NYXbroker
نیکس فارکس

جلسات ناحیه یورو

جلسات ناحیه یورو چیست و در کجا برگزار می شوذ ؟

جلسات ناحیه یورو چیست؟ رابطه اش با بازار فارکس و ارز یورو و همینطور تقویم فارکس چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها ما را تا پایان مقاله جلسات ناحیه یورو همراهی کنید . این مقاله در راستای انتشار مقالات آموزشی بازار فارکس توسط تیم تحلیلی بروکر نیکس تقدیم شما کاربر گرامی می شود.
اما ببینیم که جلسات ناحیه یورو به چه مفهومی است؟ و اساسا ناحیه یورو چیست؟ ناحیه یورو شامل یک اتحادیه است که مالی و اقتصادی می باشد و برخی از کشورهای جهان عضو این اتحادیه هستند (لزوما باید جزو اتحادیه اروپا باشند) و بنا بر توافقی که بین آنها صورت گرفته است یک واحد پول رسمی که ارز یورو می باشد را انتخاب کرده اند. تعداد کشورهایی که در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله در منطقه یورو عضو هستند 19 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپاست. در ادامه در مورد جلسات ناحیه یورو بیشتر خواهیم گفت.

فهرست مطالب

جلسات ناحیه یورو چیست ؟(Eurogroup meeting)

این جلسات در کجا برگزار می شود؟

رئیس جلسات ناحیه یورو کیست؟

منظور از ناحیه یورو،‌ کجاست؟

این جلسات چه زمانی تشکیل می شود؟

تاثیر جلسات ناحیه یورو بر بازار فارکس چیست؟

جلسات ناحیه یورو چیست ؟(Eurogroup meeting)

با مقدمه ای که در مورد ناحیه یورو گفته شد، تا حدودی با آن آشنا شدیم. سیاستهای مالی کشورهای عضو توسط بانک مرکزی اروپا دیکته می شود. این بانک مرکزی شامل یک ریاست و تعدادی عضو شورا می باشد که این اعضا را روسای بانکهای مرکزی کشورهای عضو تشکیل می دهند. 

جلسات ناحیه یورو توسط یک نهاد غیر رسمی برگزار می گردد که در آن وزرای دارایی  ناحیه یورو موضوعات مرتبط با مسئولیت های مشترک خود را در رابطه با ارز یورو را مورد بحث و بررسی قرار می دهند. همانطوری که در بالاتر نیز اشاره کردیم این اتحادیه از نظر پیکربندی در مقایسه با اتحادیه اروپا که دارای 27 عضو است کوچکتر می باشد. 

نقش و اعطا وظایف ناحیه یورو یا Eurogroup در پروتکل شماره 14 معاهده لیسبون در تاریخ اول دسامبر 2009 اجرایی شد. جلسات ناحیه یورو یا Eurogroup meeting کنترل سیاسی بر واحد پولی می باشد و اتخاذ این تصمیمات برخلاف تصمیماتی از جمله تعیین نرخ بهره می باشد که توسط بانک مرکزی اروپا  (ECB) انجام می گیرد.

این جلسات در کجا برگزار می شود؟

 جلسات ناحیه یورو و شورای امور اقتصادی و مالی اخیرا در تاریخ 4 و 5 اکتبر سال 2021 در لوکزامبورگ برگزار شد.

که در طی آن آن وزرای کشورهای عضو ناحیه یورو موضوعات مرتبط با مسئولیت های مشترک خود را در ارتباط  با یورو مورد گفتگو و بحث  قرار می دهند.

هدف و وظیفه اصلی آن اطمینان پیدا کردن از هماهنگی نزدیک سیاست های اقتصادی مابین  کشورهای عضو ناحیه یورو می باشد و هدف دیگر آن ارتقاء بخشیدن شرایط جهت رشد اقتصادی قوی تر است. همچنین یوروگروپ مسئول تهیه جلسات اجلاس سران یورو و تعقیب و پیگیری آنها نیز می باشد.

واما در باب جلسات ماهیانه ناحیه یورو، ذکر این نکته را نیز لازم می دانیم که این جلسات در آستانه  نشست شورای امور اقتصادی و مالی برگزار می شود.

رئیس جلسات ناحیه یورو کیست؟

همانطور که بالاتر نیز گفته شد در جلسات ناحیه یورو تنها آن تعداد از کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند و ارز یورو را به عنوان واحد پول رسمی خود پذیرفته اند حق عضویت در آن را دارند. محور اصلی  فعالیت جلسات ناحیه یورو بر کنترل سیاسی ارز و همچنین جنبه های مرتبط با سیاستهای پولی اتحادیه اروپا مانند پیمان رشد و ثبات می باشد.

 در حال حاضر ریاست این جلسه به عهده وزیر دارایی ایرلند میباشد بنام آقای پاسکال دونوهو.

یک روز قبل از نشست جلسات ناحیه یورو، وزرا به صورت غیر علنی یکدیگر را ملاقات می کنند و تصمیمات در نهایت از طریق مطبوعات و خبرگزاریها منتشر می شود. لازم بذکر است که تنها کشورهایی که عضو Eurogroup هستند که طبق معاهده لیسبون رسمیت پیدا کرده است می توانند در مورد مسائل مرتبط با یورو در ECOFIN رای بدهند.    

منظور از ناحیه یورو،‌ کجاست؟

 در حدود 337.5 میلیون از شهروندان اتحادیه اروپا از واحد پول یورو استفاده می کنند.       

برای قرارگیری در ناحیه یورو یکی از شرایط آن عضو بودن در اتحادیه اروپاست که شرط اصلی است و دیگر آنکه کشورهای عضو اتحادیه که می خواهند در ناحیه یورو یا Eurogroup قرار گیرند میبایست معیارهای همگرایی را رعایت کنند. این معیارها شامل شرایط اقتصادی و قانونی می باشند که در معاهده ماستریخت 1992 مورد توافق واقع شده اند و تحت عنوان “معیارهای ماستریخت” شناخته شده اند. بنابراین منظور از ناحیه یورو، منطقه فیزیکی بر روی نقشه نمی باشد بلکه منظور یک اتحادیه است و جلسات ناحیه یورو توسط این اتحادیه اتخاذ می گردد. تصمیم نهایی در مورد پیوستن یک کشور به ناحیه یورو پس از مشورت شورای اتحادیه اروپا بر مبنای پیشنهاد کمیسیون و پارلمان اروپا اتخاذ خواهد شد.    

این جلسات چه زمانی تشکیل می شود؟

 جلسات ناحیه یورو عموما بطور میانگین هر ماه برگزار می شود. جدیدترین و آخرین جلسه در تاریخ 4 اکتبر 2021 برگزار شد (تا تاریخی که این مقاله به نگارش درآمده است) برخی از مفاد جلسه شامل موارد ذیل بود:

بحث و بررسی در خصوص وضعیت کلان اقتصادی ناحیه یورو.

تبادل نظر در رابطه با آخرین تحولات نرخ ارز، قبل از جلسه های سالیانه بانک جهانی و همینطور صندوق بین المللی پول.

بررسی در مورد اولویت های سیاست اقتصادی آینده در ناحیه یورو.

بررسی  برنامه 2022 Eurogroup در خصوص موضوعات مربوط به رشد و مشاغل. 

اطلاع رسانی بوسیله رئیس هیئت نظارت بانک مرکزی اروپا در مورد وظایف انجام شده تحت نظارت بانک مرکزی بانک مرکزی اروپا.

جلسات ناحیه یورو به دلیل وابسته بودن به واحد ارز یورو از وقایع مهم می باشد که در تقویم فارکس ثبت می شود.  

تاثیر جلسات ناحیه یورو بر بازار فارکس چیست؟

در این بخش از مقاله جلسات ناحیه یورو  بر بازار فارکس را بررسی می کنیم. چنانچه می دانیم در معاملات جفت ارزهایی که بر پایه ارز یورو می باشند می تواند به شدت تحت تاثیر نتایج و وقایعی باشد که نتایج جلسات یورو گروپ در پی خواهد داشت و قطعا می تواند بسیار برای معامله گران جفت ارزهای یورو نگران کننده و دلهره آور باشد.

در حال حاضر یورو واحد پول 19 کشور از 27 کشوری است که عضو اتحادیه اروپا می باشند که میزان تولید ناخالصی آنها رقمی بالغ بر 13 تریلیون دلار (تا سال 2019) بوده است. اما این نکته را نیز بخاطر داشته باشید که تنها کشورهایی که دارای گزارشات اقتصادی با ارزش هستند قادر به ایجاد حرکت و ایجاد تاثیر در قیمت یورو خواهند بود. بنابراین یک معامله گر فارکس باید گزارشات مربوط به این کشورها را تعقیب و پیگیری کند.برای مثال کشورهایی چون آلمان و فرانسه از جمله این کشورها هستند که مورد رصد تریدرهای بازارهای ارز می باشند.

سخن پایانی

جلسات ناحیه یورو را با هم بررسی کردیم. از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا 19 کشور در این اتحادیه عضو می باشند. گزارشات جلسات ناحیه یورو به دلیل ارزش بالایی که دارند در تقویم فارکس ثبت و توسط تریدرها تعقیب و پیگیری می شوند. این جلسات هر ماه برگزار می شود.
کمیسر امور اقتصادی و مالی، مالیات و گمرک و همچنین رئیس بانک مرکزی اروپا در جلسات ناحیه یورو شرکت می کنند.
اولین نشست غیر رسمی وزرای دارایی کشورهای ناحیه در 4 ژانویه 1998 در در لوکزامبورگ برگزار گردید و تاریخ آخرین جلسه در زمان انتشار این مقاله 4 اکتبر 2021 بوده است.
به دلیل اهمیت بالای ارز یورو در معاملات جفت ارزهای مبتنی بر آن نتایج حاصل از این جلسات با محوریت یورو بسیار بر بازار ارز می تواند تاثیرگذار باشد.
با امید به آنکه مقاله ای که تقدیم حضورتان شد مورد توجه شما کاربران گرامی واقع شده باشد. نقطه نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید و چنانچه سوالی و یا نیاز به مشاوره در زمینه بازار فارکس و ارز دیجیتال دارید می توانید از طریق راههای ارتباطی با بروکر نیکس تماس بگیرید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications