NYXbroker
نیکس فارکس

اندیکاتور در فارکس

اندیکاتورها ابزارهای هستند که جهت تحلیل تکنیکال در بازار فارکس مورد استفاده قرار می گیرند

اندیکاتور در فارکس به عنوان یک ابزار کمکی برای تریدرها و معامله گران مطرح می باشد. اما اندیکاتور یعنی چه؟ اندیکاتور در فارکس (Indicator) لفظاً به معنای شاخص اندازه گیری است. در واقع با مقایسه تعدادی داده و متغیرهای خاصی که در بازارهای مالی مختلف از جمله فارکس در نظر گرفته می شود می توان اندیکاتور ایجاد نمود. شاید این سوال براتون ایجاد شده باشه که کاربرد اندیکاتور در فارکس چیه؟ اگه تو یه جمله بخواهیم بگیم: کمک به معامله گران برای تشخیص بهتر زمان ورود به بازار و یا خروج از بازار و در کل یک نگرش عمومی و جامع از بازارهای مالی مثلاً بورس ارائه می دهد و اینکه برای معامله کننده چه بازه زمانی مناسب ترین زمان برای ورود به بازار و یا خروج از بازار می باشد که در ادامه به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

فهرست مطالب

چگونه اندیکاتور بسازیم؟

تقسیم بندی انواع اندیکاتور در فارکس

کاربرد اندیکاتورها

چگونه اندیکاتور به متاتریدر اضافه کنیم؟

چگونه اندیکاتور بسازیم؟

ممکنه از خودتون بپرسید چگونه اندیکاتور در فارکس بسازیم؟ یا چطور اندیکاتور بسازیم؟ از طریق برنامه نویسی در محیط متا ادیتور (Meta Editor) ، پلت فرم متاتریدر 4 یا 5 و ذخیره نمودن فایل های نوشته شده در مسیر Indicator و سپس فراخوانی آنها. 

شاید بعد از سوال چگونه اندیکاتور بسازیم یا چطور اندیکاتور بسازیم؟ سوال بعدی این باشد که زبان برنامه نویسی چیست؟ برای متاتریدر 4 و 5 به ترتیب زبان های برنامه نویسی MQL4 و MQL5 که دستوراتی شبیه به زبان های برنامه نویسی C و C++ دارند. پس از پاسخ به سوال چطور اندیکاتور در فارکس بسازیم؟ نوبت به تقسیم بندی اندیکاتور ها می رسد.

تقسیم بندی انواع اندیکاتور در فارکس

به لحاظ نوع نمایش، انواع اندیکاتور در فارکس به سه دسته تقسیم می شوند :

1- اندیکاتورها در فارکس که همراهی کننده قیمت هستند: این اندیکاتور با بالا رفتن قیمت خروجی بالا می رود و با کاهش قیمت خروجی کاهش می یابد. چند اندیکاتور مهم این دسته شامل اندیکاتور میانگین حرکت (Moving Average)  و الیگیتور (Alligator) می باشد.

2- اندیکاتورها در فارکس که مشخص کننده نوسان کننده در حدود تعیین شده هستند: محدوده نمایش خروجی این اندیکاتور محدود است (برای مثال بین اعداد 0 تا 100). چند اندیکاتور مهم این دسته شامل اندیکاتورهای استوکاستیک (Stochastic) ، آر اس آی (RSI) و مومنتوم (Momentum) می باشد.

3- اندیکاتورها در فارکس که سفارشی هستند: اندیکاتورهای متفاوتی در پلتفرم معاملاتی متاتریدر وجود دارد که بنا به نوع نیاز معامله گران انتخاب می شوند اما گاهی یک معامله گر به دنبال نوع خروجی خاصی بر اساس یک سری داده و متغیر مشخص می باشد که در اینصورت می تواند اندیکاتور مورد نظر خود را در محیط ادیتور متاتریدر طراحی نماید. مثال برای این دسته اندیکاتور ویکلی اوپن می باشد.

کاربرد اندیکاتورها

1- انواع اندیکاتور در فارکس که هشدار دهنده هستند: این نوع می توانند بر اساس طراحی که دارند وقوع شرایط خاصی را هشدار دهند. برای مثال می توان اندیکاتوری را طراحی نمود که شروع تغییر جهت بازار یا بازگشت روند بازار را هشدار دهد.

2- انواع اندیکاتور در فارکس که پیش بینی کنند هستند: از کاربردهای دیگر اندیکاتورها پیش بینی قیمت آینده بازار است اما از آنجا که خطای اکثر اندیکاتورها در این مورد بالاست کمتر در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند.

3-انواع اندیکاتور در فارکس که تایید کننده هستند: این کاربرد زمانی استفاده می گردد که معامله گر بر اساس تحلیل های تکنیکال یا فاندامنتال، تغییرات قیمتی خاصی را پیش بینی نموده ولی برای اینکه اطمینان معامله گر بیشتر شود از این نوع اندیکاتور تایید می گیرد.

 

به منظور بررسی میزان کارایی انواع اندیکاتور در فارکس، مطالعه ای بر روی اندیکاتورهای فارکسی تکنیکال طی 5 سال گذشته انجام شده است و به این نحو عمل شده است که هربار 1 لات (یعنی 100000 واحد) معامله شده است و بمحض ظاهر شدن سیگنال جدید، موقعیت جدید را گرفته و از معامله قبلی خارج شده اند. بدین معنا که اگر یک موقعیت خرید وجود داشته و اندیکاتور اعلام فروش می داده، طبق اعلام اندیکاتور فروش انجام می شده است. فرض دیگر این مطالعه شروع کار با موجودی فرضی 100000 دلار بوده است.

چند اندیکاتور مهم در این مطالعه بررسی شده و داده ها نشان داده است که طی 5 سال گذشته اندیکاتور ایچیموکو بهترین عملکرد را به خود اختصاص داده است و در مجموع 30.35% سود حاصل کرده است که با توجه به بازه زمانی 5 سال تقریباً به طور متوسط بیش از 6 درصد در سال سود داده است. کمترین بازدهی مربوط به اندیکاتور استوکاستیک بوده که بازدهی منفی 20.72% را داشته است.

 

اما نکته ای که اینجا مطرح می شود این است که آیا اندیکاتور ایچیموکو با توجه به بیشترین بازدهی بهترین اندیکاتور است و ما بقی اندیکاتور ها کارایی ندارند؟ و اینکه بهتر است از چه اندیکاتوری استفاده کنیم؟ آنچه صحیح است این است که اندیکاتور ها به تنهایی کارایی نداشته و ترکیب چند اندیکاتور مفید می باشد. معاملات فارکس نیز مشابه همین مطلب می باشد و چیزی که باید معامله گران یاد بگیرند این است که چگونه ابزارهای موجود را با استفاده از ترکیب چند اندیکاتور در خدمت گرفته تا بتوانند به سیستمی برسند که مطلوب باشد.

اما چند اندیکاتور مهم:

از جمله انواع اندیکاتور در فارکس که مهم هستند می توان اندیکاتور ایچیموکو (Ichimoku)، اندیکاتور میانگین حرکت (Moving Average)، الیگیتور (Alligator)، استوکاستیک (Stochastic)، آر اس آی (RSI) و مومنتوم (Momentum) را نام برد.

سوال مطرح این است که بهتر است از چه اندیکاتوری استفاده کنیم؟ در پاسخ باید گفت نمی توان اندیکاتور خاصی را نام برد بلکه معامله گران بر اساس تجربه و شناختی که از اندیکاتورها با گذشت زمان بدست می آورند اندیکاتور خاصی را که با آن راحت ترند یا ترکیبی از آنها را استفاده می کنند.

در پاسخ به سوال از چه اندیکاتوری استفاده کنیم؟ شاید بهتر باشه یک تعریف اجمالی از چند اندیکاتور ارائه دهیم.

1- اندیکاتور استوکاستیک: سرعت حرکت قیمت را نشان می دهد و بیانگر قدرت قیمت است.

2- اندیکاتور آر اس آی: برای تعیین و تایید سطوح بازگشتی و نقاط قیمتی بازار استفاده می شود.

3-اندیکاتور ADX: میزان ضعف و قدرت سیگنال را بررسی می کند.

و…

 

نکته ای که در مورد انواع اندیکاتور در فارکس مطرح است این است که اندیکاتورهای فارکس صرفاً ابزاری برای کمک نمودن به معامله گران می باشند و به عنوان یک ابزار کمکی برای معامله گران مطرح می باشند و نباید انتظار بیشتری از آنها داشته باشیم و اینکه قطعاً با استفاده از آنها به سود برسیم انتظار نابجایی است. و در واقع آنچه تعیین کننده اصلی در فارکس می باشد عرضه و تقاضا است که سبب نوسان قیمت می شود.

چگونه اندیکاتور به متاتریدر اضافه کنیم؟

شاید این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که چگونه اندیکاتور به متاتریدر اضافه کنیم؟ یا چطور اندیکاتور اضافه کنیم؟ برای پاسخ دادن به اینکه چگونه اندیکاتور به متاتریدر اضافه کنیم یا چطور اندیکاتور اضافه کنیم باید گفت این کار در سه مرحله انجام می گیرد:

1- دانلود اندیکاتور مورد نظر روی کامپیوتر که پسوندش mq5. یا ex5. می باشد.

برای یادگیری بهتر شما می توانید از MQL5 LIBRARY یک اندیکاتور به دلخواه انتخاب کنید و این مراحل را انجام دهید مثلاً اندیکاتور PIP CHART را انتخاب کنید.

اندیکاتور درفارکس

همانند بالا بر روی لینکی که با خط قرمز مشخص شده کلیک کنید و محل دانلود اندیکاتور را مشخص نمایید.

 

2- باز کردن متاتریدر 5 و نصب اندیکاتور:

منوی File را انتخاب و سپس Open data folder را انتخاب نمایید:

اندیکاتور در فارکس

در پنجره ای که باز می شود فولدر MQL5 و سپس فولدر Indicators را انتخاب نمایید.

اندیکاتور در متاتریدر

حال فایلی که قبلاً دانلود کردیم را از محل دانلود کپی و در پوشه Indicators پیست می نماییم. فایل دانلود شده نباید زیپ باشد.

3- نصب اندیکاتور و تست آن:

پس از انتقال فایل، متاتریدر را بسته  و مجدداً باز کنید و به آدرس Insert>Indicators>Custom مراجعه نمایید. اندیکاتور مد نظر باید در انتهای لیست باشد: 

اندیکاتور در متاتریدر

در انتها می توانید اندیکاتور نصب شده را تست نمایید.

پس از پاسخ به سوال چطور اندیکاتور اضافه کنیم به انتهای مقاله و سخن پایانی میرسیم.

سخن پایانی

سخن پایانی:
اندیکاتور در فارکس ابزار مناسبی برای کمک به معامله گران می باشد. در پاسخ به این سوال که اندیکاتور یعنی چه میتوان گفت اندیکاتورها صرفاً یک ابزار هستند و از اتکا بیش از حد به آنها باید اجتناب نمود. در مطالعه ای که قبلتر بیان شد ممکن بود با تغییراتی در تنظیمات آن به یک جواب دیگر برسید و اندیکاتور دیگری بهترین شود. همانطور که بیان شد می توان با کسب تجربه و استفاده از ترکیب چند اندیکاتور در فارکس به نتیجه بهتری دست یافت و موضوع اصلی در فارکس که همان عرضه و تقاضا است را نیز همواره باید مد نظر قرار داد چرا که عامل اصلی در نوسان قیمتها در فارکس عرضه و تقاضا می باشد. البته ذکر این نکته هم ضروری است که بسیاری از تریدرها و معامله گران از مخالفان سرسخت استفاده از انواع اندیکاتور در فارکس هستند. به اعتقاد آنها صرفاً استفاده از نمودار ها کافیست و نمودارها به تنهایی حاوی همه اطلاعات لازم و کافی هستند.
در صورت داشتن هرگونه ابهامی در ارتباط با موضوع مقاله فوق، میتوانید پرسش خود را مطرح نموده و در کمترین زمان پاسخ آن را دریافت نمایید.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications