NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص قیمت طلا

طلا به عنوان یک ایتم معاملاتی که می توان گفت 80 درصد از تریدر ها بر روی این ایتم معامله انجام می دهند

شاخص قیمت طلا چیست؟ چرا در بازار فارکس و معاملات فارکس ، شاخص قیمت طلا دارای اهمیت است؟ از شما دعوت می کنیم که تا پایان این مقاله که به توسط تیم تحلیلی بروکر نیکس تقدیم نگاه مهربانتان می نماید ما را همراهی کنید.
سالیان دور که خبری از ارز در جهان نبود، اقتصاد ملل دنیا وابسته به فلزات گرانبهایی همچون طلا و نقره و البته بیشتر طلا بود و البته در میان فلزات گرانبهای دنیا طلا از همه با ارزشتر بود. بعد از قرنها هنوز هم این فلز زرد رنگ ارزش خود را حفظ کرده و در بازار نیز دارای جایگاه ویژه و خاصی است.
این فلز با ارزش در صنعت، جواهرات و… مورد استفاده دارد. پروسه بدست آوردن طلا سخت و زمانبر است و به همین دلیل قیمت طلا بالا است. لذا شاخص قیمت طلا به عنوان یک معیار در بازار های مالی و معاملات فارکس مورد استفاده قرار می گیرد.

فهرست مطالب

شاخص اصلی طلا چیست؟

منظور از شاخص قیمت چیست و نشانگر چیست؟

رابطه شاخص طلا و شاخص دلار چگونه است؟

آیا توجه به شاخص طلا در معاملات فارکس مهم است؟

بالاترین قیمت طلا تا به امروز چند بوده است؟

تحلیل گران شاخص قیمت طلا را برای آینده چگونه پیش بینی می کند؟

شاخص اصلی طلا چیست؟

بعد  از مقدمه ای که در خصوص شاخص قیمت طلا گفته شد همینجا در ابتدای بحث خوب است  ببینیم که شاخص اصلی طلا چیست؟ در بازار فارکس، طلا به عنوان  نوعی ارز شناخته شده است. شاخص اصلی طلا که بطور رسمی  و بین المللی برای طلا به ثبت رسیده است XAU است که نمادی است که تحت استاندارد ارز ISO 4217 برای نشان دادن یک اونس طلا استفاده  مورد استفاده قرار می گیرد. این فلز با ارزش به عنوان یک دارایی ایمن محسوب می شود و همواره انتظار می رود ارزش آن را در زمان بی ثباتی و عدم پایداری اقتصادی افزایش یابد. شاخص قیمت طلا یک شاخص با ارزش در دنیای معامله گری و در بازارهای مالی به حساب می آید برای مثال جفت ارز XAU/USD به تریدری که علاقمند به فعالیت در مورد این جفت ارز است می گوید که چند دلار آمریکا جهت خرید یک اونس طلا مورد احتیاج است. 

منظور از شاخص قیمت چیست و نشانگر چیست؟

پیش از ادامه بحث در خصوص  شاخص قیمت طلا  خوب است به این سوال بپردازیم که منظور از شاخص قیمت چیست و نشانگر چیست؟ price index یا همان شاخص قیمت در واقع یک متغیر بسیار مهم می باشد که کاربرد بالایی در دنیای اقتصاد دارد. اما اینکه نشانگر چیست؟ میتوانیم بگوییم  که تمام وقایع و اتفاقاتی که در بازه زمانی یک ساله در حوزه اقتصاد رخ می دهد را به ما نشان می دهد.

ما شاخص های متفاوتی در قیمت داریم که به چند تا از آنها اشاره می کنیم:

هر یک این شاخص ها که در حالت کلی تحت عنوان شاخص های اقتصادی نامیده می شود دارای کاربرد بالا در زمینه خاص خود می باشند. شاخص قیمت طلا نیز یک متغیر است که در زمینه طلا کارایی دارد. 

رابطه شاخص طلا و شاخص دلار چگونه است؟

به خاطر داشته باشید که در  شاخص قیمت طلا  ارزش XAU هر روز تغییر می کند لذا این مسئله بسیار مهم است که از قیمت XAU به روز شده را جهت محاسبه دقیق XAU استفاده نمایید. اما ببینیم که رابطه شاخص طلا و شاخص دلار چگونه است؟

XAUUSD به معنی زوج تجاری XAU USD است که در فارکس بسیار شناخته شده است. همچنین به این معنی است که ما دو ارز داریم که با یکدیگر قیاس می شوند.

برای مثال زمانی که می نویسید XAUUSD = 1722.90 این بدان مفهوم است که یک اونس طلا 1722.90 دلار(واحد ارز آمریکا) دارای ارزش است. وقتی میخواهید یک اونس طلا بخرید، باید  معادل 1722.90 دلار آمریکا پول پرداخت کنید. 

XAUUSD در بازار فارکس به مفهوم ارزش جفت ارز می باشد و زمانی  که یک ارز در حال افزایش باشد، ارز دیگر در حال کاهش قرار می گیرد.

کار یک معامله گر این است که تشخیص دهد که قیمت در کجا حرکت می کند در کجا صعود و در کجا نزول می‌کند.

هنگامی که قیمت XAUUSD در حال کاهش میباشد، مفهوم آن این است که XAU ارزش خود را در برابر USD از دست داده است.

آیا توجه به شاخص طلا در معاملات فارکس مهم است؟

حتما تا به اینجا به ارزش  شاخص قیمت طلا پی برده اید. در این بخش می خواهیم ببینیم که آیا توجه  شاخص قیمت طلا در بازار فارکس اهمیت دارد؟ بله این شاخص، یکی از شاخصهای بسیار مهم در بازار فارکس می باشد. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری دریافت کنید .

برای مثال زمانی که  بانک های مرکزی طلا می خرند این مسئله بر میزان عرضه و تقاضای ارز داخلی تاثیر می گذارد و حتی ممکن است باعث ایجاد تورم شود.

دلیلش این است که بانک ها جهت  خرید طلا به چاپ پول بیشتر نیازمند می باشند که نتیجه آن عرضه مازاد بر قیمت فیات را ایجاد می نماید.

  شاخص قیمت طلا همچنین می تواند  اقتصادهایی که در تجارت جهانی و امور مالی در سطح بین المللی مشغول هستند را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

اما در معاملات فارکس طلا به دلیل آنکه همبستگی در فارکس با دلار دارد و همچنین از جفت ارزهای بسیار مهم و مورد علاقه معامله گران است و بنابراین می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

بالاترین قیمت طلا تا به امروز چند بوده است؟

بی شک، قرن بیست و یکم شاهد تلاطم های اقتصادی و سیاسی اجتماعی زیادی بوده است. این سلسله اتفاقات  شاخص قیمت طلا را به بالاترین حد خود رسانده است زیرا سرمایه گذاران همواره به دنبال امنیت احتمالی هستند که این فلز با ارزش ایجاد می کند. هر بار که ارزش قیمت طلا افزایش می یابد به دنبال رکورد شکنی و افزایش بیشتر قیمت طلا می باشند.

طبق گزارشات بدست آمده شاخص قیمت طلا در آگوست سال 2020 به 2067.15 دلار آمریکا رسید که تا کنون بالاترین قیمت ثبت شده در زمانی که این مقاله به نگارش در آمده است.  یکی از دلایل عبور قیمت از مرز 2000 دلار به دلیل پاندمی COVID-19 بوده است. اما بعد از آن در نیمه دوم 2021 با افزایش مسائل ژئوپلیتیکی و همچنین کاهش رشد اقتصادی قیمت طلا را بین 1600 تا 1800 دلار در نوسان رساند. 

تحلیل گران شاخص قیمت طلا را برای آینده چگونه پیش بینی می کند؟

تحلیل گران اینگونه برآورد می کنند که در مقایسه با سال 2020، عملکرد قیمت طلا در سال 2021 برای بسیاری از ناظران بازار که امیدوار بودند شاهد افزایش قیمت طلا باشند، ناامید کننده بوده است. عدم موفقیت طلا در افزایش قیمت سرمایه گذاران و تحلیلگران را متعجب کرده است.

 اینکه واقعا چه زمانی طلا بار دیگر به مسیر صعودی خود باز می گردد؟ فقط زمان می تواند آن را نشان دهد، اما در چنین شرایطی سرمایه گذار کهنه کار و با تجربه ای چون، ریک رول معتقد است چنین رکوردهایی در بازار طلا یک فرصت است و نه نگرانی! چرا که شرایط برای افزایش قیمت طلا مهیا شده است.

گرت سلووی که یک استراتژیست ارشد بازار می باشد به سرمایه گذاران توصیه ای دارد مبنی بر اینکه درگیر عوامل کوتاه مدت حرکت کننده قیمت طلا نگردند.

همانند سایر فلزات، قیمت طلا نیز می تواند تحت تأثیر دینامیک عرضه و تقاضا قرار گیرد.

سخن پایانی

شاخص قیمت طلا را در این مقاله با هم بررسی کردیم. در طول تاریخ حیات بشریت، طلا به عنوان شکلی از پول مورد استفاده قرار گرفته است.
تورم و کاهش قیمت دلار به معنای افزایش قیمت طلا می باشد. با خرید طلا ، مردم همچنین قادر خواهند بود که خود را از شرایط ناپایداری اقتصادی جهانی در امان نگه دارند.
از نظر عرضه، در سال 2020 ، پنج تولیدکننده برتر طلا در جهان چین، استرالیا، روسیه، ایالات متحده و کانادا بودند.
شاخص قیمت طلا همچنین با کاهش نرخ بهره هم راستا می باشد، که فدرال رزرو ایالات متحده برای اولین بار اجرای آن را در اواسط سال 2019 آغاز کرد.
با امید به آنکه مقاله شاخص قیمت طلا مورد عنایت شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد. برای هرگونه پرسش و پاسخ و یا مشاوره در زمینه بازار فارکس گروه مشاوره و پشتیبانی بروکر نیکس از طریق چت آنلاین آماده پاسخگویی به شما می باشند.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications