NYXbroker
نیکس فارکس

ذخایر ارزی

صندوق ذخایر ارزی چیست ؟ و تاثیر آن بر روی اقتصاد

ذخایر ارزی چیست؟ به چه کاری می آید؟ آیا با مفاهیمی چون ذخایر ارزی کشورها،صندوق ذخیره ارزی و همچنین ذخایر خارجی آشنا هستید؟ این مقاله که به همت تیم تحلیلی بروکر نیکس در راستای انتشار مقالات آموزشی تقدیم حضور شما عزیزان می شود نگاهی دارد بر ذخایر ارزی.
اگر شما هم از علاقمندان این مبحث هستید، تا پایان همراه ما باشید. برای آنکه بدانیم ذخایر ارزی چیست خیلی خوب است که در ابتدا نگاهی داشته باشیم بر مفهوم اقتصاد و اینکه چرخه آن به چه صورتی است؟ هر کشوری بنا بر نوع سیستم اقتصادی که دارد در این چرخه قرار می گیرد. این چرخه شامل تولید – مصرف – ذخیره – صادرات و واردات می شود. هر زمان که یک کشور در شرایط بد از نظر اقتصادی قرار می گیرد دیگر بخشهای اقتصادی به داد دولت خواهند رسید. در ادامه بیشتر در این باب سخن خواهیم گفت.

فهرست مطالب

ذخایر ارزی چیست؟

صندوق ذخیره ارزی چیست؟

تاثیر ذخایر ارزی بر روی اقتصاد چیست؟

کدام کشور دارای بالاترین ذخایر ارزی است؟

چرا ذخایر خارجی مهم هستند؟

وقتی ذخایر خارجی یک کشور تمام شود چه اتفاقی می افتد؟

ذخایر ارزی چیست؟

در پیرو آنچه در مقدمه عنوان شد در اینجا به تفصیل به آن خواهیم پرداخت. در تعریف آن می توان اینگونه گفت که این نوع از ذخایر دارایی هایی را شامل می شوند که بوسیله بانک مرکزی به واحد ارزهای خارجی تبدیل شده و ذخیره می شوند. این نوع ذخایر شامل اوراق قرضه،ارزهای خارجی و… می باشد. معمولا بیشتر ذخایر به واحد ارزی دلار آمریکا تبدیل می شوند و بیشترین ذخیره ارزی جهان در اختیار کشور چین می باشد. پیشنهاد اقتصاددانان این است که این نوع ذخایر به ارزی تبدیل  شوند که به پول آن کشور وصل نباشد.

 این ذخایر جهت حمایت از بدهی ها و اعمال اثر بر سیاستهای پولی مورد استفاده قرار می گیرند و شامل هر نوع پول خارجی می باشد که توسط یک بانک مرکزی نگهداری می شود که برای مثال می توان به   بانک فدرال رزرو آمریکا اشاره کرد.

صندوق ذخیره ارزی چیست؟

صندوق ذخیره ارزی به عنوان شاخص سلامت اقتصاد یک کشور در نظر گرفته می شود. یک صندوق ذخیره ارزی شامل ذخایر ارزی کشورها و  دارایی هایی از جمله ارزهای خارجی، ذخایر طلا و سایر دارایی های با ارزشی می باشد که بوسیله بانک مرکزی یا سایر مقامات پولی یک کشور نگهداری می شود.

با استفاده از آن  تراز پرداخت ها بررسی شده  و همچنین این دارایی ها قادر هستند که  بر نرخ ارز خارجی تاثیرگذار باشند و همچنین واحد پول آن کشور را محفوظ نگه می دارند.

چنانچه صندوق ذخیره ارزی کشوری کاهش یابد در آن صورت بانک مرکزی مجبور خواهد شد که ارزش پول خود را کاهش دهد. لذا سرمایه گذارانی که آینده نگر می باشند باید از امروز برای آن رویداد برنامه ریزی کرده و آماده باشند.

تاثیر ذخایر ارزی بر روی اقتصاد چیست؟

 اما ببینیم  که تاثیر ذخایر ارزی بر روی اقتصاد چگونه است؟ شواهد اینگونه  نشان می دهد که بالا رفتن چنین ذخایری باعث افزایش بدهی خارجی می گردد. 

همچنین ممکن است منجر به کاهش مصرف شود، در عین اینکه می تواند سرمایه گذاری و رشد اقتصادی را نیز توسعه بخشد. شاخص های کلان اقتصادی در کشورهای در حال توسعه نشان داده اند که بالا رفتن میزان این ذخایر هزینه های ریسک نقدینگی را کاهش می دهد.

 شواهد بین المللی به ما  نشان می دهد تا زمانی که نرخ بهره این ذخایر پایین می باشد بالا رفتن میزان ذخایر خارجی نیز منجر به کاهش دائمی مصرف می گردد. با این وجود  تأثیر مثبت بر رشد اقتصادی، زمانی که ما بخواهیم این اثر را کنترل کنیم کمرنگ می شود و گاها از بین می رود .

کدام کشور دارای بالاترین ذخایر ارزی است؟

با توجه به آنچه که تا کنون در خصوص ذخایر ارزی کشورها تا به اینجا بیان شد متوجه شدیم که این ذخایر بسیار برای اقتصاد یک کشور مهم می باشند.این ذخایر توسط بانک مرکزی ذخیره می شوند و  بانک مرکزی عهده دار آن است. این ذخایر غالبا در قالب واحد پولی دلار و گاهی بصورت یورو و پوند و همچنین ین ژاپن ذخیره می شوند.

   کشورهای مختلف بر اساس رتبه بندی قدرت اقتصادی در جهان دارای سطوح مختلفی از این ذخایر می باشند. در حال حاضر چین بالاترین ذخایر ارزی را در جهان داراست  و پس از آن ژاپن در مقام دوم و سپس سوئیس قرار دارند. اتفاق جالبی که اخیرا در دنیا در مورد این رتبه بندی افتاده است این بود که  در جولای 2021، هند از روسیه پیشی گرفت و جایگاه چهارمین کشور بزرگ دارای ذخایر ارزی را در دنیا به خود اختصاص داد.

چرا ذخایر خارجی مهم هستند؟

ذخایر خارجی یا  Foreign Currency Assets که به اختصار FCA گفته می شود در واقع آن دسته از دارایی هایی هستند که بر اساس یک ارز غیر از آن ارزی که واحد پول کشور است ارزشگذاری می گردند. FCA  بسیار دارای اهمیت می باشند و بزرگترین جزء ذخایر فارکس به حساب می آیند و بر حسب دلار بیان می گردند.

 ذخایر خارجی عموما از افزایش یا استهلاک واحدهای ارزی غیرآمریکایی مانند یورو ، پوند و ین تاثیر می گیرند. کاهش ارزش پول  به معنای کاهش ارزش یک ارز در سیستم نرخ ارز شناور می باشد. در سیستم نرخ ارز شناور آنچه که ارزش ارز را تعیین می نماید  نیروهای بازار (بر اساس تقاضا و عرضه یک ارز) می باشند. ذخیره ارزی همچنین به عنوان دارایی های ذخیره نیز شناخته می شود.

وقتی ذخایر خارجی یک کشور تمام شود چه اتفاقی می افتد؟

ذخایر خارجی یا  Foreign Currency Assets که به اختصار FCA گفته می شود در واقع آن دسته از دارایی هایی هستند که بر اساس یک ارز غیر از آن ارزی که واحد پول کشور است ارزشگذاری می گردند. FCA  بسیار دارای اهمیت می باشند و بزرگترین جزء ذخایر فارکس به حساب می آیند و بر حسب دلار بیان می گردند.

 ذخایر خارجی عموما از افزایش یا استهلاک واحدهای ارزی غیرآمریکایی مانند یورو ، پوند و ین تاثیر می گیرند. کاهش ارزش پول  به معنای کاهش ارزش یک ارز در سیستم نرخ ارز شناور می باشد. در سیستم نرخ ارز شناور آنچه که ارزش ارز را تعیین می نماید  نیروهای بازار (بر اساس تقاضا و عرضه یک ارز) می باشند. ذخایر ارزی همچنین به عنوان دارایی های ذخیره نیز شناخته می شود.

سخن پایانی

ذخایر ارزی را با هم مورد بحث و بررسی قرار دادیم. ذخایر ارزی به عنوان پشتوانه پول یک کشور شمرده می شوند.
در حساب های بانک مرکزی، ذخایر ارزی تحت عنوان موجودی پرداخت ها نامیده می شوند. در خصوص تاثیر آن بر اقتصاد گفتیم و اینکه چه جایگاهی در نظام اقتصادی یک کشور دارد. این ذخایر به عنوان پشتوانه پول یک کشور به حساب می آیند.
کشورهای مختلف دارای سطوح متفاوتی از ذخایر هستند. چین دارای بالاترین میزان از این ذخایر می باشد و کشورهای ژاپن و سوئیس به دنبال آن قرار دارند. با امید به آنکه مطالب ارائه شده در این خصوص مورد توجه شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد. با اشتراک گذاری نظرات و تجربیات خود، مارا در ارائه مطالب پر بار تر یاری نمایید. چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره دارید از طریق چت آنلاین و سایر راههای ارتباطی با واحد پشتیبانی بروکر نیکس تماس بگیرید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications