NYXbroker
نیکس فارکس

ذخایر گاز طبیعی

ارزش گاز طبیعی چقدر است و گزارش آن چگونه است ؟

گاز طبیعی یکی از نایاب ترین و با ارزش ترین ذخایر فسیلی در جهان می باشد که به شکل گاز می باشد و در مقایسه با سوخت های فسیلی دارای زیانهای کمتری می باشد. این مقاله که به قلم تیم تحقیقاتی بروکر نیکس در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار گرفته است گذری خواهد دشت بر ذخایر گاز طبیعی، خرید و فروش گاز و گزارش مربوط به ذخیره سازی گاز طبیعی و بازار فارکس .خواندن این مقاله را تا پایان به شما توصیه می کنیم.
قدمت گاز طبیعی به چندین هزار سال قبل برمی گردد. شواهد نشان از آن دارد که چینی ها سابقه حفر چاه به عمق 600 متر را داشته اند و همچنین ژاپنی ها سال 600 پیش از میلاد حفر چاه نفت را انجام می دادند. اما انتهای قرن بیستم بود که ذخایر گاز طبیعی به عنوان یک منبع سوخت حیاتی، ضروری و غیرقابل جایگزین در زندگی بشر امروزی شناخته شد.

فهرست مطالب

ذخایر گاز طبیعی چیست؟

چگونه گاز طبیعی را ذخیره می کنند؟

گزارش ذخیره سازی گاز طبیعی چیست؟

کشورها به ترتیب ذخایر گاز طبیعی کدامند؟

خبر ذخیره سازی گاز طبیعی در فارکس چه زمانی اعلام می گردد؟

تاثیر خبر بر نوسانات بازار فارکس چیست؟

آیا در بروکرها می توان گاز را معامله کرد؟

ذخایر گاز طبیعی چیست؟

  ذخایر گاز طبیعی در واقع  به ذخایر بزرگ گاز طبیعی گفته می شود که بر مبنای  تحقیقات  زمین شناسی و مطالعات مهندسی شناسایی می شوند و اینگونه تصور می گردد که این اطلاعات از درجه اطمینان بالایی برخوردار باشند. این ذخایر علاوه بر آن که قابل دسترسی و استخراج می باشند از نظر اقتصادی نیز کاملا به صرفه هستند.

   ذخایر گاز طبیعی در سرتاسر جهان وجود دارند اما با این حال، سهم برخی از کشورها در دارا بودن از گاز طبیعی نسبت به سایر کشورها بیشتر است. 

میزان کل آن در سطح جهان 6 کوادرلیون(عدد یک با 15 تا صفر به توان 2) فوت متر مکعب می باشد که در نقاط مختلف کره زمین گسترده شده است.

 ذخایر گاز طبیعی در اثر تجزیه گیاهان و اجساد حیوانات در اعماق دریاها و اقیانوسها در طی میلیونها سال قبل بوجود آمده است.   

چگونه گاز طبیعی را ذخیره می کنند؟

 در ادامه مقاله  ذخایر گاز طبیعی در این بخش به نحوه ذخیره سازی گاز طبیعی می پردازیم.

موضوع ذخیره کردن گاز طبیعی این روزها تحت نام با عنوان ذخایر استراتژیک مطرح می گردد و دارای ارزش بالایی است همینطور ذخیره سازی آن  نقش مهمی را در ایجاد عرضه و تقاضا ایفا می کند. ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا در زمانهای مختلف در طول سال می تواند یکی از راههای ذخیره سازی گاز طبیعی باشد. ایران از نظر ذخیره سازی گاز طبیعی در جایگاه دوم دنیا قرار دارد.

ذخیره سازی گاز یک روش مرسوم در جهان می باشد. در طی این فرایند،مازاد گاز طبیعی در یک محیط زیرزمینی که به صورت مخلل است و دارای پوشش سنگی مناسب می باشد تزریق می گردد. بنابراین به این شیوه گاز طبیعی را ذخیره سازی می کنند.    

گزارش ذخیره سازی گاز طبیعی چیست؟

درادامه مقاله  ذخایر گاز طبیعی در این بخش به بررسی اهمیت  گزارش  ذخایر گاز طبیعی و اثر آن بر معامله در  بازار فارکس میپردازیم.

یکی از مواردی که از اهمیت بالایی در فارکس برخوردار است  وجود شاخص در فارکس است . این شاخص ها از اجزا مهم و پایه ای بازار فارکس می باشند.

معامله گران روزانه از این شاخص ها جهت معاملات خرید و فروش در فارکس بهره می برند و به عنوان جزء مهمی از تحلیل تکنیکال شناخته می شوند و هر تحلیلگر تکنیکال یا بنیادی باید از این شاخص ها آگاه باشد. گزارش ذخیره سازی گاز طبیعی (EIA) نیز یکی از این شاخص ها می باشد.

این شاخص برآورد اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده می باشد در رابطه با حجم گاز طبیعی موجود در انبارهای زیرزمینی در سطح ملی و منطقه ای است. این گزارش دارای ارزش بالایی در معاملات خرید و فروش گاز دارد و هر گونه تغییری در میزان آن می تواند قیمت گاز طبیعی را تغییر دهد.   

کشورها به ترتیب ذخایر گاز طبیعی کدامند؟

کشورها به ترتیب دارا بودن ذخایر گاز طبیعی عبارتند از: روسیه که دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان می باشد با سهم 24.3%، بعد از آن ایران با سهمی برابر 17.3%، بعد از آن قطر 12.5% و سپس آمریکاست با سهم 5.3% 

در دهه های اخیر گاز طبیعی به عنوان منبع سوخت اهمیت بیشتری یافته است چرا که ذخایر آن در وسعت زیادی گسترش یافته است.

بعلاوه ذخایری که در حال حاضر در جهان موجود است، پتانسیل زیادی جهت یافتن ذخایر بیشتری نیز دارا می باشند.

 بعضی از منابع گاز طبیعی با پیشرفت فناوری های مربوط به حفاری امکان استخراج و تبدیل می شوند. چرا که پیشرفتهای حاصل شده در حفاری این اجازه را می دهد تا گاز طبیعی با شکست هیدرولیکی استخراج گردد. این فناوری باعث میگردد که گاز طبیعی را از منابعی که قبلاً ممکن نبود استخراج نمایند و همین امر باعث ذخیره سازی بیشتر منابع گاز طبیعی می شود. 

خبر ذخیره سازی گاز طبیعی در فارکس چه زمانی اعلام می گردد؟

ذخایر گاز طبیعی دارای یک گزارش است. این گزارش که در انگلیسی به آن Energy Information Administration یا به اختصار به آن EIA گفته می شود. تغییراتی را که گاز طبیعی ذخیره شده  در زیر زمین داشته است را طی هفته گذشته اندازه گیری می کند. 

چنانچه افزایش ذخایر گاز طبیعی کمتر از حدی باشد که مورد انتظار است، نشان از تقاضای بالا و این عامل قیمت گاز طبیعی را بالا میبرد. اما ببینیم که خبر ذخیره سازی گاز طبیعی در فارکس چه زمانی اعلام می گردد؟ معمولا ساعت 11 صبح روزهای پنجشنبه بوقت آمریکا اعلام میگردد.

 روز و زمان استاندارد برای اعلام آن ساعت 10 و نیم  تا ۱۱ صبح روز پنجشنبه به وقت شرقی (Eastern time) می باشد. طبعا این گزارش مورد توجه تحلیلگران فنی و تکنیکال فعال در حوزه ذخایر گاز طبیعی می باشد.   

تاثیر خبر بر نوسانات بازار فارکس چیست؟

 تغییرات موجودی که این ذخایر گاز در دوره هفتگی نشان می دهند در درجه اول  نشان دهنده برداشت یا تزریق خالص می باشد.

 هر گونه تغییرات در میزان شاخص  ذخایر گاز طبیعی از جمله برداشت یا تزریق بیش از حد معمول ​​می تواند به سرعت قیمت گاز طبیعی را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه آن معامله گاز طبیعی در بازار فارکس را متاثر سازد. خرید و فروش گاز نیز به عنوان یک آیتم معاملاتی بین  تریدرها محبوبیت دارد چرا که  می توانند از نوساناتی  که دارد به نفع خود استفاده کرده و به سود برسند. تریدرها با  تحقیقات دقیق و داشتن برنامه زمانی مناسب می توانند به درستی از این نوسانات استفاده کرده و سود گیری بکنند.  

آیا در بروکرها می توان گاز را معامله کرد؟

 در این بخش از مقاله  ذخایر گاز طبیعی خواهیم دید که گاز نیز مانند سایر آیتم های معاملاتی می تواند از طریق بروکر فارکس ارائه شود و چنانچه در بالاتر نیز اشاره شد، معامله آن برای معاملگران دارای جذابیت است. 

استفاده از تحلیل تکنیکال به همراه بکارگیری اصول اولیه به تریدرها این اجازه و امکان را می دهد که تصمیمات آگاهانه در خصوص نوع فعالیت معاملاتی خود اتخاذ نمایند. یک بروکر فارکس معتبر به تریدر کمک می کند که بداند چه زمانهایی این آیتم معاملاتی معامله می شود و همچنین به اتخاذ نوع استراتژی معاملاتی کمک می کند. این کالای محبوب مورد توجه تریدرهای روزانه است. در معامله  ذخایر گاز طبیعی نیز همانند طلا و نفت خام استراتژیهای مشابهی بکار برده می شود. هر دو تحلیل تکنیکال و فنی بسیار مفید است و همچنین سایر عوامل که بر قیمت گاز طبیعی اثر می گذارد از قبیل عرضه و تقاضا، آب و هوا و ذخیره سازی باید رصد شود.  

سخن پایانی

ذخایر گاز طبیعی و عوامل وابسته به آن را در این مبحث مورد بررسی قرار دادیم. اشاره شد به جایگاه بالای گاز طبیعی به عنوان یک منبع انرژی سودمند در زندگی بشر و همچنین ارزش آن در بازار فارکس و ارائه آن توسط بروکر فارکس مانند سایر آیتم های معاملاتی به معامله گران.
در مورد معامله آیتم ذخایر گاز طبیعی، برای آندسته از تریدر هایی که به این حوزه علاقمند هستند مهم است که بدانند چه چیزی بر قیمت گاز طبیعی اثر می گذارد از جمله آب و هوا ، عرضه و…
نحوه ذخیره سازی ذخایر گاز طبیعی عنوان شد و گزارش EIA که هر هفته اعلام می شود و تاثیر مهمی در قیمت گاز طبیعی دارد.
با امید به آنکه این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. دیدگاهتان را در این خصوص با ما به اشتراک گذارید. بخاطر داشته باشید که مشاورین بروکر نیکس همواره پاسخگوی سوالات شما از طریق چت آنلاین وب سایت خواهند بود.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications