NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص نرخ بیکاری

شاخص نرخ بیکاری یکی از ایتم های مهم در شاخص های می باشد که بر بازار مالی و ترید ها تاثیر می گذارد .

شاخص نرخ بیکاری و افزایش آن امروزه به عنوان یکی از مهمترین معضلات دنیای کسب و کار شناخته شده، و همواره دامنگیر افراد جامعه بوده است. شاخص نرخ بیکاری همچنین در عرصه فارکس و سایر کسب و کار های اینترنتی شناسایی شده و نقش داشته است. آیا شناختی از این شاخص دارید؟ تا به حال نرخ بیکاری را در اخبار فارکس مشاهده کرده اید؟ اگر اخبار فارکس را دنبال کرده باشید قطعا با شاخص نرخ بیکاری در این زمینه نیز مواجه شده اید. این شاخص جزئی از شاخص های اقتصادی فارکس است که در هر ماه مشخص و اعلام می شود. در ابتدا بهتر است آشنایی بیشتری با شاخص نرخ بیکاری پیدا کنید تا در تحلیل های بعدی موفق تر ظاهر شوید. شما می توانید در انتهای این مبحث نظرات و پیشنهادات خود را در جهت بهبود مطالب برای ما بنویسید تا از آنها بهره مند شویم.

فهرست مطالب

شاخص بیکاری چیست و چگونه بر بازار فارکس تاثیر می گذارد؟

نحوه محاسبه نرخ بیکاری

معامله با گزارش نرخ بیکاری

گزارش نرخ بیکاری چه کشور هایی اعلام می شود؟ در چه زمانی؟

شاخص بیکاری چیست و چگونه بر بازار فارکس تاثیر می گذارد؟

شاخص نرخ بیکاری در واقع نشان دهنده ارتباط بین دو دسته افراد بیکار و افراد آماده ورود به بازار کار است. به عبارت نرخ بیکاری یعنی نسبت جمعیت بیکار به تمام افراد که توانایی کار دارند. این شاخص از مهم ترین شاخص های اقتصادی فارکس به شمار می رود زیرا افزایش این شاخص موجب کاهش در ارزش پول ملی می شود.

پس باید همواره مورد توجه و مراقبت باشد. شاخص نرخ بیکاری اصطلاحا یک اندیکاتوری تاخیری به شمار می رود. این به معنای آن است که تاثیرات آن، بعد از تغییرات ایجاد شده در ساختار اقتصاد یک جامعه، نمایان می شود. نرخ بیکاری ممکن است صعودی یا نزولی باشد که با مقایسه شاخص نرخ بیکاری در دو دوره متفاوت مشخص می شود.

بدیهی است که نرخ بیکاری در فارکس تاثیر مستقیم دارد. اگر اقتصادی در حال گسترش باشد، شرکت ها امکان گسترش کسب و کار و همچنین استخدام بیشتری را دارند. بر عکس اگر اقتصاد کشوری راکد یا در حال افول باشد، واحد های تجاری از سرمایه گذاری بیشتر خودداری می کنند تا از بحران رهایی یابند حتی به قیمت کاهش نیروی انسانی. شاخص pmi در فارکس نیز در همین راستا ارتباط نزدیکی با شاخص نرخ بیکاری دارد.

نحوه محاسبه نرخ بیکاری

ممکن است که شاخص نرخ بیکاری در کشور های مختلف به طور متفاوت محاسبه شود، زیرا تعریف هر کشور از بیکاری ممکن است دارای تفاوت هایی باشد. بنابراین در یک جمع بندی کلی این نتیجه حاصل می شود که شاخص نرخ بیکاری حاصل محاسبه نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال است. در این فرمول جمعیت بیکار افراد بالای 16 سالی هستند که به طور موقت بیکار شده اند یا جویای شغل اند یا منتظر شروع یک شغل جدید از تاریخ مشخصی هستند. 

همچنین جمعیت فعال یعنی تمام افراد در محدوده سنی 16 تا 65 سال که توانایی انجام کار دارند و به دنبال کار هستند. نرخ بیکار از مهم ترین شاخص های قابل معامله در بازار فارکس نیز به شمار می رود. از دیگر شاخص های اقتصادی فارکس می توان به شاخص  تولید ناخالص داخلی، ضریب اطمینان مصرف کننده، شاخص بهای مصرف کننده، شاخص مخارج مصرف شخصی، اشتغال بخش غیر کشاورزی و… اشاره کرد.

 شاخص pmi در فارکس نیز بیان کننده میزان رشد  انبساطی و انقباضی اقتصادی است که حائز اهمیت است. البته دقت کنید که تمام این شاخص ها جزوی از مهم ترین شاخص های قابل معامله در بازار فارکس نیستند. این شاخص ها بخشی از آمار های اقتصادی کشور ها هستند که در زمان مشخصی در اختیار عموم قرار می گیرند. در اخبار فاندامنتال فارکس شما با این آمار آشنایی پیدا میکنید. 

در واقع شما با تحلیل های خود در اخبار فاندامنتال فارکس سعی دارید اقتصاد یک کشور را با دیگر کشور ها ، با توجه به آمار های ارائه شده مقایسه کنید. البته در تحلیل فاندامنتال باید به تاثیر اخبار در فارکس نیز توجه کنید. اخبار میتواند ذهنیت شما را به کل نسبت به برخی اطلاعات قبلی شما تغییر دهد. برای اینکه متوجه تاثیر اخبار بر فاکس شوید بهتر است به این مثال توجه کنید. 

زمانی که در اخبار می شنوید که شرکت نرم افزاری که با آن کار می کردید ورشکست شده است، چه واکنشی نشان می دهید؟ قطعا شما دیدگاه متفاوتی را پیدا خواهید کرد و شاید سهام خود را بلافاصله بفروشید و این کار توسط جامعه ای بزرگتر باعث ریزش ارزش آن شرکت خواهد بود. این مثال قابل تعمیم به شاخص نرخ بیکاری نیز می باشد. برای مثال وقتی شما در اخبار مشاهده می کنید که نرخ بیکاری در حرفه خاصی خیلی بالاست، دیدگاه منفی نسبت به آن حرفه و کسب و کار در ذهن شما ایجاد می شود. حالا متوجه می شوید که اخبار در اعمال تجاری ما تاثیر گذار است.

 

معامله با گزارش نرخ بیکاری

افزایش نرخ بیکاری می تواند کاهش نرخ بهره را به دنبال داشته باشد و همچنین کاهش نرخ بیکاری موجب افزایش نرخ بهره برای کنترل و کاهش تورم می شود. انتشار شاخص نرخ بیکاری اغلب نوساناتی را در بازار ارز به وجود می آورد که احتمالا در اخبار فارکس دنبال کرده اید. تفاوت در مقادیر واقعی و پیش بینی شده نرخ بهره در ساعت های ابتدایی بعد از منتشر شدن گزارش، موجب ایجاد دامنه نوسان بالا در بازار می شود که هم ریسک را افزایش می دهد و هم عامل فرصت دهنده برای معاملات سود دهنده میشود.

حالا بهتر است مثالی بیاوریم تا بهتر متوجه شوید. مثلا آمریکا شاخص نرخ بیکاری را در اولین جمعه در هر ماه منتشر می کند. کرونا در آمریکا باعث افزایش 2 درصدی نرخ بیکاری شده است. حالا کرونا تمام شده و مراکز اقتصادی بازگشایی و نیاز به شغل بیشتر اعلام می شود. حالا اگر تقویم اقتصادی فارکس و دیگر کسب و کار ها را نگاه کنید، می بینید نرخ بیکاری قبلی 8.7 درصد بوده است و مقداری که برای نرخ کنونی پیش بینی شده است، 1.7 است. ما به عنوان مثال تقویم اقتصادی فارکس را مد نظر قرار می دهیم.

با منتشر شدن گزارش واقعی 5.6 درصد که به معنای کاهش زیاد و قابل توجه نرخ بیکاری نسب به دوره قبلی است، واکنش بازار های جهانی را به سرعت خواهیم دید و شاهد تغییرات بازار فارکس خواهیم بود. این در نهایت باعث قدرتمند شدن ارزش ارز دلار خواهد شد. با این مثال شما به اهمیت تقویم اقتصادی فارکس نیز پی بردید و متوجه شدید که تقویم های اقتصادی در بر دارنده عدد و رقم ها و آمارهای اقتصادی دوره های مختلف هستند که محاسبه و بررسی نسبت ها را برای شما تسهیل می کنند.

گزارش نرخ بیکاری چه کشور هایی اعلام می شود؟ در چه زمانی؟

در اکثر کشور ها شاخص نرخ بیکاری ابتدا در ماه های مختلف سال یا حداکثر چند ماه یک بار اعلام می شود و در نهایت با جمع بندی دقیق یک عدد مشخص به عنوان نرخ بیکاری در هر سال در یک کشور به ثبت می رسد. سپس با سال ها و دوره های بعد مقایسه می شود تا میزان رشد اقتصادی مشخص شود. شاخص pmi در فارکس نیز رشد یا افول را اینگونه نشان می دهد.

در کشور ما ایران نرخ بیکاری در هر 3 ماه یک بار توسط مرکز آمار و همچنین بانک مرکزی اعلام می شود.

در کشور آمریکا نیز نرخ بیکاری به همراه مهم ترین شاخص های قابل معامله در بازار فارکس و سایر کسب و کار ها به صورت ماهانه با انجام آمار گیری های دقیق اعلام و در پایان سال، نرخ بیکاری سالانه مشخص می شود.

 

سخن پایانی

شاخص نرخ بیکاری کاملا برایتان تشریح شد و گفتیم که این شاخص تاثیرات عمیقی در بازار فارکس دارد که به آن اشاره کردیم. همچنین وقتی شما با تاثیر اخبار در فارکس آشنایی پیدا کردید، قادر خواهید بود که دیدگاه های صحیح خود را حفظ و آن را بهبود ببخشید. در بازار فارکس شما با شاخص های اقتصادی زیادی مواجه خواهید بود که شناخت از آنها می تواند شما را در کسب و کارتان یاری دهد و تعیین کننده نگرشتان در اخبار فاندامنتال فارکس باشد. شاخص نرخ بیکاری نیز یکی از همین شاخص هاست که شما می توانید آمار سالانه آن را از سامانه های اطلاعات آماری معتبر دریافت کنید و شاخص نرخ بیکاری را در کشور های مختلف و در دوره های متفاوت با هم مقایسه کنید. توجه کنید که شما هرچه بیشتر در کسب اطلاعات مربوط به شاخص های اقتصادی فارکس و تاثیرات آنها کوشا باشید، ارتقا و پیشرفت خودتان و کسب و کارتان تضمین خواهد شد. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات و همچنین سوالات خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم. این مقاله توسط تیم تحقیقاتی شرکت بروکری نیکس تهیه و گردآوری شده و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی می باشد.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications