NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص نزدک Nasdaq

یکی از شاخص های قابل معامله در بازار فارکس

شاخص نزدک Nasdaq چیست و نزدک مخفف چه عبارتی است؟ برای آشنایی بیشتر با این شاخص مهم لازم است بدانیم که نزدک بزرگترین بازار بورس الکترونیک در جهان است که دو نوع شاخص نزدک 100 و نزدک کامپوزیت را ارائه می دهد. یکی از مهمترین دلایل رشد شاخص نزدک Nasdaq بویژه در سال های اخیر، رشد سهام بخش الکترونیک و شرکت های ارائه دهنده خدمات مشتری بوده است. آسان ترین روش برای سرمایه گذاران حقیقی در این بازار، مشارکت در سهام به سرعت در حال تغییر نزدک از طریق صندوق سرمایه گذاری در سهام شاخص می باشد. اشاره به این نکته لازم است که تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری در بازار ارز فارکس یا بازار سهام نظیر سرمایه گذاری در شاخص نزدک Nasdaq، بستگی به میزان ریسک پذیری و شیوه معاملاتی سرمایه گذار یا معامله گر دارد.
نزدک Nasdaq مخفف عبارت National Association of securities dealers automated quotation به معنای انجمن ملی مظنه قیمت برای معامله گران بازار بورس می باشد. در ادامه قصد داریم به معرفی انواع این شاخص بپردازیم.

فهرست مطالب

شاخص نزدک چیست ؟

چه شرکت هایی شاخص Nasdaq را تشکیل می دهند؟

10 سهام برتر نزدک کدامند؟

نزدک کجا واقع شده است؟

بزرگترین شرکت نزدک چیست؟

شاخص Nasdaq چگونه محاسبه می شود؟

چه چیزی روی Nasdaq تأثیر می گذارد؟

چگونه شاخص Nasdaq 100 را معامله می کنید؟

شاخص نزدک چیست ؟

بازار بورس نزدک بزرگترین و قدیمی ترین بازار سهام الکترونیک در دنیاست که در سال 1971 ایجاد شده است، بدین معنا که کلیه خرید و فروش آن به صورت الکترونیکی انجام می شود. بعلاوه آنکه این شاخص براساس ارزش سهام شرکت هایی است که در بازار بورس نیویورک نیز سهم بسزایی دارند. در حقیقت شاخص نزدک  Nasdaq نقش بسیار مهمی در امریکا و اقتصاد جهانی ایفا می کند. بازار سهام نزدک امکان معامله سهام را بصورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن فراهم می سازد. نزدک تنها یک بازار بورس نیست بلکه دارای دو شاخص قدرتمند است که روزانه عملکرد این بازار را پیگیری می کنند.

شاخص نزدک کامپوزیت یکی از سه شاخص برتر در بازار سهام در کنار شاخص های داو جونز و S&P500 می باشد. به دلیل حضور شرکتهای تکنولوژی محور در این شاخص که به سرعت رو به رشد هستند، این شاخص بارومتر خوبی برای عملکرد موفقیت آمیز بازار تکنولوژی می باشد. شاخص نزدک 100 شامل 100 شرکت  بزرگ غیرمالی است که در لیست بازار سهام نزدک قرار دارند. بیش از نیمی از این شرکت ها در بخش تکنولوژی فعال هستند.

 

برای معامله نزدک در فارکس کافی است شاخص نزدک  Nasdaqرا از طریق پلنفرم فارکس نظیر متاتریدر 5 در بخش شاخص ها اضافه کنید. سپس با باز کردن نمودار شاخص ها در این پلتفرم ها معامله نزدک در فارکس را آغاز کنید.

چه شرکت هایی شاخص Nasdaq را تشکیل می دهند؟

شرکت هایی که در شاخص نزدک Nasdaq فهرست شده اند حدود 3889 شرکت بوده که در 10 بخش مختلف صنایع فعال می باشند. بیشتر این شرکت ها در حوزه های تکنولوژی، خدمات مشتری و سلامت مشغول به فعالیت می باشند و ارزش آنها مبلغی حدود 11.23 تریلیون دلار است. در حالی که بسیاری از شرکت بزرگ دنیا نظیر اپل، پپسی، آمازون و مایکروسافت دارنده سهام این شاخص هستند اما شاخص نزدک Nasdaq همچنان رو به رشد است. ارزش سهامی که روزانه در شاخص نزدک Nasdaq معامله می شوند به 4.5 بیلیون سهم می رسد. برای آنکه شرکت ها در لیست شاخص نزدک قرار بگیرند می بایست مبلغی حدود 47.000 تا 163.000 دلار پرداخت کنند.

10 سهام برتر نزدک کدامند؟

ده شرکت بزرگ دارنده سهام شاخص نزدک Nasdaq طبق گزارشات ارسالی در ابتدای سال 2021 به ترتیب اولویت عبارتند از:

1-    شرکت اپل با مارکت کپ 2.287 تریلیون دلار

2-    شرکت مایکروسافت با مارکت کپ 1.749 تریلیون دلار

3-    شرکت آمازون با مارکت کپ 1.608 تریلیون دلار

4-    شرکت آلفابت ( حوزه IT) با مارکت کپ 1.241 تریلیون دلار

5-    شرکت تسلا با مارکت کپ 752.2 بیلیون دلار

6-    شرکت فیس بوک با مارکت کپ 735.8 بیلیون دلار

7-    شرکت نویدیا (Nvidia) با مارکت کپ 321.6 بیلیون دلار

8-    شرکت PayPal با مارکت کپ 274.5 بیلیون دلار

9-    شرکت نت فیلیکس با مارکت کپ 235.2 بیلیون دلار

10- شرکت کام کست با ماکت کپ 226.8 بیلیون دلار

 

نزدک کجا واقع شده است؟

دفتر مرکزی نزدک واقع در شهر نیویورک آمریکا می باشد، در حالیکه 37 دفتر مستقل نیز در 25 کشور جهان نظیر استرالیا، دانمارک، چین، کانادا، بلژیک بازگشایی کرده است. مدیرکل نزدک خانم Adena T. Friedman همراه با 18 مدیر اجرایی دیگر می باشد.

بزرگترین شرکت نزدک چیست؟

بزرگترین شرکت در نزد شاخص نزدک Nasdaq یعنی در واقع دارنده بیشترین سهام نزدک شرکت اپل می باشد.

شاخص Nasdaq چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه شاخص نزدک  Nasdaq از همان روش اصلاح شده ارزش سهام استفاده می کنیم که در آن حاصلضرب آخرین قیمت یک سهم در بازار یعنی LSP و تعداد کل سهم های یک شرکت TSO را بدست آورده و ارزش آن سهم مشخص می شود. درصد ارزش هر یک از سهام نیز از تقسیم ارزش بازار آن سهم بر ارزش کل سهام آن شاخص محاسبه می شود.

چه چیزی روی Nasdaq تأثیر می گذارد؟

انتشار اخبار جدید نظیر اقداماتی که برای مهار ویروس کرونا در حال انجام است و یا اطلاعیه های بانک مرکزی می تواند بر قیمت شاخص نزدک  Nasdaq تاثیر بسزایی داشته باشد، چرا که این اخبار می توانند موجب کاهش یا افزایش ارزش سهام هر یک از شرکتهای تشکیل دهنده این شاخص شوند.

چگونه شاخص Nasdaq 100 را معامله می کنید؟

برای معامله در نزدک می بایست در ابتدا از طریق تحلیل فاندامنتال یا تحلیل تکنیکال بر روی قیمتی که می خواهیم مطابق آن وارد معامله شویم تصمیم گیری کنیم. به دلیل آنکه عمده سهام نزدک نزد شرکت های تکنولوژی محور می باشد، عملکرد آن بسیار موفق بوده است. به دو روش معامله یا سرمایه گذاری می توان نسبت به شاخص نزدک Nasdaq وارد معامله شد. شما می توانید با استفاده از شیوه های مالی اسپرد بتینگ یا بازار سهام CFD ( کسب سود از تغییر قیمت یک دارایی بدون داشتن مالکیت آن ) و اهرم لوریج فارکس به معامله این شاخص بپردازید. بطور کلی سپرده لازم برای انجام معامله معمولاً 5% از مبلغ معامله می باشد، در حالیکه برای سرمایه گذاری معامله گر می بایست 100% مبلغ را در حساب خود داشته باشد. البته بهتر است برای انجام معامله، در زمان مناسب با هدف تعیین شده تان اقدام کنید.

سخن پایانی

شاخص نزدک Nasdaq با قرارگرفتن در پله اول بازار سهام الکترونیک تاریخ ساز شده است. هم اکنون که در رده دوم بزرگترین بازار بورس دنیا نیز قرار دارد موجب تغییرات زیادی در بازارهای تکنولوژی و شرکت های رو به توسعه شده است. بازار بورس و شاخص نزدک به وسیله سرمایه گذاران در این بازارها به شدت مورد پیگیری می باشد. سرمایه گذاری در شاخص نزدک Nasdaq نسبت به شاخص هایی نظیر داو جونز یا بورس نیویورک با ریسک بیشتری همراه است اما از طرف دیگر سرمایه گذاری در این شاخص بازگشت سرمایه بیشتر و سود بیشتر را نشان می دهد. همانند سایر شاخص ها در بازارهای مالی قیمت شاخص نزدک Nasdaq نیز تحت تاثیر عواملی چون اخبار اقتصادی، اطلاعیه های مهم شرکت ها، گزارشات مالی شرکتها و تغییر ارزش سهام شرکت ها قابل تغییر می باشد.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications