NYXbroker
نیکس فارکس

تفاوت پایه پولی و نقدینگی

تفاوتMonetary Base پایه پولی و نقدینگی چیست ؟ و تاثیر انها بر اقتصادی

تفاوت پایه پولی و نقدینگی در چیست؟ و چرا باید تفاوت پایه پولی و نقدینگی را بدانیم؟ قبل از آنکه به پاسخ این سوال که موضوع مقاله ارائه داده شده توسط بروکر نیکس می باشد بپر دازیم، باید با مفاهیمی از قبیل پایه پولی و حجم نقدینگی آشنا شویم. سپس به سوال اصلی که تفاوت پایه پولی و نقدینگی است خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر با بازارهای مالی همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم بسیار لازم است که با اصطلاحات آن بازار نیز آشنا شویم چراکه شناخت از بازاری که در آن فعالیت می کنیم به ما کمک می کند که با آرامش بیشتری به فعالیت معامله گری در آن بپردازیم.
در ابتدا ببینیم که پایه پولی در یک کشور چیست؟ پایه پولی را در واقع یک منبع مالی دانست که در این مقاله در قیاس با عرضه پول قرار می گیرد.
پایه پولی در واقع شامل ارز در گردش و همچنین ذخایر نقدی در یک بانک می باشد. نقطه مقابل آن عرضه پول یا حجم نقدینگی یک اصطلاح بسیار وسیع است که کل عرضه پول در یک کشور را شامل می گردد. برای پی بردن به سوال آغازین تفاوت Monetary Base و liquidity همراه ما باشید.

فهرست مطالب

منظور از پایه پولی چیست؟

Monetary Base چیست؟

تفاوت پایه پولی و نقدینگی چیست؟

تاثیر پایه پولی و نقدینگی بر اقتصاد چیست؟

منظور از پایه پولی چیست؟

در بالاتر عنوان شد که برای درک مفهوم تفاوت پایه پولی و نقدینگی تک به تک مفاهیم حجم نقدینگی و پایه پولی که هر دو از مفاهیم پایه در اقتصاد هستند را بررسی می کنیم. 

پایه پولی به میزان نقدینگی در گردش در اقتصاد یک کشور اشاره دارد که متشکل از دو بخش ارز در گردش و ذخایر بانکی می باشد.

 ارز در گردش غالبا به اسکناس ها وسکه های عمومی اشاره می کند همان  پولی که ما در زندگی روزمره خود از آن استفاده می کنیم و  ذخایر بانکی نیز سپرده های نقدی می باشند که نهادهای مالی در حساب های خود در بانک مرکزی نگهداری می کنند. با این توضیحی که در خصوص پایه پولی عنوان شد بهتر متوجه تفاوت پایه پولی و نقدینگی می شویم ولی بهتر است که نقدینگی را نیز بررسی کنیم. با ما همراه باشید. 

Monetary Base چیست؟

در کل اگر بخواهیم نحوه محاسبه سود و ضرر را در معاملات مختلف توضیح دهیم باید بگوییم که مثلاً در معامله جفت ارزها باید یک معامله خرید یا یک معامله فروش انجام دهیم تا بتوانیم میزان سود یا ضرر را محاسبه نماییم. برای مثال ما 1 لات یا 100000 واحد از یک جفت ارز خرید می کنیم (جفت ارز ما دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن است (USD/JPY)) که در هنگام خرید نرخ برابری جفت ارز 117.50 است پس در واقع 11،750،000 ین ژاپن که از حاصلضرب دو عدد قبلی به دست آمده به ما فروخته شده است. حال در معامله فروش همان 100000 واحد خریداری شده را می خواهیم بفروشیم اما با نرخ برابری 118.50 که حاصلضرب دو عدد 11،850،000 ین ژاپن خواهد شد. که تفاضل دو عدد بدست آمده میزان سود ما که 100،000 ین ژاپن هست را نشان می دهد که اگر بخواهیم آن را به دلار تبدیل کنیم کافی است تقسیم بر 118.50 نماییم که برابر با 843.88 دلار آمریکا می شود‌.

تفاوت پایه پولی و نقدینگی چیست؟

ببینیم که تفاوت پایه پولی و نقدینگی چیست؟ با توجه به توضیحاتی که در خصوص  پایه پولی و نقدینگی گفته شد این چنین می توان گفت که  پایه پولی تنها شامل ارزی است که در گردش می باشد و همچنین ذخایر نقدی در بانک می باشد.

هرچه میزان ذخیره بانکها در بانک مرکزی افزایش بیشتری پیدا کند باعث می شود که بانکها دچار تضعیف قدرت تولید پول شوند و در نتیجه حجم نقدینگی به سمت پایه پولی میل میکند. هر چه مبلغ پولی که در دست مردم است بیشتر باشد انجام مبادلات و معاملات تجاری با سرعت بیشتری صورت می گیرد.  

و در ادامه بررسی تفاوت پایه پولی و نقدینگی باید گفت که  نقدینگی  یک اصطلاح گسترده است که کل عرضه پول در یک کشور را شامل می شود. تاثیر نقدینگی در اقتصاد شایان توجه است. در اقتصاد پول و هر آنچه که مشابه پول است را نقدینگی می گویند.

تاثیرMonetary Base و نقدینگی بر اقتصاد چیست؟

بعد از آنکه  تفاوت Monetary Base و نقدینگی را بررسی کردیم و دیدیم که  تفاوت پایه پولی و نقدینگی چگونه بر بازار و اقتصاد تاثیر گذار باشند. در این بخش قصد داریم که تاثیر این دو عامل را بر اقتصاد بررسی کنیم. پایه پولی یا پول پرقدرت جزء عرضه پول یک کشور است. … هنگامی که فدرال رزرو صندوق های جدیدی برای خرید اوراق قرضه از بانک های تجاری ایجاد می نماید، بانک ها شاهد افزایش دارایی های خود میباشند که این امر باعث می شود پایه پولی یا پول پرقدرت  گسترش پیدا کند. 

حال ببینیم که نقدینگی چگونه بر نرخ ها تاثیر می گذارد؟ کمبود وجوه منجر به افزایش سریع نرخ استقراض میگردد که در نتیجه مانع کاهش نرخ وام بانک ها می شود. و همچنین این امر باعث افزایش بازده اوراق قرضه می گردد. در صورتی که افزایش بازده اوراق قرضه اتفاق بیفتد، هزینه استقراض نیز افزایش می یابد.

اکنون به هر دو هدف در این مقاله دست یافتیم یک  تفاوت پایه پولی و نقدینگی و دیگر تاثیر این دو عامل بر اقتصاد.

سخن پایانی

تفاوت پایه پولی و نقدینگی را با هم بررسی کردیم، دو تا از مفاهیمی که همچون سایر مفاهیم کاربردی در شناخت بازار معاملاتی فارکس بسیار کمک کننده است. هرچه دامنه شناخت معامله گر از بازار و اصطلاحاتش بیشتر باشد، به همان نسبت آرامش بیشتری دارد و قادر است تا با تمرکز و تسلط بیشتری به کار معامله گری بپردازد. لذا مانند همیشه توصیه ما بر آموزش و بالا بردن اطلاعات فردی در زمینه معامله گری است. در این راستا مقالات آموزشی بروکر نیکس یکی از منابعی ست که می تواند کمک کننده باشد.
در مقاله تفاوت پایه پولی و نقدینگی در ابتدا جداگانه به بررسی مفاهیم پایه پولی یا پول پرقدرت پرداخته شد که اشاره به ذخایری که در بانکها هستند دارد و همچنین نقدینگی که میزان خرید یا فروش یک دارایی را مشخص می کند و سپس به بیان تفاوت پایه پولی و نقدینگی پرداختیم.
با امید به آنکه مقاله تفاوت پایه پولی و نقدینگی مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر از طریق چت آنلاین با ما تماس بگیرید. مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications