NYXbroker
نیکس فارکس

سرمایه گذاری شاخص شانگهای

سرمایه گذاری بر روی شاخص شانگهای چین

سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین یک روش سرمایه گذاری رایج است که در صورت وجود شناخت و آگاهی و با تکیه بر مهارت سرمایه گذاران، می تواند سود خوبی به همراه داشته باشد. اقتصاد چین سال‌هاست که با سرعتی سریع در حال رشد بوده و آن را به یکی از قوی‌ ترین بازارهای جهان برای رشد سریع تبدیل کرده است. با وجود چند ضربه اقتصادی در طول راه، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که چین آماده رقابت با آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد در جهان است. با تمام این اوصاف می توان نتیجه گرفت که سرمایه گذاری در چین می تواند بازدهی مناسبی داشته باشد. آیا از سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین اطلاعاتی دارید؟ صندوق های شاخص چین چیست؟ فروش سهام شانگهای چقدر سودآور است؟ منظور از بورس عمومی چیست؟
بورس شانگهای SEE بزرگترین بورس در سرزمین چین است. این بورس در واقع سازمانی غیرانتفاعی است. اداره این سازمان بر عهده کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین (CSRC) می باشد. اقلام مورد معامله در بورس شامل سهام، مشتقات، اوراق قرضه و وجود می باشد. سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین نیز به همین مورد اشاره دارد و در ادامه مقاله توضیحات تکمیلی در رابطه با سهام شانگهای و صندوق های شاخص چین ارائه می شود.
شما می توانید نظرات ارزشمند خود را در پایان مقاله برای ما بنویسید و برای رفع ابهامات و سوالات خود، به مشاورین نیکس مراجعه کنید تا پاسخ خود را بیابید.

فهرست مطالب

آیا می توانم در صندوق های شاخص چینی سرمایه گذاری کنم؟

آیا خارجی ها می توانند سهام شانگهای بخرند؟

آیا بورس شانگهای عمومی است؟

شاخص اصلی سهام چین چیست؟

بهترین راه برای سرمایه گذاری در چین چیست؟

آیا می توانم در صندوق های شاخص چینی سرمایه گذاری کنم؟

سرمایه گذاری در چین از روش های مختلفی قابل انجام است و هر کدام شرایط خاصی دارند. سرمایه گذاری در صندوق های شاخص چین از انواع مهم و قابل انجام سرمايه گذاری در چین است. با این حال این سرمایه گذاری با شرایطی امکان پذیر می شود. به طور کلی برای سرمایه گذاری در چین راه های گوناگون نظیر خرید ملک یا سهام شرکت های چینی و سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین وجود دارد. همانطور که گفته شد بازار اقتصاد چین با سرعت در حال توسعه و پیشرفت است فرصت های کسب سود فراوان است،همین امر سرمایه گذاری در این کشور را افزایش می دهد. اما برای هر نوع سرمایه گذاری ترفندها و اقدامات لازم همچون مدیریت ریسک برای پرهیز از ضرر لازم است. 

چین کشوری کمونیست است اما با این وجود به وضع برخی سیاست های تشویقی برای سرمایه گذاران خارجی پرداخته است. این درحالی است که چین سرمایه گذاری در بخش های کلیدی را  محدود می سازد و یا آن را ممنوع دانسته است. برای مثال سرمایه گذاری در املاک و مستغلات برای پیشگیری از سودجویی ممنوع شده است.

آیا خارجی ها می توانند سهام شانگهای بخرند؟

احتمالا با انواع بازارهای مالی و کارکرد آن ها آشنا هستید. بازار بورس در بسیاری از کشورها حرف اول را در زمینه سرمایه گذاری می زند. در کشور چین نیز بورس شانگهای شناخته شده ترین بازار مالی است. اولین شهر چینی که با ظهور سهام و بورس اوراق بهادار همراه شد، شانگهای بود. این بازار از نظر ارزش در رتبه ششم برترین بازارهای جهانی قرار دارد و ارزش آن بیش از بازار هنگ کنگ است. سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین هم برای سرمایه گذاران داخلی و هم برای سرمایه گذاران خارجی در عین وجود برخی شرایط، فراهم می باشد. همین امر نیز باعث پیشرفت بورس شانگهای شده است. در حقیقت دولت چین وظیفه جذب سرمایه گذاری خارجی را بر عهده این بازار قرار داده است و بورس شانگهای نیز در این زمینه به خوبی عمل کرده است. با این حال سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین تحت شرایط خاص و سختگیرانه ای امکان پذیر است. این سرمایه گذاری با نظارت کامل سازمان هایی نظیر مجمع عمومی، هیئت مدیره و دفتر رئیس جمهور انجام می گیرد.

بورس شانگهای در واقع بورس اوراق بهادار چینی است در شهر شانگهای است و در میان سه بورس اوراق بهاداری که در چین فعالیتی مستقل دارند، مشهور تر است. دو بازار دیگر بورس شنژن و بورس هنگ کنگ هستند. اما برخلاف بورس هنگ کنگ، سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین به دلیل کنترل شدید حساب سرمایه که توسط مقامات سرزمین اصلی چین اعمال می شود، هنوز به طور کامل برای سرمایه گذاران خارجی باز نیست. 

شرکت ها برای سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین و خرید و فروش سهام شانگهای باید به برخی شرایط عمل کنند. برای مثال باید دارای تصویب CSRC باشند و طی سه سال گذشته هیچ گزارش مالی نامعتبر و یا اقدام غیرقانونی نداشته باشند.

انتظار می رود بورس شانگهای در آینده جایگاه مهم تری نسبت به امروز داشته باشد و بخش بزرگی از معاملات بازارهای جهانی را خرید و فروش سهام شانگهای تشکیل دهد.

آیا بورس شانگهای عمومی است؟

اصولا بورس عمومی به بازاری گفته می شود که خرید و فروش سهام آن و همچین سرمایه گذاری در آن توسط سرمایه گذاران داخلی و خارجی امکان پذیر است و محدودیتی از نظر نوع سرمایه گذاری داخلی و خارجی ندارد. سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین محدودیتی در سرمایه گذاری داخل یا خارج ندارد و اتفاقا از وظایف اصلی شانگهای، جذب سرمایه گذاری خارجی است. بنابراین بورس شانگهای یک بورس عمومی است. وظیفه جذب سرمایه گذار خارجی از جانب دولت چین به این بازار نهاده شده است. البته در سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین محدودیت ها و شرایطی نیز مطرح شده است تا از سرمایه گذاری های سودجویانه جلوگیری شود، اما این شرایط منجر به از دست رفتن ماهیت عمومی بازار نمی شود. 

شاخص اصلی سهام چین چیست؟

برای سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین باید در مرحله اول بدانید شاخص اصلی سهام چین چیست. شاخص ترکیبی شانگهای بیانگر تمام سهام مورد معامله در بورس شانگهای است. این شاخص در 15 ژوئیه 1991 با ارزش پایه 100 راه اندازی شد. حجم تجارت شاخص در Q با ضریب 1000 کاهش می یابد.. این شاخص ها از شاخص قیمت ترکیبی سهام چینی وزنی Paasche مشتق شده اند که قیمت های نسبی را به طور کلی اندازه گیری می کند و بر اساس مقادیر فروخته شده وزن می شود. شاخص ترکیبی SSE تمام سهام معامله شده در بورس شانگهای را دنبال می کند. شاخص ترکیبی SZSE و شاخص شنژن نیز از دیگر شاخص های مهم سهام چین هستند که شناخت آن ها می تواند در سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین نقش موثری ایفا کند.

بهترین راه برای سرمایه گذاری در چین چیست؟

سرمایه گذاران خارجی جهت سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین، راه های مختلفی پیش روی خود دارند که هرکدام از این راه ها ویژگی ها و شرایط خاص خود را دارد برای مثال می توان از طریق ثبت شرکت اقدام کرد و یا با خرید ملک به سرمایه گذاری در چین پرداخت. همچنین رابج ترین روش سرمایه گذاری در چین، سرمایه گذاری با خرید سهام است. خرید سهام A و B که در بازار شانگهای خرید و فروش می شود، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین است. علاوه بر این سهام H نیز مورد معامله در بورس هنگ کنگ می باشد. اضافه بر خرید سهام، خرید اوراق قرضه هم یک راه رایج دیگر است. قدرت اصول اساسی چین و همچنین بازده های مناسب و جذاب از دلایل جذابیت سرمایه گذاری در چین از راه خرید اوراق قرضه است.

سخن پایانی

سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین با توجه به ویژگی ها و امتیازات منحصر به فرد خود، امروزه از راه های پرطرفدار سرمایه گذاری محسوب می شود. البته سرمایه گذاری خارجی در بورس شانگهای نسبت به بازار هنگ کنگ دارای موانع و محدودیت های بیشتری است. اما با توجه به تمایل دولت چین، تلاش بورس شانگهای بر این است که بتواند سرمایه گذاری خارجی را تا حد امکان جذب کند. در صورت شناخت کامل و آگاهی از عوامل موثر بر سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین، این سرمایه گذاری می تواند به شکل قابل توجهی سودآور باشد.

در این مقاله تلاش کردیم تا حد امکان بورس شانگهای و همچنین سرمایه گذاری شاخص شانگهای چین را برایتان توصیف کنیم تت به شناخت بیشتری از این روش سرمایه گذاری برسید. با این حال شروع سرمایه گذاری در هر زمینه ای نیاز به تحقیق و بررسی موشکافانه ویژگی های بازار، سهام و دارایی های مورد بررسی دارد.

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با مقالات نیکس برای ما ارسال کنید. شما می توانید جهت دریافت مشاوره و راهنمایی و همچنین رفع ابهامات خود، به مشاورین بروکر نیکس مراجعه کنید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications