NYXbroker
نیکس فارکس

معامله‌گر فومو

معامله‌گر فومو چیست ؟ خصوصیات معامله FOMO چیست؟

معامله‌گر فومو به چه کسی اطلاق می گردد؟ فومو در بازار مالی چیست؟ فومو در معاملات به چه معناست؟ اگر از کاربران و خوانندگان پرو پا قرص مقالات آموزشی بروکر نیکس هستید، قطعا می دانید که هدف بروکر نیکس همواره روشن سازی راه پر فراز و نشیب معامله گری برای معامله گرانی است که علاقمند به فعالیت در بازارهای مالی هستند. به همین دلیل همواره تاکید ما بر این است که با مفاهیم و اصطلاحات این بازار آشنا شویم تا به شناخت نسبی بر بازارهای مالی دست یابیم و سپس با استفاده از تکنیک ها و ابزارهایی که وجود دارد بهتر بتوانیم در دنیای معامله گری به موفقیت برسیم. اما مفهومی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم مفهوم فومو و معامله‌گر فومو است لذا تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با هم مفهوم معامله‌گر فومو را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

FOMO چیست؟

خصوصیات معامله FOMO چیست؟

چگونه از FOMO در معاملات خود جلوگیری کنیم؟

تاثیر FOMO در معاملات فارکس؟

FOMO چیست؟

در ابتدای مقاله معامله‌گر فومو ببینیم که کلمه FOMO از کجا آمده؟ FOMO مخفف Fear Of Missing Out می باشد که ترجمه فارسی آن ” ترس از دست دادن ” می باشد. حال این ترس از دست دادن ممکن است  یک سودی باشد که در صورت نخریدن یک ارز دیجیتال بدون آنکه قیمت فعلی آن در نظر گرفته شود به سرعت به دست بیاورید و یا به دلایل دیگر… برای آنکه مفهوم فومو بیشتر برایتان روشن گردد مثالی برایتان می زنیم.  

بازار ارز دیجیتال بیشتر بر پایه احساسات است تا منطق لذا یکی از فاکتورهای مهمی که باید در زمان ترید ارزهای دیجیتال  در نظر گرفت FOMO  می باشد.

این مفهوم اشاره به احساس اضطراب یا ایده ای  دارد که سایر افراد در یک تجربه مثبت یا منحصر به فرد

آن را به اشتراک می گذارند در صورتی که شما آن را از دست می دهید.

در بازارهای مالی و معاملات، فومو به ترسی اشاره می کند که یک تریدر یا سرمایه گذار با از دست دادن

یک سرمایه گذاری بالقوه و سودآور یا از دست دادن یک موقعیت معاملاتی احساس می نماید.

این امر بخصوص  برای سرمایه گذاران خرده فروشی که نظم در معامله ندارند می تواند خطرناک باشد  و آنها را تبدیل به یک معامله‌گر فومو نماید! 

 

 

خصوصیات معامله FOMO چیست؟

بالاتر اشاره شد که فومو چیست و تا حدودی با معامله‌گر فومو آشنا شدیم.در اینجا به بررسی خصوصیات معامله FOMO می پردازیم. فومو در معاملات یعنی  ترس از دست دادن یک فرصت طلایی و بزرگ در بازار، این امر در دنیای معامله گری رایج است و شاید درصد بالایی از تریدرها در برهه ای از فعالیت معامله گری خود یک معامله‌گر فومو باشند.

اما آنچه که اغلب در پشت فومو به عنوان یک نیروی محرکه عمل می نماید احساسات است، که اگر کنترل و هدایت نشوند می تواند باعث ناکامی و عدم موفقیت در حرفه معامله گری شوند. در این قسمت بخشی از این احساسات که می توانند باعث تغذیه فومو شوند و تریدر را تبدیل به معامله‌گر فومو نماید را بیان میکنیم:   

  • طمع کردن
  • احساس ترس
  • هیجان زده شدن
  • حسادت کردن
  • بی تابی کردن
  • مضطرب بودن

کسانی که معامله‌گر فومو هستند معمولا دارای چنین خصوصیات مشابهی هستند  و این احساسات در معاملاتشان دخیل می دهند و حاصل آن این خواهد بود که نمی توانند به نتیجه و سودی که دلخواهشان است دست یابند.

 

 

چگونه از FOMO در معاملات خود جلوگیری کنیم؟

 

برای آنکه فومو در معاملات خود جلوگیری کنیم و برای اینکه یک معامله‌گر فومو نباشیم  چه کاری باید انجام دهیم؟  

نکات زیر را مد نظر قرار داده و در مورد آنها محتاط باشید.

1. پلتفرمهای سرمایه‌گذاری، کارشناسان حوزه صنعت، برنامه‌های رسانه ای،دوستان و همکاران و بعضا اعضای خانواده شما ممکن است همگی  ممکن است مطالبی را عنوان کنند… اما در نهایت این شما هستید که تصمیم نهایی را می گیرید بنابراین تسلیم FOMO نشوید. بدون دانستن و بررسی میزان ریسک و خطر هرگز وارد یک معامله نشوید. زمانی که صرف تحقیق  بررسی این موضوع می کنید که آیا این سرمایه گذاری  ارزش دارد که به آن ورود کنید یا خیر؟ بسیار با ارزش و نتیجه بخش خواهد بود همچنین بررسی این نکته که آیا ورود به یک معامله مطابق با اهداف مالی شما می باشد یا خیر.

2. عامل دیگری که به یک معامله‌گر فومو  کمک می کند که از فومو در معاملات به دور بماند این است که  برای خود برنامه مالی ایجاد نماید و به آن متعهد باشد. قطعا این امر کمک بزرگی به شما خواهد کرد که به اهداف خود برسید.

 3.عامل دیگری که معامله گر فومو باید رعایت کند این است که باید قادر باشد  بر تعصبات رفتاری خود غلبه نماید. چه آگاهانه و چه ناآگاهانه گاها سوگیریهای رفتاری در یک معامله گر فومو وجود دارد که می تواند منجر به FOMO گردد.

4.دیدگاهتان را بلند مدت کنید.

بسیاری از معامله گران صبر ندارند و به قولی میخواهند راه صدساله را یک شبه طی کنند. در برابر وسوسه های اخبار بد و یا تعقیب کردن آنها مقاومت نمایید و صبورانه بر روی برنامه های خود متمرکز شده و با فومو تصمیم نگیرید. 

  

 

تاثیر FOMO در معاملات فارکس؟

در این بخش از مقاله معامله‌گر فومو بررسی می کنیم که چگونه FOMO معاملات فارکس را تحت تاثیر قرار می دهد. همه می توانند تحت تاثیر فومو قرار گیرند، از معامله گران تازه کار گرفته با حساب های کوچک تا تریدرهای حرفه ای فارکس…. این تاثیر در واقع از این احساس ناشی می گردد  که سایر تریدرها موفق تر هستند واین امر می تواند  می تواند باعث گردد که سطح انتظارات تریدر بیش از حد بالا رفته و نتیجه آن به صورت بروز پیامدهای منفی همچون فومو در بازار مالی و در معاملات فارکس می باشد که به صورت عدم داشتن چشم انداز بلندمدت، اعتماد بیش از اندازه و یا عدم اطمینان و همینطور عدم تمایل به صبوری خود را نشان می دهد که همگی آنها عواملی هستند که باعث می شوند تمرکز یک معامله گر که یک ابزار لازم جهت ترید کردن موفق است از بین برود و تبدیل به یک  معامله‌گر فومو شود. 

سخن پایانی

معامله‌گر فومو را با هم در این مقاله بررسی کردیم در ابتدا به تعریف فومو پرداختیم و سپس به بررسی      

ویژگیهای فومو در بازار مالی و فارکس اشاره کردیم. خصوصیات معامله‌گر فومو را برشمردیم. 

تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که بسیاری از افراد گاها به توانایی های سرمایه گذاری خود بیش از حد اعتماد می کنند که البته درست نمی باشد باید پذیرفت که به طور متوسط بیشتر مردم نمی توانند با معاملات  ادامه دار و مکرر “بازار” را شکست دهند و برنده بازار باشند! اما این پذیرش گاهی از جانب معامله گران سخت می باشد و به نوعی این احساس را دارند که ما استثنا هستیم! 

لذا توصیه می کنیم با خودتان روراست باشید و این را در نظر داشته باشید که حتی سرمایه گذاری حرفه ای نیز ممکن است برای حصول به بازدهی بهتر از بازار گاهی اوقات با مشکلاتی روبرو گردند.

با سپاس از نگاه مهربان شما به مقاله معامله‌گر فومو منتظر اشتراک گذاری دیدگاهها و تجربیات ارزشمند شما هستیم. مشاورین بروکر نیکس جهت پاسخ به سوالات شما و ارائه مشاوره در زمینه بازار های مالی فارکس و ارزهای دیجیتال همواره در کنار شما هستند.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications