NYXbroker
نیکس فارکس

نفت در فارکس

نفت به عنوان یکی از ایتم های معاملاتی در بازار فارکس

نفت در فارکس چیست؟ آیا می دانید علامت نفت در فارکس چیست و همینطور ترید نفت در فارکس چگونه است و معاملات نفت در فارکس به چه صورتی انجام می شود؟ همانطور که میدانید نفت ماده ای است که برای تامین برق و انرژی مورد استفاده قرار می گیرد، تا ماشین آلاتی که به این انرژی نیاز دارند فعالیت کنند . بطور معمول به آن نفت اطلاق می شود. نفت برای زندگی روزمره بسیار مهم است چرا که زندگی روزمره وابسته به نفت است و طبیعتا کارخانجات برای راه اندازی ماشین آلات خود و ادامه تولید به نفت نیاز دارند.
با این توضیح کوتاه، تا حدودی به ارزش و اهمیت این ماده در زندگی بشر پی بردیم، اما تمام کشورها و مناطق موجود قادر به استخراج یکسان نفت نمی باشند. لذا بازار نفت در فارکس به منظور مطابقت عرضه و تقاضای نفت ایجاد شد. معامله نفت در فارکس به فرآیند خرید و فروش برای بدست آوردن سود گفته می شود. بازار نفت در فارکس به دلیل نوسانات ناشی از عرضه و تقاضا بسیار محبوب می باشد.
نفت با قراردادهای آتی (CFD) و اسپات (SPOT) معامله می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص موضوع نفت در فارکس تا انتهای این مقاله که توسط بروکر نیکس به نگارش درآمده همراه ما باشید.

فهرست مطالب

انواع نفت موجود در فارکس

معامله نفت خام چیست؟

بهترین بروکرهای معاملات آنلاین نفت خام

مزایای تجارت آنلاین نفت خام

اهمیت تجارت آنلاین نفت خام

نماد نفت در فارکس چیست؟

عوامل موثر بر قیمت نفت ؟

نمودار نفت در سال 2020 چگونه بود؟

بهترین استراتژی های معامله نفت

معایب معاملات نفت در بازار فارکس

انواع نفت موجود در فارکس

اسم نفت در فارکس یا به عبارتی علامت  نفت در فارکس چیست؟ در بازار فارکس هر کالای معاملاتی دارای نمادی است. اما در مورد علامت  نفت در فارکس هم  آیا میدانید که بیشتر از 160 نوع اسم نفت در فارکس و همینطور بازارهای دیگر وجود دارد و معامله می شود؟ موارد زیر تنها برخی از انواع نفت است:

– رفرنس اوپک OPEC Reference

– نفت خام دبی Dubai Crude

– وست تگزاس اینترمدیت (WTI)

– بانی لایت Bonny light

– بسکت Basket

-اورال Ural

ما در این بخش تنها به بررسی 3 مورد از مهمترین انواع نفت می پردازیم که از مهمترین معیارهای  نفت در فارکس و جهان محسوب می شوند و جایگاه ویژه ای در بین سرمایه گذاران و تحلیلگران فارکس را داراست و همواره توجه تریدرهای نفت در فارکس را به خود معطوف می کند.

 • وست تگزاس اینترمدیت (WTI) : اغلب تحت عنوان یو اس کرود Us Crude  شناخته شده است یکی از انواع نفت خام در جهان است با کیفیت عالی و با ارزش بسیار بالا. این نوع نفت خام سبک و شیرین است و در آمریکا تصفیه می شود. WTI معمول 4 تا 6 دلار کمتر از نفت خام برنت Brent Crude و 7 تا 8 دلار ارزشش بالاتر از اوپک بسکت OPEC Basket  است.  
 • نفت خام برنت Brent Crude: این شاخص به عنوان شاخص قیمت نفت جهانی استفاده می شود. سرمایه گذاری نفت برنت از طریق معامله در بورس کالا قابل انجام است. تجارت و سرمایه گذاری نفت برنت به دلیل جایگاه ویژه ای که در سیستم اقتصاد دارد فرصت خوبی را برای سودآوری ایجاد می نماید.  

نفت خام اوپک : ترکیبی از 7 نوع نفت خام که از کشورهای مختلف است نامیده می شود. اوپک(OPEC) سازمان کشورهای صادر کننده نفت در سال 1960 تشکیل شد. نفت خام اوپک از نظر کیفیتی و قیمتی در سطح پایین تری از برنت و WTI قرار دارد. اما همچنان در بازار جهانی نفت و همینطور بازار نفت در فارکس از ارزش بالایی برخوردار است.  

معامله نفت خام چیست؟

معاملات نفت در فارکس هم مانند تمام محصولات دیگر که قابلیت سرمایه گذاری  دارند و خرید سهام نفت جهانی به شیوه آنلاین و از طریق بروکرها انجام می شود. در این قسمت در مورد مراحلی برای کسب سود در معاملات نفت در فارکس صحبت می کنیم.

 • یاد بگیرید چه چیزی باعث حرکت نفت خام می شود.
 • مفهوم تجمع (crowd) را بیاموزید و درک کنید. تریدرهای حرفه ای بر بازارهای آتی انرژی مسلط هستند.
 • بین نفت برنت و WTI انتخاب کنید.
 • نمودار نفت در فارکس  (بلند مدت) را مطالعه کنید .
 • مکان خود را بیابید. قرارداد آتی نفت خام نقدینگی فوق العاده ای را ارائه می دهد با این وجود به دلیل واحد قرارداد هزار بشکه و نوسان قیمت در هر بشکه 0.01 ریسک بالایی دارد.

بهترین بروکرهای تجارت آنلاین نفت خام

برای شروع تجارت  نفت در فارکس، نیاز به همراهی و مشاوره یک کارگزار مجرب خواهید داشت. یکی از بروکرهایی که برای تجارت آنلاین نفت خام می توانید حساب خود را آنجا افتتاح کرده و شروع به ترید کردن نمایید. بروکر نیکس (NYX) است.

مواردی در بروکر نیکس معامله می شود،  تجارت آنلاین نفت خام برنت (Brent) و (WTI) می باشد. جهت اطلاعات بیشتر در زمینه سرمایه گذاری نفت برنت و همینطور WTI با مشاورین بروکر نیکس تماس بگیرید.

مزایای تجارت آنلاین نفت خام

تجارت آنلاین کالاها این روزها بسیار محدود است. نفت خام (Petroleum) یک نوع سرمایه گذاری است که برای تجارت آنلاین استفاده می شود. اگر تجربه کافی در زمینه نفت در فارکس داشته باشید این نوع تجارت میتواند برایتان پرسود باشد. تجارت آنلاین نفت خام دارای مزایای زیادی است که در این بخش به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 1. پورتفولیو سرمایه گذاری های مختلف و متنوع: تنوع در سبد سرمایه گذاری می تواند ریسک خطر را کاهش دهد. تجارت با نفت خام نوسانات کمی را خواهد داشت و به شما امکان کسب سود بیشتر را می دهد.
 2. راه سریع برای کسب سود: نفت خام از جمله آیتم های معاملاتی در بازار نفت در فارکس است. این کالا دارای ارزش ذاتی هست و مستقل از هر ارزی است، حتی در مواقع تورم، به دلیل تقاضای ثابت و قابل اعتماد برای این کالا ارزش آن همچنان ثابت خواهد ماند. از این رو تجارت نفت خام راهی آسان و سریع برای دریافت سود از قیمتهای کم نوسان است.
 3. منبع صندوقهای اوقاف و بازنشستگی: معامله با نفت خام برای برنامه های اوقاف و همینطور بازنشستگی به شما سود می رسانند. در واقع سرمایه گذاران نهادی در کالاهایی که با نفت خام مرتبط هستند به عنوان منبع تامین سرمایه  و موقوفات دوران بازنشستگی خود سرمایه گذاری می کنند.
 4. بازار بی ثبات نفت خام: بی ثباتی این بازار یک مزیت است چرا که برای تریدرهای بزرگ در بازار نفت که در فارکس معامله می کنند، راهی آسان برای سرمایه گذاری در بازه زمانی طولانی مدت فراهم می نماید. قیمت نفت خام به تقاضا و عرضه آن در بازار بستگی دارد. قیمت نفت خام ممکن است به طور غیر منتظره و ناگهانی تغییر یابد. از اینرو می توانید به سود هنگفتی برسید و یا متحمل ضرر و زیان بزرگی شوید.  
 5. از حرکات اندک قیمت سود کنید: معاملات روزانه نفت یک استراتژی متداول است که با استفاده از نوسانات قیمت در مدت زمان کوتاه به سودآوری شما کمک کند. معاملات روزانه نفت نیاز به سطح بالایی از تجزیه و تحلیل فنی و درک نمودار نفت در فارکس  دارد تا سطح خطر را کاهش و بازدهی را افزایش دهد.
 6. نفت خام یک مورد بسیار مناسب برای سرمایه گذاری: از دیگر مزایای معامله نفت خام این می تواند باشد که خرید سهام نفت جهانی در بازار نفت در فارکس جایگزین سایر موارد برای سرمایه گذاری شود. تقاضای بی پایان برای نفت خام آن را یک گزینه سودآور برای سرمایه گذاری تبدیل می نماید.    

اهمیت معاملات آنلاین نفت خام

نفت خام شاهرگ حیاتی اقتصاد جهان است. این طلای سیاه برای بسیاری از کشورها از نظر سیاسی و اقتصادی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

این نفت خام است که بها و قیمت کالاهای بین المللی را تعیین می کند به ویژه در حوزه حمل و نقل. قیمت نفت بر مصارف گوناگون تجاری تاثیر می گذارد. نفت خام به دلیل نقش مهمی که در سیستم اقتصادی و سیاسی دنیا ایفا می کند دارای نوسانات زیادی است.

 معامله نفت در فارکس ممکن است پیچیده به نظر برسد اما چنانچه  راهکارها و استراتژیهای مناسب همراه با یک برنامه زمانی درست انتخاب کنید قطعا بازار نفت در فارکس سود خوبی عاید شما می کند.

نماد نفت در فارکس چیست؟

دو نماد مهم یا همان اسم نفت در فارکس وجود دارد که به قرار زیر است:

USOUSD که به عنوان  WTI نیز شناخته می شود (West Texas Intermediate) نوعی از نفت خام سبک می باشد .

UKOUSD نماد دیگر نفت در فارکس است به نفت خام برنت اشاره دارد که از میدانهای نفتی دریای شمال استخراج می گردد.

هر دو مورد در بخش انرژی، نقش مهمی را ایفا می کنند.

عوامل موثر بر قیمت نفت ؟

مواردی که بر قیمت نفت خام تاثیر می گذارند را اینگونه می توان برشمرد:

 • میزان عرضه و تقاضا
 • آینده و تریدرهای کالا 
 • درخواست های فصلی
 • معاملات آتی
 • آب و هوا
 • بلایای طبیعی و سیاست ها
 • منطقه جغرافیایی که در آن زندگی می کنید نیز یکی از عوامل موثر بر قیمت نفت است.

در گذشته تنها اوپک تعیین کننده قیمت نفت بود ولی رفته رفته با شکل گیری بورسهای نفت و خرید سهام نفت جهانی و بازارهای آتی، نقش اوپک کمرنگ تر شد.

نمودار نفت در فارکس در سال 2020 چگونه بود؟

قیمت نفت تحت تاثیر اخبار و تغییر سیاست ها و نوسانات بازارهای جهانی به سرعت واکنش نشان می دهد و در حال تغییر است. در فوریه و مارس 2020 به دلیل پاندامی کرونا و کاهش شدید تقاضا سرعت کاهش قیمت افزایش یافت. به علاوه اینکه تولیدکنندگان در خصوص کاهش قیمت به توافق نرسیدند و این امر روند کاهش قیمت را تسریع کرد. در اواسط ماه مارس 2020 قیمت نفت خام آمریکا تقریبا به 19 دلار در هر بشکه رسید. اوپک و کشورهای متحد با آن برای کاهش تولید به توافق رسیدند. و به پایین ترین سطح در طی 20 سال گذشته رسیدند. ولی در حال حاضر که در اواخر ماه JUN  2021 هستیم نفت توانسته به بالاترین قیمتهای خود در سه سال اخیر برسد.

بهترین استراتژی های معامله نفت

شاید شما هم بخواهید بدانید که استراتژیهای مناسب ترید نفت در فارکس چیست؟ در کنار آیتم های معاملاتی با ارزشی چون طلا و همینطور دلار آمریکا نفت نیز از نقد شونده ترین کالاها می باشد. روشهای مختلفی برای ترید نفت در فارکس وجود دارد اما از جمله محبوبترین آنها می توان به فیوچرز، آپشن ها و همینطور CFD اشاره نمود.از بین این موارد نیز CFD از همه مناسبتر می باشد.

در مورد استراتژی هایی که برای معامله نفت در فارکس وجود دارد. معاملات روزانه نفت، یکی از استراتژیهای خوب است که بالاتر در مورد آن توضیح داده شد.برای انجام موفقیت آمیز معامله نفت باید بتوانیم آن را به طور موثر انجام دهیم.

 معامله بر مبنای داده های نفتی ایالات متحده استراتژی دیگری است که در آن سفارشهای پندینگ ثبت می گردد. به این صورت که Buy stop در بالا و همینطور sell stop در پایین ست می شود. به این ترتیب تریدر می تواند از هر جهتی وارد بازار شود.

معایب معاملات نفت در بازار فارکس

با توجه به آنکه نفت یک منبع محدود می باشد، قیمت آن نیز می تواند به دلیل تغییرات عرضه و تقاضا شاهد نوسانات زیادی باشد. این نوسانات قیمتی نفت منجر به محبوبیت فوق العاده آن در بین تریدرها می شود.

ترید نفت در فارکس در کنار همه منافعی که دارد، همچون سایر انواع تجارتهای مختلف معایبی نیز دارد. اصولا بازارهایی چون نفت و گاز همواره با چالش هایی مانند مکانیسم های قیمت گذاری ناقص روبروست. از سوی دیگر معاملات نفت در فارکس و معامله آن با قیمت های نقدی (Oil Spot Price)‌ نیازمند یک تحلیل قدرتمند نمودار نفت در فارکس است، که تنها افراد با تجربه از عهده آن بر می آیند و نه مبتدی و تازه کار. در غیر اینصورت ریسک بسیار بالایی را در انجام معاملات نفت در فارکس به همراه خواهد داشت. قیمت نقدی نفت در واقع هزینه خرید یا فروش بلافاصله نفت با قیمت مشخص اما بدون تاریخ است.

سخن پایانی

نفت در فارکس، تجارتی است که نیاز به مجموعه ای از مهارتهای ویژه دارد تا به سوددهی مداوم بیانجامد. فعالان بازار که به دنبال معاملات نفت خام در بازار فارکس هستند باید یاد بگیرند که چه چیزی بازار را تحریک می کند و همینطور ماهیت غالب بازار و نمودار قیمت نفت در فارکس را مطالعه و بررسی و پیگیری کنند و همچنین تغییرات فیزیکی بین گریدهای مختلف را مشاهده و مقایسه می کنند. با سپاس از همراهی شما خواننده گرامی که تا پایان مقاله نفت در فارکس با ما همراه بودید. لطفا نظرات خود را با ما در میان گذارید.

پیام بگذارید
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications