NYXbroker
نیکس فارکس

جومو در فارکس

جومو در فارکس چیست ؟

جومو در فارکس یک مفهوم مهم برای معامله گران است که بر نیاز به برداشتن یک گام به عقب، فکر کردن، برنامه ریزی و لذت بردن به جای عجله در معاملات از طریق اضطراب از دست دادن تاکید می کند. در واقع جومو به عدم ترس اشاره دارد و بر مبنای لذت بنا شده است. در مقابل جومو در فارکس، مفهوم فومو قرار دارد که یک استراتژی کاملا مخالف است. فومو بر ترس از دست دادن تاکید می کند. معامله گران جومو با معامله گران فومو خصوصیاتی کاملا متفاوت دارند. این تفاوت از دیدگاه خاص آن ها نسبت به بازار و معاملات حاصل می شود. معامله گران فومو همواره ترس و اضطراب دارند و به جای داشتن اعتماد به نفس، اغلب به ناتوانی های خود نگاه می کنند. معامله گران جومو از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند و به استراتژی خود پایبند و جویای فرصت های مناسب برای معامله می باشند. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در زمینه جومو در فارکس و تفاوت های آن با فومو ارائه می دهیم. لطفا نظرات ارزشمند خود را برای ما بنویسید و در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام با مشاورین نیکس تماس حاصل نمایید.

فهرست مطالب

جومو در فارکس چیست؟

مشخصات معامله گر جومو

فرق جومو با فومو چیست؟

چگونه فومو را با جومو در معاملات جایگزین کنیم؟

جومو در فارکس چیست؟

برخی معامله گران چنان اعتماد به نفسی دارند که ترس در وجود آن ها دیده نمی شود. به عبارت دیگر آن ها به هیچ وجه از تجربه معاملات ناموفق و در نتیجه از دست دادن سرمایه خود نمی ترسند. گاهی این اعتماد به نفس از خصوصیات شخصی افراد ناشی می شود و گاهی از توانایی های اکتسابی نشأت می گیرد. به این گونه معامله گران اصطلاحا جومو می گویند. جومو در فارکس، لذت بردن از معامله را به ترس های از دست دادن ترجیح می دهد.

جومو می تواند در نقش یک عامل خنثی کننده برای فومو باشد. کاهی معامله گران فومو آن چنان از نتایج معاملات هراس دارند که تصمیم می گیرند چاره ای برای این ترس و اضطراب بیندیشند. این چاره جومو است که باید جایگزین فومو شود. در این صورت لذت و اراده قوی جایگزین ترس های بی مورد می شود. معامله گر فومو همیشه از وضعیت ناراضی است و هیچوقت احساس خوشایندی نسبت به تجربیات معامله گری خود ندارد. اما هنگامی که جومو در فارکس جایگزین فومو شود، این نارضایتی از بین رفته و معامله گر از معاملات لذت می برد.

مشخصات معامله گر جومو

معامله گران جومو از نظر ویژگی های شخصیتی فاصله زیادی با معامله گران فومو دارند. جومو در فارکس یعنی معامله گر بر استراتژی معاملاتی خود پایبند است و بر اساس آن عمل می کند. او با اعتماد به نفس به تحلیل بازار می پردازد و سپس در صورت لزوم اقدام به معامله می کند. معامله گر جومو از عجله و شتاب پرهیز می کند و قبل از هر معامله تمام جوانب را مدنظر قرار می دهد. همچنین با تحقیق و تفکر معامله می کند و احتمالات و حدس و گمان را مبنای کار خود قرار نمی دهد. جومو در فارکس یعنی یک معامله گر به طرح معاملاتی خود اطمینان دارد و با توجه به آن به یک معامله وارد و یا خارج می شود. معامله گر جومو به توانایی ها و دانش خود نسبت به بازار ایمان دارد زیرا آموزش های لازم را گذرانده است. بر اساس این آموزش ها او از عوامل موثر بر بازار فارکس آگاه است و با سنجش این عوامل، موقعیت های درست را شناسایی و وارد عمل می شود. علاوه بر این باور دارد که همیشه فرصتی برای معامله سودآور وجود دارد و ترس از دست دادن معاملات را دور می ریزد. با اینکه معامله گر جومو در فارکس همیشه معاملات سودآور را تجربه نمی کند، اما احساس شکست ندارد و فشار کمتری را تحمل می کند.

فرق جومو با فومو چیست؟

جومو در فارکس بر شجاعت و اعتماد به نفس تاکید دارد. ویژگی اصلی جومو عدم وجود ترس از معامله است. یعنی معامله گر جومو هیچی هراسی نسبت به معاملات شکست خورده و یا از دست رفتن فرصت های معامله سود آور ندارد. در مقابل فومو نسبت به ترس از دست دادن یک نگاه مثبت دارد و آن را یک استراتژی مناسب و خوب برای معامله گران می داند. از نگاه فومو، ترس باعث می شود که اشخاص دیدگاه متفاوتی به معاملات داشته باشند و عاقلانه تر عمل کنند. اما آیا واقعا اینگونه است؟ ترس و شتاب باعث می شود معامله گران دست به معاملاتی بزنند که بر پایه منطق بنا نشده اند. این معاملات می توانند ضرر های بسیاری به معامله گران وارد کند. در حالی که جومو برای منطق و تفکر ارزش زیادی قائل است. معامله گر جومو به توانایی های خود شک ندارد ولی معامله گران فومو همواره اضطراب ناشی از بی تجربگی های خود را تحمل می کند. جومو در فارکس بیانگر صبر، استقامت، استقلال، آرامش فکری، واقع بینی و انضباط است. دقیقا همان صفاتی که در فومو یافت نمی شود.

چگونه فومو را با جومو در معاملات جایگزین کنیم؟

گاهی برخی معامله گران از ترس ها و اضطراب در معاملات خسته می شوند و تصمیم به تعویض جومو و فومو می گیرند. شما برای تبدیل فومو به جومو در فارکس یک فرایند ساده را باید طی کنید. این فرایند از ٧ مرحله تشکیل می شود. 

١ – تدوین یک استراتژی معاملاتی : استراتژی در فارکس به شما کمک می کند که مسیر معاملات را بشناسید و زمان بندی خوبی در ورود و خروج از معاملات داشته باشید.

٢ – ژورنال نویسی : ژورنال به شما کمک می کند که معاملات گذشته خود را تحلیل و بررسی کنید و عملکرد خود را بهبود بخشید. ژورنال از دنباله روی های کورکورانه جلوگیری می کند و شما را نسبت به استراتژی معاملاتی خود پایبند می سازد.

٣ – بهره گیری از منابع معتبر : اخبار فارکس از عوامل محرک این بازار می باشد و اگر شما منابع خبری معتبر را در اختیار داشته باشید، نیازی به پیروی از دیگران نخواهید داشت.

۴ – ایجاد فرآیند : طراحی استراتژی و پایبندی به آن می تواند شما را به یک معامله گر کارآمد تبدیل کند و شما را به یک معامله گر جومو در فارکس تبدیل کند. 

۵ – گزینش اطلاعات دیگران : شما می توانید از اطلاعات دیگران استفاده کنید، به شرط آنکه ابتدا صحت آن ها را بررسی و در صورت نیاز به صورت گزینشی از برخی اطلاعات استفاده کنید.

۶ – بهبود روانشناسی معامله گری : بر این مورد تاکید بسیار زیادی می شود. نقش روانشناسی معامله گری در تبدیل فومو به جومو در فارکس بسیار پررنگ است.

٧ – برقراری ارتباط سالم با معامله گری : در فعالیت معامله گری خود افراط نکنید و از سایر توانایی های خود باز نمانید. هر معامله گری نیاز به آرامش و سلامتی و بهبود شرایط خود دارد.

سخن پایانی

جومو در فارکس یک مفهوم روانشناسی شخصیتی محسوب می شود، زیرا بر خصوصیات و ویژگی های فردی معامله گر تاکید دارد. جومو یعنی معامله گر ترسی از شکست و تجربیات ناموفق ندارد بلکه از معامله لذت می برد. علاوه بر این معامله گر جومو با آرامش و تفکر و با بهره گیری از اطلاعات کسب شده خود، دست به معامله می زند و در این فرآیند از عجله و شتاب پرهیز می کند. در نقطه مقابل جومو در فارکس، فومو قرار دارد. فومو نه تنها ترس را یک ویژگی منفی نمی داند، بلکه آن را یک گزینه سودآور برای معامله گران می داند. معامله گران جومو اغلب به جای تلاش و اتکا به اعتماد به نفس خود، دست به دعا بر می دارند و برای شانس اهمیت زیادی قائل اند.

ما در این مقاله تعریفی از جومو در فارکس و ویژگی های معامله گران جومو ارائه دادیم. از طرف دیگر اطلاعاتی راجع به فومو و تفاوت آن با جومو بیان کردیم تا از این دو به شناخت جامعی برسید. با تمام این مباحثی که گفته شد، شما خود را یک معامله گر جومو می دانید یا فومو؟

با یادداشت نظرات خود در انتهای مقاله ما را در جهت بهبود محتوا یاری کنید و یا در صورت سوال می توانید با مشاورین بروکر نیکس از طریق چت آنلاین ارتباط برقرار کنید .

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications