NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص عمده فروشی

شاخص wpi یکی از مواردی است که در تقویم اقتصادی فارکس به چشم می خورد و برای تحلیل گران فاندامنتال اهمیت دارد .

شاخص عمده فروشی WPI را می شناسید؟ آیا کاربرد مفاهیمی از قبیل شاخص قیمت عمده فروشی را می دانید؟ شاخص بهای عمده فروشی و همینطور شاخص بهای عمده فروشی (WPI) را چطور! اگر این مفاهیم برایتان آشنا نیست، با ما تا پایان این مقاله که به بررسی شاخص عمده فروشی WPI می پردازد که کاری از تیم تحقیقاتی بروکر نیکس می باشد ما را همراهی کنید.
عوامل مختلفی بر نرخ ارزش ارزها در بازار فارکس تاثیرگذار است و نرخ رشد تورم مابین کشورها یکی از آنهاست.
چنانچه تورم رشد کند قدرت خرید ارز کاهش می یابد. تورم دارای چند شاخص مهم است. شاخص عمده فروشی WPI یکی از آنهاست.

فهرست مطالب

شاخص قیمت عمده فروشی چیست؟

عمده فروشی در فارکس چیست؟

از کدام روش برای یافتن شاخص WTI استفاده می شود؟

محاسبه شاخصWTI

تفاوت بین شاخص قیمت عمده و شاخص قیمت مصرف کننده

شاخص قیمت عمده فروشی چیست؟

ببینیم که شاخص عمده فروشی WPI یا مفهوم شاخص قیمت عمده فروشی چیست و در کجا کاربرد دارد؟

شاخص قیمت عمده فروشی (WPI) این شاخص معیاری  است که تغییرات قیمتی کالاها را در مراحل قبل از سطح خرده فروشی می سنجد و  مورد تعقیب و پیگیری قرار می دهد.

 البته به کالاهایی اشاره می کند که به صورت عمده بفروش می رسند و بین نهادها یا مشاغل (به جای مصرف کنندگان) مورد تجارت و معامله قرار می گیرند.

آنچه که  شاخص  WPI انجام می دهد این است که  تغییرات قیمت کالاها را قبل از آنکه به دست مصرف کنندگان برسد تعقیب و پیگیری می کند.

نحوه محاسبه شاخص  WPI عموما به صورت نسبت یا درصد است. البته وقتی از شاخص قیمت عمده فروشی (WPI) صحبت میکنیم، نوع کالاها در کشورهای مختلف فرق می کند اما بطور کلی  کالاهایی را شامل می شود که در سطح عمده قرار دارند چه از نظر تولید و چه از نظر پخش. 

عمده فروشی در فارکس چیست؟

آنچه که  شاخص  WPI انجام می دهد این است که تغییرات قیمت کالاها را قبل از آنکه مصرف کنندگان آن را دریافت کنند مورد تعقیب و پیگیری قرار می دهد.

شاخص عمده فروشی WPI اغلب به عنوان یکی از شاخص های سنجش سطح نرخ تورم در یک کشور در نظر گرفته می شود.

قبلا گفته شد که رشد نرخ تورم باعث ایجاد مشکلات زیادی در حوزه اقتصاد می شود. برای اندازه گیری میزان تورم  چند معیار و شاخص وجود دارد که شاخص عمده فروشی wpi یکی از آنهاست شاخص دیگر بهای مصرف کننده است یا (CPI) می باشد. همینطور شاخص دیگری هم هست بنام  بهای تولید کننده یا PPI 

در بازار بزرگ فارکس، عمده فروشان بخش بیشتری از بازار را در دست خود دارند. این افراد اغلب نمایندگانی از هر کشور هستند که به دلیل قدرت مانوری که روی قیمت گذاری کالاهای عمده دارند، قادر به ایجاد تغییر در اقتصاد آن کشور و بالا بردن ارزش ارز آن کشور می باشند. عمده فروشان چون سرمایه زیادی در دست دارند با قدرت وارد بازار می شوند.    

از کدام روش برای یافتن شاخص WTI استفاده می شود؟

بعد از آنکه پاسخ سوال شاخص قیمت عمده فروشی چیست را گرفتیم  حال ببینیم که از کدام روش برای یافتن  شاخص عمده فروشی wpi قیمت عمده فروشی استفاده می شود؟

شاخص بهای عمده فروشی بر مبنای قیمت عمده چند کالای مرتبط با بیشتر از 240 نوع قلم کالا موجود مورد سنجش قرار می گیرد. کالاهای انتخاب شده برای محاسبه، بر اساس اهمیت آنها در منطقه و زمان استفاده ا ز شاخص WPI است.

برای مثال در کشور هند حدود 435 مورد برای محاسبه شاخص عمده فروشی WPI در سال پایه  1993 مورد استفاده قرار گرفت. (سال پایه توسط یک نهاد رسمی در هر کشوری تعیین میشود برای مثال در ایران بانک مرکزی تعیین کننده است).

در صورتی که  سال پایه پیشرفته 2012 از حدود 697 قلم کالا استفاده شد.

در حال حاضر بر مبنای  سال پایه توسط دفتر مشاور اقتصادی (OEA)، تیم ارتقاء صنعت و تجارت داخلی وزارت بازرگانی و صنایع تجدید نظر گردیده تا آن را با سال پایه دیگر معیارها و شاخص های کلان اقتصادی از جمله تولید ناخالص داخلی (GDP) و شاخص تولید صنعتی (IIP) مطابقت دهد.

محاسبه شاخص WTI

فرمول لاسپیرز میانگین حساب وزنی می باشد  که بر مبنای وزنهای ثابت بر اساس ارزش ثابت برای دوره سال پایه است.

 شاخص قیمت ده روزه روش دیگری  است که بر اساس آن ، “قیمت نمونه” با نوسانات زیاد در هر ماه انتخاب می شود وعموما هر ده روز یکبار هم مورد بررسی قرار می گیرد.

تفاوت بین شاخص قیمت عمده و شاخص قیمت مصرف کننده

در اینجا تفاوت بین شاخص قیمت عمده و شاخص قیمت مصرف کننده را مورد بحث قرار می دهیم.

 شاخص  WPI تورم را با تعیین قیمت پرداختی برای خرید کالا توسط عمده فروشان از تولیدکنندگان و مقایسه آن با قیمت های سال پایه ، محاسبه و برآورد می کند. در مقایسه با شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای اندازه گیری تغییرات قیمت ها و مقایسه آن در طول زمان ، قیمت کلی سبد ثابت کالاها مد نظر قرار می گیرد.

در برخی کشورها، شاخص بهای عمده فروشی توسط دفتر مشاور اقتصادی اعلام میشود که زیر نظر وزارت بازرگانی و صنعت قرار دارد.اما شاخص قیمت مصرف کننده توسط اداره آمار مرکزی اعلام می شود که زیر نظر وزارت آمار و اجرای برنامه فعالیت دارد.

در شاخص قیمت عمده فروشی ، تورم با تعقیب کردن قیمت پرداخت شده در مرحله اول معامله بدست می آید.

 برعکس ، قیمت پرداخت شده در آخرین مرحله معامله برای سنجش میزان تورم در شاخص قیمت مصرف کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

 شاخص  WPI فقط  قیمت کالا را پوشش می دهد. در صورتی که خدمات دیگر از جمله آموزش مسکن ، تفریح ​​و غیره نیز در سبد CPI به همراه کالا پوشش  داده می شود.

WPI نگران قیمت هایی است که برای تجارت کالا بین دو مرکز تجاری به منظور فروش مجدد پرداخت می شود. در مقابل ، CPI بر قیمت کالاهایی که مصرف کنندگان به منظور مصرف خریداری میکنند تأکید می کند.

سخن پایانی

شاخص عمده فروشی WPI را به عنوان یکی از شاخص های سطح تورم یک کشور مورد بررسی قرار دادیم.
شاخص عمده فروشی WPI تمرکز اصلی آن بر روی قیمت کالاهای معامله شده بین شرکت ها می باشد ، نه کالاهایی که صرفا توسط مصرف کنندگان خریداری شده است.
هدف عمده شاخص عمده فروشی WPI نظارت بر حرکات قیمتی است که نشان دهنده عرضه و تقاضا در صنعت ، تولید و ساخت و ساز می باشد.
اهمیت این امر در کمک به تجزیه و تحلیل شرایط کلان اقتصادی و همچنین شرایط خرد اقتصادی می باشد.
با امید به آنکه مطالب عنوان شده در بالا بردن آگاهی شما خواننده عزیز موثر واقع شده باشد . نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذارید.

نمایش نظرات (2)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications