NYXbroker
نیکس فارکس

طلا در فارکس

یکی از آیتم های معاملاتی در بازار فارکس طلا می باشد

طلا در فارکس را چقدر می شناسید؟ آیا با مواردی همچون ریسک معاملات طلا ، تحلیل طلا در فارکس و همینطور استراتژی طلا در فارکس آشنا هستید؟ طلا در فارکس را می توان یکی از عوامل تاثیرگذار بازار دانست. اگر نگاهی به پیشینه این فلز گرانبها بیندازیم درمی یابیم که ارزش این فلز و همینطور معاملات طلا در فارکس از سالیان بسیار دور برای جهانیان شناخته شده است. در جوامع خاور دور یعنی حدود 2500 سال پیش، طلا در معاملات تجاری افراد بجای پول مبادله می شده است. ماندگاری ارزش این فلز گرانبها طی سالیان جنگ، بلایای طبیعی و روی کار آمدن پادشاهان در قرون مختلف موجب شده تا آن را سرمایه “بهشت امن” بنامند. تمایل به دستیابی طلا را می توان یکی از غرایز تجاری جهانی در نژادهای گوناگون بشری دانست. امروزه که امکان خرید و فروش این فلز گرانبها بدون جابجایی فیزیکی آن و بصورت آنلاین فراهم شده است، بنابراین معاملات طلا در فارکس نیز تفاوتی با معامله جفت ارزها ندارد.
متخصصان سرمایه گذاری بر این باورند که گذاشتن کل سرمایه در یک بازار خاص میزان ریسک پذیری آن را نیز افزایش می دهد بنابراین معامله طلا در فارکس می تواند موجب تنوع سرمایه گذاری و از طرف دیگر روشی برای مقابله با تورم محسوب شود. از آنجایی که ارزش طلا بر حسب دلار مشخص می شود بنابراین می توان رابطه منطقی میان این دو در بازار برقرار کرد. اما این بدین معنا که ارزش طلا و دلار درست در جهت عکس یکدیگر حرکت می کنند، نیست. در ادامه به جزئیات این موضوع می پردازیم.

فهرست مطالب

طلا در فارکس چیست؟

نماد طلا در فارکس

زمان باز و بسته شدن بازار طلا

مقدار مارجین مصرفی طلا در یک لات

عوامل موثر در بازار طلا

آیا دلار آمریکا بر اساس طلا است؟

درصد معامله گران طلا درفارکس

بهترین استراتژی معامله طلا در فارکس

پیس بینی ارزش طلا در آینده

تحلیل طلا در فارکس

ریسک معاملات طلا

طلا در فارکس چیست؟

در مورد معاملات طلا در فارکس باید بدانید بگوییم که طلا در بازار فارکس در قالب نوعی ارز (آیتم معاملاتی – اینسترومنت) معامله می شود. طلا را با عنوان سرمایه در بهشت امن معرفی کرده اند، البته این بجز زمانی است که ارزش آن برحسب نوسانات بازار و تغییرات اقتصادی افزایش می یابد.

XAU نماد طلا در بازار فارکس و یک تروی اونس طلا به دلار می باشد. X نشان دهنده ایندکس(Index) و AU نماد شیمیایی فلز طلا است.

در مورد ریسک معاملات طلا، بیشتر سرمایه گذاران، طلا را نوعی سرمایه گذاری بدون ریسک می دانند که بویژه در زمان تورم و رکود اقتصادی و مالی، از ضرر آنها جلوگیری می کند.

از طرف دیگر معامله گران با سرمایه گذاری در طلا در فارکس، به گونه ای از این فلز گرانبها به عنوان استراتژی هج درفارکس در مقابل تورم برای جلوگیری از زیان مالی و همچنین تنوع در سرمایه گذاری استفاده کرده زیرا واکنش طلا در مقابل محرک های بازارهای مالی متفاوت از سایر دارایی ها می باشد.

نماد طلا در فارکس

همانطور که می دانید برای  تمامی دارایی هایی که در بازار فارکس وجود دارد نماد و سمبلی وجو د دارد. طلا هم از این قاعده مستثنی نمی باشد. سمبل طلا در فارکس یعنی کد بین المللی شناخته شده برای طلا در بازار فارکس XAU بوده که این نماد طبق استاندارد ایزو 4217 برای مشخص کردن یک تروی اونس طلا می باشد.

با نگاهی به نمادی که برای طلا در فارکس بکار می رود، می بینید که برخلاف ارزهایی که رایج می باشد همانند دلار، یورو و غیره برای نامگذاری طلا در آن خبری از مخفف آن نمی باشد. 

این نمادی است که برای  XAUUSD (طلا- دلار آمریکا) در بازار فارکس به کار می رود. اما بگذارید ببینیم که در این جفت ارز نماد XAU دقیقا برای چیست و نشان دهنده چه چیزی می باشد؟ در واقع، این نماد نشانه آن است که  معامله‌گر برای خرید یک اونس طلا به چه‌مقدار دلار آمریکا نیاز دارد؟

البته به این نکته هم باید اشاره داشت که نام گذاری ایتم های معاملاتی همانند طلا میتواند توسط بروکر نیز تغییر یابد به طور مثال شاید شما در برخی بروکر ها نماد طلا را به شکل GOLD ببینید که این نوع تغییر فقط برای نام گذاری است و تفاوتی با XAUUSD ندارد .

زمان باز و بسته شدن بازار

زمان باز و بسته شدن بازار طلا

برای موفقیت در انجام معاملات طلا علاوه بر آگاهی از  تحلیل طلا در فارکس بسیار مهم است که بهترین زمان معامله طلا را بدانیم و با استراتژی طلا در فارکس به خوبی آشنا باشیم.

بازار معاملات طلا یک بازار 24 ساعته است یعنی شروع ساعت کاری بازار در شب یکشنبه ( 1:30 بامداد روز دوشنبه در ایران) بازگشایی شده و تا جمعه بعدازظهر ساعت 4 (1:30 بامداد روز شنبه) ادامه دارد. این بازار تقریباً 5 روز کامل در هفته فعال می باشد. بهترین زمان معامله طلا در فارکس مابین ساعت 7 صبح تا 5 بعدازظهر )به زمان گرینویچ لندن) می باشد. زیرا دراین ساعات بیشترین میزان سودآوری را به دلیل نوسانات بازار خواهید داشت. البته لازم به ذکر است بسته به LP  هایی که بروکر استفاده میکند می تواند زمانهای اعلامی متفاوت باشد و حتی بعضی بروکرها در  ساعات پایانی شب امکان ارائه فید قیمت را ندارندد  و حدودا یک ساعت بازار طلا بسته خواهد شد.

مقدار مارجین مصرفی طلا در یک لات

خوب است که در این بخش بپردازیم به مارجین مصرفی طلا ، برای دانستن مارجین مصرفی و یا استفاده شده (Used Margin)، باید در ابتدا مفهوم مارجین مورد نیاز را درک نماییم. هر زمان که پوزیشنی باز می شود در واقع میزان معینی از مارجین کنار گذاشته می شود. اگر برایتان سوال است که مارجین چیست؟ مارجین در واقع پولی است که شخص معامله گر به عنوان وثیقه معاملاتی نزد بروکر قرار می دهید.

سازمان‌های بورسی هم اصولا میزان مارجینی که مورد قبول آنهاست را در وبسایت خود درج می کنند. 

مثالی که می توانی زد، در بورس کالای شیکاگو میزان مارجینی که برای معامله یک قرارداد طلا  لازم است۴۲۰۰ دلار می باشد. 

مقدار استاندارد هر لات برای طلا برابر با 100 اونس می باشد. به عبارتی دیگر معامله 0.10 لات طلا در فارکس به معنای 10 اونس طلا می باشد. میزان مارجین مصرفی طلا با توجه به قیمت طلا به دلار در زمان انجام معامله محاسبه می شود.

عوامل موثر بر طلا

عوامل موثر در بازار طلا

نرخ بهره: یکی از مطمئن ترین تعیین کنندگان قیمت طلا همواره میزان نرخ بهره بوده است. در زمان کاهش نرخ بهره، سرمایه گذاری هایی نظیر سهام می توانند سود کم یا منفی حاصل کنند و بدین وسیله موجب تحریک سرمایه گذار می شوند تا گزینه های دیگری از سرمایه گذاری برای حفظ ارزش سرمایه شان را بیابد.

نرخ دلار امریکا: یکی از اختلافاتی که میان اغلب سرمایه گذاران طلا در فارکس وجود دارد در خصوص رابطه مستقیم قیمت طلا و دلار در بازار فارکس می باشد. با توجه به قیمت گذاری طلا برحسب دلار امریکا، منطقی است که این دو رابطه معکوس داشته باشند، بدان معنا که افزایش قیمت دلار کاهش قیمت طلا را به همراه خواهد داشت. البته این دیدگاه ساده در مورد ارتباط این دو، در همه موارد قابل پذیرش نمی باشد. در دوران رکود مالی یا آشفتگی بازار، افزایش قیمت دلار می تواند موجب بالا رفتن ناگهانی قیمت طلا نیز بشود. شاید یکی از دلایل آن این است که در این زمان معامله گران بیش از پیش به خرید دلار و طلا بطور همزمان روی می آورند.

آیا دلار آمریکا بر اساس طلا است؟

پشتوانه دلار آمریکا نه طلا و نه هیچ فلز گرانبهای دیگری می باشد. از زمان معرفی دلار به عنوان ارز رسمی در آمریکا، این ارز جهانی تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است. اگرچه به مدت یک قرن، پشتوانه دلار فلزاتی نظیر طلا و نقره بود اما با این حال سکه های دلار از نقره ساخته می شدند. در همین دوران طلا از لحاظ ارزشی دچار نوسانات شدیدی شد. به همین دلیل و همچنین برای حفظ ذخایر طلای آمریکا، این موضوع توسط دولت به حالت تعلیق درآمد تا سرانجام در سال 1963 جهان با تغییر سیستم ارزی در امریکا روبرو شد و ارز فیات که نیاز به پشتوانه فلزات گرانبهایی نظیر طلا ندارد معرفی گردید.

درصد معامله گران طلا در فارکس

متوسط حجم معاملات روزانه طلا همچنان در رده بزرگترین سرمایه گذاری های مالی جهان قرار دارد. در سال 2020 طلا با قرار گرفتن در رده سوم جدول به عنوان پرطرفدارترین آیتم معاملاتی در بازار مالی، رقم معاملاتی 145.5 بیلیون دلار را نشان داده است. دلایل زیادی وجود دارد که طلا را در رده پرطرفدارترین آیتم معاملاتی در دنیا قرار می دهد. از آن جمله می توان به وجود نقدینگی بالا و همینطور نوسانات این کالای با ارزش اشاره کرد. ما هرگز شاهد سقوط خیلی شدید در مورد این کالای معاملاتی در بازار نیستیم.

در مورد این دارایی با ارزش میتوان با سرمایه کم و متوسط هم می توان معامله انجام داد. دیگر دلیل آن سود دهی بلند مدت آن است. در نهایت اینکه پیش بینی طلا کار پیچیده ای نیست. تنها عوامل فاندامنتالی معینی هستند که می توانند طلا را تحت تاثیر  خود قرار هند، مثل نرخ بهره، تورم، قیمت دلار آمریکا و سایر موارد.

بهترین استراتژی معامله طلا در فارکس

معامله طلا در فارکس چنانچه معامله گر از اسپرد بتینگ ( استفاده از یک حساب برای معامله در چندین بازار) استفاده کند همانند معامله جفت ارزها می باشد. با این حال یکی از مهمترین مواردی که می توان به عنوان استراتژی طلا در فارکس به آن اشاره کرد  بررسی وضعیت طلا در اخبار اقتصادی منتشر شده مرتبط با طلا است. زمانی که نرخ بهره اعلام شده توسط بانک مرکزی افزایش می یابد، این موضوع با توجه به تغییرات در بخش تولید در بازار طلا، موجب کاهش قیمت طلا می شود. در حقیقت نرخ بهره پایین بانکها موجب کاهش نقدینگی شده و سرمایه گذاران را دوباره به سمت بازار طلا بر می گرداند.

یکی دیگر روشهای شناخته شده برای کسب سود از معامله طلا نیز استفاده از سیگنال طلا در فارکس از طریق  اندیکاتورهای تکنیکال فارکس یا اپلیکیشن های مختلف است. این ابزار ارسال سیگنال طلا در فارکس به معامله گربرای ورود به موقعیت خرید یا فروش یاری می رسانند.

پیس بینی ارزش طلا در آینده

به دلیل ارزش بالایی که طلا دارد. بسیاری از افراد علاقمند هستند که روی اشکال مختلف این دارایی گرانبها سرمایه گذاری کنند. به همین دلیل هم به دنبال پیش بینی ارزش طلا در آینده هستند تا با خیال آسوده تری سرمایه خود را در این راه هزینه کنند. به علاوه بسیار منطقی است که آگاهانه در مورد  سرمایه گذاری روی هر آیتم معاملاتی به خوبی  تحقیق کرده و سپس تصمیم گرفت.

برای مثال در دوران پاندامیک عواملی نظیر نرخ بهره پایین و عدم امنیت مالی به دنبال همه گیری بیماری کوید 19 (کرونا) و کاهش رشد اقتصادی  جهان، موجب افزایش قیمت طلا گردید. اما طبق گزارشات منتشر شده در ماه ژوئن 2021 ، گسترش واکسیناسیون عمومی در قبال بیماری کوید 19 و همچنین تقویت فعالیت های اقتصادی و استخدامی در جهان بویژه در آمریکا، قیمت طلا را همچون سایر داراییهای با ارزش دچار نوسان های زیادی ساخت. 

در هر حال قیمت طلا وابسته به این است که بهبود شرایط اقتصادی با چه سرعتی پیش رود و دولت یا بانک های مرکزی چه تدابیری برای شرایط کنونی بیندیشند.

تحلیل طلا در فارکس

در مورد تحلیل طلا در فارکس  باید گفت که برای افرادی که معمولاً از تحلیل تکنیکال برای معاملات خود استفاده می کنند، بهترین راه معامله طلا در فارکس بررسی الگوهای نموداری و روند صعودی / نزولی قیمت آن در بازار می باشد. زمانی که قیمت طلا رو به افزایش است معمولاً بالاترین نرخ گذشته نسبت به نرخ کنونی آن در بازار مورد نظر است. معامله گران با تجربه تر معمولاً از تحلیل اموج الیوت یا سطوح فیبوناچی اصلاحی و اندیکاتورهای مومنتوم برای تشخیص آینده روند بازار طلا در فارکس استفاده می کنند. در حقیقت آگاهی از روند بازار از طریق اندیکاتورهای بازار فارکس نظیر اندیکاتور MACD می تواند زمان مناسب ورود به بازار را به معامله گر نشان دهد.

در کنار آن درک عوامل کلیدی در بازار ارز فارکس که موجب تغییر قیمت طلا می شوند نیز مهم است چرا که بهره مندی از اطلاعات درست اقتصادی می تواند معامله گر را نسبت به نتیجه معامله مطمئن سازد.

استراتژی طلا در فارکس می تواند از ترکیب هر سه نوع تحلیل فاندامنتال، تکنیکال و سنتیمنتال برحسب نیاز معامله گر استفاده کند. معامله گران با تجربه می دانند که طلا در بازار جهانی بر حسب دلار قیمت گذاری می شود بنابراین در تحلیل خود این موضوع را به دقت مورد نظر قرار می دهند.

ریسک معاملات طلا

ریسک معاملات طلا

معامله طلا در فارکس در طی سالها  نشان داده است که ثبات آن در مقایسه با سایر آیتم های معاملاتی بالاتر است . همینطور در مواجهه با بحران‌های اقتصادی دنیا همواره یک محافظ محبوب در برابر تورم به‌حساب می آید. 

از این رو آن زمانی که سرمایه‌گذاران در روبرو شدن با شرایط  ناپایدار اقتصادی وحشت‌زده می‌شوند (مثل شرایطی  که در دوران پاندامیک به وجود آمد) از طلا همیشه به‌عنوان یک پناهگاه ایمن یاد می‌ شود.

اما بد نیست در مورد ریسک معاملات طلا هم کمی صحبت کنیم. حجم معاملات طلا در مقایسه با جفت ارزها بیشتر می باشد. این حجم بالا منجر به بروز نوسانات شدید در طول روز می گردد. بنابراین اگر ندانیم که در معامله طلا چه رفتاری را در پیش بگیریم ممکن است سرمایه خود را از دست بدهیم. موارد دیگری مثل عرضه و تقاضا و همینطور نوسانات طلا هم در ریسک این نوع از معاملات دخیل هستند. طلا همواره نوسانات ناگهانی بالایی را تجربه می کند. 

سخن پایانی

طلا در فارکس همواره به عنوان یکی از دارایی های امن مورد علاقه و توجه معامله گران بازار فارکس بوده است.
بخش بسیار زیادی از معاملات طلا در بازار هایی همچون فارکس و سایر بازارهای مالی انجام می شود. در این مقاله ادامه نیز نکاتی را پیرامون بهترین زمان معامله طلا، بهترین استراتژی که به معامله گران کمک می کند معاملات موفقی را در زمینه طلا در فارکس انجام دهند. معامله گران در بازار فارکس قادرند که این فلز را با جفت ارزهایی که با طلا جفت شده‌اند معامله نماند. در حقیقت معاملات طلا در فارکس می‌تواند راه بی نظیری برای تریدرها باشد باشد تا با خرید آن سبد خود را متنوع سازند.
با امید به آنکه مطالبی که در خصوص طلا در فارکس خدمت شما عزیزان ارائه گردید مورد پسند شما کاربر عزیز قرار گرفته باشد. شما عزیزان هم نظرات و تجربیات با ارزش خود را در زمینه ترید طلا با ما در میان گذارید.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications