NYXbroker
نیکس فارکس

رکود

رکود چیست و چه تاثیری در بازار های مالی دارد ؟

رکود چیست؟ و به چه مفهومی می باشد و چه عواقبی در پی دارد؟ در این مقاله به بررسی آن می پردازیم. آیا با مفاهیمی چون رکود تورمی و رکود بازار آشنا هستید؟ آیا می دانید که چه اثراتی بر اقتصاد دارند؟
این واژه به معنای کساد و همچنین بحران است و در مقابل رونق بکار برده می شود. در این مقاله که به تلاش تیم تحلیلی بروکر نیکس تقدیم شما عزیزان خواننده می گردد. مفصل در این خصوص صحبت خواهیم کرد. لذا پیشنهاد ما به شما این است که این مقاله را از دست ندهید.
زمانی که میزان حجم تولید و همچنین تجارت کاهش می یابد. به گونه ای که حجم تولید در جایگاهی پایینتر از حجم مصرف قرار می گیرد شاهد recession خواهیم بود.
از اثرات آن می توان به پایین آمدن اشتغال اشاره کرد و همینطور پایین آمدن نرخ بهره و…
برای آنکه بیشتر با این مفهوم آشنا شوید تا پایان این مقاله همراه ما باشید. شایان ذکر می باشد که ما در این مقاله از معادل انگلیسی این واژه یعنی (recession) نیز استفاده خواهیم کرد.

فهرست مطالب

رکود(recession) چیست؟

در دوران رکود چه اتفاقی می افتد؟

چه چیزی باعث رکود می شود؟

انواع رکود یا recession کدامند؟

رکوردها چقدر طول می کشد؟

رکود(recession) چیست؟

 بعد از مقدمه مطرح شده خوب است به مفهوم رکود بازار و همینطور رکود اقتصادی بپردازیم. این مفاهیم اشاره به  کاهش قابل توجهی در فعالیت های اقتصادی دارد که ممکن است ماه ها یا حتی سال ها به طول بیانجامد.

 کارشناسان این حوزه اذعان می دارند که چنانچه  اقتصاد یک کشور با مواردی چون تولید ناخالص داخلی منفییا همان (GDP)، افزایش میزان سطح بیکاری، کاهش یافتن سطح فروش خرده فروشی و کاهش معيارهايي چون درآمد و تولید آن هم برای مدت زمان مدت طولانی روبروشود در این شرایط است که یک کشور دچار رکود اقتصادی می گردد. رکود تورمی

،رکود بازار، رکود بزرگ و رکود اقتصادی بخشی اجتناب ناپذیر از چرخه تجاری در یک کشور در نظر گرفته می شوند و یا یک روند منظم گسترش و انقباض که در چرخه اقتصاد  در یک کشور رخ می دهد.

 

 

 

در دوران رکود چه اتفاقی می افتد؟

در این بخش با هم ببینیم که در این دوران واقعا چه اتفاقی برای اقتصاد یک کشور می افتد؟ پیامدهای این اتفاق به وضوح در حوزه هایی چون  تولید صنعتی، وضعیت اشتغال و همینطور درآمد واقعی و سطوح تجارت عمده فروشی و خرده فروشی قابل  لمس و مشاهده می باشد. 

تعریف علمی recession عبارت است از منفی شدن دو چهارم متوالی رشد اقتصادی  که معیار اندازه گیری آن شاخص GDP (تولید ناخالص داخلی) می باشد هرچند که  دفتر ملی تحقیقات اقتصادی یا (NBER) جهت تشخیص آن به گزارش حاصل از داده های ماهانه بیشتر استناد می نماید تا  شاخص GDP . برای مثال  NBER به طور رسمی در ماه فوریه 2020 پایان دادن به گسترش اقتصادی را اعلام کرد چرا که ایالات متحده در زمان مبارزه با ویروس همه گیر ویروس کرونا وارد دوره ای از recession شد.

 

 

 

چه چیزی باعث رکود می شود؟

بیشتر از یک دلیل برای شروع آن وجود دارد، می تواند از یک شوک اقتصادی که بطور ناگهانی پدید می آید باشد تا اثرات یک تورم خارج از کنترل. موارد عنوان شده بعضی از دلایل اصلی می باشند. در این بخش یک به یک آنها را با هم بررسی می کنیم.

  • شوک اقتصادی که به گونه ناگهانی ایجاد می شود:

 یک مشکل غافلگیرکننده که خسارت مالی جدی را ایجاد می نماید. اجازه دهید برایتان مثالی بزنیم  در سال 1970، اوپک بدون دادن هیچ گونه اخطاری، ارسال نفت به آمریکا را متوقف کرد و همین امر منجر به ایجاد رکود گردید. نمونه دیگر آن که شاید با توجه حال و روز امروز دنیا درک آن ملموس تر باشد، شیوع ویروس کرونا است که منجر به بروز تعطیلی در دنیا گردید و نمونه ای از یک شوک اقتصادی ناگهانی می باشد.

 زمانی که تصمیمات مهم اقتصادی بر مبنای احساسات صورت گیرد، بروز نتایج بد اقتصادی خیلی دور از انتظار نمی باشد. شور و نشاط  که در حباب‌های بازار سهام یا بازار املاک وجود دارد و عموما هم غیر منطقی می باشند و زمانی هم  که این حباب‌ها می‌ترکند، منجر به فروش بیش از حد می گردد که این امر می‌تواند بازار را به هم بزند و  باعث ایجاد رکود بزرگ گردد.

  • تورمی که بیش از حد است:

 تورم در حقیقت یک روند ثابت و صعودی قیمت ها می باشد که در طول زمان اتفاق می افتد. تورم به خودی خود بد نیست، اما اگر تورم بیش از اندازه باشد می تواند به پدیده خطرناکی تبدیل گردد.

 بانک‌های مرکزی غالبا تورم را با افزایش دادن نرخ‌ بهره مهار می کنند. تورمی که خارج از کنترل باشد در سال  1970 یکی از مشکلات پیش آمده بود. برای مقابله با آن بانک فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره منجر به ایجاد recession  گردید.  

 

   

 

انواع رکود یا recession کدامند؟

 در این بخش خوب است که به بررسی چند نوع از انواع recession بپردازیم.  recession  در حالت کلی به عنوان دوره رشد اقتصادی منفی تعریف می گردد. با این حال، علل و انواع مختلفی از اتفاقات و انقباضات اقتصادی می تواند برای آن  وجود داشته باشد. انواع مختلف آن  می تواند بر طول، عمق و اثرات آن  تاثیرگذار باشد.

در اینجا برخی از انواع آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • رونق(Boom and Bust recession) :  

عموما پس از رونق اقتصادی قبلی رخ می دهد. در رونق اقتصادی، شاهد رشد اقتصادی بسیار بالاتر از نرخ رشد طولانی مدت می باشیم. این رشد سریع منجر به بروز تورم و کسری حساب جاری و همینطور رشد ناپایدار می گردد.

  • ترازنامه

ترازنامه هنگامی اتفاق می‌افتد که بانک‌ها و بنگاه‌ها بخاطر کاهش یافتن قیمت دارایی‌ها و وام‌های نامناسب، شاهد کاهش زیادی در ترازنامه خود باشند.

.Depression

در این مدل که بسیار طولانی مدت و عمیق می باشد  شاهد آن خواهیم بود که میزان تولید بیشتر از 10 درصد کم می گردد و میزان نرخ بیکاری بسیار بالا می رود.

 

 

 

رکوردها چقدر طول می کشد؟

رکود تورمی و رکود بزرگ و دیگر انواع آن چقدر طول خواهد کشید؟ شاید خیلی از مردم دنیا در  این روزهای گذر از پاندمیک که آخرین روزهای 2021  را می گذرانیم بخواهند به قبل بازگردند، به  روزهای پایانی سال 2019 زمانی که همگی با شادمانی منتظر شروع یک دهه جدید بودند.

شروع سال 2020 و آغاز بیماری همه گیر که در نتیجه آن میلیونها شغل از دست رفت را هیچ کس پیش بینی نمی کرد.

در انتهای سه ماهه اول سال 2020، بیشتر کارشناسان موافق این موضوع  بودند که ما در یک دوره  recession به سر می بریم. بنابراین شاید بتوان اینگونه گفت که زمان آن بستگی به شرایط دارد.

برای مثال در دوره پاندمیک کاهش قابل توجه فعالیت اقتصادی در سراسر دنیا اتفاق افتاد، بیش از چندین ماه طول می کشد، که معمولاً در تولید ناخالص داخلی ، همینطور درآمد واقعی، میزان اشتغال، تولید صنعتی و فروش عمده و خرده فروشی به وضوح  قابل مشاهده می باشد.

 

 

 

سخن پایانی

رکود اقتصادی ایران هم مانند سایر انواع  recession   می باشد که به کاهش قابل توجه فعالیت اقتصادی در یک منطقه مشخص اشاره می کند و اصولا به عنوان دو فصل پی در پی کاهش رشد اقتصادی شناخته می شود.

رکود اقتصادی ایران دوره ای است که در آن شاهد کاهش عملکرد اقتصادی  در کشور هستیم و در طی آن حجم تولید و تجارت حتی به کمتر از حجم مصرف می رسد.   

 آنچه که نشان دهنده ورود به recession  می باشد. برای مثال آنچه که نشان دهنده   رکود اقتصادی ایران و یا سایر کشورها می باشد  این می باشد که سرمایه‌گذاران و مقامات دولتی شاخص‌های اقتصادی مختلفی را پیگیری می کنند که می‌تواند به پیش‌بینی یا تأیید شروع recession کمک کند.

با امید به آنکه این مقاله توانسته باشد اندوخته ای هر چند اندک به توشه دانش شما افزوده باشد. در نظر داشته باشید که مشاورین بروکر نیکس همواره در زمینه بازار فارکس و ارزهای دیجیتال آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان هستند.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications