NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص غیر تولیدی pmi

شاخص غیر تولیدی pmi چیست و چه تاثیری بر بازار فارکس دارد ؟

شاخص غیر تولیدی pmi یکی از دو جزء شاخص pmi می باشد که نشان دهنده رشد یا رکود اقتصادی یک کشور در بازه های زمانی مختلف است. همچنین این شاخص از عوامل تاثیر گذار بر بازار فارکس به حساب می آید. آیا در مورد این شاخص اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید شاخص pmi چیست و از چه اجزایی تشکیل می شود؟
شاخص pmi یا مدیران خرید شاخص مهمی است که پیش از این در یکی از مقالات آموزشی بروکر نیکس به آن پرداخته شد. این شاخص از دو بخش تولید و غیر تولیدی یا خدمات تشکیل می شود. ما در این مقاله به بررسی بخش غیر تولیدی آن می پردازیم. شاخص غیر تولیدی pmi در برخی کشور ها اهمیت بیشتری نسبت به بخش تولیدی آن دارد و در دیگر کشور ها این اهمیت برعکس می باشد. برای مثال در کشور هایی که اقتصاد آنها مبتنی بر خدمات است، شاخص غیر تولیدی pmi ارزش و اهمیت بیشتری نسبت به بخش تولیدی دارد. در ادامه به توضیحات و تعاریف دقیق تری از این شاخص و تاثیر آن بر بازار فارکس می پردازیم.
لطفا نظرات و انتقادات خود را در رابطه با مقاله برای ما بنویسید و اگر پرسشی در این زمینه داشتید بیان کنید تا مشاورین نیکس پاسخگوی شما باشند.

فهرست مطالب

شاخص غیر تولیدی pmi چیست؟

آیا pmi یک شاخص اصلی است؟

چند درصد از اقتصاد ایالات متحده از بخش غیر تولیدی است؟

این شاخص چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟

شاخص غیر تولیدی pmi چیست؟

برای شناخت شاخص غیر تولیدی pmi بهتر است ابتدا تعریفی جامع از نفس شاخص pmi ارائه دهیم. شاخص pmi یا شاخص مدیران خرید یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی در سطح جهان است که وضعیت و روند سلامت یا افول اقتصاد جوامع را شفاف سازی می کند. بسیاری از افراد تصور می کنند که هرچه میزان این شاخص افزایش یابد، اقتصاد وضعیت بهتری را دارد. اما در مورد این گزاره شک و شبهه هایی وجود دارد. اقتصاددانان معتقدند حد استاندارد این شاخص بین ۵۵ تا ۶٠ درصد است که نشان دهنده رشد اقتصادی است. میزان ۵۵ درصد یک میزان ایده آل برای این شاخص است که نشان می دهد اقتصاد کشور با سرعت متعادلی در حال رشد است. بر خلاف این اگر این میزان به زیر ۵٠ درصد برسد به این معناست که باید انتظار رکود اقتصادی را در کشور داشته باشیم و شرایط بازار های مالی چندان مطلوب نخواهد بود. همچنین میزان شاخص غیر تولیدی pmi نسبت به بخش تولیدی آن باید متناسب باشد و تنها بر یک بخش تاکید نشود. زیرا اگر به یک بخش از تولید یا خدمات توجه شود، اقتصاد از مسیر سلامت خود خارج می شود. معامله گران با بررسی اخبار فارکس و تحلیل تغییرات pmi، ارز های مدنظر خود را متناسب با شرایط خرید و فروش می کنند. بنابراین اخبار فارکس نقش اساسی را در آگاهی معامله گران از میزان pmi و معامله بر اساس آن دارد.

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”block” ihc_mb_who=”unreg” ihc_mb_template=”3″ ]

بهترین معیار برای اندازه گیری اقتصاد، تولید ناخالص داخلی GDP است. این شاخص هم دارای دو بخش تولید و خدمات می باشد که در کنار یکدیگر تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند. بنابراین داده های pmi نیز از دو قسمت تولیدی و خدماتی یا غیر تولیدی تشکیل می شود. شاخص غیر تولیدی pmi یک شاخص اقتصادی است که بر اساس نظرسنجی بیش از 400 مدیر عامل خرید و عرضه شرکتهای غیر تولیدی (یا خدمات) انجام شده است. این نظرسنجی در مورد تجارت تولید و خدمات است. شاخص pmi با نشان دادن روندهای اقتصادی در هر دو بخش تولید و خدمات ، یک فشارسنج بر کل اقتصاد می باشد. گزارش ISM در مورد تجارت با نظارت بر شرایط اقتصادی کشور ، راهنمایی هایی را برای متخصصان مدیریت ، رهبران مشاغل ، اقتصاددانان و مقامات دولتی ارائه می دهد.

آیا pmi یک شاخص اصلی است؟

شاخص pmi اقتصاد کشور را می سنجد و از این منظر اهمیت بالایی دارد. این شاخص در هفته اول هر ماه منتشر می شود و از طریق اخبار فارکس در دسترس معامله گران این بازار قرار می گیرد. اقتصاد هایی مانند کشور های سرمایه داری که متکی بر خدمات هستند و آنهایی که از اهمیت بالایی در بازار فارکس برخوردارند، برای شاخص غیر تولیدی pmi ارزش زیادی قائل می باشند. به همین دلیل این شاخص در این کشور ها یک شاخص اصلی و مهم محسوب می شود و اندازه گیری دقیق آن اهمیت بسیاری دارد.

چند درصد از اقتصاد ایالات متحده از بخش غیر تولیدی است؟

همانطور که میدانید ایالات متحده قدرت های اقتصادی برتر دنیا هستند و بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی را نیز در اختیار دارند. از میزان کل شاخص GDP در آمریکا، قسمت بزرگ و قابل توجهی را بخش غیر تولیدی تشکیل می دهد. ایالات متحده برای شاخص غیر تولیدی pmi اهمیت و ارزش بیشتری را نسبت به بخش تولیدی قائل هستند. در یک اطلاعات آماری از سازمان مدیریت منابع آمده است که شاخص غیر تولیدی pmi آمریکا از ۵۶.۴ در آگوست ٢٠٢٠، با افتی شدید به مقدار ۵۲.۶ رسید. این میزان کمترین عدد این شاخص از ماه آگوست ۲۰۱۶ تا به حال بوده است. با این حال در سال های اخیر بخش غیر تولیدی ایالات متحده آمریکا دوباره روندی رو به رشد را تجربه کرده و به میزان حدود ۵٧.۵ واحد رسیده است. یعنی بیش نیمی از اقتصاد ایالات متحده را بخش غیر تولیدی تشکیل می دهد.

این شاخص چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟

شاخص غیر تولیدی pmi و همچنین  بخش تولیدی آن از محرک‌ های اصلی و قدرتمند بازار فارکس هستند. همچنین از عوامل موثر بر ارزش یک ارز نیز محسوب می شوند. وقتی که این شاخص‌ در ساعت ١٨ به وقت تهران در اخبار فارکس منتشر و اعلام می‌شود، احتمال نوسانات در بازار فارکس بالا می‌رود. از آنجا که این داده‌ها بر اساس نظرات و تحلیل های صاحب نظران و متخصصان صنعتی در ماه قبل به دست می آیند، معامله‌ گران با کمک این اطلاعات می‌توانند بفهمند که اقتصاد آمریکا در مسیر بهبود و سلامت است یا به سمت رکود پیش می رود. از این رو می‌توان گفت که داده ها و اطلاعات ISM و شاخص غیر تولیدی pmi، عملکردی شبیه به شاخص اشتغال بخش غیر کشاورزی NFP که از مهمترین گزارش های تقویم اقتصادی فارکس می باشد و تفاوت چندانی در آن ها دیده نمی شود.

از این جهت که این داده‌ ها سلامت اقتصاد آمریکا را بررسی می کنند، ارز ها نسبت به انتشار و اعلام آنها واکنش خوبی به سود معامله گران نشان می‌ دهند.

سخن پایانی

شاخص غیر تولیدی pmi که بخشی از شاخص جامع pmi می باشد را برایتان تعریف کردیم تا شناختی بیشتر نسبت به آن برایتان حاصل شود. با تمام اهمیت هایی که از بخش غیر تولیدی و تاثیرات آن بر بازار فارکس گفته شد، بخش تولیدی نیز ارزش های خاص هود را دارد. دقت کنید که این دو بخش در اقتصاد جامعه مکمل یکدیگر هستند و هیچ کدام بدون دیگری قادر به رشد نخواهد بود. اقتصادی که تنها به تولید تکیه کند و یا اقتصادی که تمام توجه خود را بر روی بخش های غیر تولیدی و خدمات بگذارد، نه تنها رشدی نخواهد داشت بلکه به سمت رکود حرکت خواهد کرد.
شاخص غیر تولیدی pmi با تاثیرات مهمی که بر فارکس دارد، به یک داده اقتصادی مهم و اساسی برای معامله گران تبدیل شده است. توجه و پیگیری این داده می تواند نقش بسزایی در کسب سود معامله گران ایفا کند.
شما می توانید داده های مربوط به شاخص غیر تولیدی pmi و همچنین بخش تولیدی این شاخص را در هفته ابتدایی هر ماه از اخبار فارکس دریافت و متناسب با آن به معامله بپردازید.
خواهشمندیم نظرات ارزشمند خود را در رابطه با مقاله برای ما بنویسید. در صورت سوال و یا نیاز به راهنمایی می توانید با مشاورین بروکر نیکس ارتباط برقرار کنید .

[/ihc-hide-content]

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications