NYXbroker
نیکس فارکس

شاخص قیمت تولید کننده

شاخص قیمت تولید کننده به عنوان یکی از شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر بازار فارکس می باشد

شاخص قیمت تولید کننده (producer price Index) ، یکی از شاخص های اقتصادی فارکس می باشد که آشنایی با این شاخص می تواند در معاملات شما نقش بسزایی را ایفا کند. شاخص قیمت تولید کننده همواره مورد توجه سرمایه گذاران می باشد. زیرا معیاری برای سنجش میزان تورم مصرف کنندگان است. البته هر یک از شاخص های اقتصادی فارکس در جایگاه خود نقش تعیین کننده ای در معاملات شما دارند. برای مثال شما می توانید شاخص نرخ بیکاری و تاثیرات آن بر فارکس را مطالعه کنید. این نکته حائز اهمیت است که در گذشته برای حساب کردن میانگین کالا ها از شاخص قیمت عمده فروشی استفاده می شد. در واقع این شاخص در بسیاری از کشور ها مثل آمریکا و هند به جای شاخص قیمت تولید کننده مورد استفاده بود. البته باید گفت هم اکنون در کشور هند از شاخص قیمت تولید کننده استفاده نمی شود . به جای این شاخص از شاخص قیمت مصرف کننده مد نظر گرفته شده است . جالب است بدانید که شاخص PPI یکی از داده های خیلی قدیمی اقتصادی به شمار می رود. این شاخص نخستین بار در سال 1891 در آمریکا تعریف شد و برای ایجاد تاثیر در صادرات و واردات در اقتصاد مورد استفاده قرار گرفت. در ادامه تعریف جامعی از شاخص PPI ارائه می شود تا آشنایی مقدماتی شما با این شاخص شکل بگیرد و بتوانید تاثیرات این شاخص بر بازار فارکس را تشریح کنید. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای مبحث مطرح کنید و ما را در جهت بهبود مطالب یاری کنید.

فهرست مطالب

شاخص قیمت تولید کننده چیست؟

نحوه اندازه گیری شاخص PPI

تاثیر این گزارش بر فارکس

شاخص قیمت تولید کننده و تورم

شاخص PPI چیست؟

میانگین قیمت کالا ها و خدماتی را که بنگاه ها در قبال تولید آن ها دریافت می کنند، شاخص قیمت تولید کننده یا به اختصار PPI می نامیم. این شاخص نرخ  افزایش سطح قیمت ها را به ما نشان می دهد و فقط به هزینه های تولید کارخانجات مربوط می شود. هرچه میزان این شاخص در مقایسه با دوره های قبل افزایش پیدا کند، باعث افزایش در تورم و به دنبال آن کاهش ارزش سهام شرکت ها و همچنین افت ارزش ارز کشور در مقایسه با دیگر کشور ها می شود.

هنگامی که کارخانه ای هزینه های بیشتری برای خریدن مواد خام کالا ها بپردازد، به دنبال آن قیمت کالا های تولیدی خود را افزایش می دهد تا جبران خسارت شود، در نهایت تورم مصرف کنندگان بیشتر می شود. شاخص قیمت تولید کننده در دوره های ماهانه و حدودا سه هفته پس از پایان هر ماه بررسی می شود و نتایج حاصل از آن از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی منتشر می شود. از کاربرد های مهم شاخص قیمت تولید کننده می توان به پیش بینی نرخ تورم در آینده توسط تحلیل گران اشاره کرد. کاربرد دیگر این شاخص در نشان دادن میزان تقاضای مصرف کنندگان است. با تمام خصوصیاتی که ذکر شد، شاخص PPI را باید یک عامل کلان اقتصادی دانست. 

 

نحوه اندازه گیری شاخص PPI

محاسبه شاخص های قیمت که شاخص PPI نیز مشمول آن است، بر اساس دو اصل کلی انجام می شود : اولین اصل، سبد اقلام شاخصها. است و اصل دیگر تغییرات قیمت اقلام مشمول شاخص می باشد. شاخص قیمت تولید کننده در واقع سه بخش تولیدی را مورد توجه قرار می دهد : شرکت های صنعتی، کارخانجات تولیدی کالا محور و شرکت های بر مبنای مرحله پردازش و فروش خدمات. 

برای اندازه گیری شاخص PPI، در مرحله اول، اطلاعات لازم در یک نظر سنجی از سوی خورده فروشان جمع آوری می شود و بعد از نمونه گیری های سازمان یافته از تمام شرکت هایی که در لیست بیمه بیکاری وجود دارند، منتشر می شود. تغییرات شاخص قیمت تولید کننده در ماه ها یا سال های مختلف برای معامله گران قابل مشاهده است که به صورت درصد تعریف می شود. شاخص PPI از قیمت فروش عمده کالا ها و قیمت های تولید کننده به شکل میانگین وزنی به دست می آید، به همین دلیل برخی این شاخص را منعکس کننده روند قیمت در بازار و صنایع تولیدی می دانند. اندازه گیری دقیق شاخص PPI از حساسیت بالایی برخوردار است، زیرا این شاخص از ابزار های مهمی است که در حساب های ملی و همچنین محاسبه متغیر های اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که اندازه گیری دقیق این شاخص در واقع به تبیین بهتر شرایط اقتصادی در کشور، کمک شایانی می کند. 

تاثیر این گزارش بر فارکس

معامله گران فارکس از شاخص قیمت تولید کننده به عنوان ابزاری برای پیش بینی تورم در آینده استفاده می کنند. معامله گران شاخص PPI را در معاملات فارکس همواره زیر نظر دارند، زیرا میان نرخ های بهره و تورم رابطه مستقیم برقرار است. معامله گران فارکس با بررسی گزارش PPI تلاش می کنند که یک پیش نمایش سریع به دست بیاورند. این گزارش به طور مستقیم بر ارز تاثیر نمی گذارد ولی همواره به عنوان ابزاری ارزشمند برای پیش بینی های نرخ تورم در آینده شناخته می شود. شما می توانید در مقاله عوامل اقتصادی موثر بر بازار فارکس در مورد سایر عواملی که بر بازار فارکس تاثیر می گذارند بیشتر بخوانید. 

اگر ارز به دلیل فشار تورم، کمتر مورد ارزیابی باشد، تقاضای آن با کاهش رو به رو می شود. شما با یک مثال می توانید آشنایی بیشتری با تاثیر گزارش شاخص قیمت تولید کننده بر فارکس پیدا کنید.

شاخص قیمت تولید کننده

معامله گران فارکس از شاخص PPI به عنوان ابزاری برای پیش بینی تورم در آینده استفاده می کنند. معامله گران شاخص PPI را در معاملات فارکس همواره زیر نظر دارند، زیرا میان نرخ های بهره و تورم رابطه مستقیم برقرار است. معامله گران فارکس با بررسی گزارش PPI تلاش می کنند که یک پیش نمایش سریع به دست بیاورند. این گزارش به طور مستقیم بر ارز تاثیر نمی گذارد ولی همواره به عنوان ابزاری ارزشمند برای پیش بینی های نرخ تورم در آینده شناخته می شود. شما می توانید در مقاله عوامل اقتصادی موثر بر بازار فارکس در مورد سایر عواملی که بر بازار فارکس تاثیر می گذارند بیشتر بخوانید. 

اگر ارز به دلیل فشار تورم، کمتر مورد ارزیابی باشد، تقاضای آن با کاهش رو به رو می شود. شما با یک مثال می توانید آشنایی بیشتری با تاثیر گزارش شاخص قیمت تولید کننده بر فارکس پیدا کنید.

شاخصPPI و تورم

به این دلیل که شاخص قیمت تولیدکننده یک وسیله هشدار دهنده‌ اساسی در مورد تورم های احتمالی آینده است، از آن به عنوان یک منبع اطلاعاتی مهم در اقتصاد کشور یاد می شود. تغییرات مثبتی که در شاخص قیمت تولید کننده رخ می دهد، به معنی بالا رفتن هزینه ها می باشد. این افزایش قیمت ها نهایتا روی مصرف کنندگان تاثیر می گذارد. اگر این افزایش قیمت ها و تاثیرات حاصل از آن به میزان لازم و کافی زیاد باشد، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) هم افزایش می یابد. این امر نشان دهنده بالا رفتن سطح عمومی قیمت ها یا همان تورم می باشد.

شاید بدانید تا زمانی که تورم تحت کنترل باشد، نه تنها مضر نیست بلکه برای اقتصاد مفید می باشد. وقتی که تقاضای کالا و خدمات زیاد شود، کسب و کار ها هم هزینه سرمایه ای خود را بالا می برند و نیاز به استخدام کارگران بیشتری دارند تا تولیدات خود را متناسب با افزایش تقاضا بالا ببرند. مشکل تورم از جایی شروع می شود که افزایش سطح عمومی قیمت ها ، بیش از حد باشد. یعنی فرا تر از حد لزومی که برای اقتصاد مفید است. این امر موجب می شود که قدرت خرید ارز کشور پایین بیاید.

سخن پایانی

شاخص قیمت تولید کننده از مهم ترین شاخص های قیمتی به شمار می رود که در تغییرات سطح قیمت کالا ها مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین این شاخص از معیار هایی است که برای اندازه گیری میزان عملکرد اقتصادی، از سطح قیمت ها محاسبه و منتشر می شود. بنابراین تاثیر بسزایی بر تصمیم گیری سرمایه گذاران و صاحبان صنایع دارد. عمده اهمیت شاخص قیمت تولید کننده به دلیل نقش تعیین کننده در پیش بینی های تورمی آینده می باشد که از این جهت در معاملات فارکس نیز حائز اهمیت و تاثیر فراوانی می شود. از این رو معامله گران ملزم به آشنایی هرچه بیشتر با این شاخص هستند. هر میزان افزایش و کاهش قیمتی که در شاخص قیمت تولید کننده به وجود بیاید، به هر نحوی در شاخص قیمت مصرف کننده نیز ایجاد میشود، بنابراین علاوه بر سایر کاربرد های مهم این شاخص، از تغییرات PPI برای پیشگویی نرخ تورم در قیمت ها در روز های آتی استفاده می شود. از این جهت شاخص PPI مورد توجه معامله گران فارکس قرار می گیرد.
امیدواریم در حد قابل قبولی از شاخص قیمت تولید کننده آگاهی لازم را دریافت کرده باشید. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را مطرح کنید تا از آنها بهره مند شویم. همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره، با مشاورین بروکر نیکس تماس حاصل نمایید.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications