NYXbroker
نیکس فارکس

کمیته بازار آزاد فدرال fomc

کمیته بازار آزاد فدرال fomc چیست ؟ چه تاثیری بر بازار فارکس دارد ؟

کمیته بازار آزاد فدرال fomc چیست؟ هدف از این مقاله رسیدن به پاسخ برخی سوالات در خصوص کمیته آزاد فدرال می باشد .
دلیل تشکیل شدن این نهاد چیست و چه هدفی را دنبال می کند ؟ آخرین تاریخ کنفرانس مطبوعاتی کمیته آزاد فدرال رزرو چه زمانی بوده و به چه منظوری؟ گزارش آخرین نشست پولی FOMC چیست؟ و در خصوص چه موضوعی بوده و بر بازار فارکس چه تاثیری داشته است ؟
موارد عنوان شده فوق را در طول این مقاله که توسط بروکر نیکس گردآوری و به نگارش در آمده اسشت را به آنها خواهیم پرداخت. ایده تشکیل کمیته بازار آزاد فدرال fomc برمیگردد به سال 1933 و محور اصلی آن سیاستگذاری در خصوص مسائل سیاسی- اقتصادی است.
در بازه زمانی هر شش هفته یکبار گزارش آخرین نشست پولی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو منتشر می گردد . برای آنکه با کمیته بازار آزاد فدرال fomc بیشتر آشنا شوید تا پایان ما را همراهی کنید.

فهرست مطالب

fomcچیست؟

FOMC در فارکس چیست؟

اعضای FOMC چه کسانی هستند؟

اهمبت fomc برای معامله گران فارکس

وظایف کمیته‌ی بازار آزاد فدرال FOMC

fomc چه کاری انجام می دهد؟

جلسات fomc چه زمانی است؟

FOMCچگونه بر اقتصاد تاثیر می گذارد؟

آیا جلسات کمیته بازار آزاد فدرال FOMC برای عموم آزاد است؟

fomcچیست؟

fomc، برگرفته از واژه انگلیسی Federal Open Market Committee می باشد و یک مرکز و بنیاد مالی است که دارای 12 عضو، که 7 نفر آن از اعضای هیئت مدیره و 5 نفر دیگر از روسای بانکهای فدرال می باشند.

رئیس هیئت مدیره  بانک ذخیره عضو ثابت و دائمی است اما چهار عضو دیگر بصورت چرخشی فعالیت می کنند. در جلسات نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو،تمام روسای بانکهای رزرو حتی آنهایی که عضو رای نمی باشند در جلسات آموزشی و مذاکرات شرکت می کنند و گزینه های سیاسی و اقتصادی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهند.

 نشست کمیته بازار آزاد فدرال در طی سال هشت بار برگزار می شود، تقریبا هر شش هفته یک جلسه برگزار می گردد. نتایج و تصمیمات آن از طریق کنفرانس مطبوعاتی اعلام می گردد و قطعا برای معامله گران و سرمایه گذاران و فعالان بازار بسیار با اهمیت است.

FOMC در فارکس چیست؟

کمیته بازار آزاد فدرال fomc هر سال هشت جلسه بطور منظم برگزار می کند که در وال استریت مورد گمانه زنی های بسیاری قرار می گیرد.

نشست کمیته بازار آزاد فدرال با بهره گیری از ابزار سیاست گذاری ، می تواند میزان نرخ بودجه فدرال را در آمریکا افزایش یا کاهش دهد. در نتیجه این کاهش و افزایش در نرخ مرکزی  سایر نرخ های دیگر را تحت تاثیر خود قرار می دهد از جمله نرخ بهره، نرخ های ارز و اوراق قرضه کاهش می یابد که می تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای بر نحوه  کار معامله گران داشته باشد.

آخرین گزارش نشست پولی کمیته فدرال رزرو بر روند بازار فارکس موثر می باشد . و برای هر معامله گر فارکس این جلسه یکی از مهمترین وقایع در تقویم فارکس معامله گر می باشد . چرای آن نیز یک جواب دارد و  آن هم نرخ بهره می باشد.

اعضای FOMC چه کسانی هستند؟

همانطور که در بخش های دیگر این مقاله نبز عنوان شد، در طی نشست کمیته بازار آزاد فدرال 12 عضو کمیته بازار آزاد فدرال fomc  هشت بار در سال با یکدیگر ملاقات کرده تا در رابطه با سیاست‌های پولی گفت‌وگو کنند. در طی این نشست، اعضا در مورد توسعه بازارهای مالی محلی و جهانی و همینطور پیش‌بینی‌های اقتصادی و مالی بحث و گفتگو  می‌کنند. اما این اعضا ار چه کسانی تشکیل شده است ؟

اعضا هیئت مدیره فدرال رزرو هر ساله  از  موقعیت های جغرافیایی زیر  در ایالات متحده انتخاب می‌شوند:

  • شهر شیکاگو و کلیولند
  • شهر دالاس، آتلانتا و سنت لوئیس
  • شهر ریچموند، شهر بوستون و  شهر فیلادلفیا
  • همینطور کانزاس سیتی، سان فرانسیسکو و مینیاپولیس

آنچه که بسیار مهم است این است که تمامی مناطق ایالات متحده باید در کمیته بازار آزاد فدرال fomc دارای نماینده باشند. البته هفت نفر باقی مانده اعضا، عضو FOMC نمی باشند اما در جلسه ها شرکت می کنند و نظرات خود را ارائه می دهند. با این وجود در خصوص سیاستهای اتخاذ شده تنها اعضای تعیین شده دارای حق رای خواهند بود. 

اهمبت fomc برای معامله گران فارکس

نشست FOMC برای معامله گران و فاندامنتالیست ها یک رویداد‌ کلیدی در بازارهای مالی محسوب می گردد. همینطور از مهمترین رویدادهای تقویم اقتصادی به حساب می آید. از این رو آگاهی از زمان برگذاری fomce و همینطور بررسی نتایج این نشست برای فعالان بازار فارکس بسیار حائز اهمیت می باشد.

چرا که در این نشست ها فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا تصمیمات مهمی را در خصوص سیاستهای پولی از جمله نرخ بهره  اتخاذ می نمایند. چنین گرازشی تاثیر قابل توجهی بر نرخ دلار آمریکا می گذارد و  می تواند منجر به بروز نوسانات زیادی در بازار  گردد. 

 برای مثال در زمانی که این مقاله به نگارش درآمده (آگوست 2023)، نرخ تورم اعلام شده در جولای بهتر از انتظارات و معادل 3.2% بوده است. 

پیش بینی ها نشان می دهد که در گزارش های آتی(بین ماههای سپتامبر و نوامبر) فدرال رزرو نرخ تورم ثابت نگه دارد. البته ممکن است عوامل دیگری هم مثل شاخص قیمت مصرف کننده بر  تصمیمات فدرال رزرو تاثیرگذار باشد.

وظایف کمیته‌ی بازار آزاد فدرال FOMC

FOMC  یا  همان کمیته بازار آزاد فدرال، جزء مهمی از فدرال رزرو می باشد که مسئول تعیین سیاست های پولی می باشد. در تاریخ دسامبر  1913 سیستم فدرال رزرو ایجاد گردید تا به عنوان بانک مرکزی ایالات متحده شروع به فعالیت نماید. هدفی که کمیته‌ی بازار آزاد فدرال FOMC مد نظر دارد رسیدن به قیمت های پایدار می باشد که این امر در راستای تلاش برای افزایش و همینطور بهینه ساختن وضعیت اشتغال می باشد. به صورت کلی کمیته بازار آزاد فدرال fomc بنا بر چشم اندازهای اقتصادی، با تغییر دادن نرخ بهره کوتاه مدت سیاست هایی را وضع می نماید.

FOMC ابزار هایی جهت کنترل سیاست پولی در اختیار دارد که با استفاد از آنها می تواند عرصه و تقاضایی را که در بانک مرکزی به وسیله نهادهای سپرده گذاری نگهداری می شوند و بر روی نرخ بهره اثر می گذارند را کنترل نمایند. تصمیمات FOMC در ارتباط با نرخ بهره بر روی سایر متغیرهای اقتصادی نیز مثل نرخ بهره کوتاه مدت و یا نرخ برابری ارزها، قیمت خدمات و کالا و همینطور اشتغال تاثیر قابل ملاحظه ای دارد. معمولا صورتجلسه نشست های FOMC سه هفته پس از تاریخ تصمیم گیری منتشر  می گردد.

fomc چه کاری انجام می دهد؟

مفهوم  “سیاست پولی” به اقدامات ویژه  بانک مرکزی فدرال رزر اطلاق می شود که برای اثرگذاری بر میزان دسترسی بودجه و اعتبار با هدف کمک به پیشبرد اهداف اقتصادی ملی انجام می شود. لذا مسئولیت تعیین سیاست های پولی در سال 1913  به این نهاد واگذار شد

FED سه ابزار سیاست پولی، که عبارتند از عملیات اوپن مارکت (Open market Operation) و همچنین نرخ تنزیل (Discount rate) و الزامات ذخیره (Reserve Requirements) را کنترل می کند.

 هیئت مدیره سیستم فدرال رزرو مسئول نرخ تنزیل و الزامات ذخیره و Fomc مسئول عملیات بازار آزاد است. فدرال رزرو با استفاده از این سه ابزار گفته شده بر تقاضا و عرضه مانده هایی که موسسات و نهاد های سپرده گذاری در بانک های فدرال رزرو دارند تاثیر می گذارد و در نتیجه نرخ وجوه فدرال را تغییر می دهد. نرخ وجوه فدرال نرخ بهره ای می باشد که موسسات سپرده گذاری یک شبه موجودی خود را در فدرال رزرو به سایر نهادهای سپرده گذاری وام می دهند.

تغییرات در نرخ صندوق های فدرال باعث بوجود آمدن  زنجیره ای از رخدادهای مهم می گردد که نتیجه آن  اثر گذاشتن بر عواملی چون نرخ های بهره کوتاه مدت، نرخ ارز خارجی، نرخ بهره طولانی مدت، میزان پول و اعتبار و در نهایت طیف گسترده ای از متغیرهای اقتصادی مانند  اشتغال و همینطور قیمت کالاها و خدمات می باشد.

کمیته بازار آزاد فدرال fomc  هر سال هشت جلسه  به صورت منظم و با هدف خاصی برگزار می نماید. در طی این  جلسات، کمیته وضعیت مالی و اقتصادی را بررسی می کند و بر اساس آن موضع مناسب سیاست پولی را مشخص می نماید و همچنین خطرات ناشی از اهداف بلند مدت ثبات قیمت و رشد اقتصادی پایدار را مورد ارزیابی قرار می دهد.

جلسات fomc چه زمانی است؟

برنامه fomc به اینصورت است که هشت بار در سال جلسه برگزار می کند که تقریباً هر یک و نیم ماه یکبار( بطور تقریبی هر شش هفته) است. اما اگرشرایط دنیا به گونه ای رقم بخورد که شاهد اتفاقات غیر منتظره باشد و فدرال رزرو بر این اعتقاد باشد که لازم است جلسات اضطراری برگزار شود. برای مثال مانند زمان آغاز پاندامی کرونا، که شرایط حساس و fomc ممکن است تعداد بیشتر جلسه برگزار نماید.

  در دوران پاندمیک کرونا، در تاریخ 28 جولای 2021 گزارش آخرین نشست پولی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا که در مباحث پیرامون نشست پولی در سالهای گذشته بوده و عنوان شد رشد روند اقتصادی در آمریکا مساعد نیست و میزان تورم بالا رفته است که ناشی از مشکلاتی بود که نحوه عرضه وجود داشته است. اعضا انتظار کاهش تورم را داشتند و چند تن از اعضا هم ابراز نگرانی  fomc کردند از اینکه امکان دارد تورم دراز مدت به سطح نامناسبی برسد. لذا چنانچه شرایط مناسب و پایدار باشد پیش بینی ها بیشتر به واقعیت نزدیک خواهد بود. در این مورد باز هم بیشتر گپ خواهیم زد. 

FOMCچگونه بر اقتصاد تاثیر می گذارد؟

FOMC چه افزایش نرخ بهره را انتخاب کند و چه کاهش آن را تاثیراتش در بازارهای مالی جهان بازتاب پیدا می کند.  در اینجا چند بازار را بررسی میکنیم:

 

بازار معامله فارکس: هرگونه تغییری در سود و بهره بر روی دلار آمریکا، که یکی  از پرمعامله ترین ارزهای دنیاست، تاثیر خواهد گذاشت. 

 

بازار کلیدی EUR/USD بازار معامله گری شاخص ها:

 نرخ های بالا برای سهام مناسب نیست در صورتی که  نرخ های کمتر و پایین تر یک نعمت محسوب می شود

بازار کلیدی S&P500  تجارت اوراق قرضه

اوراق قرضه آمریکا اصولا جایی است که نتایج ناشی از تغییرات بهره مستقیماً در آنجا احساس می گردد

لذا تریدرها و سرمایه گذاران در سراسر دنیا سعیشان بر این است که پیش بینی کنند که سیاست های پولی در آینده در کدام جلسه فدرال رزرو پیگیری می شود و استراتژی ها و سبد سهام خود را بر این اساس تنظیم می نمایند

آیا جلسات FOMC برای عموم آزاد است؟

در طی کنفرانس مطبوعاتی کمیته فدرال رزرو که در تاریخ ششم ماه جون 2021 برگزار گردید آقای پاول اعلام کرد که بانک مرکزی ایالت متحده آمریکا قبل از آنکه برنامه خرید اوراق قرضه را اجرایی نماید و یا همینطور پیش آنکه نرخ ها افزایش یابد، سیگنال خواهد فرستاد. هرگونه احتمال و امکانی که نشان دهنده این باشد که ماه سپتامبر زمانی است که تعدیل بانک فدرال رزرو بطور رسمی اعلام خواهد شد وجود دارد. اما در پاسخ این سوال که آیا آیا جلسات برای عموم آزاد است یا   FOMC برای عموم آزاد است یا خیر؟ باید بگوییم بله، شورای حکام به طور برنامه ریزی شده و منظم، عموما دوشنبه هر هفته که زمان برگذاری fomce می باشد، تشکیل جلسه می دهد و از عموم مردم نیز دعوت میگردد تا در جلساتی که زیر نظر دولت در آفتاب و فضای باز برگزار می گردد( به دلیل شرایط موجود) شرکت نمایند. آخرین جلسه که با حضور مردم برگزار شد در ساعت یازده صبح 23 آگوست 2021 بوده است.

سخن پایانی

کمیته بازار آزاد فدرال fomc زیر مجموعه و شاخه ای از فدرال رزرو آمریکا می باشد و فعالیت آن این می باشد که مسیر سیاست های پولی(monetary policy) را مشخص نموده و نتیجه را از طریق کنفرانس مطبوعاتی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا اعلام می نماید.
کمیته بازار آزاد فدرال fomc همگان را را از تصمیم فدرال رزرو آمریکا در مورد نرخ بهره آگاه می سازد و یکی از مهمترین رویدادهای می باشد که معامله گران در تقویم اقتصادی کاری خود درج نموده و بسیار پر اهمیت می باشد .

امکان دارد کمیته بازار آزاد فدرال fomc بخواهد تصمیم بگیرد که نرخ بهره را افزایش ، کاهش یا ختی ثابت نگه دارد که هر کدام از این تصمیمات قطعا تاثیر فوق العاده ای بر ارزش ارزها در پی خواهد داشت. با امید به آنکه این مقاله مورد توجه شما کاربر گرامی قرار گرفته باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان گذارید در صورت نیاز به مشاوره از طریق چت آنلاین با بروکر نیکس ارتباط برقرار کنید، مشاورین نیکس در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications