NYXbroker
نیکس فارکس

کمیته بازار آزاد فدرال fomc

کمیته بازار آزاد فدرال fomc چیست ؟ چه تاثیری بر بازار فارکس دارد ؟

کمیته بازار آزاد فدرال fomc چیست؟ هدف از این مقاله رسیدن به پاسخ برخی سوالات در خصوص کمیته آزاد فدرال می باشد .
دلیل تشکیل شدن این نهاد چیست و چه هدفی را دنبال می کند ؟ آخرین تاریخ کنفرانس مطبوعاتی کمیته آزاد فدرال رزرو چه زمانی بوده و به چه منظوری؟ گزارش آخرین نشست پولی این نهاد در خصوص چه موضوعی بوده و بر بازار فارکس چه تاثیری داشته است ؟
موارد عنوان شده فوق را در طول این مقاله که توسط بروکر نیکس گردآوری و به نگارش در آمده است را به آنها خواهیم پرداخت. ایده تشکیل کمیته بازار آزاد فدرال fomc برمیگردد به سال 1933 و محور اصلی آن سیاستگذاری در خصوص مسائل سیاسی- اقتصادی است.
در بازه زمانی هر شش هفته یکبار گزارش آخرین نشست پولی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو منتشر می گردد . برای آنکه با کمیته بازار آزاد فدرال fomc بیشتر آشنا شوید تا پایان ما را همراهی کنید.

فهرست مطالب

fomcچیست؟

FOMC در فارکس چیست؟

fomc چه کاری انجام می دهد؟

جلسات fomc چه زمانی است؟

FOMCچگونه بر اقتصاد تاثیر می گذارد؟

آیا جلسات کمیته بازار آزاد فدرال FOMC برای عموم آزاد است؟

fomcچیست؟

fomc، برگرفته از واژه انگلیسی Federal Open Market Committee می باشد و یک مرکز و بنیاد مالی است که دارای 12 عضو، که 7 نفر آن از اعضای هیئت مدیره و 5 نفر دیگر از روسای بانکهای فدرال می باشند.

رئیس هیئت مدیره  بانک ذخیره عضو ثابت و دائمی است اما چهار عضو دیگر بصورت چرخشی فعالیت می کنند. در جلسات کمیته بازار آزاد فدرال رزرو،تمام روسای بانکهای رزرو حتی آنهایی که عضو رای نمی باشند در جلسات آموزشی و مذاکرات شرکت می کنند و گزینه های سیاسی و اقتصادی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهند.

 جلسات کمیته fomc در طی سال هشت بار برگزار می شود، تقریبا هر شش هفته یک جلسه برگزار می گردد. نتایج و تصمیمات آن از طریق کنفرانس مطبوعاتی اعلام می گردد و قطعا برای معامله گران و سرمایه گذاران و فعالان بازار بسیار با اهمیت است.

FOMC در فارکس چیست؟

کمیته بازار آزاد فدرال fomc هر سال هشت جلسه بطور منظم برگزار می کند که در وال استریت مورد گمانه زنی های بسیاری قرار می گیرد.

کمیته بازار آزاد فدرال fomc با بهره گیری از ابزار سیاست گذاری ، می تواند میزان نرخ بودجه فدرال را در آمریکا افزایش یا کاهش دهد. در نتیجه این کاهش و افزایش در نرخ مرکزی  سایر نرخ های دیگر را تحت تاثیر خود قرار می دهد از جمله نرخ بهره، نرخ های ارز و اوراق قرضه کاهش می یابد که می تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای بر نحوه  کار معامله گران داشته باشد.

آخرین گزارش نشست پولی کمیته فدرال رزرو بر روند بازار فارکس موثر می باشد . و برای هر معامله گر فارکس این جلسه یکی از مهمترین تاریخ در تقویم فارکس معامله گر می باشد . چرای آن نیز یک جواب دارد و  آن هم نرخ بهره می باشد.

fomc چه کاری انجام می دهد؟

مفهوم  “سیاست پولی” به اقدامات ویژه  بانک مرکزی فدرال رزر اطلاق می شود که برای اثرگذاری بر میزان دسترسی بودجه و اعتبار با هدف کمک به پیشبرد اهداف اقتصادی ملی انجام می شود. لذا مسئولیت تعیین سیاست های پولی در سال 1913  به این نهاد واگذار شد

 

FED سه ابزار سیاست پولی، که عبارتند از عملیات اوپن مارکت (Open market Operation) و همچنین نرخ تنزیل (Discount rate) و الزامات ذخیره (Reserve Requirements) را کنترل می کند.

 هیئت مدیره سیستم فدرال رزرو مسئول نرخ تنزیل و الزامات ذخیره و Fomc مسئول عملیات بازار آزاد است. فدرال رزرو با استفاده از این سه ابزار گفته شده بر تقاضا و عرضه مانده هایی که موسسات و نهاد های سپرده گذاری در بانک های فدرال رزرو دارند تاثیر می گذارد و در نتیجه نرخ وجوه فدرال را تغییر می دهد. نرخ وجوه فدرال نرخ بهره ای می باشد که موسسات سپرده گذاری یک شبه موجودی خود را در فدرال رزرو به سایر نهادهای سپرده گذاری وام می دهند.

 

تغییرات در نرخ صندوق های فدرال باعث بوجود آمدن  زنجیره ای از رخدادهای مهم می گردد که نتیجه آن  اثر گذاشتن بر عواملی چون نرخ های بهره کوتاه مدت، نرخ ارز خارجی، نرخ بهره طولانی مدت، میزان پول و اعتبار و در نهایت طیف گسترده ای از متغیرهای اقتصادی مانند  اشتغال و همینطور قیمت کالاها و خدمات می باشد.

 

کمیته بازار آزاد فدرال fomc  هر سال هشت جلسه  به صورت منظم و با هدف خاصی برگزار می نماید. در طی این  جلسات، کمیته وضعیت مالی و اقتصادی را بررسی می کند و بر اساس آن موضع مناسب سیاست پولی را مشخص می نماید و همچنین خطرات ناشی از اهداف بلند مدت ثبات قیمت و رشد اقتصادی پایدار را مورد ارزیابی قرار می دهد.

جلسات fomc چه زمانی است؟

برنامه fomc به اینصورت است که هشت بار در سال جلسه برگزار می کند که تقریباً هر یک و نیم ماه یکبار( بطور تقریبی هر شش هفته) است. اما اگرشرایط دنیا به گونه ای رقم بخورد که شاهد اتفاقات غیر منتظره باشد و فدرال رزرو بر این اعتقاد باشد که لازم است جلسات اضطراری برگزار شود مانند زمان آغاز پاندمی کرونا کمیته بازار آزاد فدرال fomc می تواند بیشتر جلسه برگزار نماید.

تاریخ 28 جولای 2021 گزارش آخرین نشست پولی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا که در مباحث پیرامون نشست پولی در سالهای گذشته بوده و عنوان شد رشد روند اقتصادی در آمریکا مساعد نیست و میزان تورم بالا رفته است که ناشی از مشکلاتی بود که نحوه عرضه وجود داشته . 

اعضا انتظار کاهش تورم را داشتند و چند تن از اعضا هم ابراز نگرانی   fomc کردند از اینکه امکان دارد تورم دراز مدت به سطح نامناسبی برسد. جلسه بعدی در سال 2021 بین دسامبر و نوامبر برگزار  خواهد شد

FOMCچگونه بر اقتصاد تاثیر می گذارد؟

FOMC چه افزایش نرخ بهره را انتخاب کند و چه کاهش آن را تاثیراتش در بازارهای مالی جهان بازتاب پیدا می کند.  در اینجا چند بازار را بررسی میکنیم:

 

  • بازار معامله فارکس: هرگونه تغییری در سود و بهره بر روی دلار آمریکا، که یکی  از پرمعامله ترین ارزهای دنیاست، تاثیر خواهد گذاشت. 


  • بازار کلیدی EUR/USD بازار معامله گری شاخص ها:

 نرخ های بالا برای سهام مناسب نیست در صورتی که  نرخ های کمتر و پایین تر یک نعمت محسوب می شود

  • بازار کلیدی S&P500  تجارت اوراق قرضه

اوراق قرضه آمریکا اصولا جایی است که نتایج ناشی از تغییرات بهره مستقیماً در آنجا احساس می گردد

لذا تریدرها و سرمایه گذاران در سراسر دنیا سعیشان بر این است که پیش بینی کنند که سیاست های پولی در آینده در کدام جلسه فدرال رزرو پیگیری می شود و استراتژی ها و سبد سهام خود را بر این اساس تنظیم می نمایند

آیا جلسات FOMC برای عموم آزاد است؟

در طی کنفرانس مطبوعاتی کمیته بازار آزاد فدرال که در تاریخ ششم ماه جون 2021 برگزار گردید آقای پاول اعلام کرد که بانک مرکزی ایالت متحده آمریکا قبل از آنکه برنامه خرید اوراق قرضه را اجرایی نماید و یا همینطور پیش آنکه نرخ ها افزایش یابد، سیگنال خواهد فرستاد. هرگونه احتمال و امکانی که نشان دهنده این باشد که ماه سپتامبر زمانی است که تعدیل بانک فدرال رزرو بطور رسمی اعلام خواهد شد وجود دارد. اما در پاسخ این سوال که آیا آیا جلسات برای عموم آزاد است یا   کمیته بازار آزاد فدرال FOMC برای عموم آزاد است یا خیر؟ باید بگوییم بله، شورای حکام به طور برنامه ریزی شده و منظم ، عموما دوشنبه هر هفته ، تشکیل جلسه می دهد و از عموم مردم نیز دعوت میگردد تا در جلساتی که زیر نظر دولت در آفتاب و فضای باز برگزار می گردد( به دلیل شرایط موجود) شرکت نمایند. آخرین جلسه که با حضور مردم برگزار شد در ساعت یازده صبح 23 آگوست 2021 بوده است .

سخن پایانی

کمیته بازار آزاد فدرال fomc زیر مجموعه و شاخه ای از فدرال رزرو آمریکا می باشد و فعالیت آن این می باشد که مسیر سیاست های پولی(monetary policy) را مشخص نموده و نتیجه را از طریق کنفرانس مطبوعاتی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا اعلام می نماید.
کمیته بازار آزاد فدرال fomc همگان را را از تصمیم فدرال رزرو آمریکا در مورد نرخ بهره آگاه می سازد و یکی از مهمترین رویدادهای می باشد که معامله گران در تقویم اقتصادی کاری خود درج نموده و بسیار پر اهمیت می باشد .

امکان دارد کمیته بازار آزاد فدرال fomc بخواهد تصمیم بگیرد که نرخ بهره را افزایش ، کاهش یا ختی ثابت نگه دارد که هر کدام از این تصمیمات قطعا تاثیر فوق العاده ای بر ارزش ارزها در پی خواهد داشت. با امید به آنکه این مقاله مورد توجه شما کاربر گرامی قرار گرفته باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان گذارید در صورت نیاز به مشاوره از طریق چت آنلاین با بروکر نیکس ارتباط برقرار کنید، مشاورین نیکس در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications