NYXbroker
نیکس فارکس

خرید اوراق قرضه

خرید اوراق قرضه چگونه انجام می شود؟

خرید اوراق قرضه به چه نحوی است؟ آیا می دانید برای سرمایه گذاری در این زمینه چقدر هزینه برای خرید اوراق قرضه باید پرداخت کنیم؟ و سایر سوالات مرتبط در این زمینه.
در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی بروکر نیکس تقدیمتان می نمایم در مورد موضوعات ذیل سخن خواهیم گفت .
خرید و فروش اوراق قرضه
بازده اوراق قرضه
ریسک اوراق قرضه
پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب ما را همراهی کنید قطعا خواندن این مقاله خالی از لطف نخواهد بود.
خرید اوراق قرضه یکی از روشهای سرمایه گذاری می باشد. معادل انگلیسی آن Bond می باشد. دو طرف در این نوع از سرمایه گذاری مشارکت می نمایند طرف قرض دهنده که غالبا می تواند ارگان یا نهادی دولتی یا شرکتی باشد که عنوان قرض دهنده دارد و طرف دیگر که قرض گیرنده است.
شرکت یا نهاد قرض دهنده متعهد می گردد که وجه معین را همراه با سود دوره ای در موعد مقرر شده پرداخت نماید. در ادامه بیشتر خواهیم گفت با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

هزینه خرید اوراق قرضه چقدر است؟

انواع اوراق قرضه کدامند؟

آیا اوراق قرضه می تواند شما را ثروتمند کند؟

آیا اوراق قرضه بدون ریسک هستند؟

هزینه خرید اوراق قرضه چقدر است؟

خرید و فروش اوراق قرضه، تمایل به ارائه یک جریان نقدی قابل اعتماد دارند تا آن را تبدیل به گزینه ای کارآمد و مناسب جهت  سرمایه گذاری نمایند. اینگونه بگوییم که یک سبد اوراق قرضه با تنوع مناسب این قابلیت را دارد که بازده قابل پیش بینی، با نوسانات کمتر در مقایسه با سهام و بازدهی بهتر از وجوه بازار پول را به شما ارائه دهد. 

حتی وقتی که نرخ‌های بهره پایین می باشند، گزینه‌های سرمایه‌گذاری خرید اوراق قرضه با بازدهی بالا می‌توانند نیاز سرمایه‌گذاران را به درآمد  نسبتا خوب را برآورده نمایند، هرچند خرید اوراق قرضه و یا اینگونه بگوییم ریسک اوراق قرضه قابل‌توجه می باشد.

 یکی از صاحب نظران اینگونه می گوید که هدف سرمایه گذاری های با درآمد ثابت  این است که به سبد تجاری خود تنوع اضافه کنند. اگر بازده بازار سهام ایالات متحده در سال جاری را بررسی کنیم سهام تقریباً 13 درصد کاهش داشته است. اما  اوراق قرضه آمریکا ایالات متحده کمی بیش از 4.5 درصد افزایش نشان داده است . 

این مسئله مهم است،چرا که اگر یک سرمایه‌گذار سبد سهام و اوراق قرضه متعادلی داشته باشد، این امر کمک می‌کند تا سرمایه‌گذارنوسان کمتری را تجربه کند.

هزینه خرید اوراق قرضه در کشورهای مختلف، متفاوت خواهد بود که البته این امر ریسک سرمایه گذاری را هم تحت تاثیر قرار می دهد  برای مثال ریسک اوراق قرضه در کشورهای پیشرفته با اقتصاد امن پایینتر از خرید اوراق قرضه در کشورهای درحال توسعه می باشد.

 

 

 

انواع اوراق قرضه کدامند؟

 من باب خرید و فروش اوراق قرضه و به طور خاص در این مقاله “خرید اوراق قرضه” در این بخش به بررسی انواع آن می پردازیم.

  • صندوق‌های خرید اوراق قرضه با مدیریت فعال، چنانچه که از نامشان پیداست، دارای مدیرانی می باشند که در تعقیب هدف سرمایه‌گذاری خود، خرید اوراق قرضه را انجام می دهند و همینطور فروش را.

پنج نوع اصلی اوراق عبارتند از خزانه داری، پس انداز، نمایندگی و همینطور شهرداری و نهایتا شرکتی. هرکدام از انواع آن ، هدف و نسبت  ریسک به بازده خاص خود را دارد. در ذیل انواع دیگر این اوراق را با هم بررسی می کنیم.

  • اوراقی که با نرخ ثابت همراه است

در این نوع  از خرید اوراق قرضه، سود در تمام طول مدت ثابت باقی خواهد ماند. بخاطر ثابت بودن نرخ بهره، اوراق با نرخ ثابت نیز در برابر تغییرات و نوسانات بازار مقاوم خواهند بود.

  •  خرید اوراق قرضه  با نرخ شناور

این مدل از اوراق دارای نرخ بهره همراه با نوسان(کوپن) می باشند که بر مبنای نرخ مرجع فعلی بازار می باشند.

  • خرید اوراق قرضه  با نرخ بهره صفر

 در مدل نرخ بهره صفر در واقع هیچ سودی به سرمایه گذاران پرداخت نمی شود. در این نوع، تنها مبلغ اصلی را به دارندگان اوراق پرداخت می گردد.

  •  خرید اوراق قرضه مرتبط با تورم

در این مدل معمولا نرخ بهره اوراق قرضه مرتبط با تورم پایینتر از اوراق با نرخ ثابت می باشد.

  • اوراقی که قرضه دائمی نامیده می شوند

آنها  بدون تاریخ سررسید  هستند. 

  • اوراقی که قرضه حامل نامیده می شوند.

 هر فردی که گواهی اوراق قرضه را در دست داشته باشد می تواند مبلغ آن را مطالبه نماید.  بنابراین اگر گواهی اوراق به سرقت رفته باشد، شخص دیگری که آن اوراق را داشته باشد می تواند مبلغ اوراق را مطالبه نماید.

 

 

 

آیا اوراق قرضه می تواند شما را ثروتمند کند؟

خوب ببینیم که بازده اوراق قرضه به چه صورتی است و آیا میتواند شما را ثروتمند کند یا خیر؟ این نوع از سرمایه گذاری به سرمایه گذاران درآمدی قابل اعتماد همراه با امنیت نسبی  و متنوعی را ارائه می دهد. از آنجا که این اوراق معمولاً  یک جریان قابل پیش بینی از پرداخت ها و بازپرداخت می باشند، افراد زیادی با هدف حفظ و رشد سرمایه یا دریافت درآمد با  بهره ثابت وارد این مدل از سرمایه گذاری می شوند.

اوراق قرضه را می توان از منابع متفاوتی خریداری کرد، مثل بانک های سرمایه گذاری و تجاری، و همینطور بروکرهایی که قابل اطمینان هستند و نهایتا شرکت هایی که در فروش اوراق بدهی دارای تخصص هستند. اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را می توان  بطور مستقیم از فدرال رزرو خریداری نمود.

در نهایت اینکه اوراق قرضه پرطرفدار و قابل معامله فعال می باشند و بسته به درجه کیفیت و اعتباری که دارند معمولاً نقدشونده‌ترین سرمایه هستند که فروش آن نیز زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت.

 

 

 

آیا اوراق قرضه بدون ریسک هستند؟

بعد از آنچه که در مورد اوراق قرضه تا به اینجا گفته شد در این قسمت ببینیم که آیا این اوراق بدون ریسک هستند یا خیر؟

همانند سهام، اوراق قرضه نیز می توانند خطر نوسان قیمت یا همان ریسک بازار را برای سرمایه گذارانی که قادر به نگهداری آنها تا تاریخ سررسید (منظور هنگامی است که مبلغ اصلی به دارنده اوراق قرضه بازپرداخت می  گردد) داشته باشد. چنانچه سرمایه‌گذاری مجبور شود بنا به دلایلی اوراق قرضه را قبل از سررسید آن به فروش برساند یا نقد کند در صورتی که قیمت اوراق کاهش یافته باشد، قسمتی از سرمایه‌ اصلی و همچنین جریان درآمد آتی را از دست خواهد داد.

در حالت کلی این اوراق بنا به دلایل متفاوتی نسبت به سهام دارای ریسک پایین تری در نظر گرفته می شوند:  اکثر اوراق به سرمایه گذاران، نرخ ثابتی از بهره را ارائه می دهند که با وعده ناشر نیز پشتیبانی می گردد.

 

 

 

 

سخن پایانی

 خرید اوراق قرضه را با هم در این مقاله از نظر گذراندیم. به بیان  ساده، خرید اوراق قرضه نوعی وام است که از یک سرمایه گذار به یک وام گیرنده ارائه می شود که عموما یک شرکت یا  نهاد دولتی است. وام گیرنده از پول جهت  تامین مالی، عملیات یا پروژه خود استفاده می نماید و سرمایه گذار نیز سود سرمایه گذاری خود را در موعد معین دریافت می کند. آنچه که لازم است عنوان شود این است که ارزش بازار اوراق قرضه می تواند در طول زمان دچار تغییر شود. در زمانی که بازار سهام سقوط می کند اوراق قرضه به عنوان کمک به کاهش ضربه عمل می کنند. از بازده اوراق قرضه گفتیم واز انواع آن.

 امید بر آن داریم که مطالب  خرید اوراق قرضه عنوان شده مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. نقطه نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذارید. 

بخاطر داشته باشید که در زمینه بازار فارکس و ارزهای دیجیتال مشاوران زبده بروکر نیکس در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications