NYXbroker
نیکس فارکس

کندل در فارکس

کندل در بازار مالی و نقش آن و استفاپه از آن جهت کسب سود

کندل در فارکس چیست؟ تا چه حد با کندل خوانی و تحلیل کندل فارکس آشنا هستید؟ اهمیت کندل ها در بازار فارکس به چه دلیلی است؟ این قبیل سوالات ذهن هر معامله گر تازه وارد به بازار فارکس را به چالش می کشاند. کندل در فارکس، یکی از ابزارهایی می باشد که بسیار به معامله گران در تحلیل تکنیکال بازار فارکس و همچنین یافتن دقیق نقطه ورود و نقطه خروج به معامله کمک میکند.
ما در تیم تحلیلی بروکر نیکس بر آن شدیم تا به ابهامات ذهنی شما عزیزان در خصوص کندل در فارکس بپردازیم پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا با هم اهمیت کندل ها را در بازار فارکس مورد بررسی قرار دهیم.
کندل های فارکس سالهاست که معرفی شده اند و پدیده تازه ای نمی باشند و همینطور کندل خوانی نیاز به
آموختن، تمرین و ممارست دارد تا به عنوان یک ابزار مطمئن جهت تحلیل بازار به کار گرفته شود.

فهرست مطالب

کندل در فارکس یعنی چه؟

کندل ها بر چه اساسی تشکیل می شوند؟

منظور از OHLC در پلتفرم معاملاتی چیست؟

چرا بررسی کندل ها در فارکس مهم هستند؟

آیا می توان با بررسی کندل ها روند را تشخیص داد؟

کندل در فارکس یعنی چه؟

 برای آنکه به اهمیت  کندل ها در فارکس پی ببریم بهتر است که در ابتدا بپردازیم به این که کندل در فارکس به چه مفهومی است؟  کندل در فارکس یک نمودار است که به تریدرها در تحلیل بازار کمک می کند. سه نوع نمودار اصلی وجود دارد : 1) خطی 2) میله ای 3) شمعدانی یا کندل های فارکس است که در این مقاله محور بحث ماست و البته که این نوع از نمودار انواع متفاوتی دارد از جمله کندل چکش و کندل پین بارو…

 کندل های فارکس بسیار محبوب هستند. استفاده از آنها آسان است و نگاه کردن به آنها چشم را آزرده نمی کند به همین دلیل بیشتر تریدرهای فارکس از تحلیل کندل فارکس در پلتفرم معاملاتی استفاده می کنند تا با استفاده از آن نقطه ورود  به معامله را پیدا کنند.

اما اگر بخواهیم تعریف ساده ای برای کندل داشته باشیم، می توان گفت که کندلها به صورت جعبه های جداگانه ای دیده می شوند که از آن به عنوان بدنه کندل یاد می شود. بعضی از انواع کندلها دارای خطوطی هستند که از بالا و پایین بیرون زده اند که به آنها فیتیله یا سایه گفته می شود. کندلها دارای رنگ بندی های متفاوت قرمز و آبی و گاها سبز هستند در گذشته فقط رنگهای سفید و سیاه بود اما امروزه به مدد تکنولوژی قادر هستیم که آنها را رنگ آمیزی کنیم. هر کندل بیان کننده روایتی است لذا کندل خوانی  در مبحث کندل در فارکس  دارای اهمیت بالایی است. 

کندل ها بر چه اساسی تشکیل می شوند؟

زمانیکه  که یک کندل در فارکس  تشکیل می شود، با سطح باز آغاز می شود و این سطح دقیقاً همان جایی است که نقطه شروع است. در طول ایجاد کندل، قیمت نوسان می کند و بالا و پایین می شود  تا در نهایت با بسته شدن به نقطه پایان می رسد و در واقع بستن کندل یا شمع را کامل می نماید و بعد از آن یک کندل جدید با باز شدن آغاز می شود و  تقریباً این اتفاق همیشه در موقعیت بسته شدن شمع با کندل قبلی رخ می دهد. نکته دیگری که جا دارد در این بخش از مقاله به آن اشاره کنیم رنگ  کندل در فارکس است کندلی که بالاتر از قیمت باز شدن کندل بسته می شود به رنگ آبی (سفید) است و شمعی که پایینتر یا کمتر از آن باز می شود به رنگ قرمز (مشکی) است و یا به گویش سنتی کندل سفید نشان از موقعیت گاوی بازار یا صعودی دارد و کندل سیاه نشان از وضعیت خرسی یا نزولی بازار دارد. 

منظور از OHLC در پلتفرم معاملاتی چیست؟

با توجه به آنچه تا به اینجا در خصوص کندل در فارکس گفتیم تا حدودی به اهمیت تحلیل کندل فارکس و کندل خوانی پی بردیم. در ادامه در خصوص آنالیز یک کندل در  پلتفرم معاملاتی می پردازیم. 

به طور کلی یک کندل در فارکس دارای 4 بخش می باشد. این چهار بخش شامل :

  • باز (OPEN) 
  • بالا(HIGH)
  • پایین(LOW)
  • بسته(CLOSE)

این چهار بخش که به اختصار OHLC گفته می شود چهار بخش اصلی تشکیل دهنده کندل می باشند.  ساخت هر کندل در  تایم متفاوتی به طول می انجامد که این مدت زمان در تایم فریم نموداری که شما مورد استفاده قرار می دهید منعکس می گردد. برای مثال چنانچه نموداری که شما استفاده می کنید 4 ساعته است مفهوم آن این است که تشکیل یک کندل  حدود 4 ساعت به طول می انجامد و همینطور در مورد یک نمودار 15 دقیقه ای این مدت 15 دقیقه خواهد بود.   

چرا بررسی کندل ها در فارکس مهم هستند؟

اگر تا اینجای مقاله کندل در فارکس  با ما بوده اید حتما به اهمیت  کندل ها در فارکس پی برده اید و می توانید پاسخ این سوال را بدهید.

کندلها در واقع تاثیر احساس تریدرها بر قیمتها منعکس می نمایند و توسط تحلیلگران تکنیکال جهت تعیین زمان ورود و خروج از معاملات استفاده می شوند. نمودار کندلی بر اساس تکنیکی است که در کشور ژاپن در قرن 17 جهت ردیابی قیمت برنج ابداع شد. کندلها یک روش مناسب جهت  ترید هر نوع دارایی اعم از سهام ، ارز و همچنین قراردادهای آتی می باشند.

کندلهای بلند سفید/سبز نشان دهنده این وضعیت است که فشار خرید زیادی وجود دارد و در نتیجه آن قیمت صعودی می باشد. با این وجود، آنها باید در چارچوب ساختار بازار مورد بررسی قرار بگیرند. برای مثال،  اینطور می توان گفت که یک کندل سفید بلند اگر در لول پشتیبانی ایجاد گردد، دارای اهمیت بیشتری خواهد بود. کندلهای بلند سیاه/قرمز نشان می دهد که فشار فروش زیاد و قابل توجه وجود دارد و نشان دهنده نزولی بودن قیمت است .

آیا می توان با بررسی کندل ها روند را تشخیص داد؟

در ادامه بررسی کندل در فارکس در این بخش برای آنکه ببینیم که با بررسی کندلها آیا می توان روند را تشخیص داد یا خیر با یک مثال پیش می رویم.

یک الگوی معکوس کندل صعودی، که به کندل چکش معروف است وقتی شکل می گیرد که قیمت پس از باز شدن به طور قابل توجهی پایین بیاید و سپس در نزدیکی بالاترین سطح تجمع کند. این نوع کندل از ایجاد یک نوع تغییر در حرکت قیمت خبر می دهد. کندل دوجی نیز از جمله کندلهایی است که جهت تشخیص سیگنال معکوس مورد استفاده قرار می گیرد. لذا همانطوری که در طول مقاله اشاره شد کندل خوانی و تسلط بر آن که در اثر تمرین و ممارست بدست می آید می تواند به عنوان ابزاری قابل اعتماد جهت بررسی و تشخیص روند بکار گرفته شود.   

سخن پایانی

کندل در فارکس یکی از ابزار های بسیار کارآمد در دنیای معامله گری و مورد استفاده تریدرها می باشد. کندل در فارکس پدیده نوظهوری نیست و اولین بار این ژاپنی ها بودند که برای پیگیری و تعقیب قیمت برنج از نمودارهای کندلی استفاده کردند.
اما در دنیای معامله گری تریدرها با کمک گرفتن از کندلها، تصمیمات تجاری خود را اتخاذ می کنند. واز این جهت مورد محبوب تریدرها می باشد . چرا که خواندنشان پیچیده نیست و نگاه کردن به آنها چشم را آزار نمی دهد.
کندل در فارکس به ما در پیدا کردن نقاط ورودی و خروجی به بازار کمک زیادی می کنند.
با امید به آنکه مطالب عنوان شده در خصوص کندل در فارکس مورد توجه شما خواننده گرامی واقع شده باشد. با ارسال دیدگاه و تجربیات خود ما را دلگرم سازید در صورتی که به مشاوره نیاز داشتید از طریق چت آنلاین با واحد مشاوره و پشتیبانی بروکر نیکس تماس بگیرید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications