NYXbroker
نیکس فارکس

وین ریت

وین ریت در فارکس چیست ؟ چگونه محاسبه می شود ؟

وین ریت (Win rate) در فارکس چیست؟ چگونه محاسبه می شود؟ برای موفقیت در بازار جذاب ولی پر ریسک فارکس باید با مفاهیم و اصطلاحات آن بازار آشنا شویم. باید با تجهیزات کامل و مناسب وارد دنیای معامله گری شد. اما این تجهیزاتی که گفتیم یعنی چه؟ یعنی آموزش دیدن، بروز رسانی اطلاعات و دانش معامله گری، استفاده مناسب از اندیکاتورها، داشتن استراتژی و…
یکی از مفاهیم پایه و مهم در بازار فارکس که در مقاله پیش رو توسط بروکر نیکس تهیه شده است و به آن خواهیم پرداخت وین ریت (Win rate) در فارکس است.
توضیح خواهیم داد که چطور وین ریت بالا و درصد وین ریت به عنوان عوامل تعیین کننده و مهم در تشخیص نقطه ورود به یک پوزیشن معاملاتی بازار فارکس حائز اهمیت است و به معامله گر کمک می کند که معامله را با موفقیت ببندد.

فهرست مطالب

وین ریت در فارکس چیست؟

چگونه وین ریت را محاسبه می کنند؟

آیا می توان همیشه در فارکس win rate بالایی داشت؟

درصد win rate در فارکس چند است؟

وین ریت در فارکس چیست؟

بازار فارکس با تمام جذابیتهایش و پتانسیل سوددهی بالایی که دارد می تواند تبدیل به یک کابوس شود برای آنهایی که بدون شناخت اقدام به فعالیت در این بازار می کنند. اگر ندانیم که چه زمانی به بازار ورود کنیم و چه زمانی از آن خارج شویم چطور می توانیم انتظار نتیجه مثبت از این بازار داشته باشیم؟

  یکی از آن مفاهیمی که دانستن آن به شما کمک زیادی می کند که نقطه ورود مناسب به پوزیشن را پیدا کنید  وین ریت (Win rate) در فارکس می باشد. اما مفهوم آن چیست؟  می توان این نسبت در فارکس را نرخ موفقیت در معاملات معنا کرد. و این نرخ موفقیت دارای مقادیر متفاوتی است و تریدرهای متفاوت بر اساس تجربه و نوع استراتژی معاملاتی خود رقم آن را تنظیم می کنند. وین ریت را می توان بخشی از بدنه استراتژی دانست.

چگونه win rate را محاسبه می کنند؟

اگر در دنیای معامله گری تازه کار هستید بهتر است تنظیم  برای نرخ  (Win rate) در فارکس را بین 50 تا  70  و همینطور نسبت ریسک به ریوارد  را در 1.5 نظر بگیرید، اینگونه بسیار بهتر و مناسبتر است. حتی وین ریت (Win rate) در فارکس 50 درصد هم با ریسک و ریوارد 2 می تواند گزینه خوبی باشد چرا که شما را در آرامش و بدور از استرس نگه میدارد.

در نظر داشته باشید که همواره با در نظر گرفتن خطرات و مزایای موجود معامله خود را انجام دهید.  اما ببینیم که  Win rate در فارکس چگونه محاسبه می شود؟

 این نسبت عبارت است از تعداد معاملات موفقی که در آن برنده بوده اید از میان تمام معاملات انجام داده شده در یک بازه زمانی مشخص مثلا روزانه یا ماهیانه. 

مثالی را برایتان میزنیم، فرض می کنیم که تعداد معاملاتی که در یک روز در بازار فارکس انجام داده اید  پنج معامله در روز باشد و شما 3 بار برنده شده اید، چگونه؟ این نسبت با یک تناسب بدست می آید اینگونه که  روزانه شما سه تا پنج  یا اینکه  60 درصد برنده بوده اید. فرمول محاسبه به این صورت است که: تعداد معاملات موفق تقسیم بر کل معاملات انجام شده ضربدر 100 

آیا می توان همیشه در فارکس win rate بالایی داشت؟

همیشه بین میزان حد سود Take profit و همچنین حد ضرر Stop loss و میزان درصد win rate  یک رابطه قوی وجود دارد.

به اینصورت که زمانی که میزان حد سود وحد ضرر کوتاه باشند، میزان درصد وین ریت یا نرخ موفقیت در معاملات بالا می رود و در نتیجه نسبت ریسک به ریوارد کاهش می یابد. بسیاری از تریدرها اهمیتی نمی دهند که میزان درصد وین ریت آنها چطور است و چند درصد معاملات موفق بوده ؟

خیلی ها ترجیح شان بر این است که وین ریت پایین داشته باشند اما تعداد معاملات موفق شان بالا باشد حتی اگر سود کمی برایشان داشته باشد و در طرف دیگر معامله گرانی هستند که وین ریت بالا برایشان حائز اهمیت است حتی اگر بازده پایینی عایدشان شود.

 کاملا بستگی به تریدر و هدفش از ترید دارد اینکه از بازار چه می خواهد؟ آیا سود های کم در نتیجه انجام  معاملات موفق زیاد و یا سودهای بزرگ تنها با چند معامله موفق بدون در نظر گرفتن معاملاتی که با ضرر همراه بوده.

درصد win rate خوب در فارکس چند است؟

می توان میزان  (Win rate) در فارکس را نسبت به باخت (win/loss ratio)  نیز محاسبه کرد .

به این صورت که تعداد بردهای شما بر ضررهای شما تقسیم می شود به مثال زیر توجه کنید

(جهت ساده کردن مفهوم از اعداد رند استفاده شده) فرض کنید تعداد معامله انجام شده 100 عدد بوده تعداد معامله برنده 60 و تعداد بازنده 40، نسبت به این صورت است که   60/40 = 1.5

این مثال نشان می دهد که شما از ٪ 50 بیشتر برنده هستید. نسبت برد به باخت بالای 1.0 و یا یک وین ریت بالای 50% مناسب است، اما در نظر بگیرید نشان دهنده موفقیت کامل نیست. در واقع آنچه مهم است نسبت ریسک به ریوارد نیز می باشد. برای وارد شدن به یک پوزیشن معاملاتی میزان ریسک به ریوارد شما و همینطور پلان معاملاتی و دانشی که از بازار دارید بسیار به شما در تعیین (Take profit (Tp و همینطور  Stop loss موثر می باشد.

سخن پایانی

وین ریت (Win rate) در فارکس را اینگونه تعریف کردیم که تعداد معاملات برنده یا موفق نسبت به تعداد کل معاملاتی که انجام میشود. توضیح داده شد که این نسبت نشان دهنده تعداد معاملاتی که برای تریدر سود به همراه داشته و پولساز بوده است. همینطور تعدادی که متضرر شده است را نشان می دهد.
اینکه چرا این نسبت اهمیت دارد به این دلیل که در واقع درصد وین ریت به عنوان بخشی از ساختار استراتژی معاملاتی به حساب می آید و به ما میزان ریسک به ریوارد را نشان می دهد و نهایتا اطلاعاتی را به ما می دهد که برای ورود به یک پوزیشن بسیار سودمند می باشد.
اعدادی که برای وین ریت (Win rate) در فارکس مناسب هستند 60،50 و 70 است. اگرچه این نسبت برای اندازه گیری میزان برد و یا احتمال موفقیت در معاملات آتی تریدرها استفاده می شود ولی به تنهایی کافی و کامل نمی باشد.
با امید به آنکه مطالب عنوان شده مورد توجه شما کاربر گرامی قرار گرفته باشد برای اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره رایگان بروکر نیکس از طریق چت آنلاین با ما تماس بگیرید. مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications