NYXbroker
نیکس فارکس

سطح مقاومت

سطح مقاومت در تخلیل تکنیکال چه فایده ای دارد ؟ چگونه می توان این سطح را پیدا کرد ؟

سطح مقاومت (Resistance Level)، یکی از مفاهیم کاربردی در دنیای معاملات فارکس می باشد. در فارکس و یا هر بازار مالی با قابلیت سرمایه گذاری، سطح مقاومت (Resistance Level) به منطقه ای گفته می شود و کاربرد دارد که که در آن قیمت آیتمهای مورد معامله بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می گردند.
در مقاله پیش رو که به همت تیم تحقیقاتی بروکر نیکس جمع آوری شده سعی بر آن بوده که مفاهیم زیر را مورد بررسی قرار دهیم.
سطح مقاومت و حمایت –
سطح مقاومت چیست –
سطح مقاومتی –
نقطه مقاومت چیست –
– حمایت و مقاومت در فارکس
سطح مقاومت (Resistance Level) محلی است که بازار نسبت به آن واکنش و حساسیت نشان می دهد از این رو زمانی که قیمت یک آیتم مورد معامله به آن سطح می رسد بازار نمی تواند بی تفاوت از آن گذر کند

فهرست مطالب

سطح مقاومت در فارکس چیست ؟

چگونه سطح مقاومت را تعیین می کنید؟

کدام بازه زمانی برای مقاومت مناسب است؟

چگونه مقاومت را محاسبه کنم؟

انواع سطح مقاومت فارکس

تفاوت بین مقاومت و حمایت

سطح مقاومت در فارکس چیست ؟

سطح مقاومت چیست ؟ نقطه مقاومت چیست ؟در تعریف آن می توان گفت که قیمتی است که در آن سطح، افزایش قیمت متوقف می شود و دیگر بالاتر از آن نخواهد رفت.  لذا جهت را تغییر می دهد و شروع به کاهش می کند. 

سطح مقاومتی معمولا به عنوان یک “سقف” در نظر گرفته می شود  و از افزایش قیمت ها جلوگیری می نماید. اگر یک  قیمت سطح مقاومت  و یا حمایت را بشکند، آن زمان  قیمت اغلب به سطح بعدی حمایت یا مقاومت  نفوذ می کند و وارد می شود.

سطح مقاومت و حمایت  همیشه وهمواره دقیق نیستند. آنها معمولاً نقاطی  هستند که تنها محدوده کوچکی از قیمت ها را مورد پوشش قرار می دهند. اینطور می توان گفت که این سطوح  به شناسایی نقاط احتمالی که قیمت ممکن است جهت و سوی آنها را تغییر دهد، کمک می کنند.

چگونه سطح مقاومت را تعیین می کنید؟

بعد از آنکه تا حدودی با پاسخ  سوال سطح مقاومت چیست آشنا شدیم می خواهیم بدانیم که چگونه آن را تعیین می کنیم؟ به گونه ای می توان اینگونه گفت که به نوعی تجربه و پیشینه رفتار معامله گران در نحوه استفاده از چارت و همینطور نمودار در بازار فارکس است.( نتیجه  رفتاری مشابه از معامله گران است.)

نکته ای که وجود دارد این است که روش و شیوه خاص و مرسومی برای تعیین Resistance Level وجود ندارد و هر معامله گر فارکس بسته به توشه و تجربه معامله گری که دارد و نوع طراحی استراتژی که برای استفاده در بازار دارد اقدام به تعیین سطح حمایت و مقاومت در فارکس می نمایند.

در نظر داشته باشید برای آنکه حمایت و مقاومت در فارکس را  تعیین و ترسیم نمایید نیاز دارید که بدانید از بازار چه انتظاری دارید و چه هدفی مد نظرتان می باشد.

کدام بازه زمانی برای مقاومت مناسب است؟

حمایت و مقاومت در فارکس به دو عامل مهم بستگی دارد یکی تایم فریم و دیگری حجم معاملات اما ببینیم کدام بازه های زمانی برای این سطح مناسب تر است. 

بهترین بازه زمانی برای ترسیم سطح مقاومتی M30  برای تریدرهای روزانه  و همینطور H4 و Daily برای تریدرهای نوسان کارایی دارد و مناسب ترین تایم فریم برای تریدرهای بلند مدت، تایم فریمهای هفتگی و ماهانه  می باشند.

 با این وجود، تریدرهای حرفه ای از تمام تایم فریم های نمودار برای یافتن  سطوح  مقاومت و حمایت  برای هر آیتم معاملاتی استفاده می کنند.

تایم فریم بالاتر به مفهوم تاثیر بیشتر سطوح حمایت و مقاومت است.برای مثال، بازه زمانی ماهانه اثرگذاری بیشتری در معاملات نسبت  به تایم فریم روزانه دارد.

اینگونه می توان گفت که انتخاب بهترین تایم فریم بستگی به معامله گر و همینطور نوع آیتم معاملاتی دارد. تریدرها با استفاده از مهارت و تجربه ای که کسب کرده اند اقدام به انتخاب تایم فریم مناسب جهت پیدا کردن Resistance Level می نمایند.

چگونه مقاومت را محاسبه کنم؟

با توجه به مطالبی که تاکنون در خصوص  سطح مقاومت (Resistance Level) گفتیم پی  

برده ایم که این سطح در معاملات بازار فارکس یکی از پرکاربردترین ابزارهای معاملاتی می باشد. باید این را بدانیم که سطوح حمایت و مقاومت همیشه ثابت نیستند و احتمال دارد که شکسته شوند، بنابراین زمانی که قیمتها از این سطح گذر می کنند،  شما می توانید معاملات خود را به سویی که شکسته میشوند انجام دهید و اردر(order) خود را ثبت کنید.

هنگامی که یک سطح  شکسته می شود، وضعیت روند بعدی خیلی بستگی به قدرتی که سطحی که در آن شکسته می شود دارد.

در بازار، زمانی که قیمتها در حال صعود هستند و سپس بر می گردند، بالاترین نقطه یا سطح قبل از آنکه برگردد را سطح مقاومت (Resistance Level) می نامند. در این سطح این فروشنده ها هستند که کنترل قیمت را در دست دارند و با فروش خود مانع از بالا رفتن بیشتر قیمت می شوند.

انواع سطح مقاومت فارکس

مقاومت بیشتر از آنکه یک شاخص فنی واقعی باشد می تواند به عنوان یک مفهوم در بازار مطرح شود. اگر بخواهیم بدانیم نقطه مقاومت چیست؟ 

اینگونه می توان گفت که این سطح نشان دهنده نقطه قیمتی است که قیمت آیتم معاملاتی مورد نظر در تایم فریم مورد انتظار از آن فراتر رفته است که به آن نقطه مقاومت گفته می شود.

ابزارهای تحلیل فنی بسیار حساس و ظریفی وجود دارند که مفهوم مقاومت را به خوبی در بر دارند و بسیار پر کاربرد تر از از ترسیم خط مقاومت در قله ها هستند.

بر اساس  نوع قیمت ، این خط  به دو صورت قابل ترسیم است مسطح یا مایل. با این وجود، روشهای پیشرفته تری برای تعیین این سطح وجود دارند از جمله آنها می توان به خطوط روند، نمودارهای بیانگر قیمت بر حجم (PBV) و همینطور کل وسعت مووینگ اوریج اشاره کرد  که می تواند با دوره های زمانی تغییر داده شود و طیفی از سطوح مقاومت را به ما ارائه دهند.

تفاوت بین مقاومت و حمایت

هر دو مفهوم  حمایت و مقاومت  مکمل یکدیگر هستند و همواره در کنار یکدیگر استفاده می شوند اما تفاوتهایی نیز با یکدیگر دارند.

 اگر اتاقی را در نظر بگیریم که دارای سقف و کف باشد  مقاومت به مثابه سقف این اتاق و بیان کننده قیمت فعلی آیتم معاملاتی، کالا، ارز و…  در نظر گرفته می شود و تعیین کننده قیمت آنهاست. در این سطح، این  فروشندگان هستند که مانور می دهند.

 و اما نقش حمایت، در مثال ما حمایت کف اتاق را تشکیل می دهد. و معمولا خریداران در این سطح اقدام به خرید می کنند.  قیمت همواره بین این دو سطح سقف و کف (مقاومت و حمایت) در حال نوسان کردن است. تشخیص و شناسایی این دو سطح نیز نیازمند تمرین و ممارست و کسب تجربه است.

سخن پایانی

سطح مقاومت (Resistance Level)، قیمتی است که در آن قیمت یک آیتم معاملاتی با حضور تعداد بالایی از فروشندگان که مایل به فروش با آن قیمت می باشند تحت فشار قرار می گیرد.در نتیجه آن قیمت بالاتر از آن نخواهد رفت.
سطح مقاومت (Resistance Level) در صورت وجود و افشای اطلاعات جدیدی که روند کلی بازار را نسبت به آن دارایی تغییر می دهد می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. از نقطه نظر تحلیل تکنیکال سطح مقاومت (Resistance Level) ساده را می توان با کشیدن یک خط در امتداد بالاترین ارتفاعات برای بازه زمانی مورد نظر ترسیم کرد.
با امید به آنکه مطالب ارائه شده مورد توجه شما کاربر گرامی قرار گرفته باشد. و بتوانید با کسب تجربه و مهارت قادر به پیدا کردن این سطوح باشید تا در انجام معاملات موفقیت آمیز و پر سود شما را یاری کند. ارائه نظرات و تجربیات شما باعث دلگرمی ما خواهد شد.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications