NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص بهای صادرات

یکی از شاخص های مهم اقتصادی یک کشور شاخص بهای صادرات آن می باشد .

شاخص بهای صادرات چیست؟ شاخص بهای صادرات یا شاخص های قیمت واردات و صادرات (MXP) تغییرات قیمت کالاها و خدمات غیر نظامی را که از ایالات متحده وارد و خارج میشوند، اندازه گیری می کند.MXP ها یا همان شاخص بهای صادرات یا شاخص قیمت صادراتی برای انواع مختلف کالاها، صنایع کالا و خدمات، برای محل مبدا و محل مقصد منتشر می شوند. ایندکس ها یک بار در ماه به روز می شوند و توسط برنامه قیمت بین المللی (IPP) دفتر آمار کار (BLS) تهیه می شوند. شاخص بهای صادرات، تغییرات در قیمت کالاها یا خدمات خریداری شده از خارج توسط ساکنان ایالات متحده (واردات) و فروش آنها به خریداران خارجی توسط ساکنان ایالات متحده (صادرات) را اندازه گیری می کند. این داده ها برای تخلیه آمار تجارت دولتی، پیش بینی تورم و تغییرات قیمت در آینده، تعیین سیاست های پولی و مالی، اندازه گیری نرخ ارز، مذاکره درباره قراردادهای تجاری و شناسایی روندهای خاص صنعت در قیمت جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. سرمایه گذاران به روند قیمت ها توجه زیادی می کنند زیرا تورم به طور کلی برای بازار اوراق قرضه و سهام بسیار بد است.

فهرست مطالب

تعریف شاخص بهای کالاهای صادراتی

نحوه محاسبه شاخص بهای صادرات

آیا بهای صادرات بر CPI تأثیر می گذارد؟

تاثیر شاخص بهای صادرات در فارکس

صادرات چگونه بر رشد اقتصادی تاثیر می گذارد؟

تعریف شاخص بهای کالاهای صادراتی

برای صحبت راجع به تعریف شاخص بهای کالاهای صادراتی یا همان شاخص بهای صادرات چیست؟ یا شاخص قیمت صادراتی چیست؟ باید گفت شاخص قیمت یک معیار از تناسب یا درصد تغییرات مجموعه ای از قیمت ها در طول زمان است. شاخص های قیمت صادرات و واردات (XMPI) یا همان شاخص بهای صادرات تغییرات کلی قیمت معاملات کالا و خدمات بین ساکنان یک منطقه اقتصادی و ساکنان بقیه جهان را اندازه گیری می کند. قیمت کالاها و خدمات مختلف همه با یک نرخ تغییر نمی کند. بنابراین یک شاخص قیمت حرکت آنها را با میانگین گیری از آنها خلاصه می کند. یک شاخص قیمت مقدار واحد یا 100 را در برخی از دوره های مرجع فرض می کند. مقادیر شاخص برای سایر دوره های زمانی متوسط ​​نسبت متناسب یا درصدی از قیمت را نسبت به دوره مرجع نشان می دهد.  با علم اینکه بهای کالاهای صادراتی چیست به بررسی موارد دیگر از این بحث را می پردازیم .

چگونه بهای صادرات را محاسبه می کنید؟

برای صحبت راجع به شاخص بهای صادرات باید گفت قیمت گذاری و هزینه دو چیز متفاوت است و صادرکننده نباید بین این دو اشتباه کند. قیمت چیزی است که یک صادرکننده در مورد محصولات خاص به مشتری ارائه می دهد در حالی که هزینه آن چیزی است که یک صادرکننده برای تولید همان محصول می پردازد.

 

قیمت گذاری صادراتی مهمترین عامل برای ارتقاء صادرات و مواجهه با رقابت تجاری بین المللی است. برای صادرکنندگان مهم است که قیمت ها را با در نظر گرفتن تمام مزایا و هزینه های صادراتی پایین نگه دارند. با این حال، هیچ فرمول ثابتی برای قیمت گذاری صادراتی موفق وجود ندارد و بسته به اینکه صادرکننده صادرکننده تجاری است یا صادرکننده تولید کننده یا صادر کننده از طریق یک آژانس کانال سازی، از صادر کننده به صادرکننده متفاوت است.

قیمت صادرات را می توان با عوامل زیر تعیین کرد:

 

 •             طیف وسیعی از محصولات ارائه شده.
 •             تحویل سریع و تداوم عرضه.
 •             خدمات پس از فروش در محصولاتی مانند ماشین آلات، کالاهای بادوام مصرف کننده.
 •             تمایز محصول و تصویر نام تجاری.
 •             دفعات خرید.
 •             رابطه فرض شده بین کیفیت و قیمت
 •             کالاهای با ارزش ویژه و اقلام هدیه.
 •             اعتبار ارائه شده
 •             ترجیح یا تعصب برای محصولاتی که از منبع خاصی سرچشمه می گیرند.
 •             بازاریابی تهاجمی و ارتقاء فروش.
 •             پذیرش و تسویه سریع مطالبات.
 •             کالاهای با ارزش منحصر به فرد و اقلام هدیه.

پس از صحبت راجع به نحوه محاسبه شاخص بهای صادرات به ادامه مطلب می پردازیم.

آیا بهای صادرات بر CPI تأثیر می گذارد؟

آیا صادرات و واردات (index بهای صادرات) بر شاخص قیمت مصرف کننده تاثیر می گذارد؟ چه عوامل دیگری بر شاخص قیمت مصرف کننده تاثیر می گذارد؟

شاخص قیمت مصرف کننده به میانگین سبد کالاها و خدمات یک منطقه در یک بازه زمانی خاص اشاره دارد. این نشان دهنده افزایش یا کاهش سطح عمومی قیمت ها است ، بنابراین تورم و تورم قیمت را نشان می دهد.

قیمت کالاها و خدمات در طول زمان متغیر است، اما هنگامی که قیمت ها بیش از حد و سریع تغییر می کنند، اثرات آن می تواند یک اقتصاد را تکان دهد. شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ، سنجش اصلی قیمت کالاها و خدمات ، نشان می دهد که آیا اقتصاد در حال تجربه تورم یا رکود تورمی است.

تاثیر index بهای صادرات در فارکس

برای صحبت راجع به تاثیر شاخص  صادرات  بر فارکس باید گفت صادرات چگونه بر نرخ ارز تاثیر می گذارد؟

اگر کشوری بیش از واردات خود صادر کند، تقاضای بالایی برای کالاهای آن و در نتیجه ارز آن وجود دارد. در مقابل، اگر کشوری بیش از صادرات خود وارد کند ، تقاضای نسبتاً کمتری برای ارز آن وجود دارد ، بنابراین قیمت ها باید کاهش یابد. در مورد ارز، ارزش آن کاهش می یابد یا ارزش خود را از دست می دهد.

صادرات چگونه بر رشد اقتصادی تاثیر می گذارد؟

   دلایل متعددی برای حمایت از صادرات ارائه می شود: (1) صادرکنندگان باید محصولات خود را در بازارهای رقابتی جهانی بفروشند ، که این امر آنها را مجبور به رقابت بیشتر و اتخاذ یا نوآوری سریعتر فناوری جدید می کند. (2) رقابت داخلی حتی افراد غیر صادرکننده را تشویق می کند تا سعی کنند رقابتی تر باشند . پس از صحبت راجع به تاثیر شاخص بهای صادرات بر فارکس به انتهای مقاله می رسیم.

سخن پایانی

شاخص بهای صادرت یا MXP ها با جمع آوری قیمت کالاهایی که در ایالات متحده خریداری می شوند اما در خارج از کشور تولید می شوند (واردات) و قیمت کالاهایی که خارج از کشور خریداری می شوند اما در ایالات متحده تولید می شوند (صادرات) ایجاد می شوند. داده ها (شاخص بهای صادرات) از اظهارنامه صادرکنندگان و اسناد ورود کالاهای وارداتی جمع آوری می شود.
BLS شاخص های خود را به عنوان “حاوی اطلاعاتی در مورد تغییرات قیمت کالاها و خدمات غیر نظامی مورد معامله بین ایالات متحده و سایر نقاط جهان” تعریف می کند. این اقدامات، “نشان می دهد که چگونه قیمت سبد کالاها و خدمات بازار در تجارت بین المللی از دوره ای به دوره دیگر تغییر می کند و در مجموع شاخص بهای صادرات را ارائه می دهند.
در صورت داشتن هرگونه ابهامی در ارتباط با موضوع شاخص بهای صادرات ، می توانید پرسش خود را مطرح نموده و در کمترین زمان پاسخ آن را دریافت نمایید.
یادآور می گردد مقاله شاخص بهای صادرات توسط مشاورین بروکر نیکس نگارش شده و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی می باشد.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications