NYXbroker
نیکس فارکس

تفاوت متاتریدر 4 و 5

پلتفرم معاملاتی خوب یکی از اصول کار در بازار فارکس می باشد که متاتریدر یکی از نرم افزارهای به نام در دنیا می باشد .

تفاوت متاتریدر 4 و 5 به عنوان ابزارهای اصلی که جهت سنجش و داوری در معاملات به کار گرفته می شوند، به همین دلیل، مهم است که تفاوت این دو پلتفرم محبوب را بدانیم و همینطور بدانیم که کدام نسخه متاتریدر بهتر است؟
ویژگی ها و خصوصیات های این دو پلتفرم معاملاتی می باشد. نرم افزار متاتریدر فضا و میز کار معاملاتی یک معامله گر محسوب می شود و احتمالا تمام معامله گران با آن آشنایی دارند. متاتریدر 4 و 5 هرکدام مزیت ها و معایبی دارند که به واسطه آن می توانند در جلب رضایت معامله گر با هم رقابت کنند. شرح این تفاوت متاتریدر 4 و 5 می تواند تا حد زیادی شما را در انتخاب متاتریدر ایده آل و دلخواهتان یاری کند.
این تفاوت های موجود بیشتر در زمینه های برنامه نویسی، معامله الگوریتمی، بک تست و فوروارد تست و… نمود پیدا می کند که نحوه کار با متاتریدر مد نظرتان را نیز تغییر خواهد داد. با توجه به تفاوت متاتریدر 4 و 5 ، در واقع شما قدرت تصمیم گیری و انتخاب صحیح یک فضای معاملاتی بهتر را پیدا خواهید کرد. ما تفاوت بین متاتریدر 4 و 5 را جزء به جزء بیان می کنیم و قضاوت و داوری نهایی در مورد اینکه کدام نسخه متاتریدر بهتر است؟ بر عهده خودتان است.
شما می توانید پس از مطالعه مقاله نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل نمایید.

فهرست مطالب

تفاوت های mt4 و mt5 برای معامله گران

تفاوت mt4 و mt5 برای بروکر ها

آیا می توانم از MT4 و MT5 به طور همزمان استفاده کنم؟

آیا می توان حساب را از MT4 به MT5 تغییر داد؟

بک تست در متاتریدر 4 و 5

کدام متاتریدر بهتر است؟

زیرساخت‌های برنامه‌نویسی و بهینه سازی

معاملات الگوریتمی کدام نسخه متاتریدر بهتر است؟

سرعت اجرای معاملات کدام متاتریدر بهتر است

تفاوت های متاتریدر 4 و 5 برای معامله گران

عمده تفاوت  بین متاتریدر 4 وMT5 در کد نویسی آنها می باشد. به گونه ای که تفاوت های متاتریدر 5 و متاتریدر 4 در زمینه برنامه نویسی خیلی زیاد است. می توان گفت که نرم افزار متاتریدر 5 فضای بهتری برای افراد برنامه نویس و کسانی که از اکسپرت استفاده می کنند، دارد. شاید اشخاصی که معامله دستی انجام می دهند تفاوت چندانی در این زمینه بین دو متاتریدر احساس نکنند.

از دیگر تفاوت های متاتریدر 5 و 4 می توان به معاملات الگوریتمی اشاره کرد. این یعنی نتیجه صحت اطلاعات در گرفتن فوروارد تست و بک تست، متفاوت است. نرم افزار متاتریدر 5 دارای قدرت بیشتری در ذخیره سازی دیتا است و آمار دریافتی از بک تست استراتژی در متاتریدر 5 دارای صحت و درستی بیشتری است. همچنین متاتریدر 5 امکان فوروارد تست را دارا می باشد در حالی که این امکان از متاتریدر 4 سلب شده است. 

بعضی اندیکاتور ها تنها برای یکی از دو متاتریدر 4 و 5 نوشته شده است و مشابه آن در دیگری موجود نیست. تفاوت متاتریدر 4 و 5 در این مورد آشکار تر است. برای مثال در نرم افزار متاتریدر 5 شما این امکان را دارید که 21 تایم فریم را مشاهده کنید ولی در متاتریدر 4 این تعداد به مشاهده تنها 9 تایم فریم محدود می شود. 

در مورد هزینه معاملات نیز می توان گفت که گاهی تفاوت های متاتریدر 5 و 4 در این زمینه نیز نمایان می شود. زیرا متاتریدر 4 و 5 در حساب های تجاری دارای تفاوت هستند.

متاتریدر 5 سرعت بالاتری نسبت به متاتریدر 4 دارد، چرا که از سیستم multi thread و 64 بیتی برخوردار است. این در حالی است که در متاتریدر 4  سیستم single thread و 32 بیتی تعبیه شده است.

در متاتریدر 5 شما امکان انتقال وجه بین دو حساب مجزا را در یک سرور واحد خواهید داشت. اما انتقال وجه در نسخه 4 از طریق کارگزاری و در پلتفرمی جدا صورت می گیرد. 

شما می توانید در جدول زیر تفاوت های متاتریدر 4 و 5 را به طور جزئی و دقیق مشاهده کنید. همچنین با ثبت نام در دوره تخصصی آموزش فارکس توسط بروکر نیکس، به اطلاعات بیشتری در زمینه نحوه کار با متاتریدر دسترسی پیدا می کنید.

تفاوت متاتریدر 4و5
تفاوت متاتریدر 4و5

تفاوت mt4 و mt5 برای بروکر ها

بیشتر معامله گران حرفه ای و با تجربه از یک پلتفرم فارکس کاربری راحت و گرافیک خوب می خواهند. از این رو بیشتر بروکر ها  متاتریدر 5 را به مشتریانشان ارائه می دهند. زیرا نرم افزار متاتریدر 5 بسیار محبوب و دارای مدیریت ساده است و مشکلات فنی بسیار کمتری نسبت به رقبای خود دارد. باید بدانید که انتخاب بروکر برای شما بسیار مهم تر از انتخاب پلتفرم معاملاتی است، به همین دلیل تبلیغاتی که بر روی پلتفرم ها متمرکز اند، یک ترفند برای جذب مشتری به بروکر می باشد. 

تفاوت متاتریدر 4 و متاتریدر 5 برای بروکر ها نیز حائز اهمیت است. چرا که بروکر ها به دنبال جذب مشتری های بیشتر هستند و لازمه آن جلب رضایت از طریق ارائه یک پلتفرم معاملاتی محبوب و پرکاربرد است که تفاوت متاتریدر 4 ومتاتریدر 5 تاثیر مستقیمی در آن دارد. در نهایت لازم به ذکر است نسخه 5 این نرم افزار جایگاه خود را به خوبی در بین پلتفرم های محبوب فارکس پیدا کرده است و معامله گران بسیاری مشتاق بهره گرفتن از امکانات فوق العاده آن هستند.

آیا می توانم از MT4 و MT5 به طور همزمان استفاده کنم؟

شما می توانید در پلتفرم متاتریدر حساب های متعددی را مدیریت کنید و به معامله بپردازید. یعنی شخص مدیر اکانت فارکس می تواند علاوه بر حساب خود، حساب های دیگران را نیز در صورتی که پسورد آنها را در اختیار داشته باشد مدیریت کند. این امکان با نرم افزار multi terminal صورت می پذیرد. در این حالت مدیر این امکان را دارد که حساب های هم نوع را با هم مدیریت کند. مثلا چند حساب MT4NDD یا چند حساب MT4fixed را با هم مدیریت کند. اما در مورد استفاده از نرم افزار متاتریدر 4 و 5 به طور همزمان، باید گفت که این امکان موجود نیست مگر اینکه با دو حساب کاملا مختلف و بی ربط و در دو دستگاه متفاوت از پلتفرم ها استفاده کنید. انگار که دو شخص متفاوت با دو حساب جدا به معامله می پردازند. پس با این وجود حساسیت تفاوت  بین متاتریدر 4 و 5 را در نظر گرفته و سپس آگاهانه یک انتخاب صحیح داشته باشید.

آیا می توان حساب را از MT4 به MT5 تغییر داد؟

شاید بسیاری از معامله گران پیش از ارائه متاتریدر 5 هیچ دغدغه فکری در مورد پلتفرم ها نداشتند و چالشی با عنوان تفاوت متاتریدر 4 و متاتریدر 5، ذهن آنها را برای انتخاب یکی از این دو نرم افزار درگیر نمی ساخت. اما زمانی که متاتریدر 5 وارد عرصه شد بسیاری از معامله گران را به تامل وا داشت. اینجا بود که تفاوت بین متاتریدر 4 و 5 معنی پیدا کرد. با آنکه در اوایل به دلیل عدم آگاهی از نحوه کار با متاتریدر 5 و همچنین بی اطلاعی معامله گران استقبال چندانی از نسخه 5 نشد و تریدر ها به متاتریدر 4 پایبند بودند، اما رفته رفته با کسب اطلاعات بیشتر در مورد متاتریدر 5، به شک و دودلی افتادند. ولی مشکل اینجاست که کار از کار گذشته بود و متاتریدر 4 غیر قابل تغییر به نسخه 5 بود. زیرا پلتفرم معاملاتی متاتریدر همانند نرم افزار های غیر معاملاتی نیست که امکان بروز رسانی و تغییر نسخه به نسخه های بالاتر داشته باشد. با این حال هنوز که هنوز است متاتریدر 4 محبوبیت خود را در بین معامله گران به رخ میکشد ولی در مقایسه تفاوت  بین متاتریدر 4 و5 به گونه ای برتر نسخه 5  به چشم می خورد. زیرا که دیگر شرکت متاکد (تولید کننده پلتفرم های متاتریدر 4 و 5) از نسخه 4 پشتیبانی نمی‌کند و آپدیت نمی‌دهد.

بک تست در متاتریدر 4 و 5

می توان گفت مهمترین تفاوت متاتریدر 4 و 5 در معاملات الگوریتمی می باشد. در واقع توسعه دهندگان پلتفرم ها به دنبال معرفی بهترین نسخه متاتریدر هستند. به همین دلیل هم تلاش می کنند آپشن های کاربردی و موثری را  اضافه کنند. یکی  از تفاوت های مهمی که بین نسخه های 4 و 5 متاتریدر وجود دارد نیز در ارتباط با بک تست است. 

اما در ابتدا ببینیم که بک تست چیست؟ معامله گران تازه وارد به دنیای فارکس در ابتدا بنا بر حدس و گمان این احتمال که بر اساس خبری احتمال بالا رفتن  یک ارز وجود دارد اقدام به انجام معاملات می کنند و در اکثر موارد هم پیش بینی هایی که دارند اشتباه از آب در می آید. به همین دلیل هم معمولا دچار ضرر و زیان می شوند.  

راهکار درست این است که معامله گر باید برای خود یک استراتژی مشخص و تست شده داشته باشد وبر اساس آن معاملات خود را انجام دهد.بک تست هم یک نوع استراتژی است. بک تست روشی است که از داده های معاملاتی یک جفت ارز در سالهای قبل استفاده کرده و به صورت کندل به کندل استراتژی معاملاتی خود را تست می کنیم.

با استفاده از بک تست می توانید استراتژی معاملاتی خود را در تایم فریمهای زمانی متفاوت تست کرده و در صورت صحیح بودن استراتژی شما می توانید به راحتی آن را در معاملات خود استفاده نمایید. اما در بررسی تفاوت متاتریدر 4 و 5 ار نظر بک تست می توان گفت که در متای 5 از دقت بالاتری در ذخیره‌سازی دیتا برخوردار می باشد. به همین دلیل آمار بدست آمده از بک تست یک استراتژی در متاتریدر 5  درستی بیشتری دارد. همچنین از نظر زمانی هم، زمان گرفتن بک تست هم متاتریدر 5 سرعت بسیار بالاتری دارد.

کدام متاتریدر بهتر است؟

افراد به دنبال این هستند که بعد از معرفی بهترین نسخه متاتریدر،نسبت به خرید و نصب متاتریدر اقدام نمایند. به همین دلیل در ادامه بررسی تفاوت متاتریدر 4 و 5 در این بخش می خواهیم ببینیم که کدام نسخه از متاتریدر بهتر است باید بگوییم که شاید از نگاه هر معامله گری و بسته به نیازش بین این رو پلتفرم پرکاربرد یکی را انتخاب نمابد.

ما هم در این بخش ویژگی های کلی هر یک را برای شما عنوان می کنیم و نتیجه بررسی را به شما واگذار می کنیم. 

  • پلتفرم متاتریدر 4 به شدت پر کاربرد است و از تجزیه و گستردگی بالایی برخوردار می باشد. بنابراین چنانچه در جستجوی یک پلتفرم پايدار هستید که دارای افزونه ها و سفارشات پیچیده هم باشد این پلتفرم برای شما مناسب است. 

 

  • اما چنانچه در جستجوی نسخه بهینه تر و در واقع مدرنتری هستید. متاتریدر 5 را انتخاب کنید. این نسخه از متاتریدر دارای زیرساخت های برنامه نویسی بهتری برای معاملات الگوریتمی است.

زیرساخت‌های برنامه‌نویسی و بهینه سازی

برای معرفی بهترین نسخه متاتریدر، لازم است که یک پلتفرم  زیرساخت‌های برنامه‌نویسی و بهینه سازی مناسبی را در اختیار داشته باشند.این بخش را اختصاص دادیم به بررسی تفاوت متاتریدر 4 و 5 در زیر ساخت ها.

ابتدا در نسخه متاتریدر ۴ باید بگوییم که این نسخه از متاتریدر به قدر کافی از امکانات برنامه‌نویسی برخوردار است اما نکته ای که در این رابطه در خصوص این نسخه وجود دارد این است که در ارتباط با بهینه‌سازی برای معاملات الگوریتمی ممکن است محدودیت‌هایی را برای معامله گر ایجاد نماید. به همین دلیل در برای معاملات پیچیده و فعالیت های الگوریتمی، نیازمند تنظیمات خاص باشد. 

در متاتریدر ۵ این نسخه دارای ابزارهای بهینه‌سازی و API‌های قدرتمندتری در مقایسه با  می باشد که برای معاملات الگوریتمی بسیار مناسب است. لذا چنانچه به دنبال سرعت بالا و همینطور واکنش سریعتر نسبت به تغییرات بازار می باشید توصیه ما به شما انتخاب پلتفرم متاتریدر 5 می باشد.

معاملات الگوریتمی کدام نسخه متاتریدر بهتر است؟

 یکی دیگر از موارد قابل بحث در خصوص تفاوت متاتریدر 4 و 5 معاملات الگوریتمی است. اصولا، نسخه‌های مختلف متاتریدر (MetaTrader) امکانات و قابلیت‌های مختلفی را برای اجرای معاملات الگوریتمی ارائه می‌دهند. جهت انتخاب بهترین نسخه برای معاملات الگوریتمی، موارد ذیل را بررسی کنید :

 

  1. قابلیت زبان‌های برنامه‌نویسی: بعضی از نسخه‌های متاتریدر قادرند زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی را برای نوشتن اسکریپت‌ها و اکسپرت‌ها (Expert Advisors) پشتیبانی نمایند. لذا اطمینان حاصل کنید که نسخه انتخابی شما از متاتریدر با زبان‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید، سازگاری لازم را داشته باشد.
  2. کارایی: نسخه‌های جدیدتر  متاتریدر ممکن است بهبود‌هایی در کارایی داشته باشند که باعث می شود اجرای معاملات الگوریتمی را بهبود ببخشند.
  3. امکانات نسخه: نسخه‌های مختلف متاتریدر ممکن است امکانات متفاوتی را از جمله اجرای معاملات رباتیک، تحلیل تکنیکال، و همینطور اخبار اقتصادی داشته باشند.  بنابراین باید مطمئن شوید که نسخه انتخابی شما به امکانات مورد نیاز تان  پاسخ می‌دهد.
  4. مورد مهم بعدی پشتیبانی و امنیت است: باید در نظر داشته باشید که امنیت نسخه‌های به‌روزتر ممکن است از لحاظ امنیتی شرایط بهتری را دارا باشند.
  5. رابط کاربری نیز  بسیار اهمیت دارد. نسخه‌ای که با آن کار می‌کنید، باید برای شما راحت و قابل فهم باشد.

سرعت اجرای معاملات کدام متاتریدر بهتر است

برای معامله گران همیشه سرعت اجرای معاملات دارای اهمیت ویژه ای بوده چرا که در بازار فارکس سرعت یکی از فاکتورهایی است که در دستیابی به سود و موفقیت در معاملات همواره قابل توجه بوده است. به همین دلیل هم در این بخش سرعت اجرای معاملات را در این دو نسخه بررسی می کنیم.  

سرعت اجرای معاملات در نسخه متاتریدر ۵ بهتر می باشد. متاتریدر ۵ دارای بهینه‌سازی‌های سرعتی بهتری است و جهت معاملات سریع و الگوریتمی مناسب‌تر است. همچنین این نسخه از متاتریدر، ابزارهای بهینه‌سازی و تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری دارد که امکان اجرای معاملات با سرعت بالا و واکنش سریع به تغییرات بازار را فراهم می‌ نماید. بنابراین، اگر به دنبال سرعت بالا و اجرای معاملات بهینه هستید، متاتریدر ۵ بهترین گزینه بسیار مناسبی برای شما است. 

قابل ذکر است که با توجه به همه مواردی که تا به اینجا در خصوص تفاوت متاتریدر 4 و 5 عنوان شد ، بهتر است با مقایسه کردن نسخه‌های متاتریدر مختلف و  همینطور تطابق آن‌ها با نیازهای معاملاتی خود، نسخه مناسبی از آن را برای خود انتخاب کنید.

سخن پایانی

تفاوت متاتریدر 4 و 5 برای معامله گران از ارزش بسیاری برخوردار است، زیرا به آنها معیاری برای انتخاب یک پلتفرم ایده آل را می دهد. ما نمی توانیم با اطمینان بگوییم که کدام متاتریدر بهترین است. هر نسخه از متاتریدر در جایگاه خود و نسبت به انتظارات و خواسته هایی که معامله گران از آن دارند، بهترین به شمار می رود. پس ملاک برتری را انتظارات تریدر تعیین می کند. شما نیز برای انتخاب یک متاتریدر ابتدا لازم است که بدانید چه چیزی از این نرم افزار می خواهید و ملاک ارزیابی خود را مشخص کنید و سپس دست به انتخاب بزنید. اما در واقعیت فضا و امکانات بیشتر متاترید 5 غیر قابل انکار است. پس لازمه این انتخاب در مرحله اول انتظارات شما و سپس مطالعه و کسب اطلاعات دقیق در مورد تفاوت متاتریدر 4 و 5 می باشد. هرچه در زمینه این تفاوت ها به درک بیشتری برسید، تصمیم گیری بهتری خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر از تفاوتهای بین متاتریدر 4 و 5 می توانید با مشاورین بروکر نیکس در ارتباط باشید. مشاورین ما اطلاعات کافی را در اختیار شما خواهند گذاشت تا بتوانید نسبت به خواسته های خود، یک انتخاب درست برای شروع معامله داشته باشید.
لطفا نظرات و سوالات خود را در زمینه تفاوت متاتریدر 4 و 5 برای ما بنویسید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

نمایش نظرات (4)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications