NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص PMI

شاخص PMI یکی از مهم ترین شاخص های موثر در بازار فارکس می یاشد

شاخص PMI که به آن شاخص مدیران خرید نیز گفته می شود، یکی از معتبرترین و اصلی ترین شاخص های فارکس برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشورها می باشد. اما شاخص pmi در فارکس چه کاربردی دارد و چرا دارای اهمیت است؟ همچنین pmi مخفف چیست؟ تا پایان مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سوالات را دریافت کنید.
این شاخص همان شاخص اصلی بررسی شده در گزارش اقتصادی شرکتها یعنی ISM manufacturing است که بصورت ماهیانه منتشر می شود.
شاخص PMI در واقع معرف مسیر اقتصادی در بخشهای تولید و خدمات است. در داخل آن شاخص دیگری بنام شاخص پراکندگی نیز وجود دارد که شرایط بازار اعم از اینکه بازار سیر صعودی یا نزولی داشته و یا آنکه در نقطه ای متوقف شده است را بررسی می کند. هدف از شاخص PMI تهیه اطلاعات در خصوص شرایط اقتصادی حال و آینده برای سرمایه گذاران، تحلیل گران اقتصادی، مدیران، معامله گران و تصمیم گیرندگان اصلی در شرکت هاست.

فهرست مطالب

PMI مخفف چیست؟

شاخص PMI تولید چیست؟

شاخص PMI در فارکس چرا اهمیت دارد؟

انواع شاخص PMI

چگونه PMI خود را بخوانم؟

PMI چگونه محاسبه می شود؟

نحوه استفاده از PMI

تاثیر شاخص pmi بر طلا

PMI مخفف چیست؟

تا پیش از سپتامبر سال 2001، شاخص PMI به صورت مخفف عبارت Purchasing Manager’s Index  به مفهوم شاخص مدیران خرید pmi استفاده می شد. اما پس از این تاریخ موسسه مدیریت تامین یعنی ISM  نیز از پی ام آی در فارکس برای انعکاس تغییر نام شرکت خود استفاده کرد (موسسه مدیریت تامین تا سال 2002 با عنوان انجمن ملی مدیریت خرید شناخته می شد).  بدینوسیله آنها می خواستند خود را به سمت مدیریت استراتژیک تامین یعنی فراتر از عملکرد خرید سوق دهند. ” گزارش ماهیانه اقتصاد کشورها” و شاخص پی ام آی به صورت بسیار دقیقی توسط سرمایه گذاران و معامله گران و افراد حرفه ای مالی کنترل می شوند.

شاخص PMI تولید چیست؟

با استفاده از این شاخص به عنوان  یکی از شاخص های فارکس در زمینه  تولید می توانید روند یا مسیر اقتصادی را شناسایی کرده چرا که این شاخص بر اساس گزارشات ماهیانه مدیران زنجیره تامین در 19 صنعت بزرگ در دنیا تهیه و ارائه می شود که جریانها و فعالیت های مثبت و منفی بازار جهانی را تحت پوشش خود قرار می دهد.

شاخص پی ام آی تولید بین اعداد 0 تا 100 محاسبه می شود. پس زمانی که این شاخص عدد 50 را نشان می دهد بدان معناست که شرایط ثابت و بدون تغییر می باشد. بنابراین زمانیکه چرخه اقتصادی رو به بهبود باشد،شاخص pmi در فارکس تولید عدد بالای 50 را نشان داده و چنانچه شرایط اقتصادی روند نزولی داشته باشد به سمت اعداد زیر 50 حرکت می کند. به عبارت دیگر با توجه به عدد بدست آمده یا شرایط نسبت به ماه گذشته بهتر شده یا شرایط همانند ماه گذشته است یعنی تغییری رخ نداده و یا شرایط نسبت به ماه گذشته بسیار وخیم تر شده است.

شاخص PMI تولید

طبق تعریف بالا با شاخص PMI تولید آشنا شدید. حال برای درک بهتر آن به بیان یک مثال می پردازیم. طبق اطلاعات ارائه شده،  شاخص ( پی ام آی ) تولید در اتاق صنایع استانبول در کشور ترکیه در آوریل سال 2021 عدد 50.4 را نشان داده است و در ماه می 2021 این شاخص به عدد 49.3 کاهش یافته است.  در این دوران به دلیل همه گیری بیماری کوید 19، در سراسر جهان با کاهش فعالیت کارخانجات، خروجی های کمتر و روند نزولی سفارشات جدید روبرو بودیم. همچنین گزارشات زیادی مبنی بر مشکلات ایجاد شده در بخشهای نگهداری از مواد خام ارائه شده است که موجب افزایش قیمت تمام شده کالا گردیده و در نتیجه افزایش قیمت فروش کالا را نیز به همراه داشته است.

شاخص pmi در فارکس چرا اهمیت دارد؟

اهمیت شاخص PMI در فارکس  چیست؟ شاخص مورد بحث  ما به عنوان یکی از شاخص های فارکس است از عناوین مهم اخبار اقتصادی است که اقتصادهای کلان دنیا به آن نیاز دارند زیرا سطح رشد اقتصادی را در بازار های مختلف جهان نشان می دهد. جدا از بحث آنکه این شاخص روند صعودی یا نزولی بازار فارکس را منعکس می کند، گزارشاتی مبتنی بر تحقیق می باشند که به دقت توسط معامله گران از هر نوع یعنی سرمایه گذاران و یا بروکرها مورد مطالعه قرار می گیرد. حال وظیفه معامله گر این است که با توجه به شاخص پی ام آی در فارکس نسبت به تغییرات واکنش نشان داده و اقدام به خرید یا فروش جفت ارز در بازار فارکس نماید.

یکی از دلایل اهمیت شاخص PMI  پوشش دهی 400 شرکت صنعتی در سراسر آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان است.شاخص پی ام آی که نشان دهنده فعالیتهای اقتصادی در زمان است در اولین روز هر ماه منتشر شده و نتیجه تحقیقات در مورد فعالیتهای اقتصادی شرکتهای صنعتی در ماههای گذشته می باشد. این شاخص مهم و اصلی دیدگاه های ارزشمندی را در خصوص اقتصاد آمریکا بطور کلی و بخش تولید بطور خاص ارائه می دهد و از آنجائیکه ایالات متحده قدرت برتر و پیشرو در اقتصاد دنیا می باشد لذا تاثیرات آن در بازارهای مالی و بطور خاص بازار فارکس امری غیر قابل انکار و بدیهی می باشد. در همین راستا سرمایه گذاران جدید نیزکه تازه وارد عرصه دنیای معاملات فارکس شده اند می بایست با شاخص pmi در فارکس به عنوان یک شاخص اقتصادی کلیدی آشنا باشند و آن را در جهت بهبود انجام معاملات خود بکار گیرند تا با استفاده از آن نقاط و زمان مناسب  ورود و خروج به بازار را بدانند و به درستی استفاده کنند.

همانطور که گفته شده است، هر چه میزان شاخص پی ام آی نزدیک به عدد 100 باشد، شرایط اقتصادی بهتر و در خصوص ارزهای فارکس نیز با شرایط بهتری روبرو خواهیم بود. اعداد بالاتر به معنای پیش بینی روند صعودی در بازار فارکس و اعداد پایین نشان دهنده رکود و روند نزولی در بازار فارکس می باشد.

چنانچه نیاز به اطلاعات یا توضیحات بیشتر در خصوص بازار فارکس و ابزار تحلیل آن دارید می توانید هم اکنون با مشاوران بروکر نیکس تماس حاصل فرمایید و از دوره های آموزشهای رایگان در خصوص آشنایی با بازار فارکس نیز بهره مند شوید.

شاخصPMI

انواع شاخص PMI

به دو دسته کلی شاخص های پی ام آی تولید و بخش غیر تولیدی ( خدماتی ) تقسیم بندی شده است.

شاخص PMI تولید مرتبط با آمار پنج بخش مختلف از جمله سفارشات جدید (30%)، تولید (25%)، نرخ استخدام (20%)، زمان تحویل تامین کننده (15%) و موجودی انبار(10%) می باشد. برای محاسبه شاخص PMI، زمان تحویل تامین کننده معکوس شده و بنابراین در مسیری قابل مقایسه با سایر شاخص ها حرکت می کند.

شاخص پی ام آی بخش خدماتی دیدگاه پیشرفته تری را در خصوص شرایط معامله در بخش خدمات در اختیار معامله گر می گذارد و او می تواند درک بهتری نسبت به شرایط معامله و بازار پیدا کرده و اطلاعات ارزشمندی در مورد زمینه اقتصادی هر یک از بازارهای مختلف بدست آورد. همچنین این شاخص در بخش خدماتی می تواند نشان دهنده سالم بودن یا ناسالم بودن اقتصاد حال حاضر نیز باشد. در حالیکه بخش خدمات کنترل زیادی بر تولید ناخالص داخلی دارد، شاخص پی ام آی بخش خدمات می تواند شاخص بسیار مهمی در اقتصاد کل آمریکا به حساب آید. عدد بیش از 50 در این شاخص روند صعودی بازار را نشان داده که در اصطلاح آن را بازار گاوی می نامند و عدد کمتر از 50 روند نزولی بازار را نشان داده که آن را بازار خرسی می نامند.

Flash Manufacturing PMI چیست؟

این نوع شاخص پی ام آی آمار تولید یک کشور است که بر اساس 85% تا 90% از شاخص کل آن که در گزارشات ماهیانه اعلام می شود می باشد. اگر شاخص  Flash Manufacturing PMI یا آمار پی ام آی اولیه کارخانجات تولیدی، عدد بالای 50 باشد شرایط رو به پیشرفت بوده و اگر عدد زیر 50 باشد شرایط اقتصادی رو به وخامت گزارش می شود. در حقیقت این عدد برای معامله گر پیش فرضی از شاخص نهایی خواهد بود.

 

شاخص PMI خوب چیست؟

شاخص مدیران خرید pmi دارای کاربردهای بسیار زیادی برای سرمایه گذاران، اقتصاد دانان و معامله گران است. این شاخص برای پیش بینی رشد ناخالص داخلی، استخدام نیرو و تورم در دوره های پیش رو اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین آگاهی از این شاخص می تواند برای تحلیل فاندامنتال یک معامله گر فارکس از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

 

چگونه PMI خود را بخوانم؟

همانطور که پیشتر توضیح داده شد این شاخص بین اعداد صفر تا صد خوانده می شود. هر چه عدد به سمت 100 پیش می رود شرایط اقتصادی بهتر و روند رو به رشد تر و هرچه به سمت صفر پیش رود، روند اقتصادی رو به نزول خواهد بود. با توجه به خروج آرام بازار جهانی از رکود ناشی از بیماری کوید 19 و طبق مطالعات انجام شده توسط شرکت HIS Markit برای ارائه شاخص پی ام آی، می توانید به نمودار زیر مراجعه کرده و تغییرات را مطالعه کنید.

شاخص PMI

 چنانچه در نمودار بالا ملاحظه می کنید برای مثال شاخص PMI مورد CNY در زمان نگارش این مقاله،  قیمت کنونی(actual) آن 50.1، قیمت پیش بینی شده(forcast) آن 50.2 و همینطور قیمت پیشین(previous) آن 50.4 را نشان می دهد.

PMI چگونه محاسبه می شود؟

مبنای محاسبه این شاخص اعداد بین 0 تا 100 است. یعنی عدد بالای 50 در مقایسه با عدد ماه گذشته، نشان دهنده پیشرفت و عدد زیر 50 نشان دهنده چرخه اقتصادی نزولی می باشد، در حالی که عدد 50 نیز نشان دهنده عدم تغییر در چرخه اقتصادی است. شاخص پی ام آی به صورت زیر محاسبه می شود:

PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0.5) + (P3 * 0)

P1  = میزان درصد سیر صعودی گزارش شده

P2 = میزان درصد عدم تغییرات گزارش شده

P3  = میزان درصد سیر نزولی گزارش شده

شرکت های مختلفی از جمله IHS Markit Group اغلب ارقام پی ام آی را برای کشورهای دیگر در خارج از آمریکا ارائه می دهند.

چه کسی داده PMI را منتشر می کند؟

شاخص نامبرده به صورت ماهانه توسط موسسه مدیریت تامین یعنی ISM منتشر می شود. این گزارش بر اساس بررسی ها و تحقیقات انجام شده طی یک ماه، برای کلیه مدیران ارشد بیش از 400 شرکت بزرگ در 19 بخش صنعتی مهم که تاثیر بسزایی بر رشد ناخالص داخلی در امریکا داشته اند ارسال می شود. این شاخص، تحقیق در پنج حوزه مهم از جمله سفارشات جدید دریافتی ، میزان موجودی کارخانجات، تولید، ارسالی های تامین کننده و بخش استخدام را شامل می شود. همچنین این تحقیقات شامل سوالاتی درخصوص شرایط تجاری موجود و هر نوع تغییر مثبت یا منفی در روند تجارت می باشد.

نحوه استفاده از PMI

یک معامله گر تازه کار در وهله اول شاید دیدگاه کلی نسبت به ارز در بازار فارکس داشته باشد و آنچنان به جزئیات منتشر شده توجه نکند.  شاخص پی ام آی که بصورت ماهیانه منتشر می شود مسیر حرکت اقتصاد جهان را بازگو می کند. در واقع کاهش این شاخص نسبت به پیش بینی انجام شده و اطلاعات قبلی، نشان دهنده رشد کمتر در اقتصاد است و بنابراین میزان تقاضا برای ارز هایی نظیر دلار نیز کاهش می یابد. معامله گران فارکس می بایست همواره از چندین منبع اطلاعاتی اقتصادی برای پشتیبانی تحلیل خود استفاده کنند. این اطلاعات می توانند قدرت اقتصادی و ارزش ارز در بازار فارکس را تحت تاثیر قرار دهند.

شاخص نامبرده می تواند بازارهای مالی را تکان دهد. اگر آخرین شاخص نشان دهنده تغییر کلی برای شرایط بهتر یا وخیم تر باشد، معامله گر می بایست منتظر بماند و تاییدیه بگیرند که سایر شاخص ها نیز همان وضعیت را دارند. معامله گران می بایست دقت کافی داشته باشند و تنها بر اساس مطالعه یک شاخص تصمیم نگیرند. در زمان مطالعه شاخص پی ام آی لازم است به نکات زیر توجه کنید.

–        معامله گر می بایست این شاخص را فراتر از یک عدد ببیند. چرا که می تواند از طریق آن اطلاعات ارزشمندی در ارتباط با اقتصاد آمریکا یا هر کشور دیگری از جمله تولید، استخدام نیرو، قیمتها، صادرات و واردات بدست آورد.

–        معامله گران بهتر است پیش از انتشار اطلاعات ISM موقعیت خود را در بازار فارکس باز کنند.

تاثیر شاخص pmi بر طلا

همانطور که حتما به خوبی می دانید، فلز گرانبهای  طلا به عنوان یکی  از محبوب‌ترین نماد‌ها در بازار فارکس به شمار می رود که در اقتصاد نیز دارای جایگاه بسیار مهمی می باشد. طلا از دیروز تا به امروز همواره مورد توجه بوده است. شاخص پی ام آی نیز یکی از اساسی ترین فاکتورهایی است که بر بالارفتن و پایین آمدن قیمت طلا بسیار تاثیرگذار می باشد. لذا اگر قصد دارید که روی طلا ترید کنید  خوب است که  شاخص pmi را نیز مد نظر قرار دهید. شاید بخواهید بدانید که چه ارتباطی بین شاخص پی ام آی و قیمت طلا وجود دارد؟ در تئوری،  عدد PMI بالای 50 نشان دهنده این است که اقتصاد آمریکا رو به گسترش است که خوب این موضوع خبر خوبی برای قیمت طلا نیست و منجر به ارزشمندتر شدن دلار در برابر طلا می شود. همینطور نقطه مقابلش یعنی PMI پایینتر از 50 هم نشان دهنده انقباض اقتصادی و رو به رکود  می باشد. در نتیجه ارزش دلار کاهش می یابد و شاهد افزایشی شدن قیمت طلا خواهیم بود.

نهایتا می توان به این نتیجه رسید که پیوند محکمی بین شاخص پی ام آی و همینطور  طلا وجود ندارد و نمی توان آن را به عنوان تنها فاکتور مهم برای انجام ترید طلا در نظر گرفت.

سخن پایانی

شاخص PMI می بایست توسط معامله گر فارکس در نظر گرفته شده و درک شود تا وی بتواند از اطلاعات آن در معاملات بازار فارکس به نفع خود استفاده کند. زمانی که معامله گر برای شناخت شرایط بازار اقدام به تحلیل فاندامنتال می کند نیاز به اخبار و اطلاعات اقتصادی داشته که البته شاخص PMI یکی از آنها می باشد. بطور مثال اگر میزان آن نسبت به ماه گذشته افزایش داشته باشد احتمال افزایش ارزش نرخ ارز وجود خواهد داشت. اما از طرفی کاهش این شاخص نیز می تواند سقوط ارزش ارز در بازار فارکس را محتمل سازد.
شاخص PMI به مفهوم معمول آن یعنی هر چه این شاخص بالاتر باشد اقتصاد رو به پیشرفت است اما در حقیقت این مساله برای بانک های مرکزی چندان خوشایند نیست. آنها بجای شاخص PMI 60 عدد 55 را ترجیح می دهند و آن را پیشرفتی با سرعت منطقی می دانند چرا که در غیراینصورت تورم ایجاد شده می تواند مشکل ساز شود.
به هر حال این شاخص به عنوان یک متغیر ساده اما تاثیرگذار می تواند تا حد بسیار زیادی به تحلیل گران و معامله گران بازار فارکس برای پیش بینی نرخ جفت ارزها کمک نماید.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications