NYXbroker
نیکس فارکس

بلاک چین

بلاک چین چیست و کاربرد آن در کجا می باشد ؟

بلاک چین بیت کوین، بلاک چین اتریوم و… حتما به دفعات نام آنها را شنیده اید. آیا می دانید که بلاک چین معتبر باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ با ما همراه باشید تا در مقاله ای که به همت تیم تحلیلی بروکر نیکس تقدیم حضورتان می گردد، با هم به بررسی این مفاهیم بپردازیم.
بلاک چین به زبان ساده را اینگونه می توان تعریف کرد، نوعی از فناوری است متشکل از تعدادی بلوک که به گونه ای زنجیروار بهم متصل شده اند.
ارزهای دیجیتال امروزه بسیار رواج پیدا کرده اند یکی از موارد پرکاربرد Blockchain نیز در رابطه با ارزهای دیجیتال می باشد. البته دامنه کاربرد آن گسترده است و یکی از کاربردهای آن در رابطه با کریپتوکارنسی می باشد. در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد همراه ما باشید.

فهرست مطالب

Blockchain چیست؟

نمونه ای از Blockchain کدام است؟

کجا می توان از Blockchain استفاده کرد؟

معایب فناوری بلاک چین چیست؟

بزرگترین شرکت Blockchain چیست؟

آیا Blockchain قابل حذف است؟

محدودیت Blockchain چیست؟

Blockchain چیست؟

 

 امروزه کمتر کسی هست که با فناوری ارز دیجیتال،  مفاهیم پایه و کاربردی آن آشنایی نداشته باشد.

همانطوری که پیشتر گفته شد بلاک چین به زبان ساده نوعی فناوری است و یا به عبارتی یک سیستم است جهت ثبت اطلاعات. یا می توان آن را گزارش یک بستری دانست که کار پایگاه داده را برای ما انجام می دهد. واژه انگلیسی Blockchain در بر دارنده دو واژه و دو مفهوم می باشد که توضیح آن  نحوه کارکرد بلاک چین را برای ما بهتر بیان می کند که در اینجا به آنها خواهیم پرداخت. واژه اول Block که به معنای بلوک می باشد واژه دوم Chain به معنای زنجیر این دو واژه در کنار هم واژه Blockchain را می سازند.  کارکرد بلاک چین که متشکل از بلوک هایی است که به گونه ای زنجیروار بهم متصل می  باشند به اینصورت می باشد که اطلاعاتی را از ابتدا تا انتهای بلوک حمل می کنند. شایان ذکر است که یک بلاک چین معتبر از الگوریتم هوش جمعی استفاده می نماید.

بلاک چین انحصاری از انواع Blockchain است و کاملا مدیریت شده است. بر خلاف نوع عمومی آن که بدون نیاز به مجوز در دسترس عموم قرار دارد.

 

 

 

نمونه ای از Blockchain کدام است؟

 

بعد از بررسی کارکرد بلاک چین  در عناوین بالاتر، در این بخش چند بلاک چین معتبر را به عنوان نمونه می آوریم. بلاک چین بیت کوین و بلاک چین اتریوم. ابتدا به بلاک چین بیت کوین می پردازیم که شامل  یک دفتر کل عمومی (ledger) است که تراکنش های بیت کوین را ثبت  می نماید به این نحو که زنجیره ای از بلوک ها اجرا می گردد هر بلوک علاوه بر هش خود محتوی هش بلوک قبلی نیز می باشد .  یک شبکه یا نتورک، متشکل از گره های ارتباطی می باشد که نرم افزار بیت کوین را اجرا می نمایند، مسئول حفظ بلاک چین هستند.

اما  بلاک چین اتریوم چگونه است؟ اتریوم یک پلتفرم است که ارز دیجیتال مخصوص خود به نام اتر (ETH) یا اتریوم را دارد و همچنین زبان برنامه نویسی  ویژه خود تحت نام Solidity می باشد.

اما به عنوان شبکه Blockchain، اتریوم را می توان یک دفتر کل عمومی که غیر متمرکز است جهت تایید و همچنین ثبت تراکنش ها دانست.

 

 

کجا می توان از Blockchain استفاده کرد؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت که برنامه ها و اهداف Blockchain بسیار فراتر از کاربرد آن در ارزهای دیجیتال و بیت کوین می باشند. این فناوری با توانایی بالای خود در ایجاد کردن شفافیت بیشتر و همچنین صرفه جویی کردن در وقت و هزینه مشاغل، بر بخش های مختلف تأثیرگذار است که این تاثیرگذاری از چگونگی اجرای قراردادها تا بهینه تر کردن کار دولت را شامل می گردد. در این بخش به چند تا از کاربردهای فناوری Blockchain اشاره خواهیم کرد.

1.قابلیت اشتراک گذاری ایمن داده های پزشکی

2.استفاده در بازارهای NFT

3.در زمینه پرداختهای  برون مرزی

4.ایمن بودن هویت شخصی

5.سیستم رهگیری و ردیابی مبارزه با پولشویی

6.قابلیت نظارت بر زنجیره تامین و همینطور لجستیک

7.در زمینه صرافی ارزهای دیجیتال

8.کاربرد در زمینه سامانه پردازش املاک و مستغلات

 

 

 

معایب فناوری بلاک چین چیست؟

 

هر فناوری به موازات محاسنی که دارد دارای نقاط ضعفی نیز می باشد که در این بخش از مقاله به آن می پردازیم. 

  1. مشکلات به روز رسانی و و حذف خطاها از جمله معایبی است که می توان به این فناوری گرفت.

اگر بخشی از گره ها بروزرسانی را را نپذیرند، برنامه باید در هر گره از نتورک بروز رسانی شود.

  1. دشواری هایی که در توسعه دادن آن وجود دارد.
  2. استفاده کردن از پروتکل های بسیار پیچیده جهت دستیابی به اجماع.

 امکان مقیاس گذاری از ابتدا به امر بسیار حائز اهمیت میباشد، اما نمی شود با عجله یک ایده را به امید افزودن ویژگی های جدید و همینطور گسترش برنامه بدون استقرار مجدد شبکه اجرا کرد.

  1. ناشناس بودن کاربر را می توان یک عیب بزرگ این فناوری دانست. این موضوع توسط مجرمان جهت انجام معاملات غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. این فناوری برای افراد حرفه‌ای طراحی شده است – اکثر مردم فناوری Blockchain را برای افراد باهوش فناوری می‌دانند. جهت انجام هر نوع تراکنش، ذخیره ارزهای دیجیتال برای بالا بردن امنیت ارزهای دیجیتال، معامله آن و انجام سایر موارد دیگر باید حتما با این فناوری آشنا باشید و همچنین دوره آموزش فارکس و نحوه کار با پلتفرم بر پایه Blockchain را بیاموزید. 

 

 

 

بزرگترین شرکت Blockchain چیست؟

 

واقعیتی که وجود دارد  این است که روزی نمی‌گذرد بدون آنکه یک گزارش رسانه‌ای به گوش نرسد در خصوص اینکه چگونه یک شرکت یا یک نهاد خاص به استفاده از فناوری Blockchain جهت دستیابی به امنیت، یکپارچگی و همینطور ثبات داده‌ها می اندیشند و روی آن کار می کند. 

ظهور ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین و ارزهای دیجیتال مرتبط از دلایل افزایش محبوبیت شرکت های فناوری blockchain گشته اند.  به گونه ای که عده زیادی بر این اعتقاد هستند که ارزش این بخش در آینده ای بسیار نزدیک میلیاردها دلار خواهد بود.  بیشترین میزان سهم از پای دلار را نهادهای مالی سنتی که متکی بر Blockchain می باشند را تشکیل می‌دهند.

IBM یکی از بزرگترین شرکتها در جهان است که از این فناوری استقبال می کند با بیش از 200 میلیون دلار سرمایه گذاری. از دیگر شرکتهای بزرگ در این عرصه می توان از گوگل و اپل می توان نام برد و همینطور صرافی بایننس که بزرگترین مبادلات الکترونیکی در آن صورت می گیرد.

 

 

 

آیا Blockchain قابل حذف است؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت که آنچه که درخصوص Blockchain گفته می شود و رایج  است این است  که آنها غیر قابل تغییر هستند لذا از نقطه نظر فنی پاک کردن داده های ذخیره شده در آنها غیرممکن است. 

با این وجود گاهی به دلایل قانونی و همینطور دلایل اخلاقی، این امکان وجود دارد که افراد و نهادها مجبور شوند داده‌های ذخیره‌شده را حذف کنند، خواه بر روی یک Blockchain کدگذاری شده باشند یا خیر.

 فرض رایجی که برای شبکه های Blockchain از جمله بیت‌کوین وجود دارد این است که مجبور کردن گره‌ها یا نودها به پاک کردن داده‌ موجود در زنجیره بلوکی مساوی است با محدود کردن دائمی آن‌ها از مشارکت در سیستم در نقش یک گره کامل.

 حتی وقتی که خروجی تراکنش های حذف شده جهت اعتبارسنجی بلوک های بعدی  بهم وصل می شوند، گره های پاک کننده نیز همگام با شبکه به کار خود ادامه می دهند.

 

 

 

محدودیت Blockchain چیست؟

 

با توجه به آنچه که تاکنون گفتیم بد نیست در اینجا از محدودیت این فناوری سخن بگوییم. 

اولین نکته ای که به آن خواهیم پرداخت این است که یک چالش وجود  دارد که در ذهن  افراد زیادی، زنجیره بلوکی هنوز هم بسیار با دنیای رمزنگاری در ارتباط می باشد و به عنوان دنیایی از  هکرها، کلاهبرداران و دلالان به چشم می آید.

از دیدگاه فنی هم محدودیتهایی که شاید از مورد بالا مهمتر نیز باشد را می توان بصورت ذیل برشمرد: 

  •  سرعت آن پایین است  در واقع کند و دست و پا گیر
  • ادغام آن با سیستمهای قدیمی دشوار است.
  • عدم مقیاس پذیری دلیل دیگری است.

همینطور چالش دیگری که وجود دارد در مورد سازمانهاست. که می توان به مواردی چون  فقدان تجربه، آموزش کاربران، حریم خصوصی را برشمرد. دیگر آنکه نوعی پارادوکس بهره وری وجود دارد.

 

 

 

سخن پایانی

بلاک چین به زبان ساده مفهومی است که باعث بهبود یکپارچگی تراکنش می گردد. در واقع فناوری می باشد که به گفته برخی بعد از اینترنت بزرگترین ابداع بشر می باشد. در این مقاله به تفصیل از این فناوری سخن گفتیم.

اگر نکاتی که  در طی مقاله بیان کردیم را به خاطر داشته باشید، گفتیم که تمرکز Blockchain بر روی تمرکززدایی می باشد. از انواع آن در مورد بلاک چین انحصاری صحبت کردیم . بلاک چین در ساده‌ترین معنای آن یک پایگاه داده می باشد.

با امید به آنکه مقاله ای که تقدیم حضور شما عزیزان خواننده شد مورد توجه قرار گرفته باشد. با اشتراک گذاری نظرات و تجربیات خود ما را در ادامه راه دلگرم سازید. چنانچه در زمینه بازار فارکس و ارزهای دیجیتال نیاز به مشاوره دارید از طریق چت آنلاین با مشاورین ما در بروکر نیکس تماس بگیرید.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications