NYXbroker
نیکس فارکس

نمودار نقطه و رقم

نمودار نقطه و رقم چیست؟ و کاربرد آن در معاملات فارکس

نمودار نقطه و رقم اگرچه هرگز خیلی محبوب نبوده اند، اما یکی از جالب ترین نمودارهایی هستند که برای اهداف و پیش بینی های سرمایه گذاری بلند مدت استفاده می شوند. هدف آنها به حداقل رساندن داده های اضافی و ارائه دیدگاه روشنی از روندها است.
آیا می دانید نمودار نقطه در تحلیل تکنیکال چیست؟ آیا تا به حال از نمودار نقطه و رقم در متاتریدر استفاده کرده اید؟ نحوه کاربرد این نمودار چگونه است؟
تمرکز اصلی در رسم نمودار نقطه و رقم بر عرضه و تقاضا است، اما روندهای نوظهور نادیده گرفته نمی شوند. به طور کلی، ایده این است که بهترین نقاط را برای زمان خرید و زمان فروش در بازار سهام تعیین کنید. با وجود این واقعیت که این نمودارها منتقدان خود را دارند، بسیاری از معامله گران آنها را حتی به دلیل عدم محبوبیت آنها قابل اعتماد می دانند.
در ادامه مقاله توضیحات تکمیلی در این زمینه ارائه می شود. نظرات خود را در انتهای مقاله بنویسید.

فهرست مطالب

نمودار نقطه و رقم چیست؟

نحوه تشخیص نمودار نقطه

نحوه کاربرد نمودار نقطه و رقم

نقطه حمایت و مقاومت در نمودار نقطه

نمودار نقطه و رقم چیست؟

نمودار point and figure یکی از انواع نمودارهای کاربردی در تحلیل تکنیکال است. مانند نمودارهای خطی، معامله‌گرانی که از نمودار نقطه در تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، نگران بالا و پایین‌ ها نیستند، بلکه نگران قیمت‌ های بسته شدن یک دارایی هستند. آنها معتقدند که بالا و پایین ها اطلاعات نامربوطی را ارائه می دهند که نمی توانند در فرآیند تصمیم گیری معاملات یا سرمایه گذاری استفاده شوند. با رسم نمودار نقطه و رقم، معامله گرانی که از این نمودارها استفاده می کنند تنها به اتفاقات بزرگ توجه می کنند و نوسانات کوتاه قیمت در طول روز را صرفاً سروصدا می دانند. با این حال، برخلاف نمودارهای خطی، نمودارهای P&F به زمان علاقه ای ندارند، به همین دلیل است که فاقد محور زمانی هستند. تمرکز اصلی در اینجا قیمت است. حرکات قیمت دارایی به طور نمادین نه با خطوط یا میله ها، بلکه با Xs و Os نمایش داده می شود. اگر قیمت بالا رفته باشد، یک X می‌بینیم و اگر قیمت پایین آمده باشد، یک O می‌بینیم. اضافه کردن این تغییرات به نمودار نقطه و رقم در متاتریدر هیچ فایده‌ای ندارد.

همانطور که می بینید، اگرچه نمودارهای P&F می توانند کاملا گیج کننده به نظر برسند، اما آنها رویکردی مینیمالیستی دارند.

 

نمودار نقطه و رقم

 

هر حرکت در قیمت با یک نماد نشان داده می شود. اگر چهار واحد قیمت را بالا ببریم، چهار X را در همان ستون خواهیم دید. اگر تغییری در جهت وجود داشته باشد، ستون جدیدی شروع می شود و تغییر با استفاده از تعداد کافی Os در ستون جدید منعکس می شود. به دلیل این اصل اصلی فرآیند ایجاد نمودار، هرگز نمی توانید Xs و Os را در یک ستون به اشتراک بگذارید. در اینجا باید به یک نکته مهم اشاره کرد. چارتیست کسی است که باید تعیین کند که قیمت چند واحد باید در جهت مخالف حرکت کند تا یک ستون جدید در نمودار نقطه و رقم ایجاد شود. وقتی این عدد مشخص شد، به آن جعبه می گویند.

 

نحوه تشخیص نمودار نقطه

 

نمودارهای تحلیل تکنیکال معمولی اغلب نمودار باز-بستن و بالا-کم هستند که حرکت قیمت را در طول زمان ترسیم می کنند، مثلاً از روز به روز.

در رسم نمودار نقطه و رقم، تنها بر قیمت پایانی یک شماره تاکید می شود. توسعه دهندگان نمودارهای P&F به توسعه روند علاقه مند بودند و بنابراین نگران نویز ایجاد شده روزانه توسط حرکت های جزئی بالا یا پایین نبودند، بلکه نگران نحوه نمایش تصویر بزرگتر از منظر عرضه و تقاضا بودند. کلید رسم نمودار نقطه و رقم ایجاد واحد قیمت است، که واحد اندازه گیری حرکت قیمت است که بر روی نمودار رسم شده است. در نمودارهای P&F، هیچ محور زمانی وجود ندارد، فقط یک محور قیمت وجود دارد. افزایش قیمت سهام با X و قیمت های کاهشی با O نشان داده می شود. این نقاط تنها در صورتی در نمودار ظاهر می شوند که قیمت حداقل یک واحد قیمت در هر جهت حرکت کرده با‌شد. 

کارشناسان نمودار نقطه و رقم در تحلیل تکنیکال به وضوح درک می کنند که قانون عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت سهام است. اگر موضوع در حال افزایش قیمت باشد و حداقل با سه X یک روند صعودی داشته باشیم، معتقدیم که تقاضا بر عرضه غلبه کرده است.

برعکس، وقتی آن نمودار نقطه به ما میدهد، نشان می دهد که عرضه بر تقاضا غلبه کرده است. نمودار نقطه و رقم استقرار روندها، تغییر روندها و عرضه و تقاضای مسائل نمودار شده را به ما نشان می دهد.

 

نحوه کاربرد نمودار نقطه و رقم

 

این نمودار در معاملات کوتاه مدت ارزشی ندارد. استفاده از  نمودار نقطه و رقم را باید بر اساس طراحی استراتژی معاملاتی خود در نظر بگیرید. آنها برای تعیین روندهای بلندمدت و پایه گذاری تصمیمات سرمایه گذاری بر اساس آن فرض استفاده می شوند. نمودارهای P&F برای شناسایی روندهای کلی استفاده می شود، اما نباید برای تصمیم گیری های کوتاه مدت و معاملات استفاده شود. همچنین، باید به خاطر داشته باشید که این فقط یک نمای کلی از چیستی نمودارهای P&F است و برای آشنایی با مفاهیم پیشرفته تر در این زمینه باید کمی بیشتر تحقیق و مطالعه کنید. شما می توانید این تحقیق و مطالعات خود را با ثبت نام در دوره آموزش رایگان فارکس که توسط بروکر نیکس ارائه می شود، انجام دهید. 

کاربرد نمودار نقطه و رقم در متاتریدر در دراز مدت مفید است و می تواند برای یک معامله گر بسیار سودآور باشد. این نمودار تمام اطلاعات اولیه مورد نیاز شما را بدون داده های اضافی ارائه می دهد. اگرچه نمودار نقطه در تحلیل تکنیکال چندان محبوب نیست، اما عمیقا در فرآیند تحلیل تکنیکال ادغام می شود.

 

نقطه حمایت و مقاومت در نمودار نقطه

 

سطح حمایت یا پشتیبانی در نمودار نقطه و رقم سطحی است که در آن سرمایه گذاران و معامله گران به طور یکسان معتقدند قیمت ها پس از رسیدن به علامت حمایت شروع به حرکت بالاتر خواهند کرد. به سه O در مثال بالا نگاهی بیندازید تا ببینید این به چه معناست. یک ردیف افقی از O همان چیزی است که هنگام صفر کردن یک روند معکوس و یک روند صعودی برای شروع به دنبال آن هستید.

یک ردیف افقی از X سطوح مقاومتی را که باید در مطالعه و رسم نمودار نقطه و رقم به دنبال آن باشید مشخص می کند. مطالعات خطوط روند نشان داده است که شکست سطوح مقاومت عموماً با ذوق و شوق زیاد اتفاق می‌افتد، یعنی با حجم زیاد و افزایش سریع قیمت سهام و اوراق بهادار.

 

سخن پایانی

 

نمودار نقطه و رقم روشی برای نمایش اطلاعات قیمت است. این نمودار با شمعدان و میله ها متفاوت است. اصلاً از مقیاس زمانی استفاده نمی کند. در حالی که مقیاس عمودی هنوز برای قیمت تعیین می‌شود، مقیاس افقی فقط تعداد معکوس‌ ها یا حرکات قیمت را اندازه‌گیری می‌ کند و در مورد زمان شروع یا پایان آنها چیزی نمی‌گوید.

در ابتدا، نمودار نقطه و رقم ممکن است برای یک معامله گر ارز عجیب و غریب و غریب به نظر برسد، اما این نمودارها فیلترهای نویز عالی هستند و فقط اطلاعاتی را نشان می دهند که واقعاً ارزشمند هستند. با استفاده از این نمودار معامله گران کنترل کاملی بر تغییرات قیمتی دارند که می خواهند از آن مطلع شوند.

نظرات تجربیات خود در کار با نمودار نقطه و رقم در متاتریدر را با ما به اشتراک بگذارید. مشاورین نیکس در چت آنلاین برای پاسخگویی به پرسش ها و رفع ابهامات شما آماده هستند.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications