NYXbroker
نیکس فارکس

تیپرینگ چیست؟

تیپرینگ چیست؟ تاثیرات اقتصادی آن چیست ؟

تیپرینگ چیست؟ چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟ به نظر شما تیپرینگ چگونه بر اقتصاد تاثیر می گذارد؟ آیا تیپرینگ بر نوسانات بازار تاثیرگذار است؟ در این مقاله به پاسخ های جامعی در رابطه با این سوالات می پردازیم و شما را بیشتر با مفهوم تیپرینگ آشنا می کنیم.
حتما می دانید که در زمان بحران های اقتصادی، بانک‌های مرکزی سیاست‌های انبساطی خود را به وسیله تزریق مستقیم پول به بازار اعمال می‌کنند. این تزریق پول با سیاست تسهیل مقداری (QE) انجام می شود. در این سیاست، بانک مرکزی مستقیما اوراق قرضه شرکتی و خزانه داری را خریداری می کند و به این ترتیب پول بیشتری به زنجیره اقتصاد تزریق می شود. اما نقش تیپرینگ چیست؟ زمانی که اقتصاد روال طبیعی خود را در پیش می گیرد، از حجم سیاست های انبساطی بانک مرکزی و همچنین حجم خرید ماهانه اوراق، کاسته می شود. به این اقدام بانک مرکزی، عمل تیپرینگ می گویند که به کاهش سرعت خرید اشاره دارد. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری را در رابطه با مفهوم تیپرینگ ارائه خواهیم داد.
نظرات و پاسخ های خود را به سوال “تیپرینگ چیست؟” برای ما بنویسید. اگر پس از مطالعه مقاله با سوال و ابهامی مواجه شدید، با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل نمایید.

فهرست مطالب

تیپرینگ (Tapering) چیست؟

تاثیرات اقتصادی تیپرینگ چیست؟

چه زمانی فدرال رزرو تصمیم به تیپرینگ میگیرد؟

تاثیر تیپرینگ بر دلار چیست؟

تاثیر تیپرینگ بر بازار فارکس چیست؟

تیپرینگ (Tapering) چیست؟

در یک پاسخ جامع به سوال “تیپرینگ چیست؟” می گوییم تیپرینگ در لغت به معنی کم کردن است اما در قالب یک مفهوم اقتصادی، به زمانی گفته می شود که بانک مرکزی خرید کمتر اوراق را در پیش بگیرد.

تیپرینگ بیانگر سیاست‌‌ هایی است که روش‌های سنتی و رایج بانک مرکزی را متحول می کند. این عمل اغلب با هدف کنترل نرخ بهره و همچنین انتظارات و پیش بینی های سرمایه‌گذاران در رابطه با آینده نرخ بهره انجام می‌ شود. این روش می تواند مشمول ‌تغییر در نرخ تنزیل یا الزامات‌ سرمایه‌ای شود. کاهش خرید اوراق روشی است که در جهت تیپرینگ ‌استفاده می‌ شود. این روش غالبا در مقابل‌ سیاست تسهیل کمی (QE) مدنظر قرار می گیرد.

به نظر شما پس از اعمال سیاست QE، به دنبال آن نقش تیپرینگ چیست؟ بعد از آنکه ‌سیاست QE تحریک و تثبیت اقتصاد را به انجام رساند، تیپرینگ نیز روی کار می آید. دقت کنید که تیپرینگ فقط می‌تواند بعد از دوره برنامه‌ های تحریک اقتصادی در پیش گرفته شود.

تاثیرات اقتصادی تیپرینگ چیست؟

اگر جوامع بخواهند اقتصاد سالمی داشته باشند، باید تعادل اقتصادی را حفظ کنند. در مواقعی مثل رکود اقتصادی که حجم پول در گردش کم می شود، بانک مرکزی اقدام به اعمال سیاست پولی تسهیل کمی (QE) می کند. این سیاست اقتصاد را تحریک می کند تا عرضه پول و تقاضا افزایش یابد. بنابراین کسب و کار ها دچار مشکل نمی شوند و رکود اقتصادی مهار می شود. اما از سمت دیگر این سیاست تورم کنترل نشده را به وجود می آورد. به همین دلیل بعد از اعمال سیاست انبساطی و ایجاد ثبات اقتصادی، برای پیشگیری از تورم خارج از کنترل، بانک مرکزی سیاست های معکوس را در پیش می گیرد. اما در این میان نقش تیپرینگ چیست؟ تیپرینگ با کاهش تدریجی خرید اوراق همچنین دارایی های خریداری شده بانک مرکزی، یک اقدام مخالف تسهیل کمّی می باشد. این اقدام باعث انقباض در بازار می شود و به همین دلیل می تواند اقتصاد را از تورم پایدار رها سازد.

چه زمانی فدرال رزرو تصمیم به تیپرینگ میگیرد؟

بانکهای مرکزی کشورهای پیشرفته ی اقتصادی به الخصوص فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، در زمان رکود با تصمیمات خود به کمک اقتصاد می آیند. اما رابطه این تصمیمات با تیپرینگ چیست؟

 بانک های مرکزی با اقداماتی مثل اعمال سیاست های انبساطی از جمله کاهش نرخ بهره و وجوه فدرال و چاپ پول و وام دادن به بانک ها، و به دنبال آن  مراجعات بیشتر مردم برای دریافت وام و در نتیجه تزریق پول به بازار، عرضه و تقاضا را به حالت طبیعی باز می گردانند و رکود را از بین می برند. از طرف دیگر اگر این سیاست ها ادامه پیدا کند، با وجود اینکه باعث بهبود و رشد اقتصاد می شود، ولی موجب افزایش نسبی هزینه ها نیز می باشد. این افزایش هزینه ها به مرور زمان باعث کاهش ارزش پول یا ایجاد تورم پایدار می شود. اینجاست که فدرال رزرو تصمیم به تیپرینگ می گیرد. در این زمان کار تیپرینگ چیست؟ تیپرینگ یک جابجایی بین سیاست های انبساطی و انقباضی به وجود می آورد و سرعت تزریق پول به جامعه را کاهش می دهد. یعنی علاوه بر رشد اقتصادی، تورم را نیز کنترل می کند.

تاثیر تیپرینگ بر دلار چیست؟

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”reg,1″ ihc_mb_template=”3″ ]در زمانی که سیاست های انبساطی برای توقف رکود در جامعه و تعادل اقتصادی از سوی بانک های مرکزی اعمال می شود، باید به دنبال آن انتظار ایجاد تورم و کاهش قدرت خرید ارز را داشته باشیم. برای مثال قدرت خرید دلار پس از اقدامات بانک مرکزی برای توقف رکود، به سرعت کاهش می یابد و با افت ارزش دلار روبرو خواهیم شد. اما تاثیر تیپرینگ چیست؟ در این حال تیپرینگ با ایجاد انقباض در جامعه، ضمن ایجاد تعادل در اقتصاد، از تورم و همچنین کاهش ارزش دلار جلوگیری می کند. به عبارت دیگر تیپرینگ در نقش یک محافظ برای ثبات ارزش دلار عمل می کند و تاثیری که بر دلار می گذارد یک تاثیر مثبت و پیشگیرانه است. به نظر شما دیگر تاثیرات مثبت تیپرینگ چیست؟ در رابطه با دلار، می توان گفت که علاوه بر حفظ ارزش این ارز در دوران تورم، در صورت ایجاد رشد اقتصادی، ممکن است ارزش آن متناسب با نرخ رشد افزایش پیدا کند و قدرت خرید آن بیشتر شود.[/ihc-hide-content]

تاثیر تیپرینگ بر بازار فارکس چیست؟

تیپرینگ یکی از عوامل موثر بر بازار فارکس محسوب می شود. به نظر شما این تاثیرگذاری تیپرینگ چیست؟ 

تیپرینگ می تواند عامل کنترل کننده نوسانات بازار باشد. بازار فارکس بازار مالی وسیعی است که هرلحظه نوسانات گوناگونی به خود می بیند. مواقعی که تورم بر بازار حاکم است، با افزایش سطح قیمت ها در بازار و همچنین کاهش قدرت خرید ارز روبرو می شویم. در این وضعیت تیپرینگ با مهار تورم علاوه بر جلوگیری از رکود، قدرت خرید ارز را حفظ می کند. تیپرینگ در پی رساندن بازار فارکس به نقطه تعادلی خود می باشد. یعنی جایی که سطح قیمت ها آنچنان دور از انتظار نبوده و عرضه و تقاضا در بازار در حالت طبیعی قرار دارند. در واقع بازار فارکس به وسیله تیپرینگ در مسیر تعادلی خود حرکت می کند و هرگاه از این مسیر خارج شود، تیپرینگ می تواند با تاثیرگذاری مستقیم خود، بازار را به حالت طبیعی بازگرداند. 

سخن پایانی

تیپرینگ چیست؟ چگونه بر اقتصاد و بازار فارکس تاثیر می گذارد؟ فدرال رزرو در چه مواقعی تصمیم به تیپرینگ می گیرد؟ این موارد سوالات مهمی در رابطه با مفهوم تیپرینگ و تاثیرات آن بود که در این مقاله پاسخ دادیم. تیپرینگ به عنوان یک ابزار با کارکرد مثبت و سودآور همیشه مورد توجه سیاست گذاران بانک های مرکزی بوده است، چرا که می تواند با ویژگی های بی نظیر خود، نقش پررنگی در رشد و تثبیت اقتصاد جامعه ایفا کند. تیپرینگ نه تنها با رشد اقتصادی همراه می شود، بلکه از وقوع تورم پایدار در جامعه پیشگیری و نوسانات بازار را کنترل می کند.
با مطالعه دقیق این مقاله شما می توانید با دقت به سوال “تیپرینگ چیست؟” پاسخ دهید و همچنین نقش آن در بازار فارکس و تاثیراتی که بر معاملات شما دارد را تحلیل کنید. دقت کنید که تیپرینگ تصمیمی است که بلافاصله پس از سیاست های انبساطی از سوی بانک های مرکزی اتخاذ می شود، بنابراین در مواقع دیگر صرفا برای کنترل سطح قیمت ها در بازار، کارآمدی چندانی نخواهد داشت.
لطفا نظرات و انتقادات خود را در رابطه با مقاله “تیپرینگ چیست؟” برای ما بنویسید. در صورت وجود هرگونه ابهامی در این زمینه می توانید با مراجعه به مشاورین بروکر نیکس، پاسخ سوالات خود را بیابید.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications