NYXbroker
نیکس فارکس

مارکت کپ چیست؟

مارکت کپ چیست؟ و ارتباط آن با قیمت بازار چیست؟

مارکت کپ چیست؟ چقدر با مفاهیم بازار فارکس آشنا هستید؟ اگر قصد دارید که در زمینه بازارهای فارکس و ارزهای دیجیتال به فعالیت بپردازید قطعا یکی از سوالاتی که در ابتدا با آن برخورد خواهید کرد این خواهد بود که مارکت کپ چیست؟ و مفهوم و کاربرد آن چیست؟ چنانچه شما هم از علاقمندان به فعالیت و سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال هستید، خواندن این مقاله را تا انتها به شما توصیه می کنیم.
در این مقاله که به تلاش تیم تحلیلی بروکر نیکس به نگارش درآمده است به این سوال که مارکت کپ چیست؟ خواهیم پرداخت و همچنین سایر مطالب مرتبط با آن از جمله: ارزش بازار،مارکت کپ و قیمت بازار را با هم بررسی خواهیم کرد.
آیا می دانید برای آنکه ارزش یک رمزارز را در بازار بررسی کنیم از چه معیاری باید استفاده کنیم؟ اگر پاسختان به این سوال قیمت ارز دیجیتال است باید بگوییم خیر، نمی توان قیمت یک ارز دیجیتال را به عنوان یک معیار سنجش قرار داد و در قیاس با سایر ارزهای دیجیتال از آن به عنوان معیار سنجش استفاده کرد.
فعالان بازار و تریدرهای حرفه ای از مارکت کپ یا ارزش بازار استفاده می کنند.اما برای آنکه بدانیم مارکت کپ چیست؟ همراه ما باشید در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

ارزش بازار یا همان مارکت کپ (Market Cap) چیست؟

مارکت کپ با قیمت بازار چه ارتباطی دارد؟

مارکت کپ برای چه مواردی کاربرد دارد؟

مارکت کپ بالا یعنی چه؟

مارکت کپ یا ارزش بازار چگونه تعیین می شود؟

مارکت کپ بازار فارکس چگونه است؟

ارزش بازار یا همان مارکت کپ (Market Cap) چیست؟

 

بعد از مقدمه ای که در بالا  عنوان شد بپردازیم به سوال مطرح شده مارکت کپ چیست؟ ارزش بازار در واقع یک اندیکاتور است که به ما جایگاه و ارزش ارز دیجیتال را در بازار نشان می دهد. این شاخص در گرفتن تصمیمات دقیق تر و بهتر در سرمایه گذاری به تریدر کمک بسیاری می کند. ارزش بازار که معادل انگلیسی آن Market Capitalization می باشد، بیانگر ارزش نقدی یک کالا، شرکت و یا یک دارایی می باشد. در این مقاله مد نظر ما ارز دیجیتال می باشد. ارزش بازار که از آن صحبت می کنیم در واقع عددی است که از محاسبه یک فرمول به دست می آید. به اینصورت که تعداد کل توکنهای در گردش را در قیمت آن ضرب می کنیم، پاسخ به دست آمده ارزش بازار آن ارز دیجیتال را به ما نشان می دهد. 

مارکت کپ با قیمت بازار چه ارتباطی دارد؟

 

در این قسمت رابطه قیمت بازار و market cap  را بررسی می کنیم. این پرسش معمولا مطرح می شود که آیا  ارزش بازار یا همان market cap و قیمت بازار یکسان است؟

مردم اغلب از این دو مفهوم و اصطلاح  به جای یکدیگر استفاده می کنند که اشتباه است چراکه هر یک از این مفاهیم دربردارنده معنای جداگانه ای می باشد.

مارکت کپ یا همان ارزش بازار می باشد و وقتی آن را بکار میبریم به نوع خاصی از ارزش بازار اشاره دارد در حقیقت اگر می پرسید مارکت کپ چیست؟ می توان گفت که ارزش نقدینگی بازار  است.

مثالی برایتان می زنیم.

 در تقسیم 2 به 1 دقت نمایید که قیمت سهم نصف می گردد. در حالیکه تعداد سهام و قیمت سهام تغییر می کند اما ارزش بازار همچنان  ثابت باقی می ماند. 

مارکت کپ برای چه مواردی کاربرد دارد؟

 

مواردی که میتوان به عنوان مهمترین کاربردهای market cap  نام برد نحوه محاسبه آن است که در تعیین رتبه و ارزش ارز دیجیتال است. افراد مبتدی که بدون شناخت و بررسی موقعیت یک ارز دیجیتال وارد بازار ارز دیجیتال می شوند و احتمالا خریدی را هم انجام می دهند که متاسفانه این خرید و معامله به سوددهی که از آن انتظار داشتند نمی رسد و به اصطلاح ارزش بازار کوچکی را برای ارز دیجیتال انتخاب کرده اند لذا در نظر داشته باشید که قبل از اقدام به ورود به دنیای ارز دیجیتال مارکت کپ آن را به خوبی بررسی کنید چرا که اطلاعات بسیار با ارزشی را به شما میدهد که بسیار دارای ارزش است.

از جمله آخرین قیمت، میزان کوینها یا توکنهای در گردش، رتبه و جایگاه ارز دیجیتال در بازار و.. دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند که راحت تر و دقیق تر تصمیم بگیرید.      

مارکت کپ بالا یعنی چه؟

 

به طور کلی ، هرچه ارزش بازار ارزهای رمزنگاری شده بیشتر باشد ، آن را در بازار دارای موقعیت بهتر می دانند. به همین دلیل ، سقف بازار غالبا به عنوان مهمترین شاخص برای رتبه بندی ارزهای رمزنگاری شده در نظر گرفته می شود. اما در پاسخ به سوال بالا باید بگوییم که مارکت کپ بالا در واقع یک معیار می باشد جهت سنجش ارزش یک دارایی در بازار فارکس استفاده می شود و نشان می دهد که یک دارایی از نظر ارزش کجای بازار قرار گرفته است.

 market cap بالا را در حقیقت می تواند به عنوان یک شاخص  بازار فارکس در حوزه ارز دیجیتال در نظر گرفت. 

اینگونه می توان گفت که هرچه ارزش بازار ارزهای دیجیتال  بالا باشد ، آن را در بازار با ثبات تر می دانند و گزینه مناسبتری برای سرمایه گذاری می باشد.

 

 

مارکت کپ یا ارزش بازار چگونه تعیین می شود؟

 

اگر تا به اینجای مقاله همراه ما بوده اید در مورد اینکه مارکت کپ چیست؟ سخن بسیار گفتیم و نیک پی بردیم که ارزش بازار دارای جایگاه بسیار مهمی در بازار معاملات فارکس می باشد و استفاده از آن می تواند به تریدرها کمک بزرگی کند تا در گرفتن تصمیمات معاملاتی خود اعم از خرید یا فروش بهتر و دقیق تر عمل کنند.

 حال که به اهمیت آن پی بردیم میخواهیم ببینیم که این ارزش بازار و یا market cap چگونه تعیین می گردد؟ فرض بفرمایید که قصد سرمایه گذاری و خرید یک ارز دیجیتال را دارید اما اطلاعات کافی از آن در دست ندارید. یکی از منابعی که اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار می دهد  ارزش بازار آن ارز دیجیتال است. ارزش بازار در واقع یک عدد ارزشمند است که به صورت زیر محاسبه می گردد:

عرضه در گردش × قیمت حال حاضر= ارزش بازار(market cap)  

 

 

مارکت کپ بازار فارکس چگونه است؟

 

پس از آنکه در خصوص ارزش بازار ارز دیجیتال سخن گفتیم و دیدیم که این عدد چطور می تواند از وضعیت ارزش یک ارز دیجیتال در بازار و در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال ما را باخبر کند در این بخش قصدمان بر این است که در خصوص ارزش بازار یا market cap بازار فارکس سخن بگوییم. حتما برایتان جالب است بدانید که بازاری به بزرگی و گستردگی فارکس دارای چه ارزش بازاری می باشد؟ 

بنا بر آمار و برآوردهایی که در بازارهای مشتقات فارکس و فرابورس انجام گرفته است، این نتیجه حاصل شده است که بازار فارکس، بزرگترین بازار مالی در جهان می باشد و  این بازار مالی حتی بزرگتر از بازار سهام است و حجم روزانه مبادلاتی که در آن انجام میشود بالغ است بر 6.6 تریلیون دلار می باشد.

 

 

سخن پایانی

 

مارکت کپ چیست؟ سوالی بود که در طول مقاله به آن پرداخته شد.اگر بخواهیم بطور خلاصه ببینیم که مارکت کپ چیست؟ می توان گفت که ابزار و معیاری است که  با استفاده از آن می توان به ارزش و بزرگی یک ارز دیجیتال را در قیاس با سایر ارزهای دیجیتال پی برد. که این امر بسیار می تواند در اتخاذ تصمیمات درست و منطقی معاملاتی افراد کارایی داشته باشد چرا که بسیار شاهد بوده ایم که چگونه افراد دچار خسران و ضرر در سرمایه گذاریشان شده اند تنها به دلیل نداشتن آگاهی و علم کافی در خصوص آنچه معامله کرده اند.

با امید به آنکه آنچه که در مقاله مارکت کپ چیست؟ گفته شد مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. اگر همچنان نکته یا ابهامی در این خصوص و یا دنیای معامله گری برایتان وجود دارد می توانید با  مشاورین ما در بروکر نیکس از طریق چت آنلاین تماس برقرار کنید. به اشتراک گذاشتن نظرات و تجربیات شما موجب دلگرمی ما خواهد بود.       

نمایش نظرات (3)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications