NYXbroker
نیکس فارکس

بالانس حساب فارکس

بالانس حساب فارکس چیست ؟ و چگونه می توان موجودی حساب فارکس را بدست آورد .

بالانس حساب فارکس چیست؟ چرا باید با مفهوم بالانس حساب فارکس آشنا بود؟
مفهوم بالانس حساب فارکس، در واقع همان مبلغ موجود در حساب تجاری شماست. به معنای دیگر تمامی موجودی که در ابتدا گذاشته شده و تمامی معاملات بسته شده چه در سود و چه در ضرر را شامل می باشد. معاملات فعال در این مبلغ محاسبه نمی شوند. موجودی بالانس حساب را می توان با این فرمول زیر محاسبه میشود. (بالانس = موجودی منهای برداشت ها) . برای فعالیت در بازار فارکس شما ابتدا باید حساب خود را در یک بروکر افتتاح کنید . همانند بانکی که در آن حساب خود را ایجاد کرده اید . با تکمیل اطلاعات فردی و تایید هویت بروکر به شما اجازه واریز وجه و افتتاح حساب معاملاتی را می دهد . موجودی که در حسابتان وجود دارد همان بالانس حساب فارکس شما است که می توانید معاملات خود را با آن آغاز کنید . با این تعاریف بالانس حساب فارکس همان موجودی شما برای ترید کردن یا معامله کردن می باشد و اگر شما یک معامله جدیدی را انجام دهید بالانس حساب فارکس شما تغییر نمی کند تا وقتی که آن معامله بسته شود.

فهرست مطالب

بالانس در فارکس چیست؟

چگونه می توان بالانس را مشاهده کرد ؟

در چه صورت بالانس تغییر می کند ؟

تفاوت بین بالانس و اکویتی ؟

تفاوت بالانس و مارجین در فارکس چیست؟

باز کردن معامله و تغییرات بالانس

مشاهده بالانس در متاتریدر ویندوز

معنی بالانس در فارکس چیست؟

بالانس حساب فارکس چیست؟ برای پاسخ به  این سوال باید گفت موجودی شما در حساب فارکس شما نشان دهنده  بالانس حساب فارکس می باشد ، در واقع به همان مقدار پولی که یک معامله گر در حساب تجاری خود دارد اشاره دارد.

برای شروع معاملات فارکس، باید یک حساب کاربری فارکس باز کنید . پس از تایید حساب شما  توسط بروکر، می توانید وجوه را از روش های مختلفی که بروکر جهت واریز و برداشت در اختیار شما میگذارند به حساب فارکس خود منتقل کنید. این حساب جدید فقط باید با “سرمایه  قابل ریسک” تامین شود ، یعنی میزان وجه نقدی که می توانید از دست بدهید بدین معنا که اگر کل این سرمایه را هم از دست دادید زندگی شما با اختلال مواجه نشود. (در صورت نداشتن دانش کافی می توانید حساب دمو برای خود افتتاح کنید.) 

موجودی بالانس حساب شما در واقع میزان  سرمایه نقدی را که در حساب تجاری خود دارید را اندازه گیری می کند. اگر مبلغ 2000 دلار واریز می کنید ، موجودی شما 2000 دلار است. اگر وارد معامله جدیدی شدید یا در زبان تجاری موقعیت معاملاتی جدیدی باز کردید، موجودی حساب شما تحت تاثیر قرار نمی گیرد تا معامله بسته شود. پس از پاسخ به سوال بالانس در فارکس چیست؟و آشنایی با مفهوم بالانس حساب فارکس به ادامه مطلب می پردازیم.

چگونه می توان بالانس را مشاهده کرد ؟

بعد از آنکه تا حدودی با معنای بالانس حساب فارکس چیست، آشنا شدیم  خوب است که شکل های های مختلف بررسی موجودی بالانس حساب بحث می کنیم.

می توانید موجودی حساب فارکس خود را از پلن شخصی که توسط بروکر ها در اختیار شما قرار می گیرد مشاهده کنید ( قابل ذکر است در داشبورد شخصی یا پلتفرم مورد استفاده، شما می توانید تاریخچه تراکنش های مالی خود را ببینید و درخواست واریز و یا برداشت داشته باشید) جهت بررسی از طریق داشبورد  شما باید  با شناسه کاربری و رمز عبور که در ابتدای ثبت نام داشتید وارد شوید . برای اینکه به موجودی حساب فارکس خود پی ببریم، راه دیگر استفاده از پلتفرم های است که توسط آنها به بازار متصل می شویم که در بروکر نیکس  پلت فرم و نرم افزار متاتریدر 5 (MetaTrader) است. در واقع شما به کمک این نرم‌افزار می‌توانید بالانس (موجودی) حساب فارکس خود را مشاهده کنید. آنگاه در قسمت اطلاعات حساب، موجودی خود را می توانید مشاهده نماید  و جهت دیدن تمامی معاملات و سود ها و ضرر های خود به قسمت تاریخچه حساب (history) مراجعه کنید و بازه زمانی مشخصی را انتخاب کنید .

در چه صورت بالانس تغییر می کند ؟

همانگونه که در قبل توضیح دادیم و به تفصیل بیان نمودیم بالانس حساب فارکس در اختصار همان موجودی حساب تجاری شماست. که راه های دسترسی و مشاهده آن را نیز بیان نمودیم. خب طبعاً با افزایش موجودی تان میزان بالانس حساب فارکس که شما قادر خواهید بود با آن موجودی، سرمایه گذاری و خرید و فروش انجام دهید افزایش خواهد یافت. اما در حالات دیگر نیر بالانس حساب فارکس تغییر خواهد نمود و آن عبارت است از واریز سود به حساب فارکس و یا کم شدن ضرر در معاملات از حساب شما و همچنین کم شدن کارمزد معاملات از حساب شما. به عنوان مثال اگر موجود حساب شما 1000 دلار باشد و معامله ای انجام داده باشید که 100 دلار سود کرده باشید در این صورت بالانس حساب فارکس شما 1100 دلار خواهد بود بدون در نظر گرفتن کارمزد و سواپ که بابت معاملات باز توسط بروکر دریافت خواهد شد .

تفاوت بین بالانس و اکویتی ؟

تفاوت بین بالانس و اکویتی در فارکس چیست؟ افراد زیادی هستند که به دلیل آشنا نبودن با مفاهیم مهم بازار فارکس گاها دچار اشتباه می شوند. یکی از از این اشتباهات رایج این است که افراد  تفاوت بالانس  اکویتی، با بالانس فارکس را نمی دانند.

 در واقع تصورشان این است که این دو مفهوم یکی می باشند. به همین منظور باید هریک را به خوبی بشناسیم. تا بتوانیم مقایسه مناسبی  مابین تفاوت بالانس  اکویتی   و بالانس حساب داشته باشیم. 

معنی بالانس در فارکس را می دانیم. در واقع بالانس حساب فارکس منعکس کننده سود/زیان شما از معاملات بسته شده است. در حالیکه ارزش خالص (اکویتی) منعکس کننده سود/زیان واقعی شما در همان لحظه و با معاملات که باز هستند می باشد، این تفاوت بالانس  اکویتی  و بالانس حساب در فارکس است.

بنابراین به خاطر داشته باشید که اکوئیتی ارزش لحظه ای حساب شما را به نمایش می گذارد و ارزش خالص هر دو معامله باز و بسته را در نظر می گیرد. اگر حساب شما “مسطح” است یا هیچ پوزیشن بازی ندارید، بالانس حساب فارکس و اکویتی شما یکسان است. اما اگر معامله های باز دارید ، در این شرایط  است که بالانس حساب فارکس و اکویتی شما متفاوت است.

این بدان معناست که وقتی به بالانس حساب فارکس خود نگاه می کنید، این مقدار واقعی وجوه شما نیست. از آنجا که ارزش خالص شامل سود یا زیان جاری از معاملات باز است، این ارزش خالص (اکویتی) است که میزان واقعی وجوه شما را نشان می دهد. ممکن است موجودی بسیار بزرگی داشته باشید ، اما ارزش خالص بسیار کمی داشته باشید. این زمانی اتفاق می افتد که موقعیت های باز شما دارای زیان های بزرگ تحقق نیافته (شناور) هستند. برای روشن شدن بهتر تفاوت بالانس  اکویتی و  بالانس حساب فارکس به این مثال توجه کنید.

 اگر موجودی شما 1000 دلار است و یک معامله باز دارید که 900 دلار ضرر شناور دارد، ارزش خالص سرمایه شما فقط 100 دلار است. (به شکل زیر توجه نمایید)

بالانس حساب فارکس

تفاوت بالانس و مارجین در فارکس چیست؟

برای صحبت راجع به تفاوت بالانس و مارجین در فارکس ابتدا مارجین را تعریف می کنیم. هنگام معامله فارکس، فقط باید مقدار کمی سرمایه برای باز کردن و حفظ معامله جدید اختصاص دهید.این سرمایه به عنوان مارجین مصرفی شناخته می شود. به عنوان مثال ، اگر می خواهید 100000 دلار USD/JPY بخرید، نیازی به پرداخت مبلغ کامل ندارید ، فقط باید بخشی را مانند 3000 دلار قرار دهید. (مقدار مصرف مارجین به لوریج حسابتان نزد بروکر بستگی دارد) و مقدار واقعی بستگی به کارگزار فارکس شما دارد. مارجین را می توان یک سپرده یا وثیقه حسن نیت دانست که برای بازکردن موقعیت و باز نگه داشتن آن لازم است. این یک “حسن نیت” است که شما می توانید هزینه معامله را تا زمان بسته شدن آن ادامه دهید. (مارجین کارمزد یا هزینه معامله نیست) به زبان ساده تر مارجین، بخشی از وجوه شما است که بروکر فارکس شما از موجودی حساب شما جدا می کند تا معامله شما باز بماند و اطمینان حاصل شود که می توانید ضرر احتمالی معامله را پوشش دهید. پس از بحث درباره تفاوت بالانس و مارجین در فارکس به ادامه مقاله می پردازیم.

 

حال این سوال مطرح می شود که بالانس منفی در فارکس به چه معنا است؟ برای پاسخ اینکه بالانس منفی در فارکس (توازن منفی) چیست باید گفت شرایطی پیش می آید که ضرر معامله گر از معاملات بازش بیشتر از موجودی حسابش خواهد شد و در نتیجه بالانس منفی در فارکس اتفاق می افتد.

باز کردن معامله و تغییرات بالانس

 تا به اینجا متوجه  ارزش و اهمیت مفهوم بالانس حساب فارکس شده اید. در حقیقت آشنایی کامل با مفاهیم پایه ای بازار فارکس به تریدر هایی که به تازگی وارد بازار فارکس شده اند کمک می کند تا با چگونگی باز کردن معاملات آشنا شوند. مهمتر آنکه قادر خواهند بود تا میزان سود، ضرر و همینطور ریسک معاملات خود را پیش بینی نمایند. 

در واقع تمامی مفاهیمی که در فارکس مورد استفاده قرار می گیرند به یکدیگر وابسته هستند. بنابراین بسیار لازم است که افراد علاقمند به فعالیت در بازار فارکس قبل از شروع کار با بازار فارکس، این مفاهیم را به خوبی آموزش ببینند. 

چنانچه بالاتر هم اشاره شد، اگر معامله گری نداند که بالانس حساب فارکس چیست و یا تفاوت بالانس و اکوییتی را نداند، در انجام معاملات خود دچار اشتباه شده و چه بسا متضرر هم شود. لذا پیش از باز کردن هر نوع معامله ای در بازار فارکس دانستن میزان موجودی بالانس حساب و همینطور اکوییتی ضروری است. شما به عنوان یک معامله گر باید بدانید که زمانی شما در ابتدا وجه را واریز ب حساب متاتریدر خود میکنید به صورت بالان در متاتریدر قابل مشاهده است و همان میزان در اکویتی حساب هم نمایش داده میشود  .

وقتی شما شروع به معامله مینمایید با توجه به وضعیت معامله شما که یا در سود است و یا در ضرر میزان اکویتی حساب شما تغییر میکند تا زمانی که معامله بسته شود زمانی که معامله بسته میشود سود و یا ضرر حاصله بر روی بالانس حساب شما اعمال میگردد .

این نکته را فراموش نکنید که در صورتی که شما معامله باز دارید و میخواهید از حساب خود پول برداشت کنید میتوانید براساس میزان اکویتی خود برداشت انجام دهید یعنی اگر شما 1000 دلار واریز کردید و الان معامله شما 700 دلار در ضرر باشد یعنی شما میتوانید مبلغ کمتر از 300 دلار از حساب خود برداشت کنید .

مشاهده بالانس در متاتریدر ویندوز

شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه می توان در متاتریدرهای 4 و 5 سابقه معاملات و همینطور  بالانس حساب فارکس خود را مشاهده کرد؟ برای مشاهده و بررسی کامل اطلاعات بالانس حساب خود در متاتریدر  به پنجره ToolBox که در پایین صفحه متاتریدر 5 قرار دارد مراجعه کنید. در صورت عدم مشاهده آن میتوانید این پنجره را از منوی view فراخوانی کنید .

  • در زبانه اول trade شما میتوانید میزان اکویتی  بالانس و تمامی معاملات باز را مشاهده نمایید و از همین قسمت هم میتوانید تمامی معاملات را  مدیریت نمایید ( بستن و ویرایش ) 
  • در زبانه سوم یا history  میتوانید سابقه معاملت خود را مشاهده کنید که برای یادگیری این قسمت پیشنهاد میشود مقاله تاریخچه معاملات فارکس را مطالعه نمایید.
بالانس در متاتریدر

سخن پایانی

بالانس حساب فارکس همانگونه که توضیح دادیم به اختصار همان موجودی حساب تجاری شماست که شما می توانید از طریق واریز پول به حساب تجاری خود آن را افزایش دهید و میزان آن را در متاتریدر خود ملاحظه نمایید. بالانس حساب فارکس تنها شامل معامله های بسته می شود و معامله های باز را شامل نمی شود. و اینجا است که تفاوت بالانس و اکویتی مطرح می گردد چرا که اکویتی هم معامله های بسته را شامل شده و هم باز را. در واقع ارزش خالص سود و زیان واقعی شما را از کل معاملات در لحظه نشان می دهد. همینطور توضیح دادیم که بالانس حساب فارکس می تواند مثبت یا منفی باشد که منفی بودن آن را توضیح دادیم و گفتیم ممکن است ضرر یک معامله از کل موجودی و بالانس بیشتر شود که در اینصورت بالانس منفی اتفاق می افتد.
در صورت داشتن هرگونه ابهامی در ارتباط با موضوع مقاله فوق، میتوانید پرسش خود را مطرح نموده و در کمترین زمان پاسخ آن را دریافت نمایید.
یادآور می گردد این مقاله توسط تیم تحلیلی بروکر نیکس نگارش شده و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی می باشد.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications