساخته شده است:

سال پایه یا نقطه شروع انتخاب می شود. سال پایه به معیاری تبدیل می شود که تغییرات قیمت بر اساس آن اندازه گیری می شود. لیستی از اقلام خریداری شده توسط یک خانواده متوسط ​​تهیه می شود. این موضوع با بررسی هزینه های زندگی و غذا تسهیل می شود. مجموعه ای از وزن ها محاسبه می شود که اهمیت نسبی اقلام در بودجه متوسط ​​خانواده را نشان می دهد (هرچه سهم میانگین قبض خانوار بیشتر باشد ، وزن بیشتر است.)

قیمت هر مورد در وزن داده شده به کالا ضرب می شود ، به طوری که سهم قیمت کالا متناسب با اهمیت آن است.

قیمت هر مورد باید در سال پایه با سال قبل مقایسه (یا ماه) نشان داده شود.

آیا صنعت خرده فروشی در حال رشد است؟

صنعت خرده فروشی جهانی در سال 2021 به دنبال سقوط عمیق در سال 2020 در نتیجه همه گیری ویروس کرونا در حال رشد است.

پیش بینی رشد صنعت خرده فروشی retail index برای سال 2021 7.2 درصد است. این افزایش 12.3 درصدی نسبت به افت 5.7 درصدی تجربه شده در سال 2020 است ، که کارشناسان دلیل آن را عدم تمایل بیشتر مصرف کنندگان برای خرج کردن در شرایط عدم اطمینان اقتصادی می دانند.

 

سقوط در 2020 به دنبال یک دوره رشد است. در سال 2018 ، نرخ رشد صنعت خرده فروشی 4.6 درصد بود و قبل از آن کمی در سال 2019 به 5.2 درصد افزایش یافت.

 

علیرغم افزایش تعداد مثبت در سال 2021 ، انتظار می رود رشد صنعت خرده فروشی در سال آینده اندکی کند شود. پیش بینی رشد صنعت خرده فروشی 2022 تنها با کسری معادل 6.6 درصد کمتر است.

 

به طور کلی ، در بازه زمانی 2018 تا 2022 ، متوسط ​​نرخ رشد صنعت خرده فروشی سالانه 3.58 درصد پیش بینی می شود زیرا کل خرده فروشی در سراسر جهان از 23.56 تریلیون دلار در سال 2018 به 26.69 تریلیون دلار در سال 2022 افزایش می یابد.

شاخص خرده فروشی

خرده فروشی چگونه بر فارکس تاثیر می گذارد؟

در این قسمت به تاثیر شاخص خرده فروشی بر فارکس می پردازیم. هزینه های مصرف کننده اغلب بخش بزرگی از اقتصاد یک کشور را نشان می دهد. این (شاخص خرده فروشی) یک شاخص اقتصادی مهم برای اندازه گیری کل هزینه مصرف کننده در بخش های مختلف مانند: خرده فروشان لوازم الکترونیکی ، رستوران ها ، فروشندگان خودرو و غیره است.

رشد شدید در خرده فروشی نشان می دهد که مصرف کنندگان اطمینان دارند و درآمد بیشتری برای خرید کالا و خدمات دارند. بنابراین افزایش خرده فروشی تاثیر مثبتی بر ارز دارد.

انتشار داده های اقتصادی بخش مهمی از فرایند تجزیه و تحلیل اساسی هنگام معامله ارز خارجی است. این مجموعه داده ها به ما امکان می دهد وضعیت فعلی اقتصاد را بررسی کرده و پیش بینی هایی را برای آینده نزدیک ایجاد کنیم. آنها همچنین ما را قادر می سازند تا قدرت اقتصادی جفت ارزها را با یکدیگر مقایسه  نماییم. انواع مختلفی از داده های اقتصادی وجود دارد که برخی از آنها مهمتر از دیگران است. پس از بررسی تاثیر شاخص خرده فروشی (شاخص قیمت خرده فروشی) بر فارکس به انتهای مقاله می رسیم.

سخن پایانی

شاخص خرده فروشی (retail index) یک شاخص قوی از سلامت یک اقتصاد و در حال انقباض بودن یا گسترش آن است. اهمیت این شاخص از جایی نشات می گیرد که خرده فروشی (شاخص خرده فروشی) تقریباً نیمی از مصرف شخصی را تشکیل می دهد، که به نوبه خود تقریباً 70 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. خرده فروشی ها از نظر فعالیت های اقتصادی مستقیم، تقریباً یک سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند.
درصد افزایش یا کاهش نیز به خوبی نشان می دهد که اقتصاد با چه سرعتی در حال انقباض یا گسترش است. خرده فروشی های بسیار قوی یا ضعیف نیز می تواند فشار رو به بالا یا نزولی را بر قیمت ها وارد کند. با افزایش خرده فروشی (شاخص خرده فروشی)، فشار رو به بالا بر قیمت ها ممکن است ادامه یابد، به خصوص اگر آمار فروش، ماه به ماه ادامه یابد. همین امر در مورد فروش بسیار ضعیف است و فشارهای نزولی را بر قیمت ها وارد می کند زیرا مصرف کنندگان کمتر هزینه می کنند.
در صورت نیاز به راهنمایی و داشتن سوال در خصوص مقاله خرده فروشی می توانید در قسمت نظر سنجی سوالات خود را مطرح نموده و در کمتریم زمان ممکن مشاورین پاسخگو خواهند بود. در غیر این صورت اگر نیازمند مشاوره تلفنی بودید می توانید با شماره های ذکر شده در سایت با مشاورین ما در ارتباط باشید .

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications