NYXbroker
نیکس فارکس

سواپ long و سواپ short

شناخت نواع سواپ های که در مقابل پوزیشن های بای و سل باید بپردازیم

سواپ long و سواپ short یا (سواپ خرید و سواپ فروش) چیست؟ آیا میدانید سواپ چیست و چگونه کار می کند؟
در خصوص مفاهیم بازار فارکس که لازمه کار معامله گری است بارها سخن گفته ایم. در این راستا بروکر نیکس مقالات آموزشی متفاوتی را در جهت آشناسازی معامله گران تازه وارد به دنیای معامله گری منتشر نموده است. با مراجعه به وبسایت بروکر نیکس بخش مقالات آموزشی به راحتی به آنها دسترسی خواهید داشت. اما در این مقاله در خصوص سواپ long و سواپ short(سواپ خرید و سواپ فروش) صحبت خواهیم کرد.
در این مقاله محور صحبت ما در زمینه های ذیل خواهد بود:
انواع سواپ چیست –
کار سواپ چیست –
مبادله سوآپ –
محاسبه سوآپ –
سوآپ در فارکس –
برای آشنایی بیشتر با مفاهیم سواپ long و سواپ short تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا گام به گام با هم آن را مورد بررسی قرار دهیم.

فهرست مطالب

سوآپ چیست و انواع سوآپ کدامند؟

swap چه ویژگی هایی دارد؟

سوآپ چگونه کار می کند؟

سوآپ ها را چگونه محاسبه می کنید؟

swap short در فارکس چیست؟

سواپ از نظر معامله گران

نحوه پیدا کردن میزان سواپ در متاتریدر

سواپ چیست وانواع سوآپ کدامند؟

در اولین گام از بررسی مبحث سواپ long و سواپ short  ببینیم که مفهوم کاربردی Swap

 چیست؟ همینطور کار سوآپ ؟ و انواع سوآپ ؟ و سپس به بررسی سواپ long و سواپ short می پردازیم.  

مفهوم کاربردی Swap را می توان  یک قرارداد مشتقه و شبانه روزی دانست که در حال گردش می باشد. در مورد کار سوآپ  اینگونه می توان گفت به واسطه آن دو طرف این نوع قرارداد، جریانهای نقدی و یا همینطور بدهی های دو ابزار مالی متفاوت را با هم معاوضه می نمایند. تقریبا بیشتر سوآپ‌ها شامل جریان‌های نقدی می باشند که مبتنی بر مبلغ اصلی فرضی مثل وام یا اوراق قرضه هستند. این ابزار مالی هرچیزی می تواند باشد. هر جریان نقدی بخشی از سوآپ است. ببینیم که انواع سوآپ کدام است؟  

و حالا بپردازیم به انواع سوآپ که سواپ long و سواپ short یا سواپ خرید و سواپ فروش 

 نیز شامل این دسته بندی است و همینطور سوآپ نرخ بهره که در فارکس بسیار رایج است.

سوآپ ها در مبادلات معامله  نمی شوند و سرمایه گذاران خرد غالبا در مبادله سوآپ شرکت نمی کنند. در این نوع، سرمایه گذارها قادر است که جریان های نقدی را به هر سویی که مایل باشند تغییر دهند.

Swap چه ویژگی هایی دارد؟

بعد از بررسی مقدماتی  سواپ long و سواپ short ببینیم که اساسا swap دارای چه ویژگیهایی می باشد؟ و swap در معاملات فارکس به چه مفهومی است؟ یکی از پرکاربردترین مفاهیم اولیه در فارکس می باشد که یادگیری آن به تمام معامله گرانی که به تازگی وارد حرفه معامله گری شده اند توصیه می گردد و اهمیت آموزش در فارکس را بالا می برد.

سوآپ در فارکس عموما  به سودی گفته می شود که برای معامله ای که معامله گر در طول شب آن را باز نگه می دارد پرداخت می شود( نرخ بهره شبانه فارکس).

  سواپ long و سواپ short براساس پیپ در هر لات بیان می شوند و بنا به ابزار مالی که معامله می نمایید متفاوت هستند. 

بنا به تشخیص و صلاحدید معامله گر جهت باز نگه داشتن پوزیشن از سواپ long و سواپ short استفاده می نماید اما ببینیم تعریف و تفاوت  سواپ long و سواپ short در چیست؟

  Swap long : معمولا جهت باز نگه داشتن پوزیشن های خرید شبانه (درطول شب) مورد استفاده قرار می گیرد.

Swap short :به منظور باز نگه داشتن پوزیشن های فروش به صورت شبانه (منظور در طول شب)  مورد  استفاده قرار می گیرد.

سوآپ چگونه کار می کند؟

در ادامه بررسی  سواپ long و سواپ short ببینیم که اساسا Swap چگونه کار می کند؟

 در ابتدای مقاله  سواپ long و سواپ short اشاره شد که سوآپ  یک نوع توافق است برای یک مبادله مالی که در آن یکی ازطرفین متعهد می‌ گردد که در ازای دریافت مجموعه‌ای از پرداخت‌ها از جانب طرف دیگر، با فرکانس مشخص، مجموعه‌ای از پرداخت‌ها را انجام دهد. این  نوع جریان ها معمولاً به پرداخت های بهره که بسته به مبلغ اسمی سوآپ می باشند پاسخ می دهند.

سوآپ یا  نرخ بهره شبانه فارکس همچنین می‌تواند برای شرکتی مفید واقع شود که اوراق قرضه را به ارز خارجی منتشر نموده است و می‌خواهد آن پرداخت‌ها را با عقد قرارداد مبادله ارز متقابل به ارز محلی تبدیل نماید. 

سوآپ ارز یا currency swap   که نوع دیگری از swap  می باشد ممکن است به این دلیل انجام پذیرد که یک شرکت وام یا درآمدی به ارز خارجی دریافت می کند که می بایست  به ارز محلی تبدیل گردد و یا برعکس.

سوآپ ها را چگونه محاسبه می کنید؟

در این قسمت از مبحث  سواپ long و سواپ short به بررسی نحوه محاسبه سوآپ میپردازیم. Swap یا همان نرخ بهره شبانه فارکس، که تریدرها به ازای باز نگه داشتن معاملات خود در طی شب به بروکر پرداخت می کنند. بسیار ضرورت دارد که از میزان این هزینه ها با اطلاع باشید و از کنار آن بی تفاوت عبور نکنید چرا که برای مثال اگر در یک معامله ای 1000 دلار سود کسب کرده اید و خوشحال و خرسند هستید به یکباره بابت هزینه شبانه بخشی از سود شیرین خود را از دست خواهید داد. بنابراین نحوه محاسبه سوآپ از نکات فارکسی است که معامله گران باید از آنها با اطلاع باشند.  

 عمر معاملات شما است که بیان میکند شما نیاز به پرداخت بهره شبانه دارید یا خیر؟ معاملات زیر یک روز نیازی به پرداخت نرخ بهره ندارند. اما معاملات بالای یک روز و چند روزه باید نرخ سواپ را در معاملات خود در نظر بگیرید. گاها این نرخ بهره می تواند یک امتیاز مثبت برای معامله گران به حساب آید چرا که می توان بخشی از هزینه ها را با کمک آن پوشش داد البته این در شرایطی است که نرخ بهره مثبت باشد در شرایط منفی نتیجه معکوس خواهد بود.

سواپ در فارکس

swap short در فارکس چیست؟

در بخش پایانی مقاله سواپ long و سواپ short به بررسی swap short می پردازیم. در بالاتر از swap short به عنوان یکی از انواع swap نام بردیم.

در تعریف سوآپ در فارکس گفتیم که  به سودی اطلاق می گردد  که به جهت معامله ای که در طول شب باز نگه می دارید یا به دست می آورید و یا پرداخت می نمایید که این امر بسته به مثبت شدن یا منفی شدن نرخ بهره می باشد. 

دانستن مفاهیم سواپ long و سواپ short هر دو مورد نیاز معامله گران می باشد. 

 Swap short را در صورتی به آن نیاز پیدا خواهید کرد که یک پوزیشن فروش بگیرید و همچنین جهت باز نگه داشتن پوزیشن های فروش خود در طول شب مورد استفاده دارد.  لذا در نظر داشته باشید که هر زمان که در مورد یک جفت ارز قصد فروش داشتید، باید به سواپ فروش( Swap short) آن جفت ارز توجه نمایید.

سواپ از نظر معامله گران

در ادامه مقاله سواپ long و سواپ short، خوب است که اشاره ای داشته باشیم به نوع دیدگاه معامله گران به سواپ. در اینجا دو دیدگاه را با هم بررسی خواهیم کرد اسکلپ روزانه و همینطور معامله گران بلند مدت.

معاملات اسکالپ scalp، معاملاتی هستند که در تایم فریم‌های پایین و با حجم‌های کوچک ولی در تعداد بالا معامله می‌ گردند. چنین معاملاتی غالبا بر مبنای تغییرات قیمتی کوچک انجام می گیرد. لذا در بازارهایی که رکود وجود دارد و یا تغییرات قیمتی بسیار کم اتفاق می افتد، معاملات اسکالپ می‌تواند بسیار مفید و سود ده باشد.

اسکالپرها در طول شب معامله ای انجام نمی دهند، به این معنی که معامله ای برای آنها وجود ندارد. همین امر در مورد معامله گران روزانه نیز صادق می باشد. چنین تریدرهایی روزی یک پوزیشن باز می کنند که صبح باز می شود و پیش از اتمام ساعت بازار بسته می شود. بنابراین برای اسکالپرها و همینطور معامله گران روزانه نگرانی بابت سوآپ وجود ندارد و هزینه ای را نیز بابت سوآپ پرداخت نمی کنند.

اما در نقطه مقابل معاملات بلند مدت وجود دارد. به این مفهوم که یک پوزیشن لانگ در یک شب باز نگه داشته می شود. در استراتژی موقعیت بلند مدت معامله‌گران،  یک موقعیت را برای مدت زمان طولانی‌تری باز نگه می‌دارند، در چنین معاملاتی باید به نرخ سوآپ توجه زیادی گردد. چرا که این نوع از معاملات نیاز به سواپ دارد.

نحوه پیدا کردن میزان سواپ در متاتریدر

 نحوه محاسبه سوآپ بسیار مهم است و به همین دلیل هم تمامی معامله‌گران حرفه‌ای فارکس، به این امر توجه خاصی دارند. محاسبه سوآپ به ویژه  برای کسانی که تریدهای بلند‌مدت انجام می‌دهند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر شما از پلتفرم معاملاتی متاتریدر برای انجام معاملات خود استفاده میکنید، پیدا کردن نرخ سوآپ کار پیچیده ای نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که وارد پلتفرم معاملاتی شده و سپس از پنجره Market Watch بر روی نماد معاملاتی که مد نظرتان است راست کلیک کرده  سپس از منویی که باز می شود Specification را انتخاب کنید. پنجره ای با همین نام مقابل شما باز خواهد شد. در این پنجره شما می توانید اطلاعات در ارتباط با سواپ را مشاهده نمایید. برای درک بهتر در زیر تصاویر پلتفرم معاملاتی متاتریدر و چگونگی نر سواپ را برای شما قرار داده شده است.

از پنجره باز شده Specification  را مشاهده می کنید.

همانطور که در تصویر بالا می بینید سواپ برای نماد یورو/دلار (EUR/USD) را برای هر کدام از معاملات خرید و فروش وجود دارد.

تاثیرMonetary Base و نقدینگی بر اقتصاد چیست؟

بعد از آنکه  تفاوت Monetary Base و نقدینگی را بررسی کردیم و دیدیم که  تفاوت پایه پولی و نقدینگی چگونه بر بازار و اقتصاد تاثیر گذار باشند. در این بخش قصد داریم که تاثیر این دو عامل را بر اقتصاد بررسی کنیم. پایه پولی یا پول پرقدرت جزء عرضه پول یک کشور است. … هنگامی که فدرال رزرو صندوق های جدیدی برای خرید اوراق قرضه از بانک های تجاری ایجاد می نماید، بانک ها شاهد افزایش دارایی های خود میباشند که این امر باعث می شود پایه پولی یا پول پرقدرت  گسترش پیدا کند. 

حال ببینیم که نقدینگی چگونه بر نرخ ها تاثیر می گذارد؟ کمبود وجوه منجر به افزایش سریع نرخ استقراض میگردد که در نتیجه مانع کاهش نرخ وام بانک ها می شود. و همچنین این امر باعث افزایش بازده اوراق قرضه می گردد. در صورتی که افزایش بازده اوراق قرضه اتفاق بیفتد، هزینه استقراض نیز افزایش می یابد.

اکنون به هر دو هدف در این مقاله دست یافتیم یک  تفاوت پایه پولی و نقدینگی و دیگر تاثیر این دو عامل بر اقتصاد.

سخن پایانی

سواپ long و سواپ short عنوان مقاله ای بود که تقدیم حضور گرانقدرتان گردید. مفهوم کاربردی Swap، در واقع معامله کردن با اهرم به مفهوم قرض گرفتن پول جهت پوزیشنهای معاملاتی در فارکس می باشد. زمانی که یک معامله برای بیش از یک روز باز بماند، باید برای آن Swap پرداخت شود. سواپ long و سواپ short به عنوان دو تا از انواع سوآپ را مورد بررسی قرار دادیم، همینطور از مبادله سوآپ گفتیم.
سوآپ ها اصولا انعطاف پذیری زیادی را در طراحی و ساختار قراردادها بر مبنای توافق
دو جانبه ارائه می دهد.
با امید به آنکه مقاله سواپ long و سواپ short مورد پسند شما عزیز خواننده قرار گرفته باشد. اشتراک گذاری تجربیات و دیدگاهتان باعث دلگرمی ما می باشد.
مشاورین زبده بروکر نیکس در اسرع وقت آماده ارائه مشاوره رایگان در خصوص بازار فارکس و ارز دیجیتال از طریق چت آنلاین و سایر راههای ارتباطی می باشند.

نمایش نظرات (1)
بروکر نیکس | بروکر فارکس - NYXForex We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications