NYXbroker
نیکس فارکس

ریسک آن و ریسک آف

همه معامله گر ها با ریسک بازار فارکس آشنا هستند می خواهیم به دو سر معامله که ریسک آن و ریسک آف می باشد آشنا بشویم

ریسک آن و ریسک آف دوسر معاملات بازار های مالی هستند. حتما با ریسک های فارکس آشنا هستید. نه تنها بازار فارکس بلکه تمام بازار های مالی و هر کسب و کار و تجارتی که فکرش را بکنید با ریسک هایی روبرو می باشد. این ریسک ها در برخی کسب و کار ها کم و در برخی دیگر زیاد است. آیا با ریسک های فارکس آشنا هستید؟ آیا عوامل موثر روی فارکس که ریسک های فارکس را به وجود می آورند می شناسید؟ به نظر شما آیا می توان با شیوه هایی همچون روند حرکتی نمودار ها دوره های ریسک بازار را پیشبینی کرد؟
در بازار فارکس، برخی ارز های مهم و تاثیرگذار دارای حاشیه امن می باشند و برخی دیگر چندان قابل اعتماد نیستند و دچار نوسانات زیادی می شوند. ریسک آن و ریسک آف نیز دقیقا به همین موضوع می پردازد که آیا ارز هایی که ما معامله میکنیم امن هستند یا معامله ما بر پایه ریسک پذیری بنا شده است؟
ریسک پذیری و پرهیز از ریسک اجزای اصلی احساسات بازار می باشند که به روحیه فردی هر معامله گر بستگی دارند. ممکن است شما در اخبار شنیده باشید که بازار در معرض شرایط ریسک آن و ریسک آف می باشد. در هر کدام از این شرایط، معامله گران دست به اقدامات خاصی می زنند.
در ادامه مقاله با مفهوم این دو وضعیت بیشتر آشنا می شوید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای این مقاله برای ما بنویسید.

فهرست مطالب

ریسک آن (risk on) چیست؟

تاثیر ریسک آن بر بازار

در زمان ریسک آن چه اتفاقی در بازار می افتد؟

ریسک آف (risk off) چیست؟

تاثیر ریسک آف بر بازار

در زمان ریسک آف چه اتفاقی در بازار می افتد؟

ارز های مورد توجه در زمان ریسک آن و ریسک آف

ریسک آن (risk on) چیست؟

ریسک آن و ریسک آف به معنای ریسک کردن و در مقابل آن پرهیز از ریسک می باشد و از جمله عوامل موثر روی فارکس و معاملات معامله گران نیز هستند. ریسک آن زمانی است که معامله گران نسبت به بازار احساس خوشایندی دارند و بیشتر به دارایی ها و ارز های مهم و تاثیرگذار و در عین حال پر ریسک تمایل پیدا می کنند. کالاهایی مانند نفت خام و و یا مس دارایی های نا امن و یا پر ریسک به شمار می روند. همچنین ارز های دلار نیوزیلند و دلار استرالیا نیز نمونه ای از ارزهای پرخطر هستند. این ارز ها هیچگونه حاشیه امنی ندارند و قابل پیشبینی نیستند. به همین دلیل نا امن و پرخطر محسوب می شوند. 

در ریسک آن و ریسک آف ما به دنبال معامله ارز ها و دارایی هایی هستیم که کم خطر یا پرخطر هستند. حال اگر بتوانیم این دوره های زمانی را پیشبینی کنیم، آمادگی بیشتری نیز برای معاملات خود در این دوره ها خواهیم داشت و احتمال موفقیت خود را بالا خواهیم برد. این پیشبینی ها می توانند با بررسی روند حرکتی نمودار های تحلیل بازار حاصل شوند. آموزش های بیشتر در این زمینه را می توانید با ثبت نام در دوره آموزش رایگان فارکس کسب کنید.

تاثیر ریسک آن بر بازار

ریسک آن و ریسک آف دو وضعیتی هستند که تاثیرات مختلفی بر بازار و معاملات معامله گران دارند. در ادامه با این تاثیرات آشنایی بیشتری پیدا می کنید. در شرایط عادی، معامله گران در تلاش هستند که با استفاده از اهرم، سرمایه خود را افزایش دهند. در دوره های ریسک آن، اهرم در بازارها افزایش پیدا می کند. ارزهای مورد معامله در این وضعیت با آنکه ریسک بیشتری دارند، اما از پتانسیل بازدهی بیشتری نیز برخوردار هستند. تمرکز معامله گران بیشتر بر روی ارز های پرخطر در بازار می باشد و سعی می کنند تا از نوسانات زیاد این ارز ها حداکثر استفاده را داشته باشند. در این حالت ارز های امن در بازار بی تحرک هستند و توجهی به آنها نمی شود و اغلب برای خرید ارز های پر ریسک فروخته می شوند. حجم معاملات در دوره ریسک آن در بازار بالا می رود. اسپرد قیمت پیشنهادی در این دوره نسبت به ریسک آف پایین تر است. بنابراین ریسک آن و ریسک آف کاملا مخالف یکدیگر هستند و تاثیر آنها بر بازار نیز تاثیراتی ضد و نقیض می باشد.

در زمان ریسک آن چه اتفاقی در بازار می افتد؟

در دوره های ریسک ، اهرم (اعتبار) در بازارها افزایش می یابد ، زیرا اکثر متخصصان و سرمایه گذاران خصوصی خطرات ناشی از خود بازار را کم می دانند.

تفاوت عمده دوره های ریسک آن و ریسک آف در حجم نقدینگی می باشد. ریسک آن نقدینگی بالایی دارد. حجم معاملات بالا و اسپرد قیمت پیشنهادی پایین است. در بازارهای با نقدینگی بالا، خرید و فروش آسان برای انحلال موقعیت های مخاطره آمیز می باشد. بیشتر اوقات، جنبش های بازار تحت کنترل دوره های ریسک آن است.

ارزهای کم بازده و کم ریسک برای آزادسازی سرمایه و خرید ارزهای با بازده بالا فروخته می شوند. به فروش همزمان ارز کم بازده و خرید ارز پربازده، تجارت حمل و نقل می گویند.

ریسک آف (risk off) چیست؟

Risk آف و Risk آن دقیقا وضعیت هایی مخالف یکدیگرند. سرمایه گذاران در دوره ریسک آف تمایلی به سرمایه گذاری در دارایی ها و ارز های پرخطر ندارند. می توان انتظار داشت بازارهای سهام به طور قابل توجهی سقوط کنند. قیمت طلا و ین معمولاً افزایش می یابد. قیمت اوراق قرضه دولتی افزایش می یابد و نرخ بهره کاهش می یابد. 

سهام دفاعی مانند آب و برق ، کالاهای اساسی مصرف کننده و… مورد توجه هستند زیرا این سهام دارای سود سهام ثابت و درآمد پایدار هستند، که در بازار گسترده اینطور نیست. 

به طور کلی موضوع معامله گران در دو وضعیت Risk آن و Risk آف مخالف یکدیگر است. موضع آنها در ریسک آن موضعی جسورانه و در ریسک آف محتاطانه است. خرید و فروش کالا ها و ارز های امن یا پرخطر در این دوره ها برای کسب سود بیشتر، حرف اول را می زند.

تاثیر ریسک آف بر بازار

محیط ریسک آف در بازار، به این معنی است که گرایش بازار منفی است. در این حالت معامله گران به سمت ارزهایی حرکت می کنند که حاشیه امن دارند و قابل اعتماد هستند. بازار خالی از معامله ارز های پرخطر می شود و معاملات ارز های کم ریسک و امن گسترش می یابد. ریسک آن و ریسک آف بر سهام ایالت متحده نیز تاثیر زیادی می گذارند. گرایش بدون ریسک بر شاخص های سهام ایالات متحده فشار وارد می کند و این باعث ضعف در بازار سهام جهانی نیز می شود. بر هیچکس پوشیده نیست که بازارهای مالی جهانی به شدت با هم ارتباط دارند. به ویژه ، بازارهای سهام بازارهای نوظهور ضررهای بیشتری را نشان می دهند، زیرا سرمایه گذاران سهام قابل اعتماد و امن خریداری می کنند و سرمایه گذاری های نا امن و پرخطر را نقد می کنند.

به احتمال زیاد در شرایط ریسک آف جفت ارز USD/CAD در بازار افزایش می یابد، زیرا دلار کانادا تحت تأثیر بازار نفت است و می تواند در شرایط خطرناک نیز کاهش یابد.

در زمان ریسک آف چه اتفاقی در بازار می افتد؟

در این حالت تمایل معامله گران به معامله ارز های امن و کم ریسک بیشتر می شود. آنان در دوره ریسک آف از معامله ارز های پرخطر دست می کشند و سعی می کنند سرمایه خود را با احتیاط هرچه بیشتر حفظ کنند. در واقع هدف اصلی در این دوره عبور از وضعیت پرخطر بازار است. در اصل ریسک آن و ریسک آف دو دوره زمانی حساس در بازار هستند که باید مدیریت شوند. مدیریت ریسک در فارکس مهارتی است که هر معامله گر باید پیش از ورود به این بازار آن را کسب کند. 

 وضعیت خطرناک و پر ریسک در واقع وضعیت نزولی بازار است که در آن احساس وحشت بر بازارها حاکم می شود. معمولاً قیمت های نزولی در بازارهای سهام و بازارهای کالا در شرایطی که بازار در معرض خطر قرار دارد سریعتر از قیمت صعودی حرکت می کند. به همین دلیل معامله گران باید سریع واکنش نشان دهند.

زمانی که رویدادی توسط کارگزاران و بانک ها خطرناک تلقی شود ، الزامات حاشیه افزایش می یابد. همچنین می توان اسپردهای گسترده (اسپرد پیشنهادات) را پیش بینی کرد و توقف ضرر و گرفتن سفارشات سود را می توان اجرا کرد.

همانطور که پیش از این گفته شد، در دوره ریسک آن ارز های پرخطر و در دوره ریسک آف ارز های امن مورد توجه قرار می گیرند. ارز های پر بازده مثل دلار نیوزیلند، دلار استرالیا و دلار کانادا پر ریسک محسوب می شوند و در دوره های ریسک آن مورد معامله قرار می گیرند. علاوه بر این فلزات صنعتی مثل مس و آلومینیوم نیز دارایی های پر ریسک هستند. نفت خام نیز یک محصول دارای ریسک به حساب می آید و در ریسک آن مورد توجه قرار می گیرد. 

ارز های کم بهره مانند ین ژاپن، فرانک سوئیس و دلار آمریکا امن و کم ریسک هستند و در دوره ریسک آف مورد توجه معامله گران قرار می گیرند. همچنین طلا یک دارایی با ارزش و کم ریسک شمرده می شود. علاوه بر ارز هایی که در بازار فارکس معامله می شوند، دارایی های مختلف دیگری نیز وجود دارد که هرکدام با توجه به ماهیت خود در وضعیت های ریسک آن و ریسک آف در بازار های مختلف مورد توجه قرار می گیرند.

سخن پایانی

ریسک آن و ریسک آف در بازار فارکس دو وضعیتی مخالف هم هستند که در هر کدام اقدامات خاصی از سوی معامله گران صورت می‌ گیرد. عمده این اقدامات از طریق معامله ارز های مهم و تاثیرگذار که برخی پر خطر و برخی کم خطر هستند انجام می شود.
برخی معامله گران می توانند با تحلیل و بررسی روند حرکتی نمودار ها دوره های ریسک آن و ریسک آف را پیشبینی کنند. شما اغلب از طریق اخباری که از بازار های مالی به دستتان می رسد از این دوره ها مطلع می شوید، در حالیکه اگر بتوانید با روند حرکتی نمودار ها این دوره ها را پیشبینی کنید بسیار کمک کننده خواهد بود.
علاوه بر عوامل موثر روی فارکس، ریسک های فارکس نیز تاثیرات زیادی بر روی معاملات شما و کسب سود دارند. شما با مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات دقیق تری از دوره های ریسک آن و ریسک آف در بازار فارکس می توانید دانش لازم در مورد اقداماتی که در این دوره ها باید صورت گیرند را به دست آورید و موفقیت خود را در معاملات تان تضمین کنید. این دوره ها اگر به خوبی مدیریت شوند می توانند منابع سوددهی بزرگی برای شما باشند.
نظرات و انتقادات سازنده خود را برای ما بنویسید. در صورت نیاز به راهنمایی و اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل نمایید.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications