NYXbroker
نیکس فارکس

سهام فرابورس otc

سهام فرابورس otc چیست ؟ تفاوت آن با بورس چیست ؟

سهام فرابورس otc چیست؟ آیا می دانید تفاوت فرابورس با بازار بورس در چیست؟ اگر شما هم از علاقمندان بورس هستید و قصد سرمایه گذاری در این نوع بازار را دارید اما نمی دانید چگونه و از کجا شروع کنید؟ و به دنبال پیدا کردن پاسخ سوالات اینچنینی هستید. این مقاله مناسب شما می باشد پس تا انتهای مقاله سهام فرابورس otc که به همت بروکر نیکس به نگارش در آمده است ما را همراهی کنید تا به پاسخ سوالات خود برسید. در این مقاله خواهیم آموخت که سهام فرابورس otc یا خارج از بورس چیست و چگونه در آن معامله می شود؟ خرید و فروش چگونه در آن انجام می شود و اساسا چرا به آن سهام فرابورس گفته می شود؟ و …
این نوع بازار در واقع یک بازار غیر متمرکز می باشد که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است و اسم آن را در کنار بورس زیاد می شنویم. این بازار شباهت زیادی به بازار بورس دارد اما نباید با بورس اشتباه گرفته شود. در ادامه بیشتر از سهام فرابورس otc خواهیم گفت تا مطلب کاملا برایتان جا بیفتد.

فهرست مطالب

منظور از سهام فرابورس چیست؟

تفاوت بین بورس و فرابورس چیست؟

آیا سهام فرابورس بی خطر هستند؟

چگونه در فرابورس خرید و فروش می کنند؟

مزیت سهام های فرابورس چیست؟

منظور از سهام فرابورس چیست؟

 سهام فرابورس otc که مخفف عبارت Over The Counter می باشد به نحوه فرآید خرید و فروش اوراق بهادار اشاره دارد. معاملات فرابورس شامل مواردی از جمله :  اوراق قرضه، سهام و مشتقات باشند که قراردادهای مالی می باشند و ارزش خود را از دارایی های اساسی از جمله یک کالا به دست می آورند. در مواردی ممکن است که اوراق بهادار از شرایط لازم جهت لیست شدن در یک بازار بورس استاندارد برخوردار نباشد، می توان این نوع اوراق را بدون نسخه  خرید و فروش کرد. معاملات بدون نسخه شامل سهام هایی می باشد که در صرافی ها هستند اما سهامی برایشان در نظر گرفته نشده است. این نوع سهام را سهام فرابورس otc می نامند. بنابراین سهامی که در بورس لیست نشده باشند در فرابورس قابل معامله هستند. سهام فرابورس otc بطور کاملا مستقیم بین طرفین معامله میگردند بدون آنکه در بورس عرضه شود.

تفاوت بین بورس و فرابورس چیست؟

در این قسمت قصد داریم به مقایسه بین  سهام فرابورس otc بورس بپردازیم که اکثر مردم در بکارگیری این دو مفهوم دچار اشتباه می شوند. این دو بازار دارای شباهت هایی هستند اما نباید با هم  اشتباه گرفته شوند. شرکتهایی که در زمینه اقتصادی فعال می باشند، برای آنکه بتوانند منابع مالی خود را تامین نمایند سهام خود را عرضه می نمایند.  ورود به بازار سهام فرابورس otc دارای قوانین آسان تری در مقایسه با بازار بورس است . شرکتهایی که موفق به ورود به بازار بورس نشده اند و شرایط لازم را برای ورود به بورس دارا نمی باشند می توانند سهام خود را از طریق  بازار فرابورس عرضه کنند و اساسا سهام فرابورس otc برای همین منظور شکل گرفته است. از طرفی هم ریسک سرمایه گذاری در بازار فرابورس بالاتری در قیاس با بورس می باشد. در فرابورس معامله  بین دو طرف معامله کاملا مستقیم و بدون واسطه انجام می گیرد و برای انجام این نوع از معاملات مکان فیزیکی وجود ندارد و همه چیز الکترونیکی انجام خواهد شد. 

آیا سهام فرابورس بی خطر هستند؟

تا اینجا تا حدودی با  سهام فرابورس otc  آشنا شدیم. خوب است در این قسمت به این بپردازیم که آیا معامله سهام فرابورس  otc  دارای ریسک بالایی هستند یا خیر؟ در بالاتر اشاره کردیم که این نوع بازار برای شرکتهایی است که حائز شرایط اولیه ورود به مارکت بورس را دارا نیستند و بالطبع به دلیل ساده تر بودن قوانین شرکت در این نوع بازار ریسک معامله در آن نیز به دلایلی که در این بخش به تعدادی از آنها خواهیم پرداخت بالاتر خواهد بود. 

  1. اولین مورد عدم شفافیت برای شرکت های حضور یافته در فرابورس می باشد. 

شرکت هایی که در این نوع بازار سهام عرضه می کنند، استانداردهای خیلی سخت گیرانه برای پیروی ندارند که  این امر منجر به این می شود که شرکت ها در به مقایسه با سهام های لیست شده در بازارهای رسمی، غیر شفاف تر باشند.

2-پایین بودن مارکت کپ

پایین بودن مارکت کپ شرکتهایی که در خارج از بورس هستند سهام آنها را آسیب پذیر می کند.

3-حجم معاملات پایین و توزیع گسترده

           پایین بودن حجم معاملات در برابر بالا بودن تعداد سهام باعث کمتر رقابتی بودن این نوع بازار می گردد.

چگونه در فرابورس خرید و فروش می کنند؟

بعد از صحبت در خصوص نقاط ضعف و قدرت  سهام فرابورس otc در اینجا به  نحوه ترید این نوع سهام می پردازیم.  بهترین شیوه ای که برای خرید  سهام فرابورس otc وجود دارد، ایجاد یک  حساب کاربری می باشد.

برخی بروکرها اما نه همه آنها، به شما این امکان را میدهند که در بازار سهام معامله کنید. آنها همچنین به شما اجازه ترید در فرابورس را نیز می دهند. بنابراین در این مورد با بروکر خود مشورت کنید. در نظر داشته باشید که امکان اینکه  سهام فرابورس را مستقیم از تابلوی اعلانات فرابورسی (OTCBB) خرید کنید وجود ندارد .

بروکرها اغلب از جانب مشتریان خود قیمت پیشنهادی یا درخواستی را قرار می دهند و یا گاها ممکن است بروکر یک خانه سرمایه گذاری باشد که سهام را برای خود معامله می کند.

بعضی  ازواسطه ها  نیز به‌عنوان بازارساز وارد عمل می شوند و مستقیماً از فروشندگان خرید را انجام می دهند. زمانی هم ممکن است  یک معامله OTC مستقیم مابین  بین یک صاحب کسب و کار و یک سرمایه گذار انجام شود

مزیت سهام های فرابورس چیست؟

هر تجارت و فعالیتی همواره با نقاط ضعف و قوت همراه است. این نوع از تجارت نیز مستثنی از این قاعده نمی باشد. اما ببینیم که مزایای سهام فرابورس otc چیست؟ از این نوع سرمایه گذاری می توان برای آینده استفاده کرد. مثل این میماند که  با ورود به طبقه همکف وارد یک ساختمان شوید در واقع شما داخل هستید و می توانید قبل از رشد و شکوفایی یک شرکت در یک موقعیت  مناسب قرار بگیرید و بعد از مدتی که شرکت به مرحله سودآوری رسید، شما نیز سرمایه گذاری ابتدایی خود را را چندین برابر کرده اید.

لذا می توان به این نوع سرمایه گذاری به عنوان پی ریزی برای آینده و کسب سود  نگاه کرد. البته همچون همیشه یادآوری می کنیم که پیش از اقدام به سرمایه گذاری در این مقوله در مورد آن تحقیق و پرس و جو کنید تا دچار خسران و ضرر نشوید.    

سخن پایانی

سهام فرابورس otc را در این مبحث مورد بررسی قرار دادیم گفتیم که این نوع از بازار با بازار بورس دارای تفاوتها و شباهتهایی است که در مورد آن صحبت کردیم. گاها به دلایلی چون عدم شفافیت و دارایی های کم نقدشوندگی آنها شاید سهام فرابورس otc چیزی نباشد که مورد علاقه و توجه برخی افراد قرار گیرد اما از طرفی هم ممکن است بعضی تریدرها به آن به عنوان یک نوع از سرمایه گذاری که در آینده ثمره آن را می بینند جذب آن شوند. به هر حال آنچه که در هر نوعی از سرمایه گذاری مورد نیاز است تحقیق و بالا بردن شناخت و دانش لازم در مورد آن است.
با سپاس از اینکه تا پایان مقاله سهام فرابورس otc همراه ما بوده اید. تجربیات و دیدگاهتان را با ما در میان گذارید. اگر ابهامی در این خصوص و در مورد بازار فارکس برایتان وجود دارد با واحد پشتیبانی بروکر نیکس از طریق چت آنلاین و سایر راههای ارتباطی تماس بگیرید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications